نرخ هش بیت کوین به یکباره در طول یک شبانه روز از ۱۱ فوریه تا ۱۲ فوریه ۲۰۲۲ حدود ۳۲ درصد رشد کرد. این در حالی است که نرخ هش بیت کوین در ۱۱ فوریه چیزی در حدود ۱۸۸.۴۰ EH/s بود و در روز ۱۲ فوریه این عدد به ۲۴۸.۱۱ EH/s رسید. طبیعی است که این اتفاق امنیت شبکه بیت کوین را در برابر حملات هکری به طور قابل توجهی ارتقا می‌دهد.

نرخ هش با قدرت محاسباتی مورد نیاز تجهیزات کامپیوتری ماینر برای تایید تراکنش مرتبط است و افزایش آن به طور مستقیم باعث افزایش امنیت شبکه بیت کوین می‌شود. لازم به ذکر است که در سال ۲۰۲۱ نرخ هش شبکه بیت کوین حدود ۵۴ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

در سال گذشته ممنوعیت استخراج بیت کوین و تجارت کریپتوکارنسی در کشور چین نگرانی‌هایی را برای امنیت شبکه بیت کوین ایجاد کرده بود؛ چرا در آن مقطع زمانی چینی‌ها حدود ۳۴.۲۵ درصد کل هش بیت کوین را در اختیار داشتند. اما در عمل اتفاق دیگری رخ داد و ماینرهای بیت کوین بعد از کوچ از چین به کشورهای پذیرای استخراج بیت کوین مهاجرت کردند. از قضا در این مدت شاهد ثبت رکوردهای جدیدی در نرخ هش بیت کوین بوده‌ایم.

در حال حاضر حدود ۳۵.۴ درصد از نرخ هش شبکه بیت کوین مربوط به ماینرهای مستقر در کشور آمریکاست. کارشناسان معتقدند که علی‌رغم عدم اطمینان موجود در روند قیمت بیت کوین، نرخ هش شبکه همچنان در آینده نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه شبکه بیت کوین روز به روز قوی‌تر خواهد شد. از طرفی به اعتقاد برخی از کارشناسان رشد نرخ هش بیت کوین در آینده می‌تواند به عنوان زمینه‌ساز رشد قیمت بیت کوین نیز باشد؛ چرا که زیرساخت‌های لازم برای رشد قیمت آن را فراهم می‌کند.

منبع: cointelegraph.com