“تئاتر رویاها” بهترین تعبیری است که می‌توان برای عملکرد بازار ارزهای دیجیتال در نیمه نخست نوامبر سال ۲۰۲۳ به‌کار برد. هرچند از ابتدای سال جاری شاهد کند شدن روند نزولی و بعضا آغاز رالی صعودی در بعضی رمزارزها بودیم؛ اما واقعیت این است که بسیاری از سرمایه‌گذاران در ماه‌های اخیر همچنان نسبت به پایان یافتن زمستان کریپتو مردد بودند.

تقریبا از هفته دوم اکتبر بود که پس از مدتی معاملات رنج، خون تازه‌ای به بازار تزریق شد. به‌طوری که بیت‌کوین به‌عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار کریپتوکارنسی از مقاومت ۳۰ هزار دلار عبور کرد. در ماه‌های قبل هم بیت‌کوین یکبار این مقاومت را امتحان کرده بود؛ اما موفق به شکست آن نشد. این بار خیلی راحت پا را فراتر از ۳۰ هزار دلار گذاشت و به‌مسیر خود ادامه داد. امروز در نقطه‌ای هستیم که می‌توانیم ادعا کنیم حدود ۵۰ درصد افت قیمت بیت کوین از سقف تاریخی آن جبران شده است.

نکته مهم دیگری که باید مد نظر داشته باشید، کاهش دامیننس بیت کوین از ۱۵ روز ابتدایی نوامبر است. در ابتدای نوامبر دامیننس بیت کوین برابر با ۵۳.۸۷ درصد بود. در حالی که صبح روز ۱۶ نوامبر دامیننس این ارز دیجیتال در محدود ۵۱.۱ درصد قرار گرفته است. این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که شاهد افزایش بیشتر آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین در دو هفته اخیر بوده‌ایم.

در جدول زیر می‌توانید تغییرات قیمت ۱۵ ارز دیجیتال برتر بازار کریپتوکارنسی از نظر مارکت کپ را در بازه زمانی بین ۱ تا ۱۶ نوامبر مشاهده کنید. البته دو استیبل کوین تتر و یو اس دی کوین با توجه به قیمت ثابت در این جدول نیامده‌اند. اطلاعات ارزشمندی در جدول زیر وجود دارد که دعوت می‌کنیم با دقت مشاهده کنید.

نام ارز دیجیتال قیمت در ۱ نوامبر (دلار) قیمت در ۱۶ نوامبر (دلار) تغییر قیمت (درصد)
بیت کوین (BTC) ۳۴۶۵۷ ۳۷۴۶۸ ۸.۱
اتریوم (ETH) ۱۸۱۴ ۲۰۵۴ ۱۳.۲
بایننس کوین (BNB) ۲۲۶ ۲۵۳ ۱۱.۹
ریپل (XRP) ۰.۵۸۳۹ ۰.۶۴۹۹ ۱۱.۳
سولانا (SOL) ۳۸.۵۱ ۶۵.۱۰ ۶۹.۰۵
کاردانو (ADA) ۰.۲۸۷۷ ۰.۳۸۳۳ ۳۳.۲۳
دوج کوین (DOGE) ۰.۰۶۶۷ ۰.۰۷۶۶۵ ۱۴.۹
ترون (TRX) ۰.۰۹۶۹۱ ۰.۱۰۳۲ ۶.۴۹
پالیگان (MATIC) ۰.۶۲۶۲ ۰.۹۱۹۵ ۴۶.۸
چین لینک (LINK) ۱۰.۹ ۱۴.۸۲ ۳۵.۹۶
تن کوین (TON) ۲.۱۶ ۲.۴۰ ۱۱.۱۱
آوالانچ (AVAX) ۱۱.۱۷ ۲۲.۴۰ ۱۰۰.۵
پولکادات (POL) ۴.۴ ۵.۵۷ ۲۶.۶
مارکت کپ کل بازار کریپتو ۱.۲۸ هزار میلیارد ۱.۴۳ هزار میلیارد ۱۱.۷

 رشد ۱۱.۷ درصدی مارکت کپ کل بازار کریپتوکارنسی ظرف تنها دو هفته، اولین موضوع مهمی است که در جدول فوق جلب توجه می‌کند.

بیشترین افزایش قیمت نیز مربوط به آوالانچ (AVAX) است که رشد بیش از ۱۰۰ درصدی را در ۱۵ روز نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است. سولانا، پالیگان، چین لینک و کاردانو نیز جایگاه‌ها بعدی بیشترین میزان رشد قیمت را به‌خود اختصاص داده‌اند.

کمترین افزایش قیمت با ۸.۱ درصد مربوط به بیت کوین (BTC) است. موضوع کاهش دامیننس بیت کوین از ابتدای نوامبر تا به امروز با توجه به همین نکته قابل توجیه است.

رقابت سختی بین ریپل (XPR) و بایننس کوین (BNB) بر سر جایگاه چهارم بازار رمزارزها از نظر مارکت کپ شکل گرفته است. در یک ماه گذشته شاهد بودیم که یکبار ریپل از سد بایننس کوین عبور کرد. اما نتوانست جایگاه خود را تثبیت کند و بار دیگر به رتبه پنجم در جدول ارزهای دیجیتال بازگشت. همان‌طور که شاهد هستید، افزایش قیمت این دو رمزارز در ۱۵ روز اخیر نیز خیلی نزدیک به هم است.

افزایش قیمت رمزارزها در مدت اخیر، حجم معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال را نیز ارتقا داده است. باید منتظر ماند و دید که این روند تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند. به‌نظر می‌رسد بازار کریپتوکارنسی با حال خوب قصد دارد به استقبال سال جدید میلادی برود.

منبع: کلینیک سرمایه