استخراج یا ماینینگ چیست؟

آموزش استخراج
استخراج ارز دیجیتال چیست

استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر، از روش‌های درآمدزایی در بازار کریپتوکارنسی است. با توجه به فرازوفرود قیمت ارزهای دیجیتال، در این سال‌ها بحث‌های داغی درباره سودآوری ماینینگ شکل گرفته است. شرایط برای هریک از ارزهای دیجیتال متفاوت است؛ البته وقتی نام استخراج ارز دیجیتال به‌میان می‌آید، بیشتر ذهن‌ها به‌سمت بیت کوین کشیده می‌شوند. تب‌وتاب ماینینگ در سال‌های اخیر در کشور ما بسیار زیاد بوده است؛ به‌طوری که حتی در اخبار سال‌های قبل شاهد بودیم که چندین دستگاه ماینر از زیرزمین ساختمان بورس تهران کشف و ضبط شد. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که استخراج ارز دیجیتال چیست و اوضاع ماینینگ در ایران چگونه است. تا پایان با ما همراه باشید.

استخراج یا ماینینگ چیست؟

اعضای جامعه به‌صورت غیرمتمرکز شبکه‌های بلاکچین ارز دیجیتال را مدیریت می‌کنند. برای اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌های ارز دیجیتال مکانیزم‌های گوناگونی به‌عنوان الگوریتم اجماع وجود دارند. از معروف‌ترین آن‌ها، الگوریتم اثبات کار (PoW) است که در شبکه بیت کوین استفاده می‌شود. برای آشنایی با این الگوریتم، پیشنهاد می‌کنیم مقاله اختصاصی اثبات کار در سایت کلینیک سرمایه را مطالعه کنید. برای اجرای این الگوریتم به استخراج یا ماینینگ نیاز است.

تعدادی از اعضای شبکه در برخی از بلاکچین‌ها، مسئولیت تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها را برعهده می‌گیرند. این افراد با عنوان ماینر (Miner) شناخته می‌شوند. در برخی از شبکه‌ها مانند بیت کوین، محدودیت تعداد برای ماینرها وجود ندارد، درحالی‌که برای بعضی دیگر شرایط و محدودیت خاصی برای این منظور در نظر گرفته می‌شود.

ماینرها توان پردازشی سخت‌افزارهای در اختیار خود را برای انجام محاسبات مربوط به تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در دسترس شبکه بلاکچین قرار می‌دهند. دستگاه‌های سخت‌افزاری گاهی حتی در حد CPU موبایل هوشمندند، اما برای برخی شبکه‌ها مانند بیت کوین باید به‌سراغ دستگاه‌های سخت‌افزاری اختصاصی و پیشرفته به‌نام ایسیک (ASIC) بروید.

پرسش اساسی این است که ماینرها با چه انگیزه‌ای در فرایند اعتبارسنجی و تأیید تراکنش‌ها مشارکت می‌کنند؟ معمولاً در شبکه بلاکچین برای ترغیب ماینرها به فعالیت، پاداش در نظر گرفته می‌شود. بر این اساس، ماینرها با اضافه کردن بلوک به زنجیره بلاکچین، پاداش دریافت می‌کنند. پاداش آن‌ها نیز در قالب تعداد مشخصی از ارز دیجیتال آن شبکه تعریف می‌شود. برای مثال، پاداش استخراج بیت کوین در حال حاضر ۶/۲۵ BTC است.

این فرایند با عنوان استخراج یا ماینینگ (Mining) ارز دیجیتال شناخته می‌شود. مکانیزم عرضه کوین‌های جدید در برخی از شبکه‌های بلاکچین از طریق توزیع پاداش استخراج بین ماینرها تعریف می‌شود. ماینرها نیز برای درآمدزایی، پاداش‌های خود را وارد صرافی‌ها می‌کنند و به‌فروش می‌رسانند. به‌ این ترتیب، کوین‌های جدید در بازار به‌گردش درمی‌آیند.

چرا برای استخراج ارز دیجیتال از کلمه ماینینگ استفاده می‌شود؟

ماینینگ چیست

تا اینجا بررسی کردیم که استخراج یا ماینینگ چیست. شاید این پرسش را مطرح کنید که چرا از این کلمه استفاده می‌شود. معدنی را تصور کنید که معدنچیان در آن برای استخراج طلا کار می‌کنند. آن‌ها در ازای فعالیت خود طلا به‌دست می‌آورند. کلمه ماینینگ به‌معنی استخراج نیز با الهام از این موضوع انتخاب شده است. ماینرها برای استخراج بیت کوین بیل و کلنگ به‌دست نمی‌گیرند، اما هزینه زیادی را صرف خرید، راه‌اندازی، و بهره‌برداری از استخراج ارز‌های دیجیتال می‌کنند. به ‌همین دلیل، در پایان مزد تلاش‌های خود را با ارز دیجیتال به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر، موفق می‌شوند ارز دیجیتال استخراج کنند.

ماینینگ چگونه انجام می‌شود؟

مکانیزم اجرایی استخراج یا ماینینگ چیست؟ اجازه دهید برای پاسخ به این پرسش از مثالی استفاده کنیم. شبکه بیت کوین را در نظر بگیرید. چنانکه اشاره کردیم، مکانیزم اعتبارسنجی شبکه بیت کوین نوعی الگوریتم ریاضی با نام اثبات کار است. ماینرها توان محاسباتی سخت‌افزارهای خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می‌دهند.

اطلاعات تراکنش‌ها وقتی تأیید می‌شوند که درون بلوکی رمزنگاری‌شده قرار بگیرند و به زنجیره بلوک‌های شبکه بیت کوین اضافه شوند. هر بلوک کدی اختصاصی دارد که هش (Hash) نامیده می‌شود. برای تکمیل اعتبارسنجی باید هش اختصاصی بلوک‌ها شناسایی شود. توان محاسباتی ماینرها صرف انجام این کار می‌شود.

وقتی کد هش یک بلوک با موفقیت شناسایی شود، با تأیید صحت فعالیت‌ها از سوی نودهای شبکه، بلوک به زنجیره اضافه می‌شود. سپس پاداش استخراج در اختیار ماینری قرار می‌گیرد که زودتر از دیگران موفق شده است این کار را انجام دهد. برای موفقیت در این رقابت، توان پردازشی دستگاه‌های سخت‌افزاری ماینرها، اهمیت بسیار زیادی دارد.

مراحل ماینینگ ارز دیجیتال

مراحل ماین کردن ارز دیجیتال

وقتی تراکنش ارز دیجیتال ثبت می‌شود، ماینرها باید آن را اعتبارسنجی کنند تا صحت آن تأیید شود. این مسئولیت در شبکه بر عهده ماینرها قرار دارد. شما در جایگاه ماینر در شبکه ارز دیجیتال، باید چند مرحله را برای استخراج موفق رمزارز پشت سر بگذارید. در اینجا مراحل پیش رو برای استخراج ارز دیجیتال را ‌بررسی می‌کنیم:

۱. انتخاب تراکنش برای اعتبارسنجی

ماینر در گام اول باید تعدادی از تراکنش‌های در صف تأیید را انتخاب کند. هر بلاک در زنجیره بلاکچین ظرفیت مشخصی دارد. برای مثال، در شبکه بیت کوین، هر بلاک یک مگابایت ظرفیت دارد و می‌تواند اطلاعات چهار هزار تراکنش را در خود جای دهد. هر ماینر باید تلاش کند تا با انتخاب تراکنش‌ها، بلاک خود را به‌وجود بیاورد. بر این اساس، ممکن است دو ماینر تراکنش‌های یکسانی را انتخاب کنند. معمولاً ماینرها تراکنش‌هایی را انتخاب می‌کنند که کارمزد گس بیشتری برای آن‌ها پرداخته می‌شود. به این ترتیب، می‌توانند سهم بیشتری از پاداش اعتبارسنجی تراکنش‌ها را به‌خود اختصاص دهند.

۲. پیدا کردن هش بلوک

قبل از کامل و اضافه شدن بلوک به شبکه بلاکچین، باید هش اختصاصی آن شناسایی شود. این فرایند به توان محاسباتی نیاز زیادی دارد. در شبکه‌ای مانند بیت کوین، باید معادلات ریاضی تصادفی زیادی حل شوند تا هش بلوک شناسایی شود. هریک از ماینرها تلاش می‌کند تا زودتر از دیگران هش بلوک اختصاصی خود را شناسایی کند. بعد از اینکه اولین نفر هش بلوک را پیدا کرد، این موضوع را به اطلاع همه ماینرهای فعال در شبکه می‌رساند.

۳. تأیید صحت هش بلوک

بعد از اعلام هش بلوک، ماینرهای دیگر باید ضمن بررسی اطلاعات تراکنش‌های درون بلوک، صحت‌وسقم هش شناسایی‌شده را بررسی و تأیید کنند. در هر شبکه باید تعداد مشخصی از ماینرها این موضوع را تأیید کنند. به همین دلیل، از عبارت الگوریتم اجماع در شبکه استفاده می‌شود. پس از اینکه تعداد تأیید‌ها به حد نصاب رسید، بلوک تشکیل‌شده به زنجیره اضافه می‌شود. سپس نسخه‌ای از اطلاعات بلوک در اختیار تمام نودهای شبکه قرار می‌گیرد.

استخرهای استخراج

در شبکه‌ای مانند بیت کوین، رقابت بر سر استخراج ارز دیجیتال بسیار زیاد است. به‌ همین دلیل، برای اینکه به‌تنهایی از پس چنین کاری بربیایید، باید برای خرید دستگاه‌های پیشرفته سرمایه‌گذاری هنگفتی کنید. چنین چیزی از عهده بسیاری از افراد خارج است. برای حل این چالش استخرهای استخراج راه‌اندازی شده‌اند.

در قالب این استخر‌ها، تعدادی ماینر توان سخت‌افزاری دستگاه‌های خود را در یک منبع متمرکز می‌کنند. به این ترتیب، با افزایش منابع محاسباتی شانس خود را برای موفقیت در استخراج ارز دیجیتال افزایش می‌دهند. درنهایت نیز پاداش تعلق‌گرفته به استخر استخراج به‌نسبت سهم منابع محاسباتی هریک از ماینرها بین آن‌ها توزیع می‌شود.

برای پیوستن به استخر استخراج باید توجه کنید که حتماً زیرساخت‌های استخر با نوع دستگاه‌های سخت‌افزاری در اختیارتان سازگاری داشته باشد. علاوه بر آن، حتماً قوانین و مقررات مربوط به نحوه توزیع پاداش‌ها در استخر را به‌دقت بررسی کنید. توان محاسباتی استخر را نیز در نظر بگیرید. بهتر است ‌سراغ استخرهایی بروید که توان محاسباتی آن‌ها زیاد است. به این ترتیب، ضمن شانس بیشتر برای موفقیت، نگرانی کمتری برای مشکلات حملات هکری خواهید داشت.

دستگاه‌های ماینینگ

دستگاه های استخراج ارز دیجیتال

روی کاغذ می‌توانید برای استخراج بیت کوین از تلفن همراه نیز استفاده کنید، اما در عمل شانسی برای این کار ندارید، زیرا ماینرهای دیگر از دستگاه‌های با توان پردازشی به‌مراتب بالاتر استفاده می‌کنند. بنابراین، اولین موضوعی که برای فعالیت در شبکه بلاکچین به‌عنوان ماینر باید در نظر داشته باشید، میزان رقابت برای استخراج است.

در کنار آن، باید مکانیزم استخراج را در نظر بگیرید. برای مثال، نمی‌توانید با دستگاه‌های ایسیک که برای استخراج بیت کوین در نظر گرفته شده‌اند، دوج کوین استخراج کنید. هر شبکه معمولاً پیکربندی خاص خود را دارد. به‌ همین دلیل، باید از دستگاه‌های سازگار با آن استفاده کنید. برای برخی از شبکه‌ها مانند دوج کوین می‌توانید از سخت‌افزارهای معمولی لپ‌تاپ یا رایانه به‌عنوان دستگاه ماینینگ استفاده کنید.

اگر قصد دارید در جایگاه ماینر در شبکه بیت کوین فعالیت کنید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله قیمت دستگاه ماینر در ایران را مطالعه کنید. در این مطلب، ضمن معرفی بهترین دستگاه‌های ایسیک برای استخراج، به‌تفصیل درباره مقرون‌به‌صرفه بودن یا نبودن ماینینگ در ایران نیز بحث کرده‌ایم.

زیر ساخت‌های ماینینگ

زیرساخت‌های لازم برای استخراج ارز دیجیتال عبارت‌اند از:

 • دستگاه سخت‌افزاری استخراج ارز دیجیتال
 • رایانه با قابلیت دسترسی به اینترنت پرسرعت و پایدار
 • کیف پول اختصاصی ارز دیجیتال
 • نرم‌افزار اختصاصی ماینینگ
 • عضویت در استخر استخراج (در صورت نیاز)
 • در نظر گرفتن سیستم تهویه مناسب برای دستگاه استخراج
 • تأمین برق پایدار

برای استخراج ارزهای دیجیتالی مانند دوج کوین، همه امکانات فوق را می‌توان در یک لپ‌تاپ خلاصه کرد، اما برای بیت‌کوین باید مزرعه استخراج راه‌اندازی کنید. مزرعه استخراج مکانی است که در آن تعداد زیادی دستگاه‌ ماینر کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا توان محاسباتی لازم برای استخراج بیتکوین فراهم شود. در همین زمینه مقاله مزرعه استخراج بیت کوین را مطالعه کنید.

آیا استخراج ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

برآورد می‌شود که حدود ۴ تا ۵ درصد از سهم استخراج بیت کوین در سراسر جهان مربوط به ایران است. مدت‌هاست که ماینرها در ایران فعالیت می‌کنند. تا پیش از سال ۱۳۹۸، قانون در این زمینه سکوت کرده بود. سپس برای نخستین بار در آن سال، هیئت وزیران آیین‌نامه استخراج قانونی رمزارزها را به‌تصویب رسانند. بر این اساس، ماینرهای بیت کوین باید برای راه‌اندازی مزرعه استخراج به وزارت صمت مراجعه و مجوز دریافت کنند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله استخراج بیت کوین را مطالعه کنید. در این مطلب قوانین مربوط به استخراج را به‌طور کامل بررسی کرده‌ایم.

پاداش استخراج ارزهای دیجیتال چقدر است؟

پیش از پایان مطلب، به پاداش استخراج ارزهای دیجیتال مختلف نیز نگاهی می‌اندازیم. ارزهای دیجیتال مختلفی هستند که قابلیت استخراج دارند، اما ماینرها فقط از تعداد معدودی از رمزارزها استقبال می‌کنند. در جدول زیر، پاداش استخراج مهم‌ترین ارزهای دیجیتال بازار کریپتوکارنسی آمده است.

نام ارز دیجیتال پاداش استخراج ارز دیجیتال دستگاه ماینینگ
بیت کوین ۶/۲۵ BTC دستگاه ایسیک
بیت کوین کش ۶/۲۵ BCH دستگاه ایسیک
دوج کوین ۱۰۰۰۰ DOGE CPU و GPU
لایت کوین ۱۲/۵  LTC GPU
دش ۲/۸ DASH GPU
مونرو ۲/۱۵ XMR CPU و GPU
زی کش ۲/۵ ZEC رم
گرین ۶۰ GRIN CPU و GPU
راون کوین (Ravencoin) ۵۰۰۰ RVN CPU و GPU

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که استخراج یا ماینینگ چیست و چگونه انجام می‌شود. برای فعالیت به‌عنوان ماینر، بیش از هر چیز باید درباره سودآوری آن تحقیق کنید. برای مثال، در شبکه‌ای مانند بیت کوین، پدیده‌ای مانند هاوینگ هر چهار سال یکبار، پاداش ماینرها را نصف می‌کند. با وجود این، شرایط را بررسی کنید که ماینینگ در طولانی‌مدت سودآور است یا خیر. بدون پاسخ به این پرسش هیچ تلاشی برای استخراج ارزهای دیجیتال نمی‌تواند چشم‌انداز موفقی را پیش روی شما قرار دهد.

سوالات متداول

1آیا استخراج ارز دیجیتال در ایران قانونی است؟

بله، کسانی که مجوز فعالیت از وزارت صمت دریافت می‌کنند، می‌توانند به‌عنوان ماینر قانونی فعالیت کنند.

2استخراج ارز دیجیتال با موبایل امکان‌پذیر است؟

هرچند از نظر تئوری امکان ماینینگ با موبایل وجود دارد، در عمل شانسی برای این منظور ندارید.

3کدام ارزهای دیجیتال قابلیت استخراج دارند؟

بیت کوین، بیت کوین کش، دوج کوین، مونرو، و لایت کوین از ارزهای دیجیتال با قابلیت استخراج هستند.

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 2

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 2
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.

دیدگاه خود را به اشتراک گذارید

حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • محمد

  سلام و درود
  ایا لایت کوین قابلیت استخراج داره ؟

  ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام وقت بخیر
   بله لایت کوین قابلیت استخراج داره، برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید مقاله لایت کوین رو مطالعه بفرمایید.

   ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ پاسخ
منو
جستجو ورود/ثبت نام سبد خرید
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره