توسعه تعداد کاربران شبکه‌های بلاک‌چین در طول سال‌های گذشته باعث بروز مشکلاتی از جمله محدودیت در مقیاس‌پذیری آن‌ها شده است. به زبان ساده، تعداد تراکنش‌هایی که یک شبکه بلاک‌چین در ثانیه مدیریت می‌کند، محدود است. در نتیجه با افزایش تقاضا برای تراکنش، ضمن ایجاد صف‌های طولانی، کارمزدهای تراکنش‌ها نیز افزایش می‌یابد. از طرفی دیگر افزایش تعداد شبکه‌های بلاک‌چین، لزوم برقراری ارتباط بین زنجیره‌ای را بین شبکه‌های مختلف ایجاب می‌کند. پروژه تومو چین برای ارائه راه حل مناسب در زمینه این دو مشکل ابداع شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به معرفی این پروژه و توکن اختصاصی آن یعنی ارز Tomo بپردازیم.

معرفی پروژه تومو چین

آغاز به کار پروژه ارز دیجیتال تومو چین به ماه مارس سال ۲۰۱۸ بر می‌گردد. هر چند که شبکه بلاک‌چین اصلی آن در ماه دسامبر این سال منتشر شد. همان طور که اشاره شد، در قالب تومو چین دو هدف اساسی دنبال می‌شود که عبارت‌اند از:

  • ایجاد بستری مناسب برای برقراری تعامل بین شبکه‌های بلاک‌چین
  • ارتقای مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین
پروژه تومو چین

اجازه دهید نگاهی به شرایط مقیاس‌پذیری اتریوم به عنوان یکی از مهم‌ترین شبکه‌های بلاک‌چین ارائه دهنده خدمات قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیر متمرکز بیندازیم. در حال حاضر تشکیل یک بلاک در زنجیره اتریوم ۱۵ ثانیه به طول می‌انجامد. همچنین در هر ثانیه امکان پردازش ۱۵ تراکنش در این بلاک‌چین وجود دارد. قطعا چنین ظرفیت محدودی برای یک بلاک‌چین در حد نام و اندازه اتریوم، مناسب نیست.

در بلاک‌چین تومو امکان پردازش ۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه وجود دارد. البته توسعه دهندگان آن در پی استفاده از شاردینگ برای ارتقای مقیاس‌پذیری تومو چین هستند. به این ترتیب در آینده نزدیک، تعداد تراکنش‌های قابل پردازش آن به حدود ۲۰ هزار تراکنش در ثانیه می‌رسد. در خصوص شاردینگ در مقاله جداگانه‌ای به تفصیل بحث کردیم که در صورت تمایل می‌توانید به آن مراجعه کنید. زمان تشکیل هر بلاک در این شبکه نیر برابر ۲ ثانیه است.کارمزد تراکنش‌ها در بستر بلاک‌چین تومو، معادل ۱ درصد کارمزدهای شبکه اتریوم است.

مقایسه این اعداد با موارد بالا، به خوبی نشان می‌دهد که شبکه بلاک‌چین ارز Tomo موفق شده است قابلیت مقیاس‌پذیری را تا حد مطلوبی ارتقا دهد.

مکانیزم عملکرد بلاک‌چین ارز Tomo

تأیید تراکنش‌ها و کنترل امنیت شبکه تومو با استفاده از مکانیزم رأی‌گیری اثبات سهام انجام می‌شود. برای این منظور تعدادی گره تحت عنوان Masternodes تعریف می‌شود که وظیفه ایجاد و تأیید بلاک‌ها را دارند. این کار در حال حاضر با بیش از ۱۵۰ مسترنود در حال انجام است و در آینده با افزایش تعداد بلاک‌ها، بیشتر می‌شود. به منظور تشویق مسترنودها برای فعالیت در بلاک‌چین ارز Tomo، ۵۰ درصد از کل ارز دیجیتال تومو موجود برای پاداش در نظر گرفته شده است. ۴۰ درصد دیگر توکن‌های تومو چین برای پاداش دهی به کاربران شبکه و ۱۰ درصد نیز برای توسعه شبکه و توسعه دهندگان آن اختصاص پیدا کرده است.

تعداد کل ارز Tomo قابل عرضه برابر ۱۰۰ میلیون است. البته این عدد برای ۸ سال در نظر گرفته شده است. بعد از این مدت ۱۷ میلیون توکن دیگر برای پاداش مشارکت‌کنندگان در تأیید بلاک‌ها عرضه می‌گردد. همچنین این امکان وجود دارد که اعضای مستردنودها از طریق رأی‌گیری، اجازه انتشار یک میلیون ارز دیجیتال تومو چین را برای هر سال بدهند.

ارز Tomo چیست؟

ارز Tomo به عنوان توکن اختصاصی شبکه تومو چین شناخته می‌شود. اگر کسی قصد داشته باشد در فرآیند تأیید بلاک‌ها در شبکه مشارکت کند، باید ارز دیجیتال تومو خریداری کند و در شبکه به صورت آنلاین استیک نماید. همچنین مکانیزم مدیریت شبکه تومو چین کاملا غیر متمرکز است و از طریق رأی‌گیری از اعضا صورت می‌گیرد. برای مشارکت در فرآیند رأی‌گیری نیز باید این ارز دیجیتال تومو چین را خریداری کنید. این توکن در ابتدا مبتنی بر استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم راه‌اندازی شد؛ اما بعد از آغاز به کار شبکه اصلی تومو چین، به این شبکه انتقال پیدا کرد.

ارز Tomo چیست

نگاهی به تاریخچه قیمت ارز دیجیتال تومو


عرضه اولیه ارز Tomo در مارس سال ۲۰۱۸ صورت گرفت که در جریان آن ۸.۵ میلیون دلار تأمین مالی رخ داد. این توکن در جریان عرضه اولیه با قیمت ۰.۲۵ دلار به فروش رسید. اما در زمان عرضه عمومی با قیمتی معادل ۰.۶۶ دلار به بازار عرضه شد. قیمت ارز دیجیتال تومو تا پایان جولای سال ۲۰۲۰ بین ۰.۱ تا ۰.۶ دلار در نوسان بود. اما در ادامه با رشدی سریع تا اوایل آگوست سال ۲۰۲۰ به قیمت ۱.۲ دلار رسید.

بعد از یک دوره نوسانی، بار دیگر از ژانویه سال ۲۰۲۱ روند رو به رشد ارز Tomo آغاز شد و این بار در میانه آوریل به قیمت ۳.۲۵ دلار دست یافت. اما بعد از آن دچار افت قیمت شد و تا انتهای جولای به قیمت ۱.۳۸ دلار رسید. بار دیگر روند صعودی این ارز دیجیتال آغاز شد و تا میانه سپتامبر سال ۲۰۲۱ به قیمت ۳.۹۱ دلار دست پیدا کرد که سقف تاریخی آن از زمان عرضه به شمار می‌رود. در حال حاضر که در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ هستیم نیز این ارز دیجیتال در حوالی ۲ دلار در حال معامله شدن است.

سؤالات متداول

۱. منظور از مکانیزم رأی‌گیری اثبات سهام (POSV) چیست‌؟

در قالب این مکانیزم، افراد می‌توانند توکن اختصاصی یک شبکه را خریداری کنند و به صورت آنلاین آن‌ها را در اختیار شبکه قرار دهند. از محل استیک دارایی این افراد، کار تأیید بلاک‌ها و تأمین امنیت شبکه انجام می‌شود. متناسب با میزان توکن‌های استیک شده نیز افراد، پاداش دریافت می‌کنند. به این ترتیب غیر متمرکزسازی فرآیند تأیید تراکنش‌ها نیز به صورت خودکار اتفاق می‌افتد. طبیعی است که هر چه تعداد افراد مشارکت‌کننده در این فرآیند بیشتر شود، امنیت شبکه نیز ارتقا می‌یابد.

۲. تیم توسعه دهنده ارز Tomo چه کسانی هستند؟

دفتر رسمی تیم توسعه بلاک‌چین تومو در سنگاپور قرار دارد. یک تیم ۳۰ نفره در حال حاضر در این مجموعه فعالیت می‌کند. بنیان‌گذار اصلی این پروژه فردی به نام لونگ ویونگ (Long Vuong) است که از چهره‌های قدیمی و فعال در زمینه فناوری بلاک‌چین به شمار می‌رود.

۳. ارز Tomo را از کجا بخریم؟

در حال حاضر صرافی‌هایی مانند صرافی بایننس، هات بیت، اف تی ایکس، یونی سواپ و صرافی کوکوین ارز Tomo را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند. در بین صرافی‌های ایرانی بازار ارزهای دیجیتال نیز می‌توانید در صرافی تبدیل اقدام به خرید ارز دیجیتال تومو چین کنید.

۴. کدام کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال تومو مناسب است؟

از کلیه کیف پول‌هایی که اتریوم پشتیبانی می‌کنند، می‌توان برای نگهداری ارز Tomo استفاده کرد. در همین راستا می‌توان به کیف پول‌هایی از جمله لجر، تراست والت، تومو والت، کوینومی، متامسک و اتمیک والت اشاره کرد.

۵. پیش‌بینی‌ها درباره آینده ارز دیجیتال تومو چین چیست؟

قابلیت‌های بسیار مطلوب بلاک‌چین تومو به گونه‌ای است که نظر عمده کارشناسان را برای آینده این ارز دیجیتال مثبت نگه داشته است. البته باید دیدگاه طولانی مدت برای خرید ارز Tomo در نظر داشته باشید تا بتوانید به سود مناسبی دست پیدا کنید.

۶. چه تعداد ارز دیجیتال Tomo در حال حاضر در گردش است؟

ارز Tomo در حال حاضر در جایگاه ۳۳۸ در بین رمز ارزهای دیگر قرار دارد. بیش از ۸۷ میلیون توکن آن در گردش قرار دارد. ارزش بازار آن نیز از ۱۶۳ میلیون دلار فراتر رفته است.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز Tomo و شبکه تومو چین پرداختیم. فناوری بلاک‌چین از روز نخست که مورد استفاده قرار گرفت، ضمن ارائه راه‌حل‌های مناسب برای بسیاری از چالش‌های موجود در دنیا، خود با چالش‌های جدیدی مواجه شد. تلاش‌ها برای برطرف کردن این مشکلات از همان روزهای ابتدایی آغاز شد و تا کنون دستاوردهای بزرگی نیز به دست آمده است. پروژه ارز دیجیتال تومو به عنوان یکی از ده‌ها پروژه فعال در زمینه بلاک‌چین به شمار می‌رود که در زمینه برطرف کردن مشکلات مقیاس‌پذیری فعالیت می‌کند.