فومو در ارز دیجیتال چیست و چگونه آن را مدیریت کنیم؟

سرمایه گذاری
فومو در ترید چیست؟

اگر شما هم در عرصه‌ ارز دیجیتال فعالیت می‌کنید، باید دفعات زیادی با اصطلاحی به نام فومو (FOMO) مواجه شده باشید و اگر این فعالیت را تازه آغاز کرده باشید، احتمالاً هنوز معنای دقیق و کامل این اصطلاح کلیدی در بازار رمزارز را به‌خوبی نمی‌دانید. فومو یکی از عوامل ترس در دنیای ارز دیجیتال محسوب می‌شود که تاکنون آثار چشمگیری در تعیین جهت بازار رمزارز داشته است؛ بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم یافتن پاسخ این پرسش را که فومو در ارز دیجیتال چیست و همچنین، دلایل بروز و نحوه مدیریت آن چگونه است را در اولویت قرار دهید. در این مقاله تمام پاسخ‌های مورد نیازتان درباره اصطلاح فومو را می‌یابید.

FOMO در ارز دیجیتال چیست؟

فومو در ارز دیجیتال

FOMO مخفف عبارت «Fear of Missing out»، به معنای ترس از دست دادن است. دکتر دان هرمان (Dr. Dan Herman) برای اولین‌بار در سال ۲۰۰۰ این مفهوم را در مقاله‌ای دانشگاهی با عنوان «The Journal of Brand Management» معرفی کرد. با وجود این، چهار سال بعد بود که پاتریک مک گینس (Patrick McGinnis) کلمه اختصاری FOMO را برای اولین بار در مقاله‌ای در مجله «Harbus» استفاده کرد.

این مفهوم به احساس اضطرابی اشاره دارد که از تفکری مبنی بر این نشئت می‌گیرد که شما فرصتی را که دیگران از آن استفاده کرده‌اند، از دست داده‌اید. این احساس ترس و اضطراب، پدیده‌ای رایج در رسانه‌های اجتماعی محسوب می‌شود؛ زیرا دیگران غالباً بخش‌های مثبت و مفید زندگی خود را به نمایش می‌گذارند که سبب می‌شود شما در ذهن خود از تجربیاتتان احساس غم یا نارضایتی داشته باشید.

فومو در ارز دیجیتال و به‌طور کلی دنیای ترید و بازارهای مالی، به ترسی اشاره دارد که معامله‌گر یا سرمایه‌گذار با از دست دادن فرصت سرمایه‌گذاری سودآور احساس می‌کند. این احساس به‌ویژه زمانی رخ می‌دهد که ارزش یک دارایی خاص به‌طور چشمگیری در مدت زمان نسبتاً کوتاهی افزایش یابد. فومو در ترید، این ظرفیت را دارد که یک فرد یا حتی کل فعالان بازار را به جای استفاده از منطق، به سمت تصمیم‌گیری احساسی سوق دهد. چنین تصمیماتی برای سرمایه‌گذاران بی‌انضباط، به‌ویژه افراد با سرمایه کم، خطرناک است؛ زیرا اغلب سبب معاملاتی می‌شوند که ارزش دارایی در آن‌ها بیش از میزان واقعی در نظر گرفته شده است و درنتیجه، احتمال از دست دادن سرمایه افزایش می‌یابد.

دلایل ایجاد FOMO در ارز دیجیتال چیست؟

به‌طور معمول، افراد زمانی FOMO را تجربه می‌کنند که احساس کنند در حال از دست دادن چیزی هستند؛ خواه یک رویداد، کالا یا فرصت معاملاتی باشد.

ترس از دست دادن ارز دیجیتال با شروع روند افزایش قیمت‌ها رخ می‌دهد. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند در حال از دست دادن فرصت بزرگی برای کسب سود هستند. فومو در ارز دیجیتال می‌تواند به حدی قوی باشد که شما را به سمت اتخاذ تصمیمی عجولانه بدون انجام تحقیقات مناسب، شامل بررسی تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال، سوق دهد. سه عامل کلیدی مؤثر در ایجاد فومو در ارز دیجیتال عبارت‌اند از:

۱. ظرفیت زیاد سود بازار ارز دیجیتال

رمزارز نوعی کلاس دارایی جدید و هیجان‌انگیز است که ظرفیت زیادی برای رشد سرمایه فراهم کرده است. این واقعیت که مردم نمی‌خواهند چنین فرصتی را برای کسب سودهای کلان از دست دهند، یکی از دلایل اصلی وجود فومو در ارز دیجیتال است.

۲. حجم زیاد تبلیغات

حجم زیاد تبلیغات برای بازار رمزارز، یکی دیگر از دلایل رایج بودن FOMO در ارز دیجیتال است. رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و وبلاگ‌ها، همگی مملو از اطلاعات درباره آخرین تغییرات قیمت و سیگنال‌های سرمایه‌گذاری در بازار رمزارز هستند.

وقتی که همه اطرافیانتان درباره میزان درآمدشان از ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند، مقاومت در برابر میل به سرمایه‌گذاری ممکن است سخت باشد؛ اما به یاد داشته باشید صرفاً محبوبیت زیاد یک دارایی، دلیل خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست. قبل از خرید هر رمزارزی، تحقیقات کاملی انجام دهید تا از مناسب بودن آن برای سرمایه‌گذاری مطمئن شوید.

۳. نوسانات زیاد در بازار

آخرین دلیل وجود فومو در ارز دیجیتال، اطمینان کم به این بازار است. ارزهای دیجیتال هنوز نسبتاً جدیدند و قیمت آن‌ها با نوسان زیادی همراه است که به معنای وجود همیشگی خطر سقوط قیمت و در مقابل، تمایل مردم برای کسب سود از این بازار پُرنوسان است.

آثار فومو در بازار ارز دیجیتال

در حوزه ارزهای دیجیتال، فومو ممکن است سبب بروز نوسانات در بازار شود. همچنین نشان می‌دهد پذیرش انبوه و محبوبیت روزافزون این حوزه منجر به افزایش قیمت رمزارزها شده است.

با توجه به ایجاد ترس درباره از دست دادن فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری، فومو منجر به تصمیم‌گیری غیرمنطقی می‌شود؛ زیرا شما می‌ترسید با ادامه روند افزایش قیمت، سود بیشتری را از دست دهید و درنهایت، هزینه چنین تصمیماتی را با از دست دادن سرمایه خود پرداخت خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

مزایا و معایب فومو در بازار ارز دیجیتال

مزایای فومو در ارز دیجیتال

فومو آن‌قدرها که فکر می‌کنید بد نیست و حتی مزایایی را به همراه دارد که عبارت‌اند از:

  • شما را مجبور می‌کند به‌روز بمانید.
  • در شرایط بی‌اطمینانی شما را تشویق می‌کند اقدام کنید.
  • می‌تواند در شما انگیزه ایجاد کند.

معایب فومو در ارز دیجیتال

اما آثار فومو به اینجا ختم نمی‌شود و قطعاً معایبی نیز دارد که عبارت‌اند از:

  • ادامه‌دار شدن اضطراب و نگرانی ناشی از فومو، اثر مخربی بر سلامت روان شما خواهد گذاشت.
  • فومو می‌تواند به اتخاذ تصمیمات غیر‌منطقی و عجولانه منجر شود.
  • اگر بیش از حد درگیر فومو شوید، از لذت بردن و استفاده از زمان حال باز می‌مانید.

چگونه فومو را مدیریت کنیم؟

ممکن است احساس کنید اگر در دارایی یا پروژه‌ خاصی سرمایه‌گذاری نکنید، سود بالقوه‌ای را از دست خواهید داد. این احساس غالباً به اتخاذ تصمیمی غیر‌منطقی و درنهایت تحمل ضرر منجر می‌شود؛ بنابراین، باید سعی کنیم فومو را در خود کنترل کنیم. در ادامه نکاتی را برای جلوگیری از بروز فومو در ترید بررسی می‌کنیم.

۱. تحقیق کنید

انجام درست تحقیقات مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای جلوگیری از فومو انجام دهید. بر اساس آنچه دیگران انجام می‌دهند یا می‌گویند، تصمیماتِ سرمایه‌گذاری خود را نگیرید. خودتان تحقیق کنید و فقط روی پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که به ظرفیت آن‌ها اعتقاد دارید.

۲. به برنامه ازپیش‌تعیین‌شده خود پایبند باشید

وقتی برنامه‌ داشته و به آن پایبند باشید، مقاومت در برابر وسوسه فومو در ارز دیجیتال برای شما راحت‌تر خواهد بود. از قبل محدودیت‌های خود را برای سرمایه‌گذاری مشخص و اهدافتان را تعیین کنید. این کار کمک می‌کند به جای اتخاذ تصمیمات احساسی، تصمیمات منطقی بگیرید.

۳. بیش از توان مالی خود سرمایه‌گذاری نکنید

این قانونی کلی در سرمایه‌گذاری است و به‌ویژه در دنیای بی‌ثبات ارزهای دیجیتال، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. هرگز بیش از توان ریسک خود، سرمایه‌گذاری نکنید.

۴. صبور باشید

بازار ارزهای دیجیتال ممکن است بسیار بی‌ثبات باشد؛ بنابراین صبور بودن، نیازی حیاتی است. اگر فقط به خاطر ترس از دست دادن، وارد فرصتی سرمایه‌گذاری شوید، ممکن است درنهایت تمام سرمایه خود را از دست بدهید. منتظر فرصت مناسب باشید و اجازه ندهید FOMO، تصمیمات شما را در بازار جهت دهد.

۵. از دست دادن را به‌عنوان موضوعی طبیعی بپذیرید

همیشه فرصت‌های جدیدی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود خواهد داشت. اگر یک فرصت سرمایه‌گذاری را از دست دادید، نگران نباشید، فرصت دیگری خواهد آمد. روی اهداف بلندمدت خود تمرکز کنید و اجازه ندهید فومو در ارز دیجیتال شما را از مسیر آن‌ها خارج کند.

FUD چیست؟

فاد در ارز دیجیتال چیست

FUD، اصطلاحی که از کنار هم قرار گرفتن حروف اول سه کلمه «Fear، Uncertainty و Doubt» ایجاد شده است، به گسترش «ترس، بی‌اطمینانی و شک» اشاره دارد که معمولاً از طریق رسانه‌ها انجام می‌شود.

FUD، ممکن است سبب کاهش قیمت ارزهای دیجیتال شود؛ اما نه بر اساس مبانی فاندامنتال و تکنیکال، بلکه بر اساس اخبار بدی که در سراسر رسانه‌های اجتماعی پخش می‌شود. بیشتر مواقع اخبار بد در واقعیت ثابت یا مستدل نمی‌شوند و در عوض، پس از ردگیری آن‌ها، به منبعی احمقانه می‌رسید؛ برای مثال، عقیده فرد مشهوری مبنی بر اینکه بیت‌کوین یک حباب است. ترس، بی‌اطمینانی و شک‌ و تردیدی را که از طریق رسانه‌ها در سراسر جامعه سرمایه‌گذاران پخش می‌شود، می‌توان FUD نامید.

این در حالی است که FOMO، مفهومی شخصی‌تر است و به موقعیتی اشاره می‌کند که ترس از دست دادن فرصتی را دارید که دیگران در حال استفاده از آن هستند. اهمیت دادن بیش از حد به چنین احساسی، به حدی که تمامی سرمایه‌گذاری‌های خود را بر اساس آن انجام دهید، ممکن است به قیمت کل دارایی‌تان تمام شود.

این اصطلاحات برای هر موقعیتی صدق می‌کنند که در آن ترس ممکن است به مانعی تبدیل شود؛ اما معمولاً برای توصیف ترس‌هایی به کار می‌روند که در مسیر معامله قرار می‌گیرند. وجه شباهت این دو مفهوم این است که هردو عواملی مبتنی بر ترس هستند و بر روند معاملات و تصمیم‌گیری‌ها تأثیر می‌گذارند.

دو نکته برای مبارزه با این اشتباهات اقتصادی وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱. اصول و نمودارها را جدی بگیرید

زودتر به FUD توجه کنید و مطابق با آن واکنش نشان دهید. اگر فکر می‌کنید قیمت ارز دیجیتال به‌طور غیرمنطقی کاهش خواهد یافت، حد ضرر خود را تنظیم کنید و آماده باشید در زمان کاهش قیمت، دوباره خرید کنید.

۲. به تحلیل‌ها و آمار خود اعتماد کنید

اگر دارایی‌ای امیدوارکننده به نظر می‌رسد و پشتوانه خوبی دارد، به استراتژی خود اعتماد کنید و احساسات را از روند تصمیم‌گیری حذف کنید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم فومو در ارز دیجیتال را به صورت کامل تشریح کنیم تا بتوانید از آن در مسیر رسیدن به اهداف مالی خود استفاده کنید. در پایان روز، خودتان تنها کسی هستید که در برابر تک‌تک تصمیمات گرفته‌شده برای دارایی‌تان مسئول است؛ بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم به دور از هرگونه احساسات، بر اساس استراتژی‌های ازپیش‌تعیین‌شده خود، تصمیمات منطقی بگیرد و باور کنید چیزی برای از دست دادن وجود ندارد. بااین‌حال، فراموش نکنید در بازار پُرنوسان ارز دیجیتال، بیشترین سود از آن کسی است که از همه اخبار آگاه است و می‌تواند بدون احساسی شدن، تصمیمی درخور شرایط بگیرد.

سوالات متداول

1

فومو (FOMO) چیست؟

کلمه FOMO، خلاصه عبارت «Fear of Missing out» به معنای ترس از دست دادن است.

 

2

چه کسانی بیشتر دچار فومو در ترید می‌شوند؟

به دلیل حضور زیاد و مداوم در فضای مجازی، نوجوان‌ها و جوان‌ها بیشتر از گروه‌های سنی دیگر در معرض FOMO قرار دارند. شبکه‌های اجتماعی سبب می‌شوند افراد خود را با تصاویر مثبت و ساختگی دیگران مقایسه کنند که این موضوع باعث افزایش نارضایتی شخصی و درنتیجه، فومو در فرد می‌شود.

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 1

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 1
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره