شرکت بایننس در روز ۸ نوامبر از کیف پول نرم‌افزاری جدید وب ۳ خود رونمایی کرد. این خبر باعث شد تا قیمت توکن بومی تراست ولت (TWT) حدود ۱۰ درصد کاهش یافته و به ۱.۴۵ دلار برسد. همان‌طور که می‌دانید تراست ولت وابسته به بایننس است. قبل از انتشار این خبر، تراست ولت هفته مثبتی را پشت سر گذاشته بود و شاهد افزایش قیمت چشمگیری بود.

راه‌اندازی کیف پول جدید در میان گزارش‌ها مبنی بر کاهش مداوم حجم معاملات بایننس در یک سال اخیر صورت گرفت. سهم معاملات این صرافی از ۷۴ درصد در دسامبر ۲۰۲۲ به ۵۰ درصد در اکتبر ۲۰۲۳ نسبت به تمام صرافی‌های متمرکز کاهش یافته است.

سال ۲۰۲۳ برای بایننس اصلا خوب نبود. به‌طوری که چندین کشور اروپایی، به‌این صرافی مجوز فعالیت ندادند. علاوه بر این، شرکت بایننس مستقر در فرانسه به دلیل فعالیت قبل از اخذ مجوز و مشکوک به پول‌شویی مورد بررسی قرار گرفت.

کیف پول جدید بایننس کاربران را قادر می‌سازد تا همزمان با چندین بلاک‌چین تعامل داشته باشند، هزاران توکن را معامله کنند و از بهترین برنامه های غیرمتمرکز (dApps) استفاده کنند.

Binance Web3 Wallet شبیه به تراست ولت طراحی شده است. مهم‌ترین تفاوت آن با تراست ولت این است که کیف پول جدید فقط از طریق کیف پول بایننس قابل دسترسی است. کیف پول بایننس، به زیرساخت صرافی متصل خواهد شد و کاربران نمی‌توانند کلیدهای خصوصی را صادر کنند. این بدان معناست که استفاده از آن برای کسانی که حساب بایننس ندارند، امکان پذیر نیست. به‌نوعی می‌توان ادعا کرد که ولت جدید بایننس، یک کیف پول حضانتی است.

اگرچه Trust Wallet به بایننس در توسعه این کیف پول کمک کرد، اما قابلیت‌های وب۳ به‌طور مستقل توسط صرافی انجام می‌شود. بر اساس گزارش‌ها، کیف پول Binance از فناوری محاسبات چند جانبه استفاده می‌کند که امکان شکستن کلیدهای خصوصی را به سه بخش کوچکتر به نام key-shares می‌دهد. سایر جزئیات فنی کیف پول فاش نشده است.

طبق شرایط، کسانی که علاقه‌مند به راه‌اندازی این کیف پول Web3 هستند باید با گذراندن فرآیندهای KYC، یک حساب در صرافی ثبت کنند. آدرس کیف پول به حساب Binance متصل می شود، به این معنی که شما نمی‌توانید آدرس کیف پول Binance Web3 را پس از ایجاد آن تغییر دهید.

در نتیجه این ولت برای کاربران ایرانی به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها در دسترس نیست. علاوه بر این، کاربران نمی‌توانند کلید خصوصی یا عبارت اولیه را صادر یا وارد کنند تا دوباره به کیف پول Web3 دسترسی پیدا کنند زیرا این کیف پول دارای فناوری MPC است.

منبع: binance.com