در حال حاضر پلتفرم‌های زیادی هستند که از برنامه‌های غیر متمرکز مبتنی بر بلاک‌چین میزبانی می‌کنند. روزگاری نه چندان دور بود که اتریوم تنها ارائه دهنده خدمات میزبانی برنامه‌های غیر متمرکز بود. مشکل مقیاس‌پذیری در این شبکه باعث شد که پروژه‌های موازی مختلفی از جمله کاردانو و هارمونی در فضای بلاک‌چین راه‌اندازی شدند. در این مقاله قصد داریم به معرفی پروژه Harmony و توکن اختصاصی آن یعنی ارز هارمونی بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

ارز هارمونی چیست؟

استفان تسه به عنوان بنیان‌گذار پروژه هارمونی شناخته می‌شود که در حال حاضر مدیریت اجرایی این پروژه را نیز بر عهده دارد. همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، این پروژه با هدف میزبانی از برنامه‌های غیر متمرکز راه‌اندازی شده است. در طراحی این شبکه بلاک‌چین تلاش شده است که چالش‌های موجود در اتریوم از جمله معضل مقیاس‌پذیری برطرف گردد.

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیری در بلاک چین چیست

از شاردینگ به عنوان یک راه‌حل موفق در کاهش سرعت تشکیل بلاک‌ها در زنجیره هارمونی استفاده شده است. در مقاله جداگانه‌ای به طور مفصل به بحث و بررسی در خصوص شاردینگ چیست پرداخته‌ایم که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید. در مجموع این شبکه خدمات خود را بسیار ارزان‌تر، سریع‌تر و آسان‌تر در اختیار کاربران قرار می‌دهد و بستر مناسب برای ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف را نیز فراهم آورده است.

در نگاهی به میزان فعالیت‌هایی که در این بلاک‌چین انجام شده است، در زمان نگارش این مقاله (ژانویه ۲۰۲۲) موارد زیر قابل ذکر است:

  • ۲۲۷ برنامه غیر متمرکز فعال در شبکه هارمونی
  • ۲۲۵ میلیون دلار ارزش دارایی‌های موجود در شبکه
  • ۷۱ میلیون تعداد تراکنش‌های انجام شده در شبکه
  • ۷۴۸۳ هنرمند با فروش ۰۶ میلیون دلار توکن غیر مثلی در شبکه هارمونی
ارز هارمونی

مزایای پروژه ارز هارمونی

پروژه هارمونی را معرفی کردیم. اما بد نیست که برای آشنایی بیشتر با این پروژه در ادامه نگاهی به مزایا و دستاوردهایی که پروژه ارز هارمونی برای فناوری بلاک‌چین و بازار رمز ارزها بپردازیم. به طور کلی این مزایا عبارت‌اند از:

  1. ارتقای مقیاس‌پذیری و تعداد تراکنش‌های در ثانیه در شبکه بلاک‌چین
  2. دقت و امنیت بسیار بالا در انتقال داده‌ها در بستر بلاک‌چین
  3. رعایت حریم خصوصی کاربران بلاک‌چین

موارد فوق باعث شده است که هارمونی در حال برنامه‌ریزی برای جایگزینی اتریوم در میزبانی از برنامه‌های غیر متمرکز باشد.

مزایای پروژه ارز هارمونی

ارز دیجیتال هارمونی چیست؟

توکن اصلی در پلتفرم هارمونی با نام ONE شناخته می‌شود. البته در اصطلاح رایج در بازار عده‌ای از کاربران آن را با نام ارز هارمونی می‌شناسند. این توکن در جریان عرضه اولی در صرافی بایننس در سال ۲۰۱۹ رونمایی شد. هر یک از کاربران برای استفاده از خدمات شبکه هارمونی نیاز به خریداری و پرداخت هزینه با استفاده از این توکن دارد. همچنین ارز دیجیتال Harmony نقش حاکمیتی نیز دارد و افراد برای برخورداری از حق رأی باید این توکن را در اختیار داشته باشند.

مروری بر تاریخچه قیمت ارز هارمونی


عرضه اولیه ارز هارمونی در ماه می سال ۲۰۱۹ انجام شد. این عرضه اولیه به مدت هفت روز در صرافی بایننس برقرار بود. در جریان آن حدود ۱۲.۵ درصد کل عرضه ارز دیجیتال Harmony برای فروش گذاشته شد. در جریان این عرضه هر توکن با قیمت ۰.۰۰۶۵ دلار به فروش رسید.

مانند بسیاری دیگر از رمز ارزها، قیمت ارز هارمونی در زمان عرضه عمومی بالاتر از عرضه اولیه و معادل ۰.۰۲۱ دلار بود. سال ۲۰۲۱ برای ارز دیجیتال هارمونی فوق‌العاده بود. به گونه‌ای که در همان ماه‌های ابتدایی با رشد شارپ به قیمت ۰.۱۹۹ دلار در ماه آوریل رسید. بعد از آن روند نزولی را طی کرد و تا ابتدای ماه جولای به قیمت ۰.۰۶۳ دلار رسید. بار دیگر روند صعودی شدیدی در این ارز دیجیتال به وقوع پیوست و تا پایان سپتامبر به قیمت ۰.۳۴۶ دلار دست پیدا کرد.

بعد از آن شاهد افت قیمت آن به ۰.۱۶ دلار تا نیمه نوامبر بودیم. بعد از آن تا نیمه ژانویه سال ۲۰۲۲ به قیمت ۰.۳۵۵ دلار برگشت. باید منتظر ماند و دید که در سال ۲۰۲۲ چه اتفاقاتی در انتظار این ارز دیجیتال خواهد بود.

سؤالات متداول

۱. ارز هارمونی از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال هارمونی را می‌توان از صرافی‌های معتبری مانند بایننس، صرافی کوکوین، Gate.io، هیوبی گلوبال، صرافی کوینکس، پنکیک سواپ و بیت مارت تهیه کرد. صرافی‌های ایرانی تبدیل، بیت برگ و بیت پین نیز این ارز دیجیتال را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

۲. بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال هارمونی چیست؟

بایننس چین والت و متامسک به عنوان بهترین کیف پول‌های نرم‌افزاری برای نگهداری رمز ارز هارمونی به شمار می‌روند.

۳. ارزش بازار ارز هارمونی چقدر است؟

ارز هارمونی با ارزش بازار بیش از ۲.۵ میلیارد دلار به رتبه ۴۸ در بین ارزهای دیجیتال رسیده است. در حال حاضر نیز حدود ۱۱.۶ میلیارد توکن هارمونی در بازار عرضه شده است.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز هارمونی پرداختیم. پروژه هارمونی با استفاده از ایده شاردینگ موفق شده است که سرعت تشکیل بلاک‌ها را در شبکه خود به طور قابل توجهی افزایش دهد. به این ترتیب که صدها نود در حال حاضر می‌توانند در فرآیند اعتبارسنجی تشکیل بلاک‌ها مشارکت کنند. البته آینده ارز هارمونی وابسته به توسعه ظرفیت‌ها و ارائه خدمات بیشتر به برنامه‌های غیر متمرکز و همکاری با بلاک‌چین‌های مختلف است. مقایسه‌ای بین ارزش بازار اتریوم و هارمونی به خوبی نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال فاصله زیادی برای دستیابی به جایگاه اتریوم در میزبانی از برنامه‌های غیر متمرکز دارد.