برای استفاده از اینترنت در دنیای امروز مجبور هستیم که اجازه دسترسی به حریم خصوصی نسبتا بالایی به ارائه دهندگان خدمات باشیم. نمونه‌های متعددی از این موضوع را در استفاده از نرم‌افزارهایی مانند اینستاگرام و توییتر قابل مشاهده است. اما فناوری بلاک‌چین رؤیای دستیابی به اینترنت غیرمتمرکز را امکان پذیر کرده است. یکی از پروژه‌های برتر در این زمینه، استکس (Stacks) نام دارد. شبکه استکس مبتنی بر بلاک‌چین راه‌اندازی شده است. این بلاک‌چین کاملا منبع باز است و از بیت کوین برای ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده می‌کند. ارز STX به عنوان توکن اختصاصی این شبکه شناخته می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی نکات مهم پیرامون شبکه استکس و رمزارز STX بپردازیم.

شبکه استکس چیست؟

شبکه استکس یک بلاک‌چین لایه ۱ بیت کوین است که از پروتکل جدید و منحصربه‌فرد استخراج یعنی اثبات انتقال (PoX) استفاده می‌کند. این بلاک‌چین به موازات بلاک‌چین بیت کوین در این شبکه اجرا شده است و برای ایجاد امنیت بالاتر در خصوص قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز کاربرد دارد.

شبکه استکس

پروتکل PoX برای اولین بار در شبکه استکس به منظوراستخراج بلاک‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. در قالب این پروتکل، هر بلام دقیقا توسط یک ماینر تولید می‌شود. در قالب این فرآیند استخراج و انتقال بیت کوین کاملا با ارز STX گره خورده است. بر خلاف بلاک‌چین‌های دیگر، برای ماینینگ در این شبکه نیازی به در اختیار داشتن سخت‌افزارهای ویژه‌ای وجود ندارد. همچنین ماینرها لازم نیست که رمزارز STX را ذخیره کنند.

تنها شرط ضروری برای فعالیت به عنوان ماینر در این شبکه، خرید و خرج کردن بیت کوین است. به این ترتیب عملا شبکه استکس می‌تواند با مرتبط کردن خود به بلاک‌چین بیت کوین، از امنیت این شبکه استفاده کند. عمده کارشناسان حوزه بلاک‌چین نیز بیت کوین را به عنوان امن‌ترین شبکه بلاک‌چین در حال حاضر معرفی می‌کنند.

مهم‌ترین کاربرد شبکه استکس چیست؟

شبکه استکس دو کاربرد اساسی دارد که عبارت‌اند از:

 1. برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند در قالب شبکه استکس راه‌اندازی شوند و به این ترتیب امکان ایجاد نرم‌افزارهایی ایجاد می‌شود که بر خلاف فیسبوک، دارای سرور متمرکز نیستند.
 2. استکس امکان ایجاد مرورگرهای اینترنت به صورت منبع باز را نیز فراهم می‌کند. به این ترتیب در قالب جستجوهای اینترنتی حریم خصوصی افراد نقض نمی‌شود. این ایده مطلوبی است که به نظر می‌رسد آینده اینترنت در دنیا به سمت آن جهت‌گیری کند.

چه ویژگی‌هایی شبکه استکس را منحصربه‌فرد می‌کنند؟

هر شبکه بلاک‌چین با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و خاص خود در مقایسه با دیگر شبکه‌ها متمایز می‌شود.

ویژگی های شبکه STX

قبل از بررسی ارز STX، بد نیست که نگاهی به ویژگی‌های متمایزکننده استکس بیندازیم:

۱. ساخته شده روی بلاک‌چین بیت کوین

بلاک‌چین بیت کوین به عنوان یک شبکه موفق که قابلیت‌های بسیار خوبی دارد، شناخته می‌شود. توسعه دهندگان استکس به جای شروع کار از صفر، این شبکه را مبنای کار خود قرار داده و نسبت به ارتقای قابلیت‌های آن اقدام کرده‌اند. تمام تراکنش‌ها در شبکه استکس در لایه بیت کوین تسویه می‌شوند و این تصمیم به دلیل امنیت بالای این بلاک‌چین اتخاذ شده است. در مقابل استکس زمینه را برای ارائه قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم ساخته است. در نتیجه کلیه برنامه‌هایی که در استکس ساخته می‌شوند، می‌توانند با بیت کوین تعامل داشته و آن را به عنوان رمزارز مرجع خود استفاده کنند.

۲. قراردادهای هوشمند شفاف

به زبان ساده یک قرارداد هوشمند کدی است که روی شبکه بلاک‌چین اجرا می‌شود. در شبکه استکس با ایجاد شفافیت در این موضوع، از بروز هرگونه مشکلات و سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری به عمل می‌آید.

۳. استفاده از پروتکل اثبات انتقال

پروتکل اثبات انتقال به عنوان یک مکانیزم توافقی بین بیت کوین و استکس اجرا می‌شود. در شبکه بیت کوین از مکانیزم اثبات کار استفاده می‌شود. اجرای پروتکل اثبات انتقال امکان تمرکززدایی و مقیاس‌پذیری بالا را بدون هیچ‌گونه تأثیرپذیری منفی به بلاک‌چین بیت کوین اضافه می‌کند. همچنین این امکان برای دارندگان ارز STX فراهم شده است که بیت کوین کسب کنند.

چرا در اجرای شبکه استکس از بلاک‌چین بیت کوین استفاده شده است؟

دو دلیل عمده برای انتخاب بلاک‌چین بیت کوین به منظور راه‌اندازی شبکه استکس وجود دارد که عبارت‌اند از:

۱. امنیت بلاک‌چین بیت کوین

امکان معکوس شدن یا ایجاد تغییر در یک تراکنش در قالب شبکه بیت کوین تقریبا غیرممکن است. این ویژگی بسیار مهمی است که برای لایه یک شبکه‌ای که برنامه‌های غیرمتمرکز در آن اجرا می‌شوند، حیاتی است. این ویژگی اساسی در بلاک‌چین‌های دیگر با ضریب اطمینان بالای مشابه بیت کوین به چشم نمی‌خورد.

۲. فراگیری شبکه بیت کوین

روز به روز تقاضا برای بیت کوین در دنیا افزایش پیدا می‌کند و به نوعی جهان در حال نزدیک شدن به نقطه‌ای است که این ارز دیجیتال را به عنوان یک استاندارد به رسمیت بشناسد. سرمایه‌های کلانی در حال حاضر روی این ارز دیجیتال صورت گرفته است. توسعه دهندگان استکس از این ظرفیت عظیم استفاده کرده‌اند. در واقع به جای رقابت با بیت کوین، تصمیم گرفته‌اند که قابلیت‌ها و امکانات جدیدی را برای دارندگان این ارز دیجیتال فراهم کنند. به عنوان مثال برنامه‌هایی برای ارائه وام‌های با پشتوانه بیت کوین، استفاده از بیت کوین برای تجارت NFT و … در شبکه استکس اجرایی شده است.

ارز STX چیست؟

ارز STX به عنوان توکن اختصاصی شبکه استکس شناخته می‌شود. افراد برای استفاده از قابلیت قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز در این شبکه باید حتما اقدام به خرید و نگهداری رمزارز STX کنند. به این ترتیب دسترسی آن‌ها به بیت کوین فعال می‌شوند. به عبارت دیگر با خرید و استیکینگ ارز استک، امکان به دست آوردن بیت کوین برای افراد فراهم می‌شود. در نهایت می‌توان ارز دیجیتال STX را به عنوان سوخت بلاک‌چین استکس به شمار آورد.

آغاز به کار شبکه استکس به سال ۲۰۱۳ میلادی برمی‌گردد. هر چند که تا فرآیند جذب سرمایه توسعه دهندگان این شبکه حدود ۴ سال تلاش کردند؛ اما در نهایت با سرمایه‌گذاری صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ بود که برای اولین بار از این شبکه رونمایی شد. توکن STX نیز در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار در بازار عرضه شد.

نگاهی به تاریخچه قیمت ارز STX


در زمان عرضه، قیمت ارز STX در سال ۲۰۱۹ حدود ۰.۲ دلار بود. این ارز دیجیتال تقریبا تا نیمه نوامبر سال ۲۰۲۰، در همان محدود قیمتی زمان عرضه خود نوسان می‌کرد. بعد از آن بود که روند صعود توکن STX با شیب ملایم تا نیمه آوریل سال ۲۰۲۱ ادامه پیدا کرد و قیمت این ارز دیجیتال با بیش از ۱۲ برابر رشد به ۲.۵ دلار رسید.

در ادامه وارد یک روند نزولی شد و تا نیمه ژوئن سال ۲۰۲۱ به حدود ۰.۷ دلار افت قیمت پیدا کرد. این روند تا سپتامبر سال ۲۰۲۱ ادامه داشت و بعد از آن بار دیگر رشد بسیار شدیدی در رمزارز STX رخ داد. به گونه‌ای که قیمت توکن STX در ۱۶ نوامبر سال ۲۰۲۱ به ۳.۶۱ دلار رسید که سقف قیمت آن از زمان عرضه تا به امروز بوده است. در حال حاضر که در پایان سال ۲۰۲۱ قرار داریم، ارز استک در حدود ۲ دلار معامله می‌شود.

در حال حاضر (آذر ماه ۱۴۰۰) ارز دیجیتال استک در جایگاه ۵۲ در میان سایر رمزارزها قرار دارد. عرضه کل این توکن برابر ۱۸۱۸۰۰۰۰۰۰ در نظر گرفته است. تاکنون بیش از ۱.۳ میلیارد توکن آن به گردش در آمده است. حجم بازار رمزارز استک نیز از ۲.۷ میلیارد دلار فراتر رفته است.

سؤالات متداول

۱. خرید توکن STX در کدام صرافی‌ها امکان پذیر است؟

در حال حاضر برای خرید ارز STX می‌توانید از صرافی‌های مشهوری مانند بایننس، کوکوین، اوکی اکسچنج و کوینکس استفاده کنید.

۲. برای ذخیره رمزارز STX از کدام کیف پول استفاده کنیم؟

بدون شک بهترین کیف پول برای نگهداری این ارز دیجیتال، کیف پول STACKS است که به عنوان کیف پول اختصاصی شبکه استکس به شمار می‌رود.

۳. پیش‌بینی‌ها درباره آینده ارز STX چیست؟

شبکه استکس یک پروژه کاملا نوآورانه و خلاقانه در دنیای بلاک‌چین به شمار می‌رود. عیب و ایراد چندانی در حال حاضر نمی‌توان به ساختار این پروژه وارد کرد. برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی نیز تاکنون روی این شبکه ایجاد شده است. همه این‌ها نشان دهنده قابلیت و پتانسیل بالایی بلاک‌چین استکس برای رشد بیشتر است. در همین راستا به نظر می‌رسد که ارز STX نیز ظرفیت رشد بالا در کنار شبکه استکس در آینده را داشته باشد.

۴. تا کنون چه برنامه‌های غیرمتمرکزی در شبکه استکس راه‌اندازی شده است؟

نام تعدادی از برنامه‌های غیرمتمرکز در شبکه استکس عبارت است از:‌

 • STX NFT: برنامه‌ای برای جستجو، ساخت و خرید و فروش NFT‌ با استفاده از بیت کوین
 • Sigle: مرورگر غیرمتمرکز وب ۳
 • Alex: برنامه‌ای برای بازارهای مالی
 • Stacks Web Wallet
 • Jolocom
 • BlockSurvey
 • GoSats
 • Pravica
 • Arkadiko

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز STX و شبکه استکس پرداختیم. این شبکه بلاک‌چین با یک ایده هوشمندانه موفقیت‌های زیادی را به دست آورده است. بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین با دید رقابت با بیت کوین آغاز به کار می‌کنند. اما توسعه دهندگان استکس به خوبی خود را با ظرفیت بینهایت نهفته در بیت کوین همراه کرده‌اند. به این ترتیب تلاش می‌کنند که از این ظرفیت برای رشد هر چه بیشتر پروژه خود استفاده کنند. باید منتظر ماند و دید که ماجراجویی رمزارز STX وشبکه بلاک‌چینی آن تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.