برخی از پروژه‌های ارز دیجیتال رشد بسیار قابل توجهی را در مدت زمان فعالیت خود تجربه می‌کنند. همین مسئله باعث می‌شود که توجهات زیادی به سمت آن‌ها جلب شود. کرونوس (Cronos) یکی از این پروژه‌هاست که به عنوان زیرمجموعه صرافی متمرکز Crypto.com شناخته می‌شود. این اکوسیستم در سال‌های اخیر رشد بی‌نظیری را تجربه کرده و در حال حاضر در جمع ۲۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار دارد. تا انتها با ما همراه باشید تا با ارز Cro آشنا شویم.

کرونوس (Cronos) چیست؟

کرونوس یک زنجیره بلاک‌چین جانبی سازگار با EVM است که به موازات زنجیره Crypto.org کار می‌کند. هر دو این زنجیره‌ها به عنوان زیرمجموعه اکوسیستم Crypto.com به شمار می‌روند. دقیقا مشابه اکوسیستم بایننس که دو زنجیره بایننس و اسمارت بایننس چین را راه‌اندازی کرده است. بلاک‌چین کرونوس بر اساس الگوریتم اجماع اثبات اعتبار (Proof of Authority) کار می‌کند و توسط زنجیره Ethermint پشتیبانی می‌شود که می‌تواند با زنجیره اتریوم نیز همکاری کند. به این ترتیب توسعه دهندگان می‌توانند خیلی راحت و با سرعت بالا برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند را از اتریوم یا سایر زنجیره‌های سازگار با EVM جابجا کنند.

ویژگی‌های اساسی کرونوس

چند ویژگی کلیدی برای پروژه ارز Cro می‌توان برشمرد که عبارت‌اند از:

۱. سازگار با ماشین الکترونیکی رأی‌گیری (EVM)

به کمک زنجیره Ethermint می‌توانید از هر گونه برنامه‌ غیر متمرکز و قرارداد هوشمندی که در ماشین مجازی اتریوم مستقر شده است، پشتیبانی کند.

۲. مقیاس‌پذیری

تعداد تراکنش‌هایی که در هر ثانیه در شبکه کرونوس پردازش می‌شود، در مقایسه با اتریوم بالاتر است.

۳. تعامل‌پذیری

زنجیره کرونوس به کمک پروتکل IBC می‌تواند با کلیه بلاک‌چین‌هایی که از این پروتکل تبعیت می‌کنند، تعامل برقرار کند و اصطلاحا پل بزند.

ارز Cro چیست؟

ارز Cro به عنوان توکن اختصاصی بلاک‌چین کرونوس به شمار می‌رود. این ارز دیجیتال در ردیف توکن‌های حاکمیتی و کاربردی قرار دارد. به این معنی که دارندگان آن می‌توانند در فرآیند تصمیم‌گیری اکوسیستم مشارکت کنند. همچنین کاربران از محل استیک کردن این توکن می‌توانند سود دریافت کنند. علاوه بر آن کاربران برای استفاده از خدمات و زیرساخت‌های شبکه کرونوس باید از این ارز دیجیتال استفاده کنند. لازم به ذکر است که تعداد کل ارز دیجیتال Cro که برای عرضه در نظر گرفته شده است، برابر ۳۰۲۶۳۰۱۳۶۹ تاست. برای توزیع این توکن هیچ‌گونه عرضه اولیه یا پیش فروشی در نظر گرفته نشد و به طور مستقیم در سال ۲۰۱۸ به صرافی‌های ارز دیجیتال ورود کرد.

تاریخچه قیمت ارز Cro


در ادامه معرفی ارز دیجیتال کرونوس، بد نیست که نگاهی به تاریخچه قیمت آن بیندازیم. این ارز دیجیتال در پایان سال ۲۰۱۸ با قیمت ۰.۰۱۷ دلار در سایت معتبر کوین مارکت کپ فهرست شد. تا پایان سال ۲۰۱۹ روند رو به رشد ملایمی در این ارز دیجیتال حاکم بود به طوری که در انتهای این سال به قیمت ۰.۰۳۵ دلار رسید. در سال ۲۰۲۰ شاهد تداوم روند صعودی در یک بازه زمانی ۹ ماهه بودیم که قیمت ارز Cro را به ۰.۱۸ دلار رساند.

در ادامه شاهد افت قیمت آن تا پایان سال ۲۰۲۰ بودیم و در نهایت به قیمت ۰.۰۶ دلار رسید. سال ۲۰۲۱ به مانند سایر ارزهای دیجیتال برای توکن Cro نیز بسیار عالی رقم خورد. ده ماهه نخست سال رشد دو برابری در آن شاهد بودیم و به قیمت ۰.۱۸ دلار رسید. اما در ماه نوامبر به یک باره قیمت ارز دیجیتال Cro پنج برابر شد و به سقف تاریخی ۰.۹ دلار رسید. در ادامه و همزمان با افت قیمت ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت کوین، ارز کرونوس نیز در مدار نزولی قرار گرفت. در زمان نگارش این مقاله در نیمه مارس در محدوده قیمت ۰.۴۱ دلار خرید و فروش می‌شود.

در حال حاضر بیش از ۲۵ میلیارد توکن Cro در گردش است و با ارزش بازار بیش از ۱۲.۵ میلیارد دلار در جایگاه ۱۸ بین سایر ارزهای دیجیتال قرار دارد.

نقشه راه ارز دیجیتال Cro

در سایت رسمی رمز ارز Cro چهار دوره برای توسعه این اکوسیستم در نظر گرفته شده است که در اینجا با هم نگاهی به آن‌ها می‌اندازیم:

۱. دوره اول (جولای تا آگوست ۲۰۲۱)

  • راه‌اندازی و معرفی Testnet
  • اختصاص بودجه ۱۰۰ میلیون دلاری برای حمایت از توسعه دهندگانی که برنامه‌های خود را روی زنجیره کرونوس تعریف می‌کنند.
  • همکاری با چین لینک و پروتکل اوراکل

۲. دوره دوم (سپتامبر ۲۰۲۱)

  • معرفی Cronos Hackathon با جایزه ۵۰۰ هزار دلاری با جنبه‌های متاورس، وب ۳ و NFT
  • معرفی اولین AMM

۳. دوره سوم (اکتبر ۲۰۲۱)

  • راه‌اندازی شبکه آزمایشی مشوق کرونوس با استخر جایزه ۳۰۰ هزار دلاری
  • افزایش همفکری با توسعه دهندگان در اکوسیستم کرونوس

۴. دوره چهارم (نوامبر ۲۰۲۱)

  • راه‌اندازی بازار پول Tectonic
  • معرفی برنامه Cronos Bug Bounty با جایزه ۱.۴ میلیون دلاری

چهار مرحله فوق تا کنون در مسیر حرکت اکوسیستم کرونوس محقق شده است. در ادامه برنامه‌های این اکوسیستم برای آینده نیز پل زدن بین دارایی‌های زنجیره کرونوس با کازماس در دستور کار قرار دارد. همچنین ارتقا کرونوس نیز در آینده نزدیک رخ خواهد داد. نباید فراموش کنیم که پروتکل کرونوس در مقیاس عملیاتی به تازگی آغاز به کار کرده است و موفق شده رشد بسیار خوبی را تا اینجا تجربه کند.

یکی از نکات مهمی که در صورت تحقق می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی رشد ارز Cro داشته باشد، استفاده از پایگاه کاربران Crypto.com است. صرافی Crypto.com بیش از ۱۰ میلیون کاربر دارد و در صورتی که برای ارز دیجیتال Cro نقشی در این صرافی تعریف شود، شاهد رشد بسیار خوبی در آن خواهیم بود.

سؤالات متداول

۱. ارز Cro از کجا بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال Cro می‌توانید از طریق صرافی‌هایی مانند کوین بیس، کوکوین، هیوبی گلوبال، اف تی ایکس، Gate.io، بیترکس، یونی سواپ، پولونیکس، اوکی اکسچنج، کوین وان، کوینکس و هات بیت اقدام کنید.

۲. بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال Cro چیست؟

کیف پول‌های تراست والت، متامسک، اتمیک والت و لجر بهترین گزینه‌های برای نگهداری ارز Cro هستند.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز Cro پرداختیم. صحبت کردن درباره آینده ارز دیجیتال Cro کار چندان آسانی نیست. اما واقعیت این است که کرونوس در سال ۲۰۲۱ رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد که در صورت تحقق برنامه‌های این بلاک‌چین در آینده شاهد پیشرفت بیشتر آن در آینده خواهیم بود.