ارز استارلینک چیست؟ همان طور که اینترنت به طور کامل روی سبک زندگی انسان‌ها تأثیر گذاشته است، متاورس نیز به عنوان گام بعدی می‌تواند انقلابی در تعاملات دیجیتال انسان‌ها در سراسر دنیا ایجاد کند. متاورس امکان تجربه سه بعدی در فضای دیجیتال را برای افراد به ارمغان می‌آورد و این قابلیت قطعا می‌تواند دستاورد بزرگی در حوزه‌های مختلف دیجیتال به همراه داشته باشد. ابداع توکن‌های غیر مثلی و بازی‌های بلاک‌چین برای درآمدزایی، نقش مهمی در ایجاد تصویری از متاورس در افکار عمومی فعالان بازار رمز ارزها داشته است. پروژه استارل (STARL) با هدف ارتباط بین رمز ارزها و متاورس آغاز به کار کرده است. در ادامه ضمن بررسی این پروژه به معرفی ارز استارلینک به عنوان توکن اختصاصی آن می‌پردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی پروژه استارل (STARL)

پروژه استارل را به نوعی می‌توان بازی که در بستر متاورس جریان دارد، نامید. این پروژه بدون اجرای عرضه اولی ارز Starlink آغاز به کار کرد. بر خلاف رویه حاکم در سایر پروژه‌ها که معمولا تبلیغات و بازاریابی سنگینی را قبل از آغاز به کار اجرایی می‌کنند؛ استارل کاملا در سکوت و به نوعی مخفیانه کار خود را آغاز کرد. در قالب این بازی، افراد می‌توانند قدم به متاورس بگذارند.

پروژه استارل

بازی‌ها، کنسرت‌ها و کلوپ‌های مجازی متعددی در قالب پروژه در دسترس افراد قرار می‌گیرد. همچنین امکان انجام فعالیت‌های آموزشی، سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مجازی و … نیز در استارل پیش‌بینی شده است. تعاملات مالی در این متاورس مبتنی بر ارز استارلینک انجام می‌شود. تمام آنچه که با استفاده از یک ارز در دنیای واقعی می‌توان انجام داد را به کمک رمز ارز استارلینک نیز می‌توان در متاورس استارل عملیاتی کرد.

متاورس استارل در فضا طراحی شده است و افراد در آن به دنبال کشف جهان‌های مجازی و جوامع جدیدی می‌گردند. توسعه دهندگان این پروژه تأکید می‌کنند که نباید استارل را صرفا به چشم یک بازی نگاه کرد. بلکه این امکان وجود دارد که تعاملات مختلفی اجتماعی و مالی را در نیز در قالب متاورس استارل مدیریت کرد. با این وجود تعداد زیاد بازی‌ها به همراه مأموریت‌های فردی و جمعی که در قالب آن‌ها بر عهده افراد گذاشته می‌شود، باعث شده است تا این وجه پروژه استارل بیشتر جلب توجه کند.

نگاهی به اکوسیستم استارل

قبل از بحث در خصوص ارز استارلینک، لازم است که در خصوص اکوسیستم این پروژه کمی توضیح دهیم. به طور کلی مهم‌ترین بخش‌های این اکوسیستم را می‌توان در بخش‌های زیر خلاصه نمود:

۱. ارز استارلینک

توکن اختصاصی پروژه استارل است که به واسطه آن امکان فعالیت در متاورس استارل برای افراد فراهم می‌شود.

۲. دنیای استارل (starl universe)

دنیای استارل، یک فضای متاورس سه بعدی است که به عنوان بخشی از پروژه برای اجرای بازی‌ها در این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳. پرتال بازی

در قالب این بخش گیمرها می‌توانند به رقابت با سایر کاربران در بازی‌های مختلف بپردازند و از طریق خلق محتوا، برنده شدن در بازی‌ها و کسب مهارت، اقدام به درآمدزایی در محیط بازی کنند.

۴. پروفایل

هر فرد برای حضور در متاورس نیازمند یک آواتار است که در واقع نمادی از حضور او در دنیای مجازی سه بعدی باشد. در قالب پروژه استارل، هر یک از کاربران پروفایل اختصاصی دارند که امکان حضور مجازی آن‌ها در متاورس را فراهم می‌کند.

۵. توکن‌های NFT

برای اثبات مالکیت افراد در بخش‌های مختلف متاورس استارل نیاز به توکن‌های غیر مثلی وجود دارد. این توکن‌ها منحصربه‌فرد هستند و افراد می‌توانند ضمن اثبات مالکیت خود روی آیتم‌های مختلف در متاورس استارل، اقدام به خرید و فروش آن‌ها نیز کنند.

۶. مارکت استارل

در قالب مارکت استارل افراد می‌توانند ضمن خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی، ارز استارلینک نیز مبادله کنند. کلیه آیتم‌های موجود در متاورس استارل در قالب این مارکت عرضه می‌شود.

نقشه راه پروژه ارز استارلینک

برای بحث درباره ارز استارلینک یا هر ارز دیجیتال دیگری، باید نیم نگاهی به نقشه راه پروژه آن داشته باشیم. به این ترتیب می‌توان از برنامه‌های آن اطلاع حاصل کرد. اساسا بررسی نقشه راه پروژه‌ها یک ابزار بسیار مناسب برای ارزیابی در خصوص سرمایه‌گذاری در یک رمز ارز به شمار می‌رود. پروژه استارل دارای نقشه راهی در چهار بند دارد که به شرح زیر است.

نقشه راه پروژه ارز استارلینک

۱. فاز یک

 • راه اندازی ارز starlink
 • راه‌اندازی وب سایت پروژه
 • انتشار نسخه اولیه وایت پیپر پروژه
 • طراحی محیط متاورس استارل
 • آغاز فرآیند عضوگیری و توسعه اعضای جامعه استارلینک
 • گرد هم آوردن توسعه دهندگان و طراحان در قالب جامعه ارز دیجیتال استارلینک
 • عرضه نخستین بازی در قالب پروژه استارل
 • توسعه کاراکترهای درون بازی به منظور خرید و فروش

۲. فاز دو

 • راه‌اندازی قراردادهای هوشمند NFT
 • راه‌اندازی مارکت استارل
 • عرضه توکن‌های غیر مثلی متاورس استارل
 • ارتقای جهان متاورس استارل از نظر گرافیکی
 • توسعه مینی گیم‌ها در پروژه
 • آغاز توسعه امکان برگزاری دیدارها و رویدادهای مجازی در قالب متاورس استارل

۳. فاز سه

 • آزمایش نسخه موبایل و دسکتاپ ایستگاه‌های فضایی متاورس استارل و برطرف کردن باگ‌های احتمالی
 • توسعه گالری‌های NFT در ایستگاه‌های فضایی
 • ایجاد قابلیت برگزاری جلسات مجازی صوتی و زنده در رویدادها
 • راه‌اندازی نسخه دوم متاورس استارل
 • راه‌اندازی بازی‌های جدید در پروژه
 • تعریف دارایی‌های جدید در مارکت استارل برای خرید و فروش بازی‌ها

۴. فاز چهار

 • توسعه متاورس استارل به نسخه پیشرفته
 • عرضه اپلیکیشن موبایل و نسخه دسکتاپ متاورس استارل
 • عرضه بازی‌های جدید در متاورس استارل

بررسی تاریخچه قیمت ارز استارلینک


در این قسمت بد نیست که نگاه به نمودار قیمت ارز استارلینک بیندازیم. این ارز دیجیتال در حال حاضر (آذر ماه ۱۴۰۰) در جایگاه ۲۴۶ در سایت کوین مارکت کپ رتبه‌بندی شده است. همچنین تعداد هولدرهای آن نیز از ۲۷ هزار نفر فراتر رفته است. ارزش بازار استارلینک نیز در حال حاضر فراتر از ۳۷۰ میلیون دلار است.

این ارز دیجیتال کار خود را با قیمت ناچیز ۰.۰۰۰۰۰۱ دلار آغاز کرد. پس از آن در یک روند رو به رشد تا نوامبر سال ۲۰۲۱ به قیمت ۰.۰۰۰۰۱۶ دلار دست پیدا کرد. در اوایل نوامبر بار دیگر جهش قیمتی در بازه زمانی کوتاهی در آن رخ داد و به قیمت ۰.۰۰۰۰۶ دلار رسید. اما خیلی زود تا میانه نوامبر به حوالی ۰.۰۰۰۰۳۹ دلار کاهش قیمت پیدا کرد. این توکن سقف قیمتی خود را از زمان عرضه در پایان نوامبر به ثبت رساند و حوالی قیمت ۰.۰۰۰۰۸ دلار را تصاحب کرد. در حال حاضر که در میانه ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ قرار داریم، بار دیگر حوالی ۰.۰۰۰۰۳ دلار خرید و فروش می‌شود. باید منتظر ماند و دید که آینده ارز استارلینک به چه سمت و سویی خواهد بود.

سؤالات متداول

۱. ارز استارلینک توسط چه کسانی راه‌اندازی شده است؟

Woof Decentra و Moe Larson به همراه جمعی از گرافیست‌ها و برنامه‌نویسان با انگیزه در حال توسعه پروژه استارل هستند. Woof Decentra از جمله چهره‌های تأثیرگذار در جوامع رمز ارز شیبا اینو نیز است و به این دلیل فرد شناخته شده‌ای در بازار رمزارزها به شمار می‌رود.

۲. افراد چه کارهایی در متاورس استارل می‌توانند انجام دهند؟

شما قادر خواهید بود در متاورس استارل املاک مجازی خرید و فروش کنید؛ ماهواره یا حتی سیاره‌های مجازی بخرید تا از آن استفاده کنید یا به دیگران اجاره دهید؛ NFT اختصاصی خود را بسازید و از خرید و فروش آن درآمد کسب کنید؛ آواتار خود را در متاورس سفارشی سازی کنید؛ با افراد واقعی دیگر تعامل داشته باشید؛ در جلسات آموزشی و کاری حضور پیدا کنید؛ بازی کنید. این‌ها بخشی از آن چیزی است که در متاورس قابل انجام است.

۳. آیا امکان درآمدزایی در متاورس استارل وجود دارد؟

بله؛ راه‌های متفاوتی برای درآمدزایی در دنیای متاورس استارل وجود دارد. از تبلیغات گرفته تا انجام مأموریت‌های متفاوت در بازی‌ها، ایجاد و خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی و خرید و فروش آواتارها می‌توان درآمدزایی کرد. این درآمد در قالب ارز استارلینک به افراد تعلق می‌گیرد. در ادامه امکان معامله کردن استارلینک با سایر ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات از طریق صرافی‌ها وجود دارد.

۴. ارز استارلینک از کجا بخریم؟

برای خرید ارز استارلینک می‌توانید از صرافی‌هایی مانند Gate.io، یونی سواپ، اوکی اکسچنج، ال بانک و صرافی کوینکس استفاده کنید. نمودار ارز استارلینک نیز در سایت‌ معتبر کوین مارکت کپ قرار دارد که برای مشاهده قیمت آن می‌توانید از طریق این سایت اقدام کنید.

۵. ارز stralink را در کدام کیف پول می‌توان نگهداری نمود؟

کیف پول‌های متامسک و تراست والت به عنوان بهترین گزینه براری نگهداری این توکن به شمار می‌روند.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز استارلینک چیست و پروژه متاورس استارل به دنبال چه اهدافی است. بسیاری پروژه استارل را به عنوان یک بازی به شمار می‌آورند. هر چند که ارتباط و پیوستگی جدی بین متاورس و صنعت گیمینگ وجود دارد، اما واقعیت این است که پروژه استارل صرفا در حد یک بازی خلاصه نمی‌شود. همان طور که اینترنت توانست روی جنبه‌های مختلفی سبک زندگی انسان‌ها تأثیرگذار باشد، متاورس نیز پتانسیل آن را دارد که تمام مراودات انسانی را تحت الشعاع خود قرار دهد. با این توصیف پروژه‌های متاورس بازار رمزارزها، از جمله پروژه ارز starlink می‌توانند آینده درخشانی داشته باشند.