ربات ترید ارز دیجیتال چیست؟ معرفی بهترین ربات های معامله‌گر

سرمایه گذاری
ربات تریدر ارز دیجیتال

ترید ارز دیجیتال روزبه‌روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند. بااین‌حال، ترید فرایند بسیار پیچیده‌ای است که به توجه و صرف زمان زیادی نیاز دارد. برخلاف بازارهای سنتی سهام، بازار کریپتو هرگز متوقف نمی‌شود و به همین دلیل، فرایند ردیابی نوسانات بازار، کاهش ریسک، حذف خطاها و کسب سود از معاملات را برای معامله‌گران تقریباً غیرممکن می‌کند. اینجاست که ربات ترید ارز دیجیتال وارد میدان می‌شود و انجام معاملات را برای معامله‌گران، آسان‌تر و کارآمدتر می‌کند. در این مقاله همراه ما باشید تا با این ربات‌ها، نحوه عملکردشان و چند نمونه بسیار موفق از آن‌ها آشنا شوید.

ربات تریدر ارز دیجیتال چیست؟

ربات برنامه‌ای خودکار است که بر بستر اینترنت کار می‌کند و در مقایسه با انسان‌ها، در انجام کارهای تکراری، عملکرد بهتری دارد. جالب است بدانید که بیش از نیمی از ترافیک اینترنت را ربات‌هایی تشکیل می‌دهند که با صفحات وب و کاربران در تعامل‌اند و کارهایی مانند بررسی محتوا و… را انجام می‌دهند.

ربات معامله‌گر ارز دیجیتال نیز بر اساس همین اصل عمل می‌کند. این ربات‌ها برنامه‌هایی هستند که عملکردهایی مانند خرید و فروش را با استفاده از هوش مصنوعی و بر اساس پارامترهای ازپیش‌تعیین‌شده اجرا می‌کنند. با استفاده از ربات تریدر، دیگر خبری از معاملات و فرصت‌های ازدست‌رفته نیست و می‌توانید به‌موقع، به صورت کارآمد و خودکار، در روز یا شب و از هر نقطه جهان، به ترید ارز دیجیتال بپردازید.

نکته مهم درباره ربات‌های تقلبی ارز دیجیتال

کلاهبرداری با ربات ارز دیجیتال

اولین نکته که باید درباره نحوه عملکرد ربات ترید ارز دیجیتال بدانید، این است که همه ربات‌ها با شرایط مشابهی ساخته نمی‌شوند. بیشتر ربات‌های ارز دیجیتال موجود در پلتفرم‌های معاملاتی را سازندگان ناشناسی می‌سازند که به دنبال فروش حداکثری ربات‌های خود هستند. بسیاری از ربات‌های ترید، کلاهبرداری‌ای بیش نیستند و تلاش می‌کنند شما را با وعده‌های سود بالا، بدون ارائه هیچ‌گونه داده اساسی، برای اثبات این ادعا وسوسه کنند. پس هنگام ورود به این عرصه حتماً توجه کنید از ربات‌های بیشترشناخته‌شده، مانند ربات تریدر صرافی کوکوین، پایونکس و… استفاده کنید. در بخش دیگری از مقاله، ربات‌های تریدر معروف را معرفی خواهیم کرد.

ربات تریدر ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

ربات تریدر چگونه کار می کند؟

ربات ترید ارز دیجیتال تحت الگوریتم‌های خاص و استراتژی‌های معاملاتی کار می‌کند که به‌نوبه خود مبتنی بر تحلیل تکنیکال هستند. برای انجام یک تحلیل مستقل، معامله‌گران به داده‌هایی درباره تغییرات قیمت یک دارایی در طول زمان نیاز دارند.

پس از انجام تحلیل تکنیکال، استراتژی معاملاتی بر همان داده‌ها آزمایش و سود و زیان احتمالی محاسبه می‌شود. در این مرحله، اگر نتایج رضایت‌بخش باشد، قوانین استراتژی معاملاتی ربات بر اساس آن نتایج ایجاد می‌شود. با اینکه برخی ربات‌ها می‌توانند وضعیت لحظه‌ای بازار را تجزیه‌وتحلیل کنند؛ اما بیشتر آن‌ها زمانی عمل می‌کنند که شرایط ازپیش‌تعیین‌شده‌ای در بازار اتفاق بیفتد.

به‌طور کلی، ربات‌های ترید در چهار مرحله اساسی عمل می‌کنند. این مراحل عبارت‌اند از:

۱. تجزیه و تحلیل داده

داده‌ها پادشاه عرصه ترید هستند و به همین دلیل، تجزیه‌وتحلیل آن‌ها برای موفقیت ربات معامله‌گر ارز دیجیتال بسیار مهم است. برخلاف انسان‌ها، نرم‌افزارهای مجهز به یادگیری ماشین (Machine Learning) (هوشمند کردن رایانه‌ها بدون اینکه مستقیم به آن‌ها یاد بدهیم چگونه رفتار کنند)، می‌توانند کوه‌هایی از داده را خیلی سریع‌تر، هوشمندتر و بهتر شناسایی، جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل کنند.

۲. تولید سیگنال

در مرحله تولید سیگنال، ربات ترید ارز دیجیتال اساساً کار شما را به‌عنوان معامله‌گر انجام می‌دهد. بازار را پیش‌بینی و معاملات احتمالی را بر اساس داده‌ها و شاخص‌های تحلیل تکنیکال شناسایی می‌کند.

۳. تخصیص ریسک

تخصیص ریسک مرحله‌ای است که ربات ریسک را بر اساس مجموعه خاصی از پارامترها و قوانینی توزیع می‌کند که شما تعیین کرده‌اید که معمولاً شامل نحوه و میزان تخصیص سرمایه هنگام معامله می‌شود.

۴. نهایی کردن معامله

در این مرحله، ربات ترید ارز دیجیتال بر اساس سیگنال‌هایی که سیستم معاملاتی ازپیش‌تنظیم‌شده تولید کرده است، سفارش‌های خرید و فروش در صرافی را ثبت می‌کند.

استراتژی‌های مختلف ربات‌های تریدر

ربات‌های ترید کریپتو برای اجرا و پردازش فرمول‌های پیچیده ریاضی، خودکارسازی و تسریع فرایند معاملات، بر استراتژی‌های معاملاتی متکی‌اند. در حقیقت، پیوند بین ربات و استراتژی مورد استفاده در آن، به حدی است که ربات‌ها بر اساس استراتژی به‌کارگرفته‌شده دسته‌بندی می‌شوند. در این بخش، چند استراتژی ‌شناخته‌شده را بررسی می‌کنیم.

ترید در جهت روند (Trend Trading)

ساده‌ترین استراتژی معاملاتی است که در آن ربات به تغییرات مستقیم بازار پاسخ می‌دهد. ترید در جهت روند، به الگوریتم‌های پیچیده که برای پردازش مواردی مانند تحلیل پیش‌بینی‌کننده (predictive analysis) و… استفاده می‌شوند، نیازی ندارد و بنابراین، استراتژی بسیار ساده‌ای است.

آربیتراژ (Arbitrage)

مدل آربیتراژ شامل ربات‌های تریدی می‌شود که از تفاوت قیمت‌های به‌وجودآمده بین صرافی‌های متعدد ارزهای دیجیتال در سراسر جهان، نهایت استفاده را می‌کنند.

از آنجا که هیچ نهاد متمرکزی برای تعیین قیمت یک ارز دیجیتال وجود ندارد، قیمت‌ها در صرافی‌های مختلف، متفاوت است. برای مثال، صرافی‌های کرة جنوبی، معمولاً در مقایسه با صرافی‌های ایالات متحده قیمت بیشتری داشته‌اند؛ بنابراین سود خوبی در انتظار کسانی است که بین صرافی‌های این دو کشور معامله می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آربیتراژ چیست؟ بررسی فرصت های آربیتراژی

بازارساز (Market Making)

استراتژی بازارساز به شما اجازه می‌دهد حجم زیادی ارز دیجیتال را خرید و فروش کنید و از اسپرد (Spread) (تفاوت میان قیمت خرید و فروش دارایی) سود ببرید. در این استراتژی، ربات ترید ارز دیجیتال از دو جهت وارد بازار می‌شود و هم‌زمان، سفارش خرید و فروش را ثبت می‌کند. با این کار نه تنها بازار ایجاد می‌کند، بلکه دارایی خریده‌شده را در همان لحظه، با سود کوچکی به فروش می‌رساند. برای مثال، ربات تریدر، سفارشی برای خرید رمزارز A در قیمت ۰/۹۹ دلار و فروش آن با قیمت ۱/۰۱ دلار ثبت می‌کند و زمانی که هر دو سفارش تأیید شوند، معامله را نهایی می‌کند؛ بنابراین، در این فرایند ۰/۰۲ دلار سود می‌کنید.

توازن مجدد صندوق شاخصی (Index Fund Rebalancing)

صندوق‌های شاخصی (صندوق‌هایی که از یکی از شاخص‌های سرمایه‌ بازار پیروی می‌کنند)، دوره‌هایی را برای توازن مجدد تعریف کرده‌اند تا دارایی‌های خود را با شاخص‌های معیار مربوطه، منطبق کنند. این فرایند، فرصت‌های سودآوری را برای معامله‌گرانی که با استفاده از ربات‌های تریدر اقدام به سرمایه‌گذاری بر معاملات موردانتظار، درست قبل از توازن مجدد، می‌کنند، بوجود می‌آورد.

معاملات رنج (Range Trading)

استراتژی معاملات رنج بر این مفهوم استوار است که قیمت‌های بالا و پایین یک دارایی، پدیده‌ای موقتی است که به صورت دوره‌ای، به میانگین خود (ارزش متوسط) بازمی‌گردد. با شناسایی و تعریف محدوده قیمت و اجرای الگوریتم بر اساس آن، زمانی که قیمت یک دارایی از محدوده تعریف‌شده خود خارج می‌شود، معاملات به‌طور خودکار صورت می‌گیرند.

میانگین وزن‌دار زمان (TWAP)

در استراتژی میانگین وزن‌دار زمان (الگوریتم معامله‌گری شناخته‌شده‌ای که بر اساس میانگین وزنی قیمت عمل می‌کند و با معیار زمانی تعریف می‌شود)، ربات ترید ارز دیجیتال با داشتن مقدار TWAP، یک سفارش بزرگ را به سفارش‌های کوچک‌تری در بازه زمانی مشخصی تقسیم می‌کند. هدف از این استراتژی کاهش تأثیر سفارش ثبت‌شده در ارزش دارایی مدنظر است.

مزایای ربات ترید ارز دیجیتال

اگر تا اینجای مقاله به اهمیت ربات تریدر ارز دیجیتال پی نبرده‌اید و از خودتان می‌پرسید که چرا باید به این موضوع اهمیت بدهید، پاسخ شما در دو کلمه است: وال استریت. گزارش‌ها نشان می‌دهند حدود ۸۰ درصد از معاملات در بازار سهام از طریق ربات‌های معاملاتی الگوریتمی انجام می‌شوند. پس لازم است به‌عنوان معامله‌گر ارزهای دیجیتال با مزایای این ربات‌ها آشنا شوید؛ مزایایی از قبیل:

 • سرعت زیاد تصمیم‌گیری
 • امکان تجزیه‌وتحلیل نامحدود (نسبت به انسان)
 • نبود خطا در الگوریتم
 • نیاز نداشتن به استراحت
 • به وجود آمدن وقت آزاد بیشتر برای معامله‌گر
 • نبود احساس در تصمیم‌گیری
 • انضباط در معاملات

معایب ربات ترید ارز دیجیتال

با وجود اینکه ربات‌های تریدر با هدف کاهش ریسک سرمایه‌گذاری به بازار سرمایه معرفی شده‌اند، همواره با معایب و مشکلاتی همراه‌اند و بهتر است قبل از استفاده، با آن‌ها آشنا شوید؛ معایبی مانند:

 • ناتوانی در آنالیز مستقل الگوی بازار
 • نبود احساس در تصمیم‌گیری
 • نیاز به نظارت مداوم معامله‌گر
 • خطر خرابی نرم‌افزار

ویژگی‌های ربات تریدر مناسب

ویژگی های یک ربات ارز دیجیتال خوب

حال که شناخت نسبتاً خوبی از ربات تریدر ارز دیجیتال پیدا کرده‌اید و می‌خواهید ربات مناسبی انتخاب کنید، باید با نکاتی کارآمد برای انتخاب بهترین ربات معامله‌گر ارز دیجیتال آشنا شوید. در این بخش این نکات را بررسی می‌کنیم.

۱. معتبر بودن گروه سازنده

اگر قصد دارید برای کنترل سرمایه خود به رباتی اعتماد کنید، تا حد امکان اطمینان حاصل کنید گروه سازنده آن واجد شرایط و معتبر است. برای سنجش معتبر بودن گروه، موارد زیر را بررسی کنید:

 • تجربه کاری اعضای گروه را چک کنید.
 • مطمئن شوید عملکرد ربات کاملاً مستند باشد.
 • حتماً منبع درآمد گروه مدنظرتان را بررسی کنید.

۲. وفادار بودن ربات به استراتژی تعیین‌شده

باید رباتی را بیابید که بیشترین تطابق را با استراتژی مدنظرتان داشته باشد. همچنین وب‌سایت ربات را بررسی و راهنماها و دستورالعمل‌های موجود روی آن را مطالعه کنید. در آخر، حتماً نظرات کاربران دیگر را در انجمن‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی درباره ربات مدنظرتان بررسی کنید.

۳. پشتیبانی گروه سازنده ربات از کاربران

نکته بعدی که باید بررسی کنید، سطح پشتیبانی‌ای است که گروه توسعه‌دهنده ربات ارائه می‌دهد. این مهم را می‌توانید با دنبال کردن چک‌لیست زیر انجام دهید:

 • مطمئن شوید انجمن فعالی از کاربران ربات در Reddit یا تلگرام وجود داشته باشد.
 • گروه توسعه‌دهنده ربات ترید ارز دیجیتال انتخابی‌تان باید ارتباط فعالی با کاربران حاضر در این انجمن‌ها داشته باشد.
 • اطمینان حاصل کنید توسعه‌دهندگان به‌موقع و در اولین فرصت برای هرگونه اشکال احتمالی راه‌حل ارائه می‌دهند.

۴. هزینه ربات

قبل از استفاده، باید مزایا و معایب هر رباتی را بررسی کنید. این کار کمک می‌کند در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید. همچنین می‌توانید قبل از ثبت‌نام در هر پلتفرمی و پرداخت پول، از خدمات رایگان آن پلتفرم استفاده کنید و آن خدمات را با نسخه پولی ربات مقایسه کنید.

۵. امکان تنظیم ربات با توجه به شرایط بازار

ربات‌ها استراتژی‌های شما را به روش خود اجرا می‌کنند؛ بنابراین، پایبندی به یک استراتژی خاص مستلزم آن است که ربات شما آن را به‌طور رضایت‌بخشی اجرا کند. به این ترتیب، سرمایه خود را به دلیل اجرای ضعیف استراتژی توسط ربات از دست نمی‌دهید.

۶. آسان بودن کار با ربات

اگر تازه وارد معاملات رمزارز شده‌اید، در انتخاب ربات معامله‌گر باید موارد زیر را رعایت کنید:

 • کارکرد: رابط کاربری ربات و راحتی کار با آن را حتماً مدنظر قرار دهید.
 • ابزارهای ارائه‌شده: ابزارهایی که یک ربات در اختیار شما قرار می‌دهد، بسیار اهمیت دارند. این ابزارها کار شما را برای تجزیه‌وتحلیل و آزمایش استراتژی‌تان راحت‌تر می‌کنند.
 • سود و زیان شبیه‌سازی‌شده: باید قیمتی را تعیین کنید که در آن یا به سود برسید، یا اقدام به فروش کنید تا از ضرر بیشتر جلوگیری شود.
 • اپلیکیشن موبایل: حتماً توجه کنید ربات انتخابی‌تان اپلیکیشن موبایل داشته باشد. این‌گونه می‌توانید هر زمان که خواستید بر آن نظارت کنید.

از کدام زبان برنامه‌نویسی برای نوشتن ربات تریدر استفاده می‌کنند؟

پایتون (Python) زبان سطح بالایی است که برای معاملات خودکار و فرکانس بالا ترجیح داده می‌شود. این زبان برنامه‌نویسی کتابخانه‌ها و ابزارهای منبع باز رایگان دارد که کدنویسی ربات را تسهیل می‌کنند. می‌توان از آن برای ارزیابی سریع مدل‌های ریاضی استفاده کرد.

برخلاف پایتون (Python)، ++C آن‌قدرها هم ساده و قابل فهم نیست؛ اما بیشتر توسعه‌دهندگان بر این باورند که این زبان بهترین زبان برنامه‌نویسی برای ساخت ربات ترید ارز دیجیتال است. ++C به دلیل پردازش سریع و قابل اعتماد خود، اهمیت زیادی در دنیای بلاکچین پیدا کرده است.

کلام پایانی

اگر در دنیایی که تحت سلطه اتوماسیون است، به فکر ورود به عرصه ارز دیجیتال هستید یا از قبل در این عرصه فعالیت می‌کنید و هنوز به ظرفیت کامل آن دست نیافته‌اید، استفاده از ربات ترید ارز دیجیتال را به شما پیشنهاد می‌کنیم. بدون شک، این ربات‌ها در شناخت قواعد دنیای ارز دیجیتال و تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر به شما کمک می‌کنند. بااین‌حال، با وجود گزینه‌های بسیار در بازار، باید در انتخاب خود دقت زیادی به خرج دهید و فریب شعارهای جذاب را نخورید.

در این مقاله، ربات تریدر ارز دیجیتال، مزایا و معایب آن را بررسی کردیم. امیدواریم با در نظر گرفتن این موارد، انتخاب درستی انجام دهید و در آخر، این جمله را فراموش نکنید: ربات معامله‌گر ارز دیجیتال روش مناسبی برای یک‌شبه پولدار شدن نیست!

سوالات متداول

1

آیا می‌توان به ربات ترید ارز دیجیتال اعتماد کرد؟

به‌طور کلی بله؛ اما بازار پر از ربات‌های ضعیف و تست‌نشده است و یک اشتباه در انتخاب ربات تریدر ممکن است به از دست دادن کل سرمایه‌تان منجر شود.

2

آیا استفاده از ربات تریدر ارز دیجیتال سودآور است؟

تا زمانی که بتوانید ربات‌های معامله‌گر را به‌درستی تنظیم کنید، سودآورند. ضروری است قبل از استفاده، آن‌ها را آزمایش کنید. همچنین باید کار با ربات را یاد بگیرید؛ در غیر این صورت، حتی بهترین ربات‌ها نیز ممکن است زیان‌ده باشند.

3

آیا امکان شخصی‌سازی ربات تریدر ارز دیجیتال وجود دارد؟

بله؛ می‌توانید ربات معاملاتی خود را شخصی‌سازی کنید تا طبق الگوریتم تعریف‌شده شما، سفارش‌ها را ثبت کند.

4

چگونه ربات تریدر مخصوص خود را بسازیم؟

برای ساخت ربات مخصوص خود از صفر، می‌توانید از پلتفرم‌هایی استفاده کنید که به‌منظور راحت‌تر کردن فرایند ساخت ربات طراحی شده‌اند یا برنامه‌نویسی استخدام کنید که ربات ترید ارز دیجیتال را بر اساس الگوریتم مدنظرتان بنویسد. برای مثال، صرافی کوکوین امکان ساخت ربات شخصی را برای تریدرها فراهم می‌کند.

5

  آیا استفاده از ربات تریدر ارز دیجتال قانونی است؟

هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت استفاده از ربات‌های معاملاتی کریپتو وجود ندارد. ربات‌ها بیش از نیمی از معاملات را در بازار سهام در سراسر دنیا انجام می‌دهند و بازار ارز دیجیتال نیز از این موضوع مستثنی نیست.

6

بهترین ربات‌های رایگان ترید ارز دیجیتال کدام‌اند

 • KuCoin
 • Pionex
 • Gekko
 • Zenbot
 • Enigma Catalyst
7

منبع درآمد ربات ترید ارز دیجیتال چیست؟

بیشتر ربات‌های تریدر کریپتو با فروش حق عضویت به معامله‌گران کسب درآمد می‌کنند و برخی ربات‌ها که از شما حق عضویت دریافت نمی‌کنند، برای هر تراکنش انجام‌شده کارمزد در نظر می‌گیرند.

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 2

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 2
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره