بازاریابی در دنیای امروز یک رکن اساسی برای دستیابی به موفقیت است. این مسئله در حوزه فناوری‌های دیجیتال مانند بازار رمزارزها اهمت دو چندانی دارد. پروژه‌های متعددی در طول سال وارد بازار رمزارزها می‌شوند. روش‌های مختلفی برای توسعه‌دهندگان این پروژه‌ها به منظور معرفی خود به اهالی بازار وجود دارد. یکی از روش‌هایی که در بین فعالان بازار بسیار محبوب است، ایردراپ (Airdrop) نام دارد. در این روش بازاریابی، تیم توسعه‌دهنده تصمیم می‌گیرد که تعداد مشخصی از توکن‌های مربوط به پروژه خود را به صورت رایگان بین فعالان بازار توزیع کند. به این ترتیب توجه طیف گسترده‌ای از مخاطبان را به سمت پروژه خود جلب می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که ایردراپ چیست و چه نکاتی پیرامون آن وجود دارد.

ایردراپ چیست؟

تاکنون تجربه حضور در مراسم افتتاحیه فست فودها یا رستوران‌ها را داشته‌اید. صاحبان آن‌ها برای جلب توجه اهالی محله کسب‌وکار خود و همچنین اعلام حضور و آغاز فعالیت‌شان، تصمیم می‌گیرند که در روز افتتاحیه تعدادی غذا به صورت رایگان بین مراجعه کنندگان توزیع نمایند. دقیقا از همین ایده در بازار رمزارزها برای بازاریابی پروژه‌های جدید استفاده می‌شود.

ایردراپ چیست

معمولا توسعه دهندگان پروژه‌ها در اطلاعیه‌های عمومی اعلام می‌کنند که افراد در ازای انجام کار خاصی می‌توانند در فرآیند ایردراپ (Airdrop) مشارکت کنند. در این فرآیند تعداد مشخصی توکن اختصاصی پروژه بین شرکت‌کنندگان توزیع می‌شود. منظور از انجام کار خاص نیز چندان پیچیده نیست. عضو شدن در شبکه‌های اجتماعی پروژه مورد نظر به عنوان یکی از اقداماتی به شمار می‌رود که در این راستا از افراد درخواست می‌شود.

انواع ایردراپ چیست؟

بعد از آشنایی مقدماتی با مفهوم Airdrop لازم است که در ادامه به بحث و بررسی درباره انواع آن پردازیم. به طور کلی یک نکته مهم به عنوان وجه مشترک انواع ایردراپ شناخته می‌شود؛ در هیچ کدام از این روش‌های گوناگون، از کاربران برای دریافت رمزارز، پولی دریافت نمی‌شود. همچنین دسته‌بندی که در خصوص انواع Airdrop وجود دارد، محدود به همین مواردی که در این قسمت ذکر می‌کنیم، نمی‌شود. اساسا ممکن است در آینده ایده‌های جدیدی به ذهن تیم‌های بازاریابی پروژه‌های گوناگون برسد و به این ترتیب روش جدید برای Airdrop ابداع کنند.

انواع ایرداپ

با این وجود انواع ایردراپ عبارت‌اند از:

۱. ایردراپ استاندارد

در این روش هیچ کار خاصی بر عهده کاربران بازار قرار نمی‌گیرد. صرفا طبق تصمیم توسعه‌دهندنگان پروژه تعدادی توکن به کیف پول تعدادی از افراد افزوده می‌شود. در این گونه موارد افراد وقتی متوجه وجود دارایی جدیدی در کیف پول خود می‌شوند، گمان می‌کنند که به اشتباه به حساب آن‌ها واریز شده است؛ اما واقعیت این است که اشتباهی در کار نیست.

۲. ایردراپ جایزه

در این روش از کاربران خواسته می‌شود که کار ساده‌ای مانند عضوی شدن به شبکه‌های اجتماعی پروژه یا ارسال پیام‌های آن‌ها به دیگران، به عنوان جایزه تعدادی توکن دریافت کنند.

۳. ایردراپ انحصاری

در این روش صاحبان پروژه‌ای خاص تصمیم می‌گیرند که به صورت خصوصی به تعدادی از کاربران بازار رمزارزها، توکن اهدا کنند. معمولا این اقدام در پروژه‌های نوپایی اتفاق می‌افتد که می‌خواهند به قصد تشویق و قدردانی اعضای جامعه خود، تعدادی توکن را بین آن‌ها به رایگان توزیع نمایند.

۴. ایردراپ هارد فورک

هاردفورک به زبان ساده نوعی به‌روزرسانی شبکه بلاک‌چین یک پروژه به شمار می‌رود. در اجرای هاردفورک نسخه جدید و قدیم شبکه از یکدیگر جدا می‌شوند. در این روش هارد فورک، کلیه دارندگان رمزارز در شبکه قبلی به همان تعداد رمزارز در شبکه جدید دریافت می‌کنند. این اتفاق در خصوص بیت کوین و بیت کوین کش به وقوع پیوسته است.

۵. ایردراپ هولدر

هولدرها نقش اساسی در تثبیت و پیشرفت رمزارزها و پروژه‌های آن‌ها در بازار دارند. در همین راستا توسعه دهندگان پروژه‌ها تصمیم می‌گیرند که در راستای تشویق هولدرها تعدادی توکن رایگان به صورت ایردراپ بین آن‌ها توزیع نمایند.

اهداف انجام Airdrop چیست؟

یک واقعیت انکارناپذیر در تمام بازار رمزارزها ساری و جاری است؛ یک پروژه تنها در صورتی می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند که اعضای جامعه قدرتمندی داشته باشد. به عبارت دیگر هر چقدر هم یک پروژه از بنیاد عالی برخوردار باشد ولی در جذب مخاطب ناکام بماند، محکوم به نابودی است. در همین راستا اجرای ایردراپ به هیچ عنوان به معنی صرف هزینه از سوی توسعه دهندگان پروژه‌ها تلقی نمی‌شود. بلکه آن‌ها با اجرای Airdrop بذری را می‌کارند که امید دارند خیلی زود رشد کرده و میوه درخت آن را بچینند.

از طرفی سایر روش‌های عرضه اولیه در بازار رمزارزها انتقادات شدیدی را به راه انداخت. چرا که اساسا نوعی بی‌قانونی آزاردهنده در اجرای عرضه‌های اولیه به وقوع می‌پیوست. در عمل هم با ورود سازمان‌های تنظیم‌گر به این مسئله جلوی اجرای عرضه‌های اولیه شائبه‌دار گرفته شد. بنابراین صاحبان پروژه‌ها به سراغ ایردراپ به عنوان یک ایده فوق‌العاده جذاب و کاربرپسند آمدند.

به طور کلی علاوه بر آنچه تا اینجا در خصوص اهداف اجرای Airdrop برشمردیم، موارد زیر را نیز می‌توان به آن‌ها افزود:

  • تلاش برای تشویق افراد به سرمایه‌گذاری بلندمدت در پروژه‌های مختلف
  • برنامه‌ریزی برای توزیع غیرمتمرکز توکن‌ها به منظور جلوگیری از افتادن قدرت شبکه در دست افراد معدود
  • ترغیب افراد به سرمایه‌گذاری و جذب نقدینگی
  • جمع‌آوری اطلاعات به منظور اجرای هدفمند کمپین‌های تبلیغاتی

اهمیت جلوگیری از متمرکز شدن قدرت پروژه‌ها

جلوگیری از افتادن قدرت شبکه یک پروژه در دست افراد معدود یکی از موضوعات بسیار کلیدی است. در این سال‌ها ارزهای دیجیتالی در بازار عرضه شدند که صرفا چند فرد ثروتمند، بخش عظیمی از آن‌ها تهیه کردند. در نتیجه قدرت شبکه آن ارزهای دیجیتال به صورت متمرکز در اختیار این افراد قرار گرفت. وقوع چنین اتفاقی اساسا با روح حاکم بر بازار رمزارزها یعنی غیرمتمرکزسازی امور در تضاد است که می‌تواند منجر به نابودی یک پروژه شود. بنابراین اجرای ایردراپ و توزیع توکن به صورت رایگان بین تعداد بسیار زیادی از کاربران، عملا جلوی وقوع این مشکل را می‌گیرد.

سؤالات متداول

۱. چگونه از اخبار ایردراپ‌ها مطلع شویم؟

برخی از سایت‌های مرجع مانند coinmarketcap به صورت روزانه اخبار مربوط به Airdrop ها را به‌روزرسانی و در اختیار کاربران قرار می‌دهند. سایت Airdrop alert نیز به عنوان یکی از سایت‌های تخصصی در زمینه معرفی ایردراپ‌ها به شمار می‌رود. به این ترتیب می‌توانید در جریان جزئیات امور قرار بگیرید.

۲. بهترین کیف پول برای بهره‌مندی از Airdrop ها چیست؟

برای بهره‌مندی از توکن‌های رایگان اجرای ایردراپ باید کیف پول‌هایی را داشته باشید که از شبکه ارز دیجیتال مد نظر پشتیبانی کند. در همین راستا توصیه می‌کنیم که حتما کیف پول شبکه‌هایی مانند اتریوم را که عمده پروژه‌های جدید روی آن راه‌اندازی می‌شوند، نصب کنید. متامسک و تراست والت از جمله بهترین کیف پول‌ها برای این منظور به شمار می‌روند.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ایردراپ چیست. همان طور که مشاهده کردید، Airdrop یک بازی برد – برد است. به گونه‌ای که هم شرکت کنندگان و هم توسعه دهندگان پروژه از آنچه اتفاق می‌افتد، راضی و خشنود هستند. شرکت‌کنندگان به طور رایگان صاحب تعدادی توکن می‌شوند که در صورت موفقیت پروژه و افزایش قیمت، سود خوبی را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد. صاحبان پروژه‌ها نیز با این اقدام فرصت معرفی خود به طیف گسترده‌ای از فعالان بازار رمزارزها از سراسر دنیا را پیدا می‌کنند. برای اطلاع از اخبار ایردراپ پروژه‌های مختلف حتما رسانه‌های خبری معتبر بازار رمزارزها را دنبال کنید.