صرافی بایننس به عنوان بزرگ‌ترین صرافی بازار رمزارزها به شمار می‌رود. مدیر عامل اجرایی این صرافی، چانگ پنگ ژائو در یک مصاحبه در خصوص مهم‌ترین عامل قرار گرفتن توکن‌ها در لیست معاملات این صرافی را فاش کرد.

این مصاحبه با با نشریه فوربس انجام شده است و در آن این طور ذکر شده که مهم‌ترین عامل در قرار گرفتن یک ارز دیجیتال در لیست معاملات صرافی بایننس، تعداد کاربران آن است. همچنین ژائو در این مصاحبه اعلام کرد که عوامل متعدد دیگری مانند آدرس‌های فعال در بلاک‌چین، مخاطبان رسانه‌های اجتماعی و … برای این منظور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به عبارت دیگر حتی اگر توکنی به عنوان میم کوین شناخته شود ولی تعداد کاربران آن زیاد باشد، باز هم در صرافی بایننس لیست خواهد شد. حتی اگر پشتوانه چندان مطمئنی نداشته باشد و عوامل صرافی بایننس موافق خرید آن نباشند. ولی جامعه بزرگ آن ارز دیجیتال صرافی را مجاب می‌کند که آن را در لیست معاملات خود قرار دهند.

لازم به ذکر است که  صرافی‌های متمرکزی مانند بایننس از فهرست کردن ارزهای دیجیتال در معاملات خود سود کسب نمی‌کنند. بلکه این حجم معاملات است که برای آن‌ها سودآوری دارد. آنچه مسلم است، این نکته می‌باشد که زیاد بودن تعداد کاربران یک رمزارز می‌تواند فاکتور مهمی برای افزایش حجم معاملات آن نیز تلقی شود.

نگاهی به آمار صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال

بایننس تا نوامبر سال ۲۰۲۱ در مجموع ۳۴۶ ارز دیجیتال را در لیست معاملات خود قرار داده است. حجم معاملات در این صرافی نیز از ۲۸ میلیارد دلار در شبانه‌روز فراتر رفته است. بعد از بایننس، صرافی اوکی اکسچنج به عنوان بزرگ‌ترین صرافی از نظر حجم معاملات به شمار می‌رود که ۳۱۲ توکن را در لیست معاملات خود قرار داده است. حجم معاملات این صرافی در شبانه‌روز به ۷ میلیارد دلار رسیده است. در صرافی کوین بیس نیز ۱۲۳ توکن با حجم معاملات روزانه ۶ میلیارد دلار لیست شده است.

نکته مهمی که باید در اینجا اشاره کنیم، آن است که صرافی‌های غیرمتمرکز از نظر تعداد ارزهای دیجیتال در لیست معاملات خود به مراتب در مقایسه با صرافی‌های متمرکز جلوتر هستند. به عنوان مثال صرافی غیرمتمرکز بیت ترکس در حال حاضر بیش از ۴۵۰ ارز دیجیتال در لیست معاملات خود قرار داده است. همچنین پنکیک سواپ صرافی غیرمتمرکز دیگری است که در زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی شده و در حال حاضر بیش از ۳۲۰۰ توکن را در لیست معاملات خود دارد.

البته در این بین ارزهای دیجیتالی که کلاهبرداری هستند نیز در لیست معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز به وفور یافت می‌شوند. به عنوان مثال در یک ماه اخیر توکن SQUID به عنوان یک کلاهبرداری در صرافی پنکیک سواپ قرار گرفت و تنها پس از عرضه ۴۵ هزار درصد رشد کرد. این مسئله نشان‌دهنده آن است که تعداد توکن‌های زیاد در یک صرافی مبنای درستی برای انتخاب صرافی‌ها نیست.