توکن‌های اختصاصی بازی‌های کریپتویی قبل از آغاز آلت سیزن با رشد قیمتی خوابی مواجه خواهند شد. بیت کوین در اوایل نوامبر سال ۲۰۲۱ به سقف تاریخی خود از زمان عرضه دست پیدا کرد. در همین بازه زمانی رشد بیت کوین، توکن‌های پروژه‌های غیرمتمرکز در رنج قیمتی ثابت به سر می‌بردند. اما حالا که بیت کوین بار دیگر در روند نزولی قرار گرفته است، به نظر می‌رسد که توکن‌های بازی در کانون توجهات قرار گرفته‌اند.

به عنوان مثال ارز SAND در طی یک ماه اخیر از اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به این طرف حدود ۳۴۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است. این رشد قیمت زیاد، رمزارز سندباکس را در صدر اخبار قرار داده است. ارز دیجیتال دیگری که در حوزه گیمینگ رشد ۳۰۰ درصدی در نوامبر را به ثبت رسانده است، گالا نام دارد.

بعد از تغییر نام فیسبوک به متا، این گونه از رمزارزها و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال متاورس از جمله مانا، دیسنترالند و AXS نیز شتاب قیمتی بالایی به خود گرفته‌اند. همه این رخداد‌ها می‌تواند خبر از آغاز آلت سیزن جدید باشد. در مجموع نیز با یک نگاه کلی در بازار رمزارزها می‌توان متوجه شد که در یک بازه زمانی دو هفته‌ای از نیمه نوامبر به بعد آلت کوین‌ها بهتر از بیت کوین عمل کرده‌اند.

دلیل مطرح شدن توکن‌های بازی چیست؟

بازی‌های کریپتویی در چند وقت اخیر خیل سر و صدا به راه انداخته‌اند. این بازی‌ها امکان درآمدزایی برای گیمرها را فراهم می‌کنند و این مسئله به عنوان یک عامل کلیدی برای قرار گرفتن آن‌ها در کانون توجهات است. اکسی اینفینیتی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های کریپتویی به شمار می‌رود که به نوعی همان بازی پوکمون است. در حال حاضر این بازی یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کریپتویی است که طرفداران زیادی در کشورهای مختلف دارد.

توکن‌های NFT به عنوان عنصر اصلی بازی‌های کریپتویی به شمار می‌روند و کاربران برای فعالیت در این بازی‌ها و کسب درآمد نیاز به استفاده از توکن‌های غیرمثلی دارند. سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در پروژه‌های بازی مبتنی بر بلاک‌چین در طول سال ۲۰۲۱ حدود ۳.۷ میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با سال ۲۰۲۱ حدود ۴۱۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

آینده بازی‌های بلاک‌چین

سهم بازی‌های بلاک‌چین در بازار گسترده ارزهای دیجیتال هنوز چندان قابل توجه نیست. برترین توکن‌های بازی کریپتویی در حال حاضر دارای ارزش بازاری در حدود ۲۱ میلیارد دلار هستند که در مقایسه با دامیننس بیت کوین اصلا به چشم نمی‌آید. سؤال و ابهام اساسی در خصوص این توکن‌ها مطرح است؛ آیا مدل بازی و کسب درآمد می‌تواند کاربران را برای همیشه راضی نگه دارد یا خیر؟

در مقابل اما یک محرک بسیار جدی برای رشد بازی‌های بلاک‌چین وجود دارد؛ متاورس در حال تحقق پیدا کردن است و به نظر می‌رسد که در سال‌های آتی شاهد اخبار بسیار بیشتری از این دنیای مجازی باشیم. در نتیجه جمع‌بندی کارشناسان بلاک‌چین و صنعت گیمینگ ناظر بر رشد این بازی‌ها و توکن‌های مربوط به آن‌ها در سال‌های آینده است.

منبع: cointelegraph.com