ایردراپ (Airdrop) یکی از بهترین های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال بدون سرمایه اولیه است. معمولا توسعه دهندگان پروژه‌های جدید از طریق  توزیع رایگان توکن‌های خود بین کاربران تلاش می‌کنند تا توجه فعالین بازار کریپتو را به خود جلب کنند و حجم معاملات خود را افزایش دهند. ایردراپ‌ها در ازای انجام فعالیت‌های خاص و یا نگهداری آن توکن در مدت معین به کاربران تعلق می‌گیرند. برای شرکت در ایردراپ، باید زودتر ایردراپ‌های احتمالی در آینده را پیدا کرده و از دستورالعمل‌های آن‌ها پیروی کنید تا واجد شرایط دریافت شوید. در ادامه این مطلب به معرفی لیستی از پروتکل‌ها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز DeFi می‌پردازیم که احتمال توزیع ایردراپ از سوی آن‌ها در ماه‌های آینده زیاد است.

۱. ایردراپ زد‌کی سینک (zkSync)

در سال ۲۰۲۳ رمزنگاری دانش صفر به یک موضوع جنجال برانگیز تبدیل شد. نه‌تنها پالیگان (Polygon)، بلکه پروژه zkSync Era نیز از آن استفاده می‌کند. این پروژه لایه ۲، بر بستر اتریوم راه اندازی و سبب پذیرش و رشد بیشتر بلاک‌چین اتریوم شد.

zkSync Era شبکه خود را برای استقرار قراردادهای هوشمند در فوریه ۲۰۲۳ رونمایی کرد. همچنین zkSync از مزیت سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) برخوردار است. این بدان معنی است که شما می توانید از طریق متامسک (MetaMask) یا سایر کیف پول‌های سازگار با اتریوم به محیط zkSync دسترسی پیدا کنید. این پروژه قصد ایردراپ توکن اختصاصی خود با نماد معاملاتی ZKS را دارد.

۲. ایردراپ فرند تک (FriendTech)

فرند تک (FriendTech) که در آگوست ۲۰۲۳ راه اندازی شد، رسانه‌های اجتماعی را با دنیای گسترده فناوری بلاک‌چین ترکیب می‌کند. با نزدیک شدن به پایان سال ۲۰۲۳، بحث‌هایی در مورد احتمال ایردراپ توکن توسط FriendTech مطرح شده است.

این حدس و گمان عمدتاً به دلیل مکانیسم تشویقی ۳/۳ این پلتفرم ایجاد شده‌است. در این طرح به کاربران برای تعامل فعالانه آن‌ها پاداش داده‌ می‌شود. چنین محرک‌هایی در رشد برنامه‌های غیرمتمرکز بسیار مهم هستند. با انجام کارهایی که در زیر اشاره‌ شده‌است می‌توانید شانس خود را برای دریافت ایردراپ بیشتر کنید. شما می‌توانید با مشارکت در این شبکه اجتماعی سوشال‌فای (SocialFi) شانس خود را برای دریافت توکن اختصاصی احتمالی فرند تک در ماه‌ها پیش رو افزایش دهید.

۳. ایردراپ لیر زیرو (LayerZero)

لیر زیرو (LayerZero) یک پروتکل غیر متمرکز است که هدف اصلی آن بهبود قابلیت همکاری بین شبکه‌های بلاک‌چین با دنیای بیرون است . لیر زیرو به‌کمک فناوری اوراکل (Oracle) امکان دسترسی شبکه‌های بلاک‌چین به‌داده‌های برون زنجیره‌ای را فراهم می‌کند.

شایعات زیادی در مورد ایردراپ توکن بومی این پلتفرم یعنی ZRO وجود دارد، اما هنوز به طور رسمی تایید نشده‌است. با این حال، پیشنهاد می‌کنیم که حتما اطلاعیه‌های این پروژه را دنبال کنید تا در جریان برنامه‌های آینده لیر زیرو قرار بگیرید.

۴. ایردراپ استارک نت (StarkNet)

استارک نت یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایی است که بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم را دنبال می‌کند. StarkNet که توسط StarkWare توسعه داده شده است، یک راه حل مقیاس بندی مجموعه‌ای با دانش صفر لایه ۲ است. این پروژه قبلا توکن STRK را به‌عنوان رمزارز بومی خود معرفی کرده است. شبکه اصلی استارک نت در نوامبر ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد و در همان زمان میلیون‌ها دلار ایردراپ برای کاربران واریز کرد.

در سپتامبر ۲۰۲۳، به دلیل شایعات در مورد توکن بومی  STRK، یک جهش ناگهانی در فعالیت StarkNet مشاهده شد. به‌نظر می‌رسد که توسعه دهندگان این استارک نت قصد دارند در ماه‌های آتی یک برنامه ایردراپ دیگر را اجرا کنند.

۵. ایردراپ متامسک (MetaMask)

متامسک (MetaMask) یکی از کیف‌پول‌های وب ۳ (Web3) است که توسط میلیون‌ها نفر برای ذخیره، مبادله و استیکینگ ارز دیجیتال استفاده می‌شود. اگرچه تیم MetaMask در گذشته به توسعه توکن MASK اشاره کرده است، اما هنوز هیچ برنامه یا جزئیات مشخصی فاش نشده است.

شما هم اگر از متامسک به‌عنوان کیف پول نرم افزاری خود استفاده می‌کنید، این شانس را دارید که در صورت رونمایی از توکن اختصاصی این ولت از ایردراپ احتمالی بهره‌مند شوید. کاری که چند سال قبل تراست ولت با رونمایی از توکن TWT انجام داد.

۶. ایردراپ نپتون موچال (Neptune Mutual)

نپتون موچال (Neptune Mutual) یک پروتکل امنیت سایبری در حوزه بلاک‌چین است که از جامعه اتریوم در برابر تهدیدات هکری برای برنامه‌های دیفای (DeFi) محافظت می‌کند. این پلتفرم یک سیستم بیمه را تعریف کرده که در صورت احراز مجموعه‌ای از شرایط، تراکنش‌های کاربران را ضمانت می‌کند.

همانطور که تیم توسعه این پروژه تایید کرده‌است، توکن NPM به زودی راه‌اندازی می‌شود، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که ایردراپ اتفاق بیفتد.

۷. ایردراپ اوپن سی (OpenSea)

از آنجایی که در راه‌اندازی OpenSea Pro در آوریل ۲۰۲۳ اشاره‌هایی به اختصاص جایزه برای جامعه ای پلتفرم شد، به نظر می‌رسد باید منتظر ایردراپ برای این فروشگاه NFT باشیم. لازم به ذکر است که رقیب اوپن سی یعنی Blur، توکن BLUR خود را زودتر منتشر کرد‌ه‌است و فعالیت قابل توجهی را برای پلتفرم خود به ارمغان آورده‌است. بنابراین OpenSea ممکن است به دنبال راه‌هایی برای بهبود بخشیدن به اقتصاد پلتفرم خود باشد. لذا منتشر کردن توکن بومی و توزیع ایردراپ می‌تواند بهترین راه باشد.

۸. ایردراپ لنز (LENS)

پروتکل لنز یکی از برنامه های اجتماعی در اکوسیستم Web3 است. کاربران می ‌توانند یک حساب کاربری در lens ساخته و از آن برای تعامل با برنامه‌های اجتماعی مختلف استفاده کنند. شایعات زیادی پیرامون یک ایردراپ این پروژه به گوش می‌رسد. شما می‌توانید با فعالیت در این شبکه اجتماعی خود را به‌عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی برای دریافت توکن اختصاصی لنز معرفی کنید.

۹. ایردراپ لینیا (Linea)

Linea با ماشین مجازی با دانش صفر خود به کاربران اجازه می‌دهد تا با امنیت و در یک محیط تکراری به صورت مجموعه‌ای، تراکنش‌های بسیار ارزان‌تر را در اتریوم تجربه کنند. به این معنی که توسعه‌دهندگان می‌توانند مانند شبکه اصلی اتریوم Dapp بسازند، اما با هزینه‌های بسیار پایین از تراکنش‌های خود را مدیریت کنند. این پلتفرم می‌تواند با ایردراپ توکن خود در ماه‌های پیش رو در کانون توجه قرار بگیرد.

۱۰. ایردراپ هولوگراف (Holograph)

هولوگراف یک پروتکل دارایی دیجیتال چند زنجیره‌ای است که به شما امکان می‌دهد NFTهایی ضرب کنید که به‌صورت بومی چند زنجیره‌ای هستند و بین پروتکل‌ها (با یکپارچگی کامل داده‌ها) پل ارتباطی برقرار می‌کنند. هولوگراف تاکنون خبر انتشار توکن بومی خود را تایید کرده و اعلام کرده است که ۱۰ درصد از کل عرضه آن برای توزیع عمومی تعیین شده‌است. بنابراین می‌توان ایردراپ هولوگراف را یکی از محتمل‌ترین برنامه‌های آینده بازار کریپتو دانست.