تاکنون کلمه آلت سیزن به گوش شما خورده است؟ احتمالا اگر در بازار رمزارزها فعالیت می‌کنید، حتما با این واژه آشنا هستید. بیت کوین به عنوان اولین و مشهورترین ارز دیجیتال شناخته می‌شود که بخش قابل توجهی از معاملات جاری در بازار را به خود اختصاص می‌دهد. میزان تسلط این رمز ارز بر بازار را با عبارت دامیننس بیت کوین معرفی می‌کنند. Altseason مفهومی است که در ارتباط با میزان تسلط بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال موضوعیت پیدا می‌کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که آلت سیزن ارزهای دیجیتال چیست و چه پیامدهایی را به دنبال دارد.

Altseason چیست؟

بازارهای مالی حول محور نقدینگی فعالیت می‌کنند. اگر به هر دلیلی نقدینگی در یک بازار پایین باشد، مشکلات عدیده‌ای برای فعالان بازار ایجاد می‌شود. عملا بازار جذابیت چندانی برای فعالیت نخواهد داشت. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنا نیست. در طول سال‌های اخیر همزمان با رشد این بازار، میزان نقدینگی در گردش آن نیز به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است. بیشترین سهم از این نقدینگی در هر شبانه‌روز به بیت کوین اختصاص پیدا می‌کند. در خصوص بحث دامیننس بیت کوین در مقاله جداگانه‌ای به طور مفصل بحث کردیم که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

زمانی که دامیننس بیت کوین در بازار کاهش پیدا می‌کند، نقدینگی از این ارز دیجیتال خارج می‌شود و به سمت آلت کوین‌ها سرازیر می‌شود. در این برهه از زمان اصطلاحا گفته می‌شود که آلت سیزن شکل گرفته است.

شناسایی دقیق آلت سیزن چه فایده‌ای دارد؟

روزانه چند میلیارد دلار صرف خرید و فروش بیت کوین در بازار می‌شود. با کاهش دامیننس بیت کوین حجم این نقدینگی عظیم کاهش می‌یابد. البته میزان افت نقدینگی به حدی نیست که تزلزلی در سلطه بیت کوین در بازار ایجاد شود. اما بخش کوچکی از این نقدینگی می‌تواند بسیاری از آلت کوین‌ها را با رشد چند صد درصدی مواجه کند. طبیعی است که تریدرهایی که به خوبی می‌توانند زمان وقوع آلت سیزن ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی کنند، فرصت‌های نابی برای کسب سودهای کلان به دست خواهند آورد.

چگونه می‌توان وقوع آلت سیزن ارزهای دیجیتال را پیش بینی کرد؟

تا اینجا فهمیدیم که Altseason چیست و شناسایی آن برای کسب سود در بازار رمزارزها چه اهمیتی دارد. اما سؤال اساسی که باید در این قسمت پاسخ دهیم آن است که یک تریدر چگونه می‌تواند زمان وقوع آلت سیزن را پیش‌بینی کند؟ تشخیص دیرهنگام زمان وقوع Altseason فرصت‌های معاملاتی شیرینی را از تریدرها می‌گیرد که شاید برای تکرار آن‌ها باید چند سال صبر کنند. دو نکته مهم برای شناسایی شروع آلت سیزن وجود دارد که می‌توانید با رصد آن‌ها پی به وقوع این بازه زمانی ببرید:

  1. آلت کوین‌های شاخصی مانند اتریوم، ریپل، کاردانو و ترون را به صورد دائمی زیر نظر بگیرید. به محض اینکه بین قیمت این ارزهای شاخص با بیت کوین افزایش فاصله معناداری به وقوع بپیوندد، باید منتظر شروع Altseason باشید.
  2. دامیننس بیت کوین و حجم بازار آلت کوین‌های مشهور را نیز به صورت دائمی رصد کنید. کاهش دامیننس در کنار افزایش حجم بازار آلت کوین‌های مشهور نشانه شروع Altseason است.
تعاریف آلت کوین، دامنینس بیت کوین، آلت سیزن

کدام آلت کوین‌ها را باید در زمان Altseason انتخاب کرد؟

آلت کوین به مجموعه تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین گفته می‌شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله آلت کوین چیست را مطالعه کنید. سؤال اساسی که وجود دارد این است که در زمان آلت سیزن ارزهای دیجیتال، باید در کدام توکن‌ها سرمایه‌گذاری کرد؟ آیا همه آن‌ها فرصت رشد را در این برهه زمانی به دست می‌آورند؟ توصیه مهم ما در این شرایط آن است که به هیچ عنوان تمام سرمایه خود را در یک ارز دیجیتال متمرکز نکنید. حتما سعی کنید سه یا چهار رمزارز را با بررسی چند فاکتور زیر برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید:

  • بررسی عوامل بنیادی ارز دیجیتال
  • تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال
  • حجم نقدینگی ارز دیجیتال

با در نظر گرفتن این عوامل می‌توانید بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که شروع آلت سیزن به معنی رشد قیمت تمام آلت کوین‌ها نیست.

آلت سیزن ارزهای دیجیتال چه مدت طول می‌کشد؟

برای پاسخ به این سؤال نمی‌توان پاسخ قطعی و معینی را تعریف کرد. واقعیت این است که شرایط روانی و سرمایه‌های بزرگ در بازار تعیین کننده این مسئله هستند که چه زمانی آلت سیزن آغاز می‌شود و کی به پایان می‌رسد. اما آنچه در اثر تجربیات سال‌های اخیر مشاهده شده است، مدت زمان Altseason در سال‌های اخیر بیشتر از چند ماه به طول نمی‌انجامد.

عده‌ای معتقد هستند که در حال نزدیک شدن به شرایطی هستیم که دامیننس بیت کوین به نقطه ثبات برسد و بعد از آن دیگر شاهد نوسانات شدید نقدینگی در بین بیت کوین و آلت کوین‌ها نباشیم. اما برای اثبات این فرضیه هیچ راهی به جز صبر کردن و انتظار کشیدن وجود ندارد. در حال حاضر که در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱ هستیم، دامیننس بیت کوین بین ۴۰ تا ۵۰ درصد در نوسان است.

سؤالات متداول

۱. Altseason چیست؟

آلت سیزن به شرایطی گفته می‌شود که در آن حجم نقدینگی در بیت کوین کاهش پیدا می‌کند و فرصتی برای افزایش نقدینگی در آلت کوین‌ها و رشد قیمت زیادشان فراهم می‌شود.

۲. تاکنون چند بار آلت سیزن به وقوع پیوسته است؟

تاکنون دو بار با قطعیت می‌توان اذعان کرد که Altseason به وقوع پیوسته است:

  • حد فاصل دسامبر ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم رمزارزهای جدیدی در بازار معرفی شدند که باعث جذب نقدینگی زیادی در بازار شدند.
  • حد فاصل دسامبر ۲۰۲۰ تا آوریل ۲۰۲۱ نیز دامیننس بیت کوین تا سطح ۴۰ درصد افت کرد و در این برهه زمانی آلت کوین‌ها رشد قیمتی بسیار خوبی را تجربه کردند.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که Altseason چیست و چرا باید مورد توجه قرار بگیرد.آلت سیزن ارزهای دیجیتال از جمله قواعد نانوشته‌ای در بازار است که محصول ذات اقتصاد حاکم بر بازارهای مالی است. سعی کنید که حتما نسبت به این پدیده دغدغه داشته باشید. شناسایی یکی از این فرصت‌های معاملاتی مناسب می‌تواند لذت سودهای بسیار زیادی را در جریان بازار برای شما به ارمغان بیاورد.