اخیرا سیستم پرداخت پی پال اذعان کرده است که در حال بررسی برای اضافه کردن یک استیبل کوین به لیست پرداخت‌های خود است. این خبری است که در ۸ ژانویه به صورت رسمی از پی پال اطلاع‌رسانی شد. این استیبل کوین تحت عنوان PayPal Coin شناخته می‌شود.

خوزه فرناندز داپونته، معاون ارشد پی پال در حوزه ارزهای دیجیتال اخیرا اعلام کردن که این شرکت قصد دارد امکان پرداخت با یک استیبل کوین را برای کاربران خود فراهم کند. البته خبرها در خصوص این ماجرا هنوز به درستی کامل نشده است. مدیران شرکت پی پال سعی می‌کنند تا قبل از نهایی شدن پروژه‌شان اطلاعات زیاد و واضحی را در اختیار رسانه‌ها و کاربران خود قرار ندهند.

برآورد این موضوع که اضافه شدن امکان پرداخت با استیبل کوین در یک سیستم پرداخت جهانی مانند پی پال چه آثار و عواقبی به دنبال دارد، کار چندان آسانی نیست. طبیعی است که اگر پرداخت با استیبل کوین توسط پی پال به امری عادی تبدیل شود، گامی بلند در راستای عمق بخشیدن به بازار رمز ارزها برداشته خواهد شد.

پی پال بیش از ۳۵۰ میلیون کاربرد فعال دارد. در حال حاضر امکان خرید و فروش و نگهداری ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، بیت کوین کش و لایت کوین را به مشتریان خود در آمریکا و انگلیس می‌دهد. همچنین امکان پرداخت با این رمز ارزها نیز در بستر پی پال ممکن است.

اما بدیهی است که پردا‌خت‌ها با استفاده از رمزارزهایی مانند بیت کوین، با استیبل کوین‌ها بسیار متفاوت است. کارشناسان اقتصادی معقتد هستند که پی پال با این کار می‌تواند سایر شرکت‌های مالی و بانک‌ها را در دنیای ترغیب کند که به سمت ارائه خدمات مبتنی بر فناوری بلاک‌چین بروند. در عین حال پای افراد بیشتری به بازار رمز ارزها باز خواهد شد. با توجه به اینکه پی پال به عنوان یکی از معتبرترین سرویس‌های پرداخت در دنیا شناخته می‌شود، قطعا در راستای اعتمادسازی نسبت به بازار در سطح دنیا بسیار مؤثر است.

البته نباید فراموش کرد که پی پال نیز از پرداخت با استفاده از استیبل کوین اختصاصی خود بسیار منتفع خواهد شد. برآوردها نشان می‌دهد که تنها در سه ماه سوم سال ۲۰۲۱ پی پال معادل ۲.۷ میلیارد دلار برای پردازش تراکنش‌ها هزینه کرده است. در حالی که مدیریت همین میزان از تراکنش‌ها در بستر یک بلاک‌چین مانند سولانا باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های پی پال نیز خواهد شد. البته هنوز مشخص نیست که پی پال کدام شبکه بلاک‌چین را برای راه‌اندازی PayPal Coin انتخاب می‌کند.

به هر حال باید منتظر ماند و دید که این پروژه بزرگ پی پال در نهایت به کجا ختم خواهد شد.

منبع: cointelegraph.com