افزایش شدید نرخ هش ماینینگ MineXMR در چند ماه گذشته برخی از علاقه مندان XMR را نسبت به وجود انگیزه‌های پنهان مشکوک کرده است.

در روزهای گذشته نرخ هش ریت استخر خصوصی استخراج XMR با نام MineXMR از ۱.۴ GH/s فراتر رفت که در مجموع حدود ۴۴ درصد از نرخ هش شبکه این ارز دیجیتال را شامل می‌شود. استخر MineXMR حدود ۱۳ هزار ماینر دارد که در مجموع حدود ۱ درصد هزینه استخر را دریافت می‌کند. نرخ هش ریت این استخر در آگوست سال قبل تنها ۳۴ درصد بوده است.

افزایش سریع نرخ هش ریت این استخر برخی از کاربران و علاقه‌مندان به توکن XMR را نگران کرده است. این دسته از افراد معتقد هستند که دستیابی این استخر به نرخ هش ریت ۵۱ درصد نه به نفع خود استخر است و نه سودی به حال مجموعه جامعه از مونرو دارد. چرا که اگر حمله ۵۱ درصدی اتفاق بیفتد، بازیگران بد درگیر به طور بالقوه می‌توانند تراکنش‌های شبکه را در اختیار بگیرند.

با توجه به اینکه Monero هویت فرستنده و گیرنده را از طریق آدرس های مخفیانه و امضاهای حلقه مبهم می کند، در این مورد، قابلیت های هکرها بسیار محدودتر خواهد بود. آنها فقط می‌توانند از چنین حملاتی برای استخراج بلوک‌های خالی یا دوبرابر خرج XMR خود با فروش آن به یک صرافی و سپس انتشار دفتر کل جایگزین، استفاده کنند.

به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید که در آیند توسعه دهندگان و اعضای جامعه ارز مونرو چه تصمیمی را در این زمینه اتخاذ می‌کنند.

منبع: cointelegraph.com