در بازه زمانی بین ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۳ معادل ۲۲.۷۵ میلیارد توکن تتر در بازار عرضه شده است. موضوعی که باعث شده مارکت کپ تتر برای نخستین بار به سقف تاریخی ۸۷ میلیارد دلار نزدیک شود. این در حالی است که جدی‌ترین رقیب تتر در بین استیبل کوین‌ها یعنی یو اس دی سی (USDC) تقریبا به‌اندازه رشد تتر در سال ۲۰۲۳ با کاهش عرضه روبه‌رو شده است. بر اساس تحلیل آنچین سایت Whale Alert، تنها یک ماه گذشته حدود ۴ میلیارد تتر جدید صادر شده است.

سخنگوی شرکت تتر در مصاحبه‌ای با سایت کوین گکو (CoinGecko) دو عامل اصلی را برای رشد مداوم USDT در سال ۲۰۲۳ برشمرده است:‌

  •         احساسات صعودی حاکم بر بازار
  •         اخبار تایید احتمالی صندوق ETF بیت کوین در آمریکا

علاوه بر آن به‌نظر می‌رسد که یکی دیگر از دلایل افزایش تقاضا برای تتر در بازار کریپتو، رونق بازارهای نوظهور و دیفای در ماه‌های گذشته باشد. تتر به‌معنی واقعی کلمه در حال تثبیت جایگاه خود به‌عنوان دلار دیجیتال در سطح دنیا است. موضوعی که باعث شده بسیاری از مردم و سرمایه‌گذاران نهادی در کشورهای مختلف برای حفظ ارزش سرمایه خود به سراغ این استیبل کوین بیایند. به‌عنوان مثال بر اساس آمارهای رسمی دولت برزیل حدود ۸۰ درصد کل تراکنش‌های ارز دیجیتال در این کشور مربوط به تتر است.

نکته جالب توجه این است که همزمان با رشد تتر، شاهد افول برخی دیگر از استیبل کوین‌ها هستیم. به‌عنوان مثال یو اس دی سی (USDC) در ژوئن ۲۰۲۲ موفق شد سقف تاریخی ۵۵ میلیارد دلار را تصاحب کند. اما پس از این رخداد، روند نزولی به‌خود گرفت. به‌طوری که در نوامبر سال ۲۰۲۳ ارزش بازار این استیبل کوین در محدوده ۲۴ میلیارد دلار قرار دارد. همه این اتفاقات، نشان‌دهنده از یکه‌تازی تتر در میان استیبل کوین‌های بازار کریپتوکارنسی است.

 

منبع: cointelegraph