تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، با نام آلت کوین شناخته می‌شوند. اما واقعیت این است که امروزه بسیاری از توکن‌ها واجد شرایط آلت کوین نیستند.

ارزهای دیجیتال که بعد از بیت کوین رونمایی شدند، کد منبع منحصر به فرد و اختصاصی نداشتند. بلکه به نوعی از کد منبع بیت کوین کپی برداری کرده و در ادامه با اعمال تغییراتی منجر به ایجاد پروژه جدیدی شده‌اند. به همین دلیل کلمه آلت کوین به معنای رمز ارزهای جایگزین، بهترین توصیف برای این دسته از ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند.

از طرفی دیگر در سال‌های ابتدایی آغاز به کار بازار رمز ارزها، تمام توجهات روی بیت کوین متمرکز بود و خیلی توکن‌های دیگر مورد توجه قرار نمی‌گرفتند. اما وقتی برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند اتریوم از راه رسیدند، همه چیز تغییر کرد.

کاهش دامیننس بیت کوین با رشد ارزهای دیجیتال جدید

از آن به بعد واژه آلت کوین به سکه‌هایی اختصاص پیدا می‌کند که بلاک‌چین اختصاصی خود را داشتند. از طرفی دیگر تعداد پروژه‌های ارزهای دیجیتال به طور دائمی در حال افزایش هستند و در نتیجه دامیننس بیت کوین رو به کاهش است. اکنون، هر آلت کوین با ارائه مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد مرتبط با مواردی مانند مدیریت تراکنش، زبان برنامه‌نویسی، مکانیسم‌های استخراج و الگوریتم‌های اجماع، خود را در بازار متمایز می‌کند.

هر چند که آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین پیشرفت‌های فنی زیادی را تجربه کرده‌اند؛ اما ارزش بازار آن‌ها به طور محسوسی وابسته به ارزش بازار بیت کوین است. اکنون، با افزایش دامیننس اتریوم در بازار، واضح است که اتریوم رهبر نوآوری ارزهای دیجیتال است. در حال حاضر بسیاری از توکن‌ها مبتنی بر استاندارد ERC-20 یعنی استاندارد شبکه اتریوم راه‌اندازی می‌شوند.

میم کوین‌ها و بازار ارزهای دیحیتال

در حال حاضر اصطلاح آلت کوین تعریف روشنی از یک ارز دیجیتال به دست نمی‌دهد. خصوصا بعد از آن که برنامه‌های غیر متمرکز روند فزاینده‌ای به خود گرفته است. از طرفی میم کوین نیز به عنوان یک مفهوم جدید وارد بازار شده است. تقریبا همه فعالان بازار با توییت‌های ایلان ماسک درباره دوج کوین آشنا هستند. نکته مهم این است که کاربران باید بین توکن‌ها و میم‌کوین‌ها در بازار تمایز قائل شوند؛ چرا که میم کوین‌ها عملا دستاورد فنی خاصی به دنبال ندارند و صرفا مبتنی بر محتوای رسانه‌ای راه‌اندازی و اداره می‌شوند.

ظهور توکن‌های غیر مثلی ثابت کرد که جامعه کریپتو آماده است تا با تعاریف جدید آشنا شود. توکن‌های غیر مثلی تعریف شده‌اند تا ارزهای دیجیتال را منحصر به فرد کنند. به این معنی که هیچ دو توکن غیر مثلی دارای ارزش یکسان نباشند.

درک جمعی جامعه کریپتو از فضای بازار به سرعت در حال ارتقا پیدا کردن است. تولید کنندگان محتوا در این زمینه نیز در تلاش هستند که اصطلاحات پیچیده را به مفاهیمی ساده و قابل هضم برای فعالان بازار تبدیل کنند.

باید توجه داشته باشید که طبقه بندی ارزهای دیجیتال به مقایسه بهتر آن‌ها کمک می‌کند. اگر قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال دارید، حتما باید ماهیت آن‌ها را بشناسید تا بتوانید تحلیل درستی از آن‌ها و شرایطی که دارند، داشته باشید. بنابراین شاید استفاده از کلمه آلت کوین در حال حاضر دیگر مفهوم دقیقی را به مخاطب انتقال نکند.

منبع: cointelegraph.com