افزایش قیمت سولانا در ماه اکتبر ۲۰۲۳، این ارز دیجیتال را در جایگاه مهم‌ترین آلت کوین این روزهای بازار کریپتوکارنسی قرار داده است. جالب است بدانید که در ۲۴ ساعت اخیر (۶ نوامبر ۲۰۲۳)، حجم معاملات روزانه سولانا حدود ۲۰ درصد رشد کرده و به بالای ۱ میلیارد دلار رسیده است. موضوعی که نشان می‌دهد این ارز دیجیتال به‌تنهایی ۶ درصد از معاملات روزانه بازار کریپتو را به‌خود اختصاص داده است.

در روز ۱۲ اکتبر، قیمت ارز دیجیتال سولانا (SOL) حدود ۲۱ دلار بود. این در حالی است که در زمان نگارش این خبر، سولانا با قیمت ۴۱.۴ دلار در بازار رمزارزها معامله می‌شود. این یعنی ظرف مدت زمان کمتر از یک ماه قیمت این ارز دیجیتال حدود ۱۰۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

سوال اساسی این است که دلایل رشد قیمت سولانا چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا نگاهی به خریداران و فروشندگان سولانا در روزهای گذشته بیندازیم. جالب است بدانید که در ۱۸ اکتبر صرافی معتبر کوین بیس با خرید ۲.۲ میلیون توکن سولانا، دارایی‌های خود را افزایش داد. در مقابل صرافی ارز دیجیتال معروف کره جنوبی یعنی آپ بیت نیز چیزی در حدود ۴ میلیون توکن سولانا را در همان بازه زمان به‌فروش رساند. صرافی بایننس هم به‌تازگی با خرید سولانا، دارایی خود را به ۱.۹ میلیون توکن SOL رسانده است.

بر اساس داده‌های منتشر شده در سایت کایکو ریسرچ (Kaiko Research)، افزایش قابل توجه فعالیت‌های شبکه سولانا در یک ماه اخیر یکی دیگر از دلایل رشد قیمت این ارز دیجیتال بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که پروتکل‌های استیکینگ لیکویید در بستر سولانا مانند جیتو (Jito) بیشترین تراکنش را در یک ماه اخیر تجربه کرده‌اند.

سولانا همواره تلاش می‌کند به‌عنوان یک بلاک‌چین لایه اول خود را در جایگاه رقیب اصلی اتریوم معرفی کند. در ماه سپتامبر نسبت قیمت سولانا به اتریوم حدود ۰.۰۱۱ بود. این عدد در نوامبر به حدود ۰.۰۲۵ رسیده است که رشد قابل توجهی به‌شمار می‌رود.

منبع: crypto.news