کارمزد صرافی یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که کاربران برای مقایسه صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده می‌کنند؛ زیرا در مقایسه با مؤلفه‌های دیگر به‌راحتی قابل تشخیص و مقایسه است. برای مثال، داده‌های کافی برای مقایسه حجم معاملات صرافی‌ها در دسترس نیست؛ اما هیچ پلتفرم معاملاتی‌ای را نمی‌توان یافت که کارمزد معاملاتش را به‌طور شفاف به کاربران اطلاع ندهد. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در این مطلب به مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی بپردازیم. اگر به دنبال بهترین صرافی ارز دیجیتال با کارمزد کم هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

راه‌های دریافت تخفیف در کارمزد معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال

قبل از آنکه به مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال بپردازیم، بد نیست به موضوع مهمی نگاهی بیندازیم. پلتفرم‌های معاملاتی برای تعیین کارمزد معاملات از قوانین مختلفی استفاده می‌کنند. برخی صرافی‌ها کارمزد ثابت و بعضی دیگر کارمزد شناور را در نظر می‌گیرند. کارمزدهای شناور معمولاً با توجه به حجم معاملات کاربران تعیین می‌شود؛ به این معنی که هرچه میزان معاملات کاربران در یک بازه زمانی مشخص بیشتر شود، کارمزد معاملات آن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

در کنار این مورد، برخی دیگر از صرافی‌ها هستند که توکن اختصاصی خود را عرضه می‌کنند. کاربران در صورت استیک کردن توکن اختصاصی صرافی یا استفاده از آن برای پرداخت کارمزد، از تخفیف بهره‌مند می‌شوند. برای مثال، می‌توان به صرافی کوکوین اشاره کرد. KCS نام توکن اختصاصی این صرافی است. در صورت استفاده از این توکن برای پرداخت کارمزدها از تخفیف ۲۰ درصدی بهره‌مند خواهید شد.

بهترین راه برای دریافت تخفیف در کارمزد صرافی ها، استفاده از لینک یا کد معرف است. برای مثال، صرافی BingX را بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانیان را در نظر بگیرید. شما عزیزان با استفاده از لینک زیر می‌توانید در این صرافی ثبت نام کنید و برای پرداخت کارمزد معاملات خود در بینگ ایکس از تخفیف دائمی بهره‌مند شوید.

ثبت نام در صرافی BingX به همراه تخفیف کارمزد

مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

کم کارمزدترین صرافی ایرانی ارز دیجیتال کدام است؟ این یکی از سؤالات پرتکرار معامله‌گران ایرانی است که قصد داریم در اینجا به آن پاسخ دهیم. ما ده صرافی برتر ایرانی را انتخاب کرده‌ایم تا کارمزد معاملات در آن‌ها را مقایسه کنیم. برخی از این صرافی‌ها از کارمزد ثابت و بعضی دیگر نیز بر اساس حجم معاملات، کارمزد شناور از کاربران دریافت می‌کنند. هیچ‌یک از صرافی‌های ایرانی توکن اختصاصی ندارند که با استفاده از آن در پرداخت کارمزد معاملات مشمول تخفیف شوید.

در جدول زیر به مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال ایرانی پرداخته‌ایم.

نام صرافی کارمزد معاملات
نوبیتکس کارمزد شناور بر حسب حجم معاملات بین ۰/۳۵ تا ۰/۲ درصد
تبدیل کارمزد شناور بر حسب حجم معاملات بین ۰/۴ تا ۰/۱۵ درصد
بیت پین کارمزد شناور بر حسب حجم معاملات بین ۰/۳۲ تا ۰/۰۶ درصد
والکس کارمزد شناور بر حسب حجم معاملات بین ۰/۴ تا ۰/۲ درصد
آبان تتر کارمزد ثابت (سفارش ریالی: ۰/۲ درصد و سفارش تتری: ۰/۳ درصد)
او ام پی فینکس کارمزد شناور بر حسب حجم معاملات بین ۰/۳۵ تا ۰/۲ درصد
رمزینکس کارمزد شناور بر حسب حجم معاملات بین ۰/۳۲ تا ۰/۱۲ درصد
اکسکوینو کارمزد ثابت (۰/۲ درصد)
بیت برگ کارمزد ثابت بر اساس نوع ارز دیجیتال
اوکی اکسچنج کارمزد ثابت (سفارش‌گذار: ۰/۲ درصد و سفارش‌بردار: ۰/۴ درصد)

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، صرافی‌ها ایرانی نرخ کارمزد تقریباً مشابهی با یکدیگر دارند؛ بنابراین، انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی با کمترین کارمزد کار آسانی نیست. اگر حجم معاملات شما کم است، می‌توانید به سراغ صرافی‌هایی مانند آبان تتر، اوکی اکسچنج و اکسکوینو بروید که با نرخ ۰/۲ درصد، کارمزد مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند؛ اما اگر حجم معاملات ماهانه شما زیاد است، برای پرداخت کارمزد کمتر به‌ترتیب می‌توانید روی صرافی‌های بیت پین، رمزینکس و تبدیل حساب کنید.

مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال خارجی

نوبت به مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال خارجی می‌رسد. اولین محدودیت ما برای انتخاب صرافی خارجی، موضوع احراز هویت است. کاربران ایرانی باید فقط به سراغ پلتفرم‌های معاملاتی‌ای بروند که بدون احراز هویت به مشتریان خود اجازه فعالیت می‌دهند؛ بنابراین، عملاً تعداد زیادی از صرافی‌ها از فهرست بررسی ما خارج می‌شوند. در جدول زیر می‌توانید کارمزد معاملات بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی با کارمزد کم را بررسی کنید.

نام صرافی کارمزد معاملات اسپات کارمزد معاملات فیوچرز
بینگ ایکس کارمزد شناور بین ۰/۱ تا ۰/۲ درصد کارمزد شناور بین ۰ تا ۰/۰۵ درصد
کوکوین کارمزد شناور بین ۰/۰۰۵ تا ۰/۱ درصد کارمزد شناور بین ۰/۰۰۵ تا ۰/۱ درصد
کوینکس ۰/۲ درصد ۰/۲ درصد
مکس کارمزد میکر ۰ و کارمزد تیکر ۰/۲ درصد کارمزد شناور بین ۰/۰۱۴ تا ۰/۰۶ درصد
BKEX کارمز میکر ۰/۱۵ و کارمزد تیکر ۰/۲ درصد ۰/۰۵ درصد
بای بیت کارمزد شناور بین ۰ تا ۰/۱ درصد کارمزد شناور بین ۰ تا ۰/۰۶ درصد
مون ایکس بی تی ۰/۱ درصد کارمزد میکر ۰/۰۲۵ و کارمزد تیکر۰/۰۷۵ درصد
ال بانک ۰/۱ درصد ۰/۱ درصد
پروبیت کارمزد شناور بین ۰/۰۳ تا ۰/۲ درصد ندارد
کوین لوکالی ۰/۲ درصد کارمزد میکر ۰/۰۳ و کارمزد تیکر ۰/۰۵ درصد

همان‌طور که در جدول بالا آمده است، صرافی مکس هیچ کارمزدی از میکر در معاملات اسپات دریافت نمی‌کند و از این نظر گزینه‌ای منحصربه‌فرد است. روی‌هم‌رفته برای معاملات اسپات با حجم کم، صرافی‌های بینگ ایکس، کوکوین، ال بانک، بای بیت و مون ایکس بی تی گزینه‌های مناسبی هستند. در معاملات فیوچرز نیز صرافی BingX و کوکوین، کم کارمزدترین صرافی‌های ارز دیجیتال پیش روی شما هستند.

سؤالات متداول

۱. کدام صرافی خارجی کمترین کارمزد فیوچرز را دریافت می‌کند؟

صرافی‌های بینگ ایکس و کوکوین کمترین کارمزد فیوچرز را از کاربران دریافت می‌کنند.

۲. کمترین کارمزد معاملات کپی تریدینگ مربوط به کدام صرافی است؟

صرافی بینگ ایکس با کارمزد ۰/۰۳ درصد برای معاملات کپی تریدینگ کمترین کارمزد را از کاربران خود دریافت می‌کند.

کلام پایانی

در این مطلب به مقایسه کارمزد صرافی های ارز دیجیتال خارجی و ایرانی پرداختیم. به خاطر داشته باشید برای انتخاب بهترین پلتفرم معاملاتی، فقط روی میزان کارمزد صرافی ها تمرکز نکنید. امنیت، تعداد کاربران، حجم معاملات، تعداد ارزهای دیجیتال تحت پشتیبانی، ابزارهای معاملات و امکانات صرافی، ازجمله ویژگی‌های مهم دیگر هستند که باید در تصمیم‌گیری خود مدنظر قرار دهید. مجموعه بررسی‌های ما در کلینیک سرمایه نشان می‌دهد در حال حاضر بهترین صرافی ارز دیجیتال با کارمزد کم، بینگ ایکس است. شما از کدام صرافی ایرانی و خارجی برای معاملات ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنید؟ نظرات و پیشنهادهای خود را درباره این موضوع با ما در میان بگذارید.