بازار رمز ارزها سال ۲۰۲۲ را با افت شدید قیمت بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال آغاز کرده است. اتفاق مشابهی برای بیت کوین و بازار رمز ارزها در سال ۲۰۱۸ نیز رخ داد. اما آیا ریزش فعلی دقیقا مشابه سال ۲۰۱۸ است؟

در سال ۲۰۱۸ بعد از ترکیدن حباب عرضه‌های اولیه‌ای که به دنبال ارائه هیچ راهکاری به منظور حل مشکلات در عرصه فناوری و اقتصاد نبودند، بازار دچار ریزش سنگینی شد. عرضه اولیه‌هایی در سال ۲۰۱۷ انجام شد که صرفا با هدف ثروتمند شدن در کوتاه مدت افراد را جذب خود می‌کردند. آثار مخرب چنین تبلیغاتی خیلی زود در بازار مشخص شد.

اکنون که تقریبا چهار سال از آن ماجرا سپری شده است، بازار رمزارزها بار دیگر در مدار نزولی شدیدی قرار گرفته است. به گونه‌ای که بیت کوین حدود ۵۰ درصد از سقف تاریخی خود ریزش را تجربه کرده است. این در حالی است که سال ۲۰۲۱ از همه جهت برای بازار رمز ارزها سالی فوق‌العاده بود.

اما واقعیت این است که بازار کریپتوکارنسی در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ به مراتب پخته‌تر شده است و پیشرفت‌های فنی و ساختاری زیادی را تجربه کرده است. در عین حال مقبولیت و پذیرش اجتماعی این بازار در سراسر دنیا نیز به مراتب افزایش پیدا کرده است. روی هم رفته بازار شکل واقعی‌تری به خود گرفته است و به نوعی در اقتصاد جهانی به مرز ثبات نزدیک شده است.

در اینجا ۵ دلیل مهم برای تفاوت بازار در سال ۲۰۲۲ با سال ۲۰۱۸ را می‌توان ذکر کرد:

۱. عملیاتی شدن شبکه‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲

مشکل مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین به خصوص بعد از تعریف برنامه‌های غیر متمرکز متعدد در اتریوم در سال‌های اخیر به طور آشکاری خود را نشان داد. از همان اوایل شناسایی این مشکل پیشنهادهایی برای حل این چالش ارائه شد. اما نکته مهم این است که امروز این پیشنهادها و ایده‌ها عملیاتی شده است که در گذشته چیزی به جز طرح خام نبودند. به عنوان مثال در حال حاضر راه حل لایه دوم برای ارتقای مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاک‌چین مختلف اجرایی شده است.

باید منتظر ماند و دید که در سال ۲۰۲۲ توسعه دهندگان اتریوم می‌توانند از این راه حل در ارتقای مقیاس‌پذیری نسخه ۲.۰ اتریوم استفاده کنند یا خیر. اگر این اتفاق بیفتد، دستاورد بزرگی برای بازار کریپتوکارنسی رخ خواهد داد.

۲. تعریف مدل‌های کسب درآمد جدید در بلاک‌چین

در طول این سال‌ها برنامه‌های غیر متمرکز (دیفای)، سازمان‌های مستل غیر متمرکز (دائو) و توکن‌های غیر مثلی فرصت ایجاد مدل‌های کسب و کار نوآورانه مبتنی بر بلاک‌چین را فراهم آورده‌اند. به این ترتیب عملا افراد و شرکت‌ها فرصت‌های کسب درآمد جدیدی را در بازار کریپتوکارنسی پیش روی خود می‌بینند.

۳. حضور فعال شرکت‌ها و مؤسسات مالی در بازار کریپتوکارنسی

اکنون که در سال ۲۰۲۲ قرار داریم، تعداد شرکت‌ها و مؤسسات مالی که در بازار کریپتوکارنسی فعالیت می‌کنند خیلی بیشتر از سال ۲۰۱۸ است. از آدیداس و نایک گرفته در حوزه مد و پوشاک تا بانک‌ها و سرویس‌های پرداخت مختلف در سراسر دنیا امروز در بازار رمز ارزها فعالیت می‌کنند. غول‌های فناوری مانند فیسبوک، مایکروسافت و اپل در حال اجرای پروژه‌های بزرگ در بازار رمز ارزها و متاورس هستند. در عین حال سرمایه‌گذاران حقوقی و نهادی زیادی نیز هستند که در حال حاضر سرمایه‌های هنگفتی را در بازار وارد کرده‌اند. این موضوع واقعیت مهمی است که نباید آن را نادیده گرفت.

۴. قانون‌گذاری دولت‌ها در مسیر پذیرش بازار کریپتو

در این سال‌ها دولت‌های بزرگ و کوچک در حال وضع قوانین و مقررات گوناگون در خصوص بازار رمز ارزها هستند. هر چند که برخی از قوانین مانند اخذ مالیات از سرمایه‌گذاران بازار کریپتو در آمریکا به مذاق فعالان بازارخوش نیامد؛ اما واقعیت این است که این گونه قانون‌گذاری‌ها نشان دهنده آن است که دولت‌ها در حال تلاش برای به رسمیت شناختن هر چه بیشتر بازار کریپتو هستند. بنابراین باید به روی دیگر قوانین به ظاهر محدود کننده در کشورهای مختلف در ارتباط با بازار رمز ارزها نیز نگاه کرد.

۵. سازگاری شدن بازار با واقعیت‌های اقتصادی دنیا

در سال ۲۰۱۷ بازار رمز ارزها رشد چشمگیری را تجربه کرد. صرفا به این دلیل که سرمایه‌گذاری‌های چشم بسته زیادی در عرضه اولیه‌های پر زرق و برق صورت گرفت. اما بعد از آنکه مشخص شد تمام وعده‌ها صرفا در حد حرف و حدیث باقی ماندند، به یکباره حباب بازار ترکید. در مقابل اما در سال ۲۰۲۲ ماجرا کاملا فرق می‌کند. بازار رمز ارزها در واکنش به تصمیم بانک‌ها به خصوص فدرال رزرو آمریکا مبنی بر افزایش نرخ بهره روند نزولی را تجربه می‌کنند. این یعنی کریپتوکارنسی دقیقا مشابه یک بازار سرمایه‌ای واقعی از قوانین و مؤلفه‌های اقتصادی حاکم بر اقتصاد کلان پیروی می‌کند که موضوع امیدوار کننده‌ای است.

مجموعه این ۵ عامل فوق به خوبی نشان می‌دهد که شرایط بازار در سال ۲۰۲۲ کاملا متفاوت با سال ۲۰۱۸ است. بنابراین می‌توان نسبت به ادامه راه بازار در سال جاری امیدوار بود.

منبع: coindesk.com