OpenSea به عنوان محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین بازار توکن‌های غیر مثلی به شمار می‌رود. البته وقتی به هر طرف در بازار نگاه می‌کنید، یک بازار جدید NFT را مشاهده می‌کنید که خود را به عنوان رقیب یا قاتل OpenSea معرفی می‌کند.

در ژانویه ۲۰۲۲ حجم معاملات در تمام بازارهای NFT از ۸۶۲ میلیون دلار فراتر رفت که در مقایسه با دسامبر سال ۲۰۲۱ حدود ۸۵ درصد رشد نشان می‌دهد. همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که تعداد مارکت پلیس‌های توکن‌های غیر مثلی به ۴۰ مورد افزایش پیدا کرده است.

به عنوان مثال مارکت پلیس LooksRare به یکباره در بازار ظهور کرد و توکن LOOKS را به قیمت‌های گزافی در بازار به فروش رساند. به همین راحتی در عرض یک ماه در بیش از ۲۴۰ میلیون دلار حجم معاملات دست پیدا کرد.

با نشان دادن انعطاف پذیری NFT ها در برابر روندهای گسترده‌تر بازار، این بازارها احتمالاً همچنان به رشد خود ادامه می دهند. حال زمان آن رسیده است که به این سؤال پاسخ دهیم که چگونه می‌توانیم بازار NFT مناسب خود را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنیم.

۶ نکته مهم برای انتخاب بازار NFT مناسب

در مجموع شش نکته مهم وجود دارد که برای انتخاب یک مارکت پلیس مناسب توکن‌های غیر مثلی باید در نظر بگیرید. این نکات عبارت‌اند از:

۱. پروژه‌های منفرد یا چندگانه

برخی از بازارهای NFT هستند که تنها از یک پروژه توکن غیر مثلی پشتیبانی می‌کنند. از جمله می‌توان به چهار بازار مهم و جریان اصلی Axie Infinity، CryptoPunks، NBA Top Shot و Mobox اشاره کرد. کسانی که به یک پروژه NFT خاص علاقه‌مند هستند، می‌توانند مستقیم به بازار اختصاصی مربوط به آن مراجعه کنند. با توجه به این که معمولا کارمزد معاملات در این مارکت پلیس‌ها کمتر است، می‌توانند با هزینه‌های به مراتب کمتری فعالیت خود را انجام دهند.

بیشتر یاد بگیرید: کریپتو پانکس (Crypto Punks)

۲. سطح اطلاع رسانی مارکت پلیس

بازار NFT مناسب باید سطح بالایی از اطلاعات را در خصوص هر یک از پروژه‌های خود در اختیار کاربران قرار دهد. از جمله این اطلاعات می‌توان به تعداد توکن‌های غیر مثلی یک پروژه، قیمت هر یک از توکن‌ها، تعداد خرید و فروش توکن‌ها، دارندگان و تاریخچه معاملات اشاره کرد.

۳. امنیت

یک بازار NFT خوب باید محیطی بسیار امن برای محافظت از سازندگان و همچنین خریداران داشته باشد. رمزنگاری پیشرفته برای اطلاعات خصوصی، احراز هویت و ارائه بیمه برای کاربران به منظور در امان ماندن در برابر کلاهبرداری‌های احتمالی از جمله خدماتی است که یک مارکت پلیس NFT خوب به کاربران خود ارائه می‌دهد.

۴. دسترسی سریع و آسان به اطلاعات

کار کردن با یک مارکت پلیس NFT باید به راحتی امکان‌پذیر باشد. هنگام خرید NFT، دسترسی سریع به داده‌های قابل اعتماد و دقیق بسیار مهم است. علاوه بر این، این پلتفرم باید داده‌های بصری بیشتری را ارائه دهد تا کاربران به درک روشنی از آنچه در بازار اتفاق می‌افتد، دست پیدا کنند. همچنین بد نیست که مکانیزمی برای ارزش‌گذاری پروژه‌های مختلف NFT در یک مارکت پلیس وجود داشته باشد تا کاربران بتوانند از راهنمایی‌های مربوط به آن بهره‌مند شوند.

۵. کیف پول دیجیتال مناسب

مهم نیست که در کجا هستید و از چه دستگاهی استفاده می‌کنید، بازار مناسب NFT باید دسترسی آسانی را برای کاربران فراهم کند. به عنوان مثال باید از چندین کیف پول دیجیتال NFT پشتیبانی کند تا افراد برای پرداخت‌ها گزینه‌های بیشتری در اختیار داشته باشند. در عین حال برای نگهداری دارایی خود نیز بتوانند خیلی ساده کارها را مدیریت کنند.

۶. رتبه بندی بازار NFT

سعی کنید برای انتخاب بازار NFT به تجریبات دیگران رجوع کنید. این کار باعث می‌شود که بتوانید خیلی راحت‌تر به مقایسه بازارهای مختلف بپردازید و گزینه مناسب خود را انتخاب کنید. همچنین تحلیل‌ها و رتبه‌بندی‌هایی که در سایت‌های مختلف ارائه می‌شود را بررسی کنید تا بتوانید تصمیم بهتری اتخاذ نمایید.

همان طور که شاهد افزایش محبوبیت NFT در بازار رمز ارزها هستیم، احتمالا باید شاهد هجوم پلتفرم‌های جدید در این زمینه نیز در سال ۲۰۲۲ باشیم. به کمک شش فاکتور مهمی که در بالا اشاره کردیم، می‌توانید، بازار NFT مناسب خود را انتخاب کنید.

منبع: cryptoslate.com