زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی برای راه‌اندازی و توسعه شبکه‌های بلاک‌چین استفاده می‌شوند. یکی از معروف‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی که برای ایجاد زیرساخت‌های مبتنی بر بلاک‌چین به کار می‌رود، سالیدیتی (Solidity) نام دارد. این زبان برنامه‌نویسی برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۴ معرفی شد. در همان زمان بود که گروه توسعه‌دهنده اتریوم از این زبان برنامه‌نویسی استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم سالیدیتی و ویژگی‌هایی آن را بررسی کنیم. اگر به آشنایی با یکی از مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی بلاک‌چین و یادگیری آن علاقه‌مندید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

سالیدیتی (Solidity) چیست؟

سالیدیتی در ردیف زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا و شی‌گرا قرار می‌گیرد. از این زبان برنامه‌نویسی برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود که تراکنش‌های روی بلاک‌چین را به صورت خودکار اجرا می‌کنند. این زبان برنامه‌نویسی برای اولین‌بار به‌منظور ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه اتریوم به‌کار گرفته شد. بعد از آن، رفته‌رفته بلاک‌چین‌های دیگر نیز استفاده از این زبان برنامه‌نویسی را در دستور کار قرار دادند.

َشباهت برنامه نویسی سالیدیتی به جاوااسکریپت

سالیدیتی از نظر ساختار شباهت زیادی به یکی از معروف‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی، یعنی جاوا اسکریپت دارد. به این ترتیب، اگر تجربه کار کردن با جاوا اسکریپت را دارید و می‌توانید آن را درک کنید، قطعاً از پس یادگیری سالیدیتی نیز برمی‌آیید. در کنار آن، می‌توان وجوه مشترکی نیز با زبان‌های دیگر برنامه‌نویسی، یعنی ++C و پایتون با سالیدیتی پیدا کرد.

در ساختار این زبان برنامه‌نویسی به کدزنی به صورت یک و صفر نیاز نیست، بلکه با استفاده از ترکیبی از حروف و اعداد، سعی شده است تا زبان برنامه‌نویسی با قابلیت درک بهتر برای انسان‌ها شکل بگیرد. این زبان برنامه‌نویسی قابلیت پشتیبانی از کتابخانه‌ها را دارد. همچنین کامپایلرهایی در این زبان برنامه‌نویسی استفاده می‌شوند تا صحت و سقم به‌کارگیری متغیرها از سوی کاربران را بررسی کنند.

سالیدیتی چگونه کار می‌کند؟

بسیاری از خدمات و فناوری‌های جدید مبتنی بر بلاک‌چین با استفاده از زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی اجرا می‌شوند. قراردادهای هوشمند ایجادشده با استفاده از Solidity، راه‌حلی برای خودکارسازی فرایندهای مالی و غیرمالی بین افراد مختلف در بستر بلاک‌چین هستند. به این ترتیب، می‌توان اطمینان حاصل کرد که خطراتی مانند کلاهبرداری، کاربران بلاک‌چین را تهدید نخواهد کرد.

نحوه کار زبان برنامه نویسی سالیدیتی

اجازه دهید برای بررسی نحوه عملکرد این زبان برنامه‌نویسی روی اتریوم تمرکز کنیم. ماشین مجازی اتریوم (EVM) یکی از اجزای کلیدی به شمار می‌رود که اجرای کدهای سالیدیتی را در این شبکه میسر می‌کند. EVM، نوعی رایانه مجازی روی بلاک‌چین است که ایده‌های توسعه‌دهندگان را به برنامه‌های اجرایی تبدیل می‌کند. کامپایلرهای ویژه‌ای کدهای سطح بالا را که انسان می‌تواند بخواند، به دستورالعمل‌هایی تبدیل می‌کنند که برای پردازنده قابل خواندن هستند. به این ترتیب، اجرای برنامه‌ها برای اپراتور انسانی به‌راحتی امکان‌پذیر خواهد شد.

در حال حاضر، استانداردهای مختلفی تعریف شده‌اند که به کمک آن‌ها، چگونگی استفاده از قراردادهای هوشمند مبتنی بر سالیدیتی برای ساخت برنامه‌های کاربردی در اتریوم تعیین می‌شود. ازجمله این استانداردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ERC-20
  • ERC-165
  • ERC-721
  • ERC-223
  • ERC-621
  • ERC-777
  • ERC-827
  • ERC-884
  • ERC-865
  • ERC-1155

در کنار این موارد، برای تعامل قراردادهای هوشمند با یکدیگر و تهیه دستورالعمل‌های اختصاصی درباره نحوه ذخیره داده‌ها در قرارداد هوشمند، می‌توان از برنامه‌نویسی سالیدیتی استفاده کرد.

ویژگی‌های زبان سالیدیتی چیست؟‌

تا اینجا سعی کردیم به‌صورت مختصر زبان سالیدیتی را بررسی کنیم. چند ویژگی کلیدی برای این زبان برنامه‌نویسی می‌توان برشمرد که عبارت‌اند از:

۱. استفاده از مدل برنامه‌نویسی ایستا

اشاره کردیم که این زبان برنامه‌نویسی شباهت زیادی با جاوااسکریپت و برخی دیگر از زبان‌های مطرح برنامه‌نویسی دارد. با وجود این، تفاوت اصلی Solidity با زبان‌های دیگر، در استفاده از مدل داده‌ای ایستا خلاصه می‌شود.

۲. تنوع در سطوح دسترسی

در حالت کلی، دو نوع سطح دسترسی در زبان سالیدیتی با نام‌های mortal و own در نظر گرفته شده است. البته این امکان جود دارد که با ایجاد سطوح دسترسی متنوع، امنیت برنامه نوشته‌شده را ارتقا داد.

۳. ساختاریافته بودن داده‌ها

در محیط زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی، همه‌چیز مبتنی بر داده‌های ساختاریافته استوار است. بر این اساس، می‌توان به‌راحتی قراردادها را شکل داد و آن‌ها را مدیریت کرد.

۴. امکان ایجاد تغییر در رفتار توابع

توابع مختلف در قراردادها برای اجرای دستورات مختلف به کار گرفته می‌شوند. این توابع به‌صورت پیش‌فرض در زبان برنامه‌نویسی Solidity قابل استفاده‌اند. با وجود این، قابلیت اصلاح و ویرایش توابع نیز در این زبان برنامه‌نویسی وجود دارد. به این ترتیب، می‌توان با اعمال تغییر در توابع، آن‌ها را برای انجام دستورات دلخواه به کار برد.

۵. برخورداری از کتابخانه پیشرفته

در محیط برنامه نویسی سالیدیتی، کتابخانه‌های جامع و پیشرفته‌ای وجود دارند که اطلاعات کاملی در اختیار کاربران قرار می‌دهند. بسیاری از قراردادهای هوشمند را می‌توان با استفاده از منابع و کتابخانه‌ها به‌راحتی توسعه داد. همچنین امکان شخصی‌سازی توابع موجود در کتابخانه‌ها نیز وجود دارد.

بهترین دوره آموزشی زبان سالیدیتی چیست؟

یادگیری زبان برنامه نویسی سالیدیتی

منابع آموزشی زبان سالیدیتی در کشور ما چندان زیاد نیست؛ بنابراین، علاقه‌مندان به یادگیری این زبان برنامه‌نویسی باید به سراغ سایت‌ها و منابع خارجی بروند. در اینجا، دو مورد از بهترین سایت‌های عرضه‌کننده دوره آموزشی زبان سالیدیتی را معرفی می‌کنیم:

۱. سایت کریپتو زامبیز (Crypto Zumbies)

در سایت کریپتو زامبیز می‌توانید یک بازی را به زبان سالیدیتی بسازید. نام‌گذاری سایت نیز به این دلیل است که بازی ساخته‌شده مربوط به زامبی‌هاست. این سایت اینترنتی بیشتر از آنکه جنبه آموزشی داشته باشد، ابزارهای تمرینی بسیار خوبی برای مرور آموخته‌ها در اختیار شما قرار می‌دهد. به این ترتیب که مجموعه‌ای از تکالیف به زبان برنامه‌نویسی سالیدیتی در اختیار شما قرار می‌گیرد و باید به آن‌ها پاسخ دهید. بلافاصله پاسخ‌های شما بررسی می‌شود و در صورت اشتباه بودن، اصلاحات لازم در اختیارتان قرار می‌گیرد.

به این ترتیب، به‌راحتی می‌توانید با استفاده از مرورگر متصل به اینترنت، ساختن یک بازی با سالیدیتی را تجربه کنید. البته، همه آنچه برای آموختن زبان Solidity لازم دارید، در این سایت در اختیارتان قرار نخواهد گرفت.

۲. سایت بیت دگری (BitDegree)

یکی از سایت‌هایی که آموزش برنامه‌نویسی با سالیدیتی ارائه می‌کند، BitDegree است. البته دوره‌های آموزشی این سایت پولی است و برای هریک از دوره‌ها باید تا سقف صد دلار هزینه کنید. با وجود این، در پایان هر دوره مدرک معتبری در اختیار شما قرار می‌گیرد که فرصت حضور در بازار کار مرتبط را برایتان به ارمغان می‌آورد.

درآمد برنامه‌نویسی به زبان سالیدیتی چقدر است؟

فناوری بلاک‌چین آمده است که بماند؛ بنابراین، مشاغلی که در حوزه بلاک‌چین وجود دارند، قطعاً آینده درخشانی خواهند داشت. اگر تمایل دارید در قامت برنامه‌نویسی به زبان سالیدیتی فعالیت کنید، بدانید که فرصت‌های شغلی خوبی به‌ویژه در خارج از کشور، پیش روی شما قرار دارد. در حال حاضر، تعداد کسانی که به این زبان برنامه‌نویسی تسلط دارند، زیاد نیست؛ به همین دلیل، بازار کار آن نیز اشباع نشده است؛ بنابراین، با یادگیری و تسلط بر Solidity می‌توانید درآمد خوبی به دست بیاورید.

کلام پایانی

در این مقاله زبان برنامه نویسی سالیدیتی و کاربردهای آن را بررسی کردیم. Solidity در حال حاضر پرکاربردترین زبان برنامه‌نویسی برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند در شبکه‌های بلاک‌چین است. اگر به برنامه‌نویسی علاقه دارید و مایلید در دریای فناوری بلاک‌چین به دنبال رؤیاهای خود بگردید، سالیدیتی می‌تواند فرصت‌های شغلی بی‌نظیری پیش روی شما قرار دهد.