بایننس به عنوان بزرگ‌ترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال در جهان از نظر حجم معاملات روزانه به شمار می‌رود. صرافی بایننس قصد دارد نام خود را از زنجیره هوشمند بایننس (BSC) حذف کند. به نظر می‌رسد این اقدام تلاشی برای ایجاد نوعی فاصله بین صرافی بایننس و اکوسیستم بلاک‌چینی است که در سپتامبر سال ۲۰۲۰ ایجاد کرده است. در آینده این زنجیره قرار است به BNB Chain تغییر نام دهد که به نوعی از نام توکن بایننس کوین الهام گرفته شده است.

توکن BNB ابتدا در سال ۲۰۱۷ به عنوان یک توکن ERC-20 منتشر شد که در شبکه اتریوم اجرا می‌شد. بعدها در آوریل ۲۰۱۹، به زنجیره بایننس مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم منتقل شد و در نهایت به توکن اصلی شبکه BSC تبدیل شد. البته مدیر عالم بایننس در توییتی قبلا اعلام کرده بود که این توکن باید با نام Build N’ Build شناخته شود. در حالی که فعالان بازار آن را با نام بایننس کوین می‌شناسند.

رابطه بین توکن BNB و زنجیره BNB کنونی، تغییر نام را تا حدودی منطقی می‌کند. BNB از یک توکن بومی صرافی Binance که عمدتاً برای تجارت استفاده می‌شود، به توکن کارمزد گس و دارایی اصلی شبکه BSC تبدیل شد. دقیقا مشابه رابطه بین اتر و شبکه اتریوم.

امروزه، BNB توسط صدها برنامه غیر مترکز استفاده می‌شود که در چندین صرافی فهرست شده و توسط میلیون‌ها کاربر نگهداری می‌شود. BNB در حال حاضر در رتبه چهارم در بازار رمز ارزها قرار دارد و یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال با بیش از ۶۵ میلیارد دلار ارزش بازار است.

البته هنوز شرکت بایننس به طور رسمی دلیلی برای این تغییر نام ذکر نکرده است. اما یک حدس قابل قبول این است که بایننس به دنبال فاصله گرفتن از شبکه بلاک چینی است که قبلا ایجاد کرده است؛ شاید در تلاشی برای مستقل کردن شبکه از شرکت بایننس این اقدام را انجام می‌دهد.

در یک بلاگ‌پست که سایت صرافی بایننس منتشر شده این طور ذکر شده است:

((جدایی Binance.com و BNB به زنجیره BNB فرصت‌ها و آزادی بیشتری برای حرکت به سمت نوآوری می‌دهد. در عین حال، زنجیره BNB به ماموریت BSC برای ارائه زیرساخت‌های اصلی لازم برای پذیرش عمومی در آینده وفادار خواهد ماند. زنجیره BNB یک اکوسیستم منبع باز باقی خواهد ماند که بر روی یک محیط بدون مجوز و غیرمتمرکز ساخته شده است.))

همچنین بایننسدر اطلاعیه دیگری در خصوص برنامه‌های خود در سال ۲۰۲۲ این طور اطلاع‌رسانی کرده است که تعداد نودهای اعتبارسنجی در این سال از ۲۱ به ۴۱ افزایش پیدا می‌کند تا گامی در راستای تمرکز زدایی و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه برداشته شود. این پیشرفت‌ها BNB Chain را قادر می‌سازد تا به برنامه‌های کاربردی در مقیاس بزرگ مانند بازی‌های بلاک چین و متاورس سرویس دهد و تجربه جامعه را بهبود بخشد.

البته ناگفته نماند که انتقادات زیادی به بایننس چین در راستای متمرکز بودن بیش از حد در این سال‌ها وارد شده است. چرا که در اتریوم هزاران نود در فرآیند اعتبارسنجی شرکت می‌کنند. به نظر می‌رسد که اقدامات بایننس در راستای راضی نگه داشتن منتقدان نیز ارزیابی می‌شود.

منبع: cryptoslate.com