تعداد ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی به‌حدی افزایش یافته است که بسیاری از معامله‌گران حتی نام برخی از رمزارزها را نشنیده‌اند. خیلی از تریدرها به دنبال صرافی‌ای هستند که تمام ارزهای دیجیتال مدنظرشان را پشتیبانی کند؛ به این ترتیب، دیگر لازم است برای خرید و فروش رمزارزهای مختلف، در چند پلتفرم معاملاتی ثبت نام کنند. در چنین شرایطی، بهترین ایده انتخاب صرافی‌هایی است که از تعداد زیادی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. در این مطلب بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز را معرفی می‌کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

نگاهی به روند افزایش تعداد ارزهای دیجیتال از ابتدا تا امروز

به گزارش سایت معتبر کوین مارکت کپ (Coinmarketcap)، در ابتدای سال ۲۰۲۳ تعداد ارزهای دیجیتال به حدود ۲۱۹۱۰ کوین و توکن رسیده است. این در حالی است که حجم کل بازار کریپتوکارنسی تقریباً نزدیک به ۸۵۰ میلیارد دلار است. البته نباید فراموش کنید که با توجه به دامیننس بیش از ۴۰ درصدی بیت کوین، حدود ۳۴۰ میلیارد دلار از رقم یادشده فقط مربوط به پادشاه ارزهای دیجیتال است؛ بنابراین، در ابتدای سال ۲۰۲۳، سهم بقیه ۲۱۹۰۹ ارز دیجیتال بازار رمزارزها، حدود ۵۱۰ میلیارد دلار است.

واقعیت این است که امروز در بازار کریپتوکارنسی با تعداد زیادی ارز دیجیتال مواجه هستیم. این در حالی است که نخستین رمزارز یعنی بیت کوین، در سال ۲۰۰۹ متولد شد. بعد از آن، نخستین آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۱ رونمایی شدند که از آن جمله می‌توان به نیم کوین (Namecoin) و لایت کوین (Litecoin) اشاره کرد. تا قبل از سال ۲۰۱۵، روند افزایش تعداد ارزهای دیجیتال بسیار آرام و ملایم بود. کمتر کسی در آن برهه زمانی پیش‌بینی می‌کرد با فاصله فقط هشت سال، با بیش از ۲۱ هزار ارز دیجیتال سروکار داشته باشیم؛ اما آغاز به کار بلاک چین اتریوم فصل جدیدی را در این بازار رقم زد.

اتریوم قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند را ارائه کرد. همین موضوع سبب شد برنامه‌های زیادی در بستر این بلاکچین ایجاد شوند. هریک از این برنامه‌ها نیز توکن‌های خاص خود را در بستر اتریوم ارائه کردند؛ به همین دلیل، تعداد ارزهای دیجیتال در بازار به صورت آسانسور افزایش پیدا کرد. بعد از اتریوم، بلاک‌چین‌های دیگری برای میزبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند آغاز به کار کردند. این موضوع نیز سبب شد قطار افزایش تعداد رمزارزها شتاب بیشتری پیدا کند. درنهایت، امروز در ابتدای سال ۲۰۲۳، در نقطه‌ای قرار داریم که تعداد ارزهای دیجیتال به ۲۱۹۱۰ واحد رسیده است. به نظر می‌رسد روند افزایش رمزارزها در آینده نیز ادامه داشته باشد.

چگونه ارزهای دیجیتال در فهرست معاملات صرافی‌ها قرار می‌گیرند؟

قبل از معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز، به روند قرارگیری ارزهای دیجیتال در فهرست معاملات صرافی‌ها نگاهی می‌اندازیم. تا چند سال قبل که بازار کریپتوکارنسی هنوز در جایگاه امروزی خود نبود، معمولاً صرافی‌های جریان اصلی مانند بایننس، کوین بیس و کوکوین، برای اضافه کردن کوین‌ها و توکن‌های جدید به فهرست معاملات خود معیارهای سخت‌گیرانه‌ای داشتند. اغلب گروه کارشناسی مدت‌ها پروژه‌های رمزارزها را ارزیابی می‌کردند و در صورت تأیید، ارز دیجیتال به فهرست معاملات صرافی‌ها اضافه می‌شد.

اما تقریباً از ابتدای سال ۲۰۲۰ رویه صرافی‌ها برای اضافه کردن ارزهای دیجیتال به فهرست معاملاتشان کاملاً تغییر کرد. مدیران صرافی‌ها این استراتژی را در پیش گرفتند که با اضافه کردن توکن‌های جدید، حجم معاملات آن‌ها بیشتر ‌شود و درنتیجه، درآمدشان نیز افزایش ‌یابد؛ بنابراین، تا حدودی روند سخت‌گیرانه اضافه کردن توکن‌ها به پلتفرم‌های معاملاتی تعدیل شد. به عبارت دیگر، وظیفه ارزیابی کیفیت پروژه‌های ارز دیجیتال بر عهده معامله‌گران گذاشته شد. با اتخاذ این سیاست در صرافی‌ها، شاهد آن هستیم که تعداد زیادی رمزارز در فهرست معاملات آن‌ها قرار می‌گیرد.

معمولاً صرافی‌ها بخشی با عنوان ارسال درخواست برای اضافه شدن توکن یا کوین در سایت خود قرار می‌دهند. صاحبان پروژه‌های کریپتویی نیز از این طریق درخواست خود را با مدیران صرافی‌ها در میان می‌گذارند؛ درنهایت، در صورت دستیابی به توافق، ارزهای دیجیتال به فهرست معاملات صرافی‌ها افزوده می‌شود.

آیا زیاد بودن تعداد ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها مهم است؟

با توجه به نکته مهمی که درباره سیاست صرافی‌ها برای اضافه کردن ارزهای دیجیتال به فهرست معاملات خود اشاره کردیم، به نظر می‌رسد پیدا کردن بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز چندان مزیت به حساب نیاید. چه بسا ارزهای دیجیتالی که از نظر بنیادی ضعیف‌اند، در فهرست معاملات صرافی‌ها باشند و دردسرهای زیادی برای معامله‌گران ایجاد کنند.

اما داستان به این سادگی‌ها نیست. تجربه نشان داده است فهرست شدن رمزارزهای جدید در فهرست معاملات صرافی‌های معتبر، تأثیر زیادی در ارتقای جایگاه آن‌ها در بازار کریپتوکارنسی دارد. این تأثیر به‌وضوح در افزایش قیمت رمزارزها خودنمایی می‌کند. همچنین حجم معاملات ارزهای دیجیتال نیز افزایش پیدا می‌کند که این موضوع در توسعه جوامع آن‌ها نیز تأثیرگذار است.

نکته دیگر این است که وقتی یک صرافی ارزهای دیجیتال زیادی را در فهرست معاملات خود قرار می‌دهد، تا حد زیادی دست معامله‌گران را برای خرید و فروش باز می‌گذارد. وقتی معامله‌گران، در یک صرافی گزینه‌های بیشتری داشته باشند، ترغیب می‌شوند بخش زیادی از معاملات خود را در بستر آن انجام دهند؛ به این ترتیب، حجم نقدینگی موجود در صرافی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع در زمینه نقدشوندگی که عامل مهمی برای معامله هر دارایی در بازارهای مالی است، تأثیر مثبت زیادی به دنبال دارد؛ بنابراین، می‌توان ادعا کرد پشتیبانی از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها موضوع مهمی است.

معرفی ده صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز

حال نوبت به معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز می‌رسد. قبل از آن باید به نکته مهمی اشاره کنیم. شاید به غیر از صرافی‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، گزینه‌های دیگری هم وجود داشته باشند که از رمزارزهای به‌مراتب بیشتری پشتیبانی کنند؛ اما نباید فراموش کنید که کاربران ایرانی امکان دسترسی به همه صرافی‌های خارجی را ندارند؛ بنابراین، فقط باید به سراغ گزینه‌هایی بروید که احراز هویت در آن‌ها اجباری نیست. نکته دیگر اینکه اطلاعاتی که در ادامه مطالعه می‌کنید، مربوط به دی‌ماه ۱۴۰۱ (زمان نگارش این مطلب) است. هرکدام از جدول‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید، مربوط به یکی از پلتفرم‌های معاملاتی خارجی است.

۱. صرافی بینگ ایکس (BingX)

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۳۵۰
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۴۱۰
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد شناور بین ۰/۱ تا ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد شناور بین ۰ تا ۰/۰۵ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۵۰۰۰۰ دلار
ثبت نام در صرافی BingX به همراه تخفیف کارمزد

۲. صرافی کوکوین (Kucoin)

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۷۸۸
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۱۳۹۹
توکن اختصاصی دارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد شناور بین ۰/۰۰۵ تا ۰/۱ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد شناور بین ۰۰۵ تا ۰/۱ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
ثبت نام در صرافی کوکوین به همراه تخفیف کارمزد

۳. صرافی بای بیت (ByBit)

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۳۳۹
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۵۱۲
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد شناور بین ۰ تا ۰/۱ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد شناور بین ۰ تا ۰/۰۶ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۲ بیت کوین
ثبت نام در صرافی ByBit به همراه تخفیف کارمزد

۴. صرافی مکس (MEXC)

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۱۵۰۰
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۱۸۰۰
توکن اختصاصی دارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد میکر ۰ و کارمزد تیکر ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد شناور بین ۰/۰۱۴ تا ۰/۰۶ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۲۰ بیت کوین
ثبت نام در صرافی MEXC به همراه تخفیف کارمزد

۵. صرافی BKEX

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۱۲۰۰
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۲۰۰۰
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد میکر ۰/۱۵ و کارمزد تیکر ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز ۰/۰۵ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۲ بیت کوین
ثبت نام در صرافی BKEX به همراه تخفیف کارمزد

۶. صرافی هات بیت (Hotbit)

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۲۸۴
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۳۷۱
توکن اختصاصی دارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد شناور بین ۰/۰۵ تا ۰/۶۵ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز از معاملات فیوچرز پشتیبانی نمی‌کند
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
ثبت نام در صرافی هات بیت به همراه تخفیف کارمزد

۷. صرافی کوینکس (Coinex)

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۷
تعداد ارزهای دیجیتال ۵۶۹
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۸۵۶
توکن اختصاصی دارد
کارمزد معاملات اسپات ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز ۰/۲ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۱۰۰۰۰ دلار
ثبت نام در صرافی کوینکس به همراه تخفیف کارمزد

۸. صرافی ال بانک (LBank)

زمان شروع فعالیت ۲۰۱۶
تعداد ارزهای دیجیتال ۴۲۳
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۴۶۰
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات ۰/۱ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز ۰/۱ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۱۴ بیت کوین
ثبت نام در صرافی LBank به همراه تخفیف کارمزد

۹. صرافی مون ایکس بی تی (MoonXBT)

تعداد ارزهای دیجیتال ۵۱
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۶۷
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات ۰/۱ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد میکر ۰/۰۲۵ و کارمزد تیکر ۰/۰۷۵ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ندارد
ثبت نام در صرافی MoonXBT به همراه تخفیف کارمزد

۱۰. صرافی کوین لوکالی (Coinlocally)

زمان شروع فعالیت ۲۰۲۲
تعداد ارزهای دیجیتال ۶۰۰
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۸۷۱
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد میکر ۰/۰۳ و کارمزد تیکر ۰/۰۵ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۰/۳ بیت کوین
ثبت نام در صرافی کوین لوکالی به همراه تخفیف کارمزد

سؤالات متداول

۱. بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی با بیشترین ارز کدام است؟

صرافی اوکی اکسچنچ با پشتیبانی از بیش از ۷۰۰ ارز دیجیتال، بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی با بیشترین ارز است. صرافی‌های آبان تتر (۳۱۰ ارز دیجیتال)، بیت برگ (۳۰۰ ارز دیجیتال)، تبدیل (۲۰۰ ارز دیجیتال)، او ام پی فینکس (۱۲۰ ارز دیجیتال)، رمزینکس و اکسکوینو (۱۰۰ ارز دیجیتال) در جایگاه‌های بعدی پلتفرم‌های ایرانی با بیشترین رمزارز قرار می‌گیرند.

کلام پایانی

در این مطلب بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز را معرفی کردیم. در پایان لازم است تأکید کنیم تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی‌شده، یکی از ده‌ها مؤلفه‌ای است که برای ارزیابی پلتفرم‌های معاملاتی وجود دارد. حجم معاملات، تعداد کاربران، ابزارهای معاملاتی و اپلیکیشن موبایل، ازجمله مواری هستند که باید برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال مدنظر قرار دهید. بررسی‌های تیم کارشناسی کلینیک سرمایه حاکی از آن است که صرافی BingX بهترین پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ است.