در طول یک سال اخیر با وجود اینکه سایه شوم کرونا بر بازارهای مالی در سراسر دنیا سنگینی کرده است؛ اما بازار رمزارزها شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بوده است. در این بین تعداد زیادی ارز دیجیتال جدید به بازار معرفی شده است که از دل پروژه‌های جدید سر بر آورده‌اند. ارز چیا، یکی از جدیدترین رمزارزهایی است که در سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی بلاک‌چین ارز دیجیتال چیا بپردازیم. در این روزها اخبار زیادی پیرامون استخراج ارز چیا مطرح شده است که توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. در ادامه با ما همراه باشید.

ارز چیا چیست؟

اگر با فضای بازار ارزهای دیجیتال آشنایی داشته باشید، حتماً می‌دانید که دو مکانیزم اثبات سهام و اثبات کار، به عنوان معروف‌ترین الگوریتم‌ها برای تأیید تراکنش‌ها در بستر بلاک‌چین به شمار می‌روند. آنچه ارز چیا را با سایر رمزارزها معروف بازار نظیر بیت کوین و اتریوم متمایز می‌کند، دقیقاً در همین نقطه نهفته است. به گونه‌ای که در بلاک‌چین ارز دیجیتال چیا از مکانیزم اثبات فضا و زمان برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. همین استراتژی باعث شده است که دیگر نیازی به دستگاه‌های پرقدرتی مانند ایسیک برای استخراج ارز چیا نباشد و صرفاً بتوان به کمک تعدادی هارددیسک SSD نسبت به استخراج آن اقدام کرد.

بیشتر بخوانید: اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟

شبکه ارز دیجیتال چیا چه زمانی راه‌اندازی شد؟

پروژه چیا، کاملاً جوان است و در سال ۲۰۱۷ هسته اولیه راه‌اندازی این شبکه فعال شد و پس از دو سال بلاک‌چین ارز چیا از این پروژه رونمایی شد. سپس به فاصله حدود دو ماه از زمان راه‌اندازی پروژه، ارز چیا در سال ۲۰۲۱ نیز در صرافی‌ها قابل معامله شد. در زمان نگارش این مقاله (مرداد ماه ۱۴۰۰) بیش از دو ماه از زمان عرضه این رمزارز در صرافی‌ها سپری شده است.

شبکه ارز دیجیتال چیا

برام کوهن به عنوان بنیان‌گذار این پروژه شناخته می‌شود که به نوعی خالق ایده تورنت‌های همتا به همتا در بازار نیز به شمار می‌رود. هدف اصلی از راه‌اندازی این شبکه، برقراری فضایی برای تجارت بین‌المللی با سرعتی به مراتب بیشتر از بلاک‌چین بیت کوین است. البته قراردادهای هوشمند در این پلتفرم نیز بهینه‌سازی شده و ارتقای قابل توجهی را تجربه کرده‌اند. در همین مدت زمان کمی که از راه‌اندازی این پلتفرم سپری شده است، دو شرکت اندرسون هوروویتز و گلکسی دیجیتال در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. برام کوهن در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که به دنبال همکاری با بانک‌ها است. باید منتظر ماند و دید که آیا موفق به انجام این کار می‌شود یا خیر.

آنچه ارز چیا را از دیگران مجزا می‌کند

نکته مهم خصوص ارز چیا وجود دارد؛ این ارز دیجیتال برخلاف بسیاری از رمزارزهای دیگر از کد منبع بیت کوین استفاده نمی‌کند. بلکه از یک نوع زبان برنامه‌نویسی اختصاصی تحت عنوان chialisp استفاده می‌کند. از طریق Chialisp، برنامه‌های موجود در شبکه می‌توانند برای بانکداری، پرداخت‌ها، پرداخت دارایی و صرافی‌ها به کار روند. اساساً توسعه‌دهندگان پلتفرم چیا به دنبال آن هستند تا کاربرد ارزهای دیجیتال را از وجوه رایج در سطح دنیا آسان‌تر کنند. البته این مسئله باید با رعایت جلوگیری از تقلب و سرقت در این فضا شکل بگیرد. در راه‌اندازی پلتفرم چیا، چند نکته اساسی مدنظر قرار گرفته است و قابلیت‌هایی در آن قرار داده شده است که برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • Colored coins که برای انتقال دارایی‌های واقعی بر روی بلاک‌چین بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • کیف پول دیجیتال
  • کیف پول با نرخ محدود
  • کیف پول گیرنده مجاز
  • کیف پول چند امضایی
  • کیف پول قابل بازیابی
  • تبادلات اتمی

چرا به پلتفرم چیا، بلاک‌چین سبز گفته می‌شود؟

ویژگی اصلی بلاک‌چین چیا در مقایسه با سایر بلاک‌چین‌ها، مسئله افزایش بهره‌وری انرژی و در کنار آن کاهش نیاز به برق برای استخراج ارز دیجیتال است. چیا نام دانه گیاهی است که برای رشد کردن نیاز به منابع انرژی چندانی ندارد. در بلاک‌چین چیا نیز مصرف انرژی به طور قابل توجهی در مقایسه با سایر بلاک‌چین‌ها کاهش پیدا کرده است. همین مسئله توجه به کاهش مصرف انرژی باعث شده است که لقب بلاک‌چین سبز به این پلتفرم اطلاق شود.

بلاک‌چین سبز

جالب است بدانید که در پلتفرم به جای واژه ماینینگ به معنای استخراج از فارمینگ به معنای زراعت استفاده می‌شود و به همین دلیل به جای ماینر نیز کلمه فارمر به کار می‌رود. آنچه باعث شده است در این پلتفرم مصرف برق به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند، استفاده از فضای خالی هارددیسک‌ها برای استخراج است که در ادامه بیشتر به تشریح این موضوع می‌پردازیم.

شبکه ارز دیجیتال چیا چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که اشاره شد، تأیید تراکنش‌ها در بلاک‌چین ارز چیا، به واسطه هارددیسک‌ها صورت می‌گیرد و دیگر خبری از دستگاه‌های ایسیک پرقدرت و پرمصرف برای تأمین امنیت شبکه وجود ندارد. مکانیزم تأیید تراکنش‌ها نیز چندان پیچیده نیست. وقتی یک فارمر سخت‌افزار مناسب را وارد استخر فارمینگ می‌کند، یک پلات به اندازه ۱۰۱ گیگابایت روی هارددیسک او ایجاد می‌شود. محتوای این پلات چیزی نیست به جز هش؛ هش همان کدهای چندرقمی هستند و که برای تأیید بلاک‌ها در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وقتی نوبت به تکمیل بلاک جدیدی در بلاک‌چین می‌شود، هش‌های موجود در پلات به نوبت تست می‌شوند. به محض اینکه اولین فارمر بتواند هش بلاک را شناسایی کند، کار تکمیل بلاک به پایان می‌رسد و آن فرد برنده رقابت فارمینگ می‌شود. در ازای فعالیت فارمرها در بلاک‌چین ارز چیا، پاداشی به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. احتمال اینکه فارمری پاداش بلاک را ببرد، برابر با درصد فضای کلی اختصاص داده‌شده توسط او در مقایسه با کل شبکه است. هرچه فارمر فضای بیشتری در اختیار شبکه بگذارد، احتمال بردش بیشتر می‌شود.

الگوریتم اثبات فضا و زمان چیست؟

الگوریتم اثبات کار، از نظر هزینه چالش‌های جدی را به وجود آورده است. اصلی‌ترین چالش پیرامون آن در حال حاضر مسئله برق مصرفی آن‌ها است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مسئله صرفاً در تأمین برق خلاصه نمی‌شود؛ چرا که با ادامه این روند ممکن است شرایط به سمتی برود که عملاً کار استخراج برای ماینرها مقرون به صرفه نباشد. به همین دلیل باید هرچه سریع‌تر به فکر راه‌حل جایگزینی برای تأیید تراکنش‌ها بود.

الگوریتم اثبات فضا و زمان به عنوان راه‌حل جایگزین شناخته می‌شود که در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار معرفی شد. در این الگوریتم از فضای خالی موجود در هارددیسک‌ها برای بلاک کردن در پلتفرم استفاده می‌شود. اثبات فضا، تکنیکی رمزنگاری است که در آن فارمرها مقداری از فضای بلااستفاده از هارددیسک خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند؛ اما برای حفظ امنیت بلاک‌چین، این اثبات باید با اثبات زمان همراه باشد. برای اجرایی شدن اثبات زمان نیاز به زمان اندکی بین ساخت دو بلاک وجود دارد. اثبات زمان به وسیله یک تابع تأخیر قابل تأیید یا VDF عملیاتی می‌شود.

آنچه لازم است درباره استخراج ارز چیا بدانید

یک نکته مهم در خصوص استخراج ارز چیا وجود دارد؛ برای استخراج چیا کوین باید از هارددیسک استفاده کنید. در همین راستا هرچه ظرفیت هارددیسک مورد استفاده بیشتر باشد، شانس شما برای استخراج بیشتر خواهد بود. به این دلیل که در بلاک‌چین چیا، استفاده از انرژی الکتریکی برای استخراج رمزارز اهمیت بسیار زیادی دارد و هرچه ظرفیت هارددیسک مورد استفاده بیشتر باشد، می‌توان بهتر از این امکان استفاده نمود.

استخراج ارز چیا

برتری هارددیسک‌ها در مقایسه با GPU این است که میزان برق مصرفی آن‌ها به مراتب کمتر است. همین مسئله باعث شده است تمایل ماینرها برای حرکت به سمت استخراج ارز چیا بیشتر از سایر رمزارزها مانند بیت کوین شود. تمام مراحل استخراج این ارز دیجیتال با استفاده از هارد و SSD انجام می‌شود و به هیچ عنوان نیازی به کارت گرافیک وجود ندارد.

سخت‌افزار مورد نیاز برای استخراج ارز چیا

برای استخراج ارز دیجیتال چیا نیاز به جمع‌آوری سخت‌افزاری دارید که هارددیسک به عنوان جزء اصلی آن به شمار می‌رود. هارددیسک‌های SSD به عنوان بهترین گزینه برای استخراج این ارز دیجیتال به شمار می‌روند؛ چراکه فرآیند استخراج رمزارزها یک فرآیند دائمی و مداوم است. در این بین هارددیسک‌های SSD از ابتدا برای استفاده‌های طولانی‌مدت طراحی شده‌اند. در هنگام خرید هارددیسک باید توجه داشته باشید که هرچه ظرفیت حافظه آن بیشتر باشد، میزان مصرف برق کمتری خواهد داشت.

در جدول زیر می‌توانید لیستی از سخت‌افزار مورد نیاز برای فارمینگ در سیستم ویندوز ۱۰ را مشاهده کنید که به عنوان سخت‌افزاری کارآمد برای استخراج ارز چیا به شمار می‌رود.

نام سخت‌‌افزار مدل سخت‌افزار
مادربورد ASUS Prime Z490-P
RAM TEAMGROUP T-Force Vulcan Z DDR4 32GB 3200MHz
CPU Intel Core i5-11600K
SSD Sabrent Rocket Plus 4 2TB
HDD Seagate Exos X10 10TB
PSU EVGA 500 BA
Case Corsair Carbide Series SPEC-DELTA

داستان ارز چیا و افزایش قیمت هارد دیسک‌ها

همان‌طور که تا اینجا مشاهده کردید، استخراج ارز چیا کاملاً وابسته به میزان فضایی است که فارمر از طریق هارددیسک در اختیار شبکه قرار می‌دهد. طبیعی است که هرچه یک فارمر، فضای بیشتری را به شبکه اختصاص دهد، شانس او برای برنده شدن در رقابت فارمینگ افزایش پیدا می‌کند. در این بین آنچه اهمیت پیدا می‌کند، سرعت پردازش هارددیسک است. به همین دلیل در عمل کاربرد SSD در مقایسه HDD برای استخراج ارز دیجیتال چیا بیشتر است؛ چرا که در مدت زمان کمتری کار تولید پلات را انجام می‌دهد و به همین دلیل سود بیشتری را در بازه زمانی ثابت به همراه دارد.

کاربرد SSD در مقایسه HDD برای استخراج ارز دیجیتال چیا

میل افراد بسیار زیادی برای فعالیت به عنوان فارمر در بلاک‌چین ارز چیا، باعث شده است که به یکباره تقاضای خرید هارددیسک‌های SSD افزایش چشمگیری در بازار پیدا کند و به همین دلیل قیمت هارددیسک‌ها در بازه زمانی کوتاهی روند رو به رشد جدی به خود گرفته است. از طرفی باتوجه به عمر کوتاه حافظه‌های SSD در پروسه ساخت پلا‌ت‌ها، استهلاک سخت‌افزار و همچنین قیمت پایه پایین تقاضا برای تجهیزات ذخیره‌سازی به منظور ساخت فارم‌های استخراج رمزارز، از این هم بالاتر خواهد رفت. به همین دلیل تا زمانی که تمایل فارمرها برای فعالیت در شبکه چیا وجود داشته باشد، باید منتظر افزایش قیمت این تجهیزات بود.

تغییرات قیمت ارز دیجیتال چیا از گذشته تا به امروز


ارز چیا در بازار رمزارزها با نماد XCH شناخته می‌شود. در زمان نگارش این مقاله (مرداد ماه ۱۴۰۰) این ارز دیجیتال رتبه ۲۵۶۶ را در بازار به خود اختصاص داده است. در زمان عرضه ارز دیجیتال چیا، قیمت آن در حدود ۸۷۷ دلار بود. پس از آن ظرف مدت زمان کوتاهی به قیمت ۱۸۱۹.۰۶ دلار دست پیدا کرد که بالاتری قیمت از زمان عرضه تا به امروز به شمار می‌رود. پس از آن تا امروز (مرداد ماه ۱۴۰۰) شاهد سقوط آزاد در قیمت آن هستیم. به گونه‌ای که قیمت آن ظرف کمتر از یک ماه به ۱۸۰ دلار کاهش پیدا کرده است که در نوع خود افت چشمگیری به شمار می‌رود.

این کاهش قیمت واکنش‌های منفی زیادی را در پی داشته است؛ به گونه‌ای که برخی از فارمرها خیلی زود تصمیم به فروش سخت‌افزارهای خود گرفته‌اند. اگر این روند ادامه پیدا کند، ارز چیا با چالش‌های جدی رو به رو خواهد شد. البته نباید از این موضوع غافل شد که تنها حدود دو ماه از زمان عرضه این رمزارز سپری شده است و باید منتظر ماند و دید که آیا در آینده می‌تواند مسیر صعودی در پیش بگیرد یا خیر.

تحلیلی بر آینده ارز دیجیتال

تحلیل آینده ارز چیا باید ناظر به چند عامل به طور هم‌زمان باشد تا بتوان به دیدگاه درستی دست پیدا کرد. این عوامل عبارت‌اند از:

  1. پلتفرم چیا موفق شده است که ایرادات زیست محیطی وارد به شبکه بلاک‌چین بیت کوین را به طور قابل توجهی برطرف کند. این مسئله باعث شده است که مصرف انرژی برای فارمینگ به طور چشمگیری کاهش پیدا کند. اساساً چنین قابلیتی با توجه به محدودیت‌های تأمین انرژی در دنیا، بسیار مغتنم است و به نظر می‌رسد در آینده تأثیرات مثبت زیادی روی پروژه چیا می‌گذارد.
  2. سرمایه‌گذاری‌های خوبی روی این پروژه صورت گرفته است و در حال حاضر حجم بازار آن از ۵۰۰ میلیون دلار عبور کرده است که در نوع خود قابل توجه است. اگر بنیان‌گذاران چیا بتوانند بانک‌ها را برای همکاری با خود قانع کنند، باید شاهد رشد چشمگیر این ارز دیجیتال در بازار باشیم.
  3. شاید تنها گروهی که تا اینجا از عرضه ارز چیا بیشترین سود را برده است، تولیدکنندگان هارددیسک‌ها هستند که به یکباره شاهد رشد چندین برابری قیمت محصولات خود در بازار بوده‌اند. با این وجود به نظر می‌رسد در آینده نه‌چندان دور این معضل نیز حل می‌شود. نکته مهم این است که تا زمانی که رقابت و عطش برای شرکت در فرآیند فارمینگ وجود داشته باشد، می‌توان به آینده ارز دیجیتال چیا امیدوار بود.

نگاهی به سه عامل فوق یک نکته اساسی را به ما یادآوری می‌کند؛ به هیچ عنوان نباید با دید کوتاه مدت روی این ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد. محقق شدن هر یک از سه عامل فوق نیاز به زمان کافی دارد و البته ناگفته نماند که شانس موفقیت آن‌ها نیز ۱۰۰ درصد نیست. با این وجود اگر قصد خرید ارز چیا را دارید، تنها بخشی از سرمایه خود را با دید بلندمدت روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

سؤالات متداول

۱. کیف پول مناسب برای خرید ارز چیا چیست؟

کیف پول رسمی ارز چیا را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. در بین کیف پول‌های نرم‌افزاری بهتر است از کیف پول چیا استفاده کنید اما برای کیف پول‌های سخت‌افزاری می‌توانید از کیف پول ترزور استفاده کنید.

۲. آیا چیا کوین باعث افزایش قیمت هارد دیسک‌ها می‌شود؟

بله، به دلیل آنکه برای شرکت در عملیات فارمینگ نیاز به فضای هارددیسک‌ها است و فارمرهای زیادی روزانه به استخرهای فارمینگ این ارز دیجیتال می‌پیوندند. تا زمانی که این روند ادامه داشته باشد، باید شاهد افزایش قیمت هارددیسک‌ها در بازار باشیم.

۳. برای خرید ارز chia از کجا باید اقدام کنیم؟

صرافی‌هایی از جمله Huobi Global، XT.COM، Gate.io، OKEx و BKEX در حال حاضر از معاملات ارز دیجیتال چیا پشتیبانی می‌کنند. همچنین میتوانید ارز چیا را از صرافی کوینکس خریداری کنید .

۴. چگونه می‌توان درآمد حاصل از استخراج ارز چیا را محاسبه نمود؟

برای این منظور باید به سایت ارز چیا مراجعه کنید. با توجه به سیستم‌عامل رایانه‌تان اقدام به دانلود chia blockchain کنید و سپس آن را نصب و اجرا نمایید. یک کلید خصوصی در این نرم‌افزار برای خود ایجاد نمایید. سپس گزینه plot را انتخاب کنید. در ادامه گزینه Add plot را برگزینید. سپس اطلاعات لازم در صفحه جدید را تکمیل کنید. با انجام این مراحل نرم‌افزار به طور خودکار به شما می‌گوید که سود حاصل از فارمینگ برای شما چقدر خواهد بود.

۵. استخر اختصاصی ارز چیا چه نام دارد؟

استخر اختصاصی چیا با نام PoolChia، توسط وب‌سایت رسمی چیا پشتیبانی می‌شود، از طریق نرم‌افزار بلاک‌چین چیا قابل دسترسی است و نیازی به نصب برنامه‌ای جداگانه روی سیستم نیست.

۶. آیا استخراج ارز چیا به هارددیسک آسیب وارد می‌کند؟‌

این یک مسئله تجربی است. کسانی که در این مدت، در فرآیند فارمینگ مشارکت کرده‌اند، می‌گویند که هارددیسک آن‌ها به مرور زمان دچار آسیب شده است. به طور کلی فارمینگ ارز دیجیتال چیا ممکن است باعث خرابی درایوهای حافظه شود. البته برام کوهن در توییتی این موضوع را کاملاً رد کرده است.

مقاله مرتبط: ارز دیجیتال ترون چیست؟

کلام پایانی

در این مقاله با ارز چیا که یکی از رمزارزهای جدید در سال ۲۰۲۱ به شمار می‌رود، آشنا شدیم. این ارز دیجیتال با ایده افزایش سرعت تراکنش‌ها از طریق استفاده از الگوریتم جدید اثبات فضا و زمان، موفق شده است که میزان مصرف برق برای استخراج ارز چیا را در مقایسه با بیت کوین به طور چشمگیری کاهش دهد. اگر این ایده با استقبال کاربران مواجه شود و بتواند در فرآیند جذب سرمایه‌گذار برای پیشبرد برنامه‌های خود به خوبی عمل کن، به نظر می‌رسد که در آینده باید شاهد خبرهای بیشتری پیرامون آن باشیم.