بیت کوین در حال حاضر مانند یک دارایی واقعی نسبت به اتفاقات کلان اقتصادی و سیاسی در دنیا واکنش نشان می‌دهد. این اتفاق و تحول مثبت و رو به جلویی برای بیت کوین تلقی می‌شود.

بیت کوین در روزهای آغازین سال ۲۰۲۲ نسبت به زمزمه‌های افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا واکنش منفی نشان داده و ریزش زیادی را تجربه کرده است. فدرال رزور در نظر دارد که چهار مرحله نرخ بهره بانکی را در سال ۲۰۲۲ افزایش دهد.

همین مسئله بسیاری را نسبت به واکنش بیت کوین نگران کرده است. اما در عین حال باید توجه داشت که واکنش بیت کوین نسبت به تصمیم فدرال رزرو یک اتفاق مثبت به شمار می‌رود. در واقع بیت کوین نیز در حال گام برداشتن در مسیری است که سایر دارایی‌های تورمی و سرمایه‌ای در آن حضور دارند.

واقعیت این است که تورم آمریکا در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با دو دهه قبل به رقم بی‌سابقه‌ای رسیده است. همین مسئله فدرال رزرو را نیز نگران کرده است. این نهاد مالی برای مواجهه با تورم در نظر دارد که افزایش نرخ بهره را در دستور کار قرار دهد.

آخرین باری که فدرال رزرو در سال ۲۰۱۵ نرخ بهره را افزایش داد، بیت کوین در یک دوره شش ماهه بیش از ۵۱ درصد افزایش یافت. این تصمیم فدرال رزرو باعث شد تا افراد برای مقابله با شرایط تورمی، به سمت بیت کوین حرکت کنند. این رخداد نشان داد که بیت کوین هنوز بالغ نشده و مانند سایر دارایی‌های تورمی عمل نکرده است. چرا که با افزایش نرخ بهره به طور طبیعی افراد سرمایه خود را از بازارهای پرریسک خارج کرده و به سمت بانک‌ها و اوراق قرضه هدایت می‌کنند.

رفتار مشابه بیت کوین با سایر دارایی‌های سرمایه‌ای

اما در حال حاضر به نظر می‌رسد که بیت کوین به بلوغ کافی رسیده است و رفتاری مشابه سایر دارایی‌های سرمایه‌ای از خود بروز می‌دهد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در شرایط حاضر،‌بیت کوین رفتاری مشابه طلا از خود نشان خواهد دارد.

به این معنی که در ابتدا با واکنش منفی روند نزولی به خود می‌گیرد؛‌ اما پس از طی کردن مدت زمان کوتاهی بار دیگر بر مدار صعودی قرار خواهد گرفت. این دقیقا رفتاری است که تمام دارایی‌های سرمایه‌ای در شرایط مشابه از خود نشان می‌دهند.

افزایش نرخ بهره بانکی باعث می‌شود که عملا ارزش دلار کاهش پیدا کند. به این ترتیب بخش بزرگی از بازار به سمت دارایی‌های سرمایه‌ای برای در امان ماندن از کاهش ارزش دلار می‌روند. بخشی از این وجوه به بازار رمز ارزها منتقل می‌شود و طبیعتا سهم بیت کوین بسیار بیشتر از سایر ارزهای دیجیتال خواهد بود.

اگر بیت کوین بتواند این چرخه را کامل کند، موفق می‌شود که خود را به عنوان یک سرمایه مطمئن در نزد سرمایه‌گذاران جهانی معرفی کند. روی هم رفته با تداوم روند تورم به نظر می‌رسد که شاهد رشد قیمت قابل توجهی در بیت کوین خواهیم بود.

منبع: cryptoslate.com