در طول سال‌های اخیر و با افزایش تعداد کاربران شبکه‌های بلاک‌چین، مشکلات متعددی از جمله مقیاس‌پذیری، کندی تراکنش‌ها و در پی آن افزایش کارمزدها بروز کرده است. نمونه بارز آن را نیز می‌توان در بلاک‌چین اتریوم که بزرگ‌ترین میزبان برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند به شمار می‌رود، مشاهده کرد. پروژه سلر نتورک به عنوان یک راه‌حل لایه دوم با هدف ایجاد بستری مناسب به منظور افزایش سرعت معاملات و کاهش کارمزد تراکنش‌ها در عین حفظ ایمنی در شبکه آغاز به کار کرده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بحث و بررسی درباره این پروژه و ارز سلر (CELR) بپردازیم.

پلتفرم سلر (CELR) چیست؟

شبکه سلر یک پلتفرم لایه ۲ مقیاس‌پذیر است. همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، این شبکه با هدف زمینه‌سازی برای افزایش سرعت تراکنش‌ها و همچنین کاهش کارمزد آن‌ها آغاز به کار کرده است. شاید این سؤال برای شما ایجاد شود که چگونه این هدف محقق خواهد شد؟ برای پاسخ به این سؤال ابتدا نگاهی به ایده پشت سر این پروژه می‌اندازیم. تصور کنید که بتوان بخشی از تراکنش‌های یک شبکه را در بستری خارج از بلاک‌چین اصلی انجام داد.

به این ترتیب عملا بار شبکه اصلی کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق می‌تواند منجرر به پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها شود که در پی آن کاهش کارمزدها را نیز در پی خواهد داشت. پروژه سلر به عنوان یک بستر عالی برای تعریف برنامه‌های غیر متمرکز و همچنین قراردادهای هوشمند به شمار می‌رود که به هر کسی که قوانین حاکم بر اکوسیستم را قبول کند، اجازه فعالیت می‌دهد.

برای تعریف برنامه‌های غیر متمرکز باید نسبت به خرید ارز سلر (CELER) اقدام کرد تا بتوان از امکانات این شبکه بلاک‌چین بهره‌مند شد. لازم به ذکر است که پلتفرم سلر نتورک در تاریخ ۱۹ مارس سال ۲۰۲۱ زیر نظر اکوسیستم بایننس آغاز به کار کرد. در جریان عرضه اولیه ارز دیجیتال سلر حدود ۳۰ میلیون دلار تأمین نقدینگی صورت گرفت و ۴ میلیون دلار دیگر نیز از محل فروش اختصاصی به دست آمد.

نگاهی به اکوسیستم پروژه سلر

اکوسیستم پروژه ارز سلر از دو جزء اصلی تشکیل شده است که عبارت‌اند از:

  1. layer2.finance

layer2.finance یک راه‌حل جدید است که زمینه را برای کاهش هزینه‌های دسترسی به امکانات پروژه سلر را برای توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز فراهم می‌کند. در سایت اختصاصی پروژه سلر، تعبیر جالبی در خصوص این قابلیت ذکر شده است. تصور کنید که در یک خیابان با ترافیک بالا، این امکان وجود داشته باشد که با هزینه کمتر از سرویس حمل و نقل عمومی استفاده کنید که مسیر ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شده و در ترافیک نیز باقی نمی‌مانید. دقیقا مشابه همین کار را راه‌حل layer2.finance انجام می‌دهد.

  1. cBridge

انتقال دارایی‌ها بین شبکه‌های بلاک‌چین مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. cBridge یک راه‌حل بسیار مناسب برای این منظور در پلتفرم سلر به شمار می‌رود که اجازه انتقال دارایی‌ها در زنجیره‌های بلاک‌چین مختلف با هزینه کم و بدون اتلاف وقت را برای کاربران فراهم می‌کند.

نقشه راه پروژه ارز سلر

توسعه دهندگان پروژه ارز سلر (CELR) نقشه راه اکوسیستم خود را در چهار مرحله تعریف کرده‌اند که عبارت‌اند از:

  1. راه‌اندازی نسخه اصلی cBridge MVP (انجام شده)
  2. راه اندازی cBridge v 1.0
  3. راه‌اندازی layer2.finance v1.1 با پشتیبانی ZK Rollup
  4. راه اندازی layer2.finance v2.0 با قابلیت پشتیبانی از بلاک‌چین‌های مختلف

ارز سلر چیست؟

ارز دیجیتال CELR به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم سلر به شمار می‌رود که با هدف تأمین نقدینگی مورد نیاز برای پیشبرد پروژه در جریان عرضه اولیه راه‌اندازی شد. جالب است بدانید که از مجموع ۱۰ میلیادر ارز سلر قابل عرضه تنها چیزی در حدود ۶ درصد برای فروش عمومی در دسترس قرار دارد. در جریان عرضه اولیه این توکن صرفا با ارز دیجیتال بایننس کوین قابل خرید و فروش بود. لازم به ذکر است که سلر مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم و استاندارد ERC-20 راه‌اندازی شده است.

ارز سلر چیست

تاریخچه قیمت ارز سلر


در این قسمت با بررسی نمودار ارز سلر به تحلیل آنچه از زمان عرضه تا کنون رخ داده است، می‌پردازیم. در زمان عرضه عمومی، این ارز دیجیتال با قیمت ۰.۰۱۸ دلار خرید و فروش شد. این ارز دیجیتال در مدت زمان کوتاهی در پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ به قیمت ۰.۰۸۲ دلار دست پیدا کرد. اما بار دیگر حد فاصل ماه‌های می تا آگوست روند نزولی به خود گرفت و به قیمت ۰.۰۲ دلار رسید.

ماه آگوست سال ۲۰۲۱ برای ارز سلر بی‌نظیر بود. چرا که در مدت زمان کوتاهی توانست با رشد شارپ به قیمت ۰.۱۸ دلار رسید. از اکتبر سال ۲۰۲۱ روند نزولی این ارز دیجیتال بار دیگر آغاز شد که تا روز‌های ابتدایی سال ۲۰۲۲ نیز ادامه پیدا کرده است. در زمان نگارش این مقاله (ژانویه سال ۲۰۲۲) ارز دیجیتال سلر با قیمت ۰.۰۷۷ دلار در حال خرید و فروش است.

ارز دیجیتال سلر در حال حاضر در رتبه ۱۳۳ در بازار رمز ارزها قرار دارد. ارزش بازار این توکن نیز به بیش از ۷۷۵ میلیون دلار رسیده است که در نوع خود عدد قابل توجهی به شمار می‌رود. در مجموع ۱۰ میلیارد توکن برای عرضه در نظر گرفته شده است که بیش از ۶.۷ میلیارد توکن در حال حاضر عرضه شده است.

سؤالات متداول

ارز سلر را از کدام صرافی بخریم؟

برای خرید ارز سلر نتورک می‌توانید از صرافی‌هایی مانند بایننس، بیت هاب، Gate.io، ال بانک، صرافی کوینکس، یونی سواپ، پنکیک سواپ بیت مارت، هات بیت و … استفاده کنید.

کدام کیف پول برای نگهداری رمز ارز سلر نتورک مناسب است؟

بایننس چین والت، متامسک، تراست والت، هایپرپی و اتمیک والت از جمله بهترین کیف پول‌هایی به شمار می‌روند که از ارز دیجیتال سلر پشتیبانی می‌کنند. کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور و لجر نیز برای نگهداری این ارز دیجیتال گزینه مناسبی به شمار می‌روند.

کلام پایانی

در این مقاله به تحلیل ارز سلر و پلتفرم CELR پرداختیم. واقعیت این است که این پروژه به خوبی توانسته است از پس مسئله مقیاس‌پذیری شبکه‌ بلاک‌چین بربیاید. اما شاید وجه چالش برانگیز این پروژه وجود پلتفرم‌های متعدد دیگری است که با هدف مشابهی در حال فعالیت هستند. آینده ارز سلر در گرو ارائه خدمات و قابلیت‌هایی است که باعث شود در مقایسه با پروژه‌های مشابه دیگر کارآمدتر به نظر برسد.