LooksRare یکی از مارکت پلیس‌های معروف توکن‌های NFT است. میزان فروش تجمعی این بازار در هفته دوم فوریه سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱ میلیارد دلار رسید.

ژانویه بدون شک یک ماه عالی برای صنعت توکن غیرقابل تعویض بود؛ زیرا این فضا رکورد جدیدی را در حجم فروش خود ثبت کرد. با این وجود داده‌های سایت cryptoslam.io نشان می‌دهد که فروش NFT در هفته دوم فوریه در مقایسه با ژانویه حدود ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

این میزان کاهش فروش آن هم به فاصله اندکی پس از ثبت رکورد تاریخی در ژانویه ۲۰۲۲ برای توکن‌های غیر مثلی کمی عجیب به نظر می‌رسد. همچنی چند وقت پیش بود که یک توکن غیر مثلی CryptoPunk به قیمت بیش از ۲۳.۷ میلیون دلار فروخته شد.

نگاهی گذرا به داده‌ها نشان می‌دهد که فروش NFT در اتریوم تا ۳۲ درصد کاهش یافته است در حالی که NFT های مبتنی بر Solana شاهد کاهش ۲۸ درصدی فروش خود بوده‌اند. این عدد برای بلاک‌چین‌های دیگری مانند Flow و Polygon به ترتیب برابر ۳۸ و ۳۷ درصد بوده است.

جالب اینجاست که در همین مدت میزان فروش مارکت پلیس رونین (Ronin) حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر به عنوان سومین مارکت توکن‌هایغیر مثلی به شمار می‌رود.

در هفته دوم فوریه، مارکت Karafun با فروش بیش از ۵۰ میلیون دلار عنوان برترین بازار NFT را به خود اختصاص داد. از دیگر مجموعه‌های برتر می‌توان به CryptoPunk با ۳۸.۶ میلیون دلار و Azuki NFT با ۳۷ میلیون دلار اشاره کرد.

داده‌های جداگانه‌ای از dappradar.com نشان می‌دهد که بیش از ۱ میلیارد دلار از فروش NFT را مارکت LooksRare به خود اختصاص داده است که حدود ۷۰ درصد از فروش آن در هفت روز گذشته کاهش یافته است. از سوی دیگر، OpenSea فروش کمتر از ۳۵۰ میلیون دلار را ثبت کرد و فروش آن در مدت مشابه ۶۵ درصد کاهش یافت.

همچنین داده‌ها موجود نشان می‌دهد که در یک ماه اخیر LooksRare حدود ۳۰۰ میلیون دلار از فروش توکن غیر مثلی درآمد کسب کرده است و OpenSea تنها ۱۰۰ میلیون دلار درآمدزایی داشته است. همچنین محبوب‌ترین بازار غیر متمرکز فروش توکن‌های NFT یعنی dxdy در یک ماه اخیر حدود ۴۷ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

منبع: cryptoslate.com