اتریوم، بلاکچین پیشرو برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. با این حال، بسیاری دیگر از اکوسیستم‌های بلاکچین وجود دارند که می‌توانند در مواردی، امکانات بهتری نسبت به اتریوم را به توسعه‌دهندگان ارائه دهند. چندین پروژه در تلاشند تا لقب «قاتل اتریوم» را از آن خود کنند که در ادامه، به معرفی برخی از آن‌ها، می‌پردازیم.

کاردانو

کاردانو

بسیاری از افراد، شانس کاردانو (ADA) را برای رسیدن به جایگاه اتریوم زیاد می‌دانند و از کاردانو به عنوان قاتل اتریوم یاد می‌کنند. شبکه کاردانو ارزشی حدود ۳۱ میلیارد دلار دارد و بسیاری از امکانات شبکه اتریوم را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. همچنین، مکانیزم اجماع اثبات سهام، رویکردی پایدار و سازگار با محیط زیست را برای سنجش اعتبار تراکنش‌های شبکه و تبادل اطلاعات، ایجاد می‌کند.

همچنین، کاردانو قابلیت قرارداد هوشمند را (البته کمی دیرتر از حد انتظار)، معرفی کرد که می‌تواند به افزایش چشمگیر توسعه‌دهندگان این شبکه، منجر شود. در سال ۲۰۲۱، شبکه کاردانو انتخاب برتر توسعه‌دهندگان در مقایسه با شبکه‌های اتریوم و سولانا بود. با افزایش جذابیت قراردادهای هوشمند، توسعه‌دهندگان نیز اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز متنوعی را توسعه می‌دهند. اخیرا چندین صرافی غیرمتمرکز نیز در بستر کاردانو راه‌اندازی شده است. در حال حاضر، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز متنوعی در این شبکه فعال هستند و تعداد بیشتری نیز در حال توسعه اند. اگرچه در مقایسه با هزاران برنامه کاربردی توسعه‌یافته در شبکه اتریوم، این تعداد چندان به چشم نمی‌آید، اما برای شبکه جوان کاردانو، شروع خوبی محسوب می‌شود. ممکن است در آینده‌ای نزدیک، کاردانو پلتفرم هایی مانند اوپن سی و صرافی یونی سواپ را در شبکه خود ایجاد کند و رقیب جدی آنها شود.

در بخش امور مالی غیرمتمرکز، کاردانو هنوز جای رشد دارد. این شبکه حدود ۳۰۰ میلیون دلار ارزش کل قفل‌شده (TVL) دارد که نسبت به ۱۳۳ میلیارد دلار ارزش کل قفل‌شده رقیب قدرتمند خود، یعنی اتریوم، فاصله چشمگیری دارد. با این حال پروژه‌هایی مانند هیدرا (Hydra) می‌توانند باعث افزایش جذابیت شبکه کاردانو، در امور مالی غیرمتمرکز شوند. مقیاس‌پذیری بیشتر، کارمزدهای کمتر و عملکرد بهینه، برای توسعه مداوم و آینده بلاکچین، مفید هستند. همچنین، دوران باشوی (Basho era) کاردانو، مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری آن را افزایش می‌دهد. این دو مورد از جنبه‌های حیاتی شبکه هستند که باید به آنها توجه ویژه‌ای داشت.

فانتوم

اکوسیستم Fantom در سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲، شاهد رشد فوق‌العاده‌ای در بخش امور مالی غیرمتمرکز بوده است. بیشترین رشد، حاصل همکاری با آندره کرونژ (Andre Cronje)، توسعه‌دهنده مشهور حوزه بلاکچین است که ده‌ها پروتکل بر روی پروژه‌های استک تکنولوژی فانتوم ساخته است. با این حال، کرونژ تایید کرده بود که اکوسیستم DeFi را ترک خواهد کرد و تقریباً تمام پروژه‌های مبتنی بر فانتوم را رها می‌کند. هنوز مشخص نیست که این امر چه تاثیری بر چشم انداز DeFi دارد، اما قابلیت‌های فانتوم فراتر از ییلد فارمینگ است.

بیشتر بخوانید: معرفی و بررسی ارز دیجیتال فانتوم

فانتوم بر روی یک نوع اثبات سهام به نام DAG یا Directed Acyclic Graph کار می‌کند. این سیستم جنبه‌هایی از یک دفترکل توزیع‌شده را به اشتراک می‌گذارد، اما یک بلاکچین سنتی نیست. در این سیستم، داده‌ها در یک دنباله‌ قرار می‌گیرند و راه‌حل ارزان‌تر، سریع‌تر و مقیاس‌پذیرتری برای تراکنش‌ها و پردازش آن‌ها ارائه می‌شود. همچنین این سیستم از نظر مصرف انرژی کارآمدتر است و راه را برای پایداری طولانی‌مدت، هموار می‌کند. نقطه ضعف اجرای DAG Fantom، اتکا به اعتبارسنجی شبکه است که ماهیت غیرمتمرکز آن را کاهش می‌دهد.

یکی دیگر از مزایای شبکه فانتوم، قابلیت برنامه‌ریزی آن است که در بخش‌های مختلف مانند قراردادهای هوشمند، توکن‌های NFT، متاورس، بازی و امور مالی غیرمتمرکز، قابل استفاده است. همچنین مشوق‌هایی برای توسعه‌دهندگان درنظر گرفته شده تا پروژه‌های جدید ایجاد ‌کنند و یک اکوسیستم کارآمدتر برای کاربران و توسعه‌دهندگان وجود دارد تا از آن بهره ببرند. علاوه بر این،Fantom  با ماشین مجازی اتریوم سازگار است که به توسعه‌دهندگان اتریوم کمک می‌کند تا آثار خود را به یک شبکه جدید منتقل کنند.

در حال حاضر، ارزش شبکه فانتوم نسبت به سایر قاتلان اتریوم، کمتر است و مقدار آن کمتر از ۳ میلیارد دلار محاسبه شده است. با این حال، این شبکه بیش از ۶.۳ میلیارد دلار ارزش کل قفل‌شده دارد که نشانگر حرکت رو به جلوی آن است.

سولانا

سولانا

اکوسیستم سولانا با دو میلیارد دلار ارزش بازار (در زمان نگارش این مقاله)، کمی جلوتر از کاردانو است. علت آن نیز مزایای تکنولوژیکی ارائه‌دهندگان اکوسیستم است: توان عملیاتی بالا با هزینه کم و پشتیبانی از ذخیره‌سازی، زنجیره تامین و موارد استفاده هویت. استفاده از هویت در چرخه توسعه وب ۳ و متاورس مورد توجه گسترده‌تری قرار خواهد گرفت. برخی از افراد انتظار دارند سولانا در آینده برای پرداخت‌ها و تسویه حساب، با سامانه پرداخت «ویزا» رقابت کند.

به دلیل این مزایای قابل توجه، پروژه‌های بیشتری در سولانا ایجاد می‌شوند. امور مالی غیرمتمرکز، بازی‌های بلاکچین و توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT، سه عنصر برجسته در اکوسیستم سولانا هستند، حتی با وجود این که به اندازه راه‌حل‌هایی که روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند، مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

سولانا دارای ۶.۶۶ میلیارد دلار ارزش کل قفل‌شده است و ارزش آن فقط کمی از فانتوم بیشتر است؛ اما کماکان فاصله زیادی با اتریوم، بایننس و آوالانچ دارد.

یکی از موانع رسیدن سولانا به جایگاه اتریوم، توازن بین عملکرد و تمرکززدایی است. سولانا در اواخر سال ۲۰۲۱ و به دلیل فعالیت ربات‌ها دچار قطعی جدی در شبکه شد. توان عملیاتی بالای سولانا زمانی ارزش دارد که کل شبکه دچار آسیب نشود. همچنین، سولانا نیز مانند فانتوم، نیاز به اعتبارسنجی شبکه دارد تا کارها را ادامه دهد.

BNB چین

بایننس کوین

با وجود تفاوت‌های جدی، شباهت‌های زیادی نیز بین شبکه‌های اتریوم و BNB چین وجود دارد. BNB چین توسط Binance، بزرگترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال در سراسر جهان راه‌اندازی شده است. BNB چین توجه بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان را به خود جلب کرده است و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز برجسته‌ای مانند پنکیک سواپ، SecondLife، MOOX،Bomb Crypto  و … در بستر آن ایجاد شده است.

BNB چین همچنین به رشد قابل توجهی در اکوسیستم DeFi و توکن‌های غیرقابل تعویض رسیده است. مزایای اصلی BNB چین، سرعت و کارایی آن است. با این حال، وقتی اتریوم به سمت اثبات سهام حرکت می‌کند، این دو مزیت BNB چین، به حاشیه خواهند رفت.

BNB چین در فوریه ۲۰۲۲ و زمانی‌که بایننس، زنجیره بایننس خود را – که برای فعال کردن معاملات ارزهای دیجیتال بایننس استفاده می‌شد – با زنجیره هوشمند Binance – استک تکنولوژی dApp ادغام کرد، ایجاد شد. تاکنون این ادغام، نتوانسته BNB Chain را به موقعیتی بهتر از قبل برساند، با این حال، همچنان مزایایی دارد که اتریوم قادر به ارائه آنها نیست.

همچنین بخوانید: اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟

آوالانچ

اولنچ

یکی دیگر از قاتلین اتریوم در بحث سرعت و کارایی، آوالانچ (AVAX) است. آوالانچ یک پلتفرم قرارداد هوشمند است که با توجه به ارزش بازار در زمان نگارش این مقاله، دهمین پروژه ارزشمند ارز دیجیتال است. آوالانچ دارای بیش از ۲۰.۴ میلیارد دلار ارزش بازار و بیش از ۱۱.۳ میلیارد دلار، ارزش کل قفل‌شده است. یکی از دلایل موفقیت این پروژه، سرعت این پلتفرم قرارداد هوشمند نسبت به سایر شبکه‌ها است.

آوالانچ از یک مکانیزم اجماع منحصربه‌فرد برای نهایی شدن تراکنش در کمتر از دو ثانیه استفاده می‌کند. این یک پیشرفت بزرگ نسبت به زمان ۶ دقیقه‌ای در شبکه اتریوم و بسیار بهتر از یک ساعت انتظار برای نهایی شدن تراکنش بیت کوین است. همچنین،Avalanche  توجه مسترکارت، دیلویت و دیگر شرکت‌های برجسته مالی و فین‌تک را به خود جلب کرده است. این شرکا از طریق Ava Labs، پروژه‌ها، محصولات و راه حل‌های جدیدی را توسعه خواهند داد.

همچنین Avalanche با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که فاصله را با بلاکچین اتریوم، کاهش دهند. سازگاری ماشین مجازی اتریوم می تواند یک مزیت مهم باشد، زیرا از قراردادهای هوشمندِ ساخته‌شده برای اتریوم، بدون نیاز به تغییر کد، پشتیبانی می‌کند. همچنین، این رویکرد به کاربران، امکان دسترسی به آوالانچ از طریق ابزارهای مورد اعتماد، مانند متامسک را تضمین می‌کند.

چرا برای کاردانو از لقب «قاتل اتریوم» استفاده می‌شود؟

با توجه به رقابت موجود بین شبکه‌های مذکور برای تبدیل شدن به «قاتل اتریوم»، ممکن است تعجب کنید که چرا کاردانو در این لیست قرار گرفته است. این شبکه از نظر اکوسیستم، ارزش کل قفل‌شده غیرمتمرکز و …، از سایر رقبا مانند سولانا، فانتوم، BNB چین و آوالانچ، عقب‌تر است. اتریوم هنوز زنده و پررونق است و تغییر مکانیزم آن به اثبات سهام، ممکن است جایگاه آن را نیز تقویت کند.

همچنین بخوانید: معرفی و بررسی ارز دیجیتال اتریوم

علاوه بر این، کاردانو برای تبدیل شدن به جایگزین اتریوم، باید از نظر ارزش بازار از آن پیشی بگیرد. این مورد در حال حاضر بسیار بعید به نظر می‌رسد، گرچه نباید هیچ احتمالی را دست کم گرفت. کاربران و توسعه‌دهندگان اتریوم از شبکه کند و کارمزدهای زیاد آن خسته شده اند. کاردانو و سایر رقبای بالقوه اتریوم، جایگزین‌های مناسبی برای رقابت با اتریوم ارائه می‌کنند، اما موفقیت آن‌ها به جذب توسعه‌دهندگان بیشتر برای ساخت برنامه‌های قدرتمند و برجسته بستگی دارد. سرعت و کارایی، مزایای قابل توجهی هستند، اما کاردانو از این نظر منحصر به فرد نیست؛ حتی اگر غیرمتمرکزتر از شبکه های متکی به اعتبارسنجی باشد.

کاردانو روی کاغذ همان شانسی را دارد که سولانا، BNB Chain، فانتوم یا آوالانچ برای تبدیل شدن به «قاتل اتریوم» دارند. این که آیا هر یک از آنها به آن مرحله خواهند رسید یا نه، داستان متفاوتی است. اتریوم ۲.۰ راه حل‌های زیادی را برای مشکلات مبرمی که شبکه را تحت تاثیر قرار می‌دهند، معرفی می‌کند. این نکته را نیز باید در نظر گرفته که اتریوم همچنان دارای مزیت‌های «اولین بودن»، پذیرش زودهنگام و سهم بازار فوق العاده است.

در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.