Dominance یک واژه انگلیسی است که مفهوم لغوی به معنی سلطه یا تسلط است. شاید برای شما این سؤال ایجاد شد که در بازار رمزارزها مفهوم دامیننس چیست؟ در بازار ارزهای دیجیتال سلطه مطلق در اختیار کدام ارز است؟ پاسخ کاملاً روشن است؛ بیت کوین به عنوان پادشاه بلامنازع رمزارزها شناخته می‌شود. اما منظور از دامیننس بیت کوین یا سلطه آن چیست؟ واقعیت این است که در بازارهای مالی مفاهیم مختلفی به منظور ارزش‌گذاری مطرح می‌شود. شناخت این مفاهیم در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری بسیار مؤثر است. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که Bitcoin Dominance چیست و چه تأثیری روی بازار ارزهای دیجیتال دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

منظور از دامیننس بیت کوین چیست؟

منظور از دامیننس چیست؟ این سؤال مهمی است که باید به‌عنوان یک فعال بازار رمزارزها در خصوص آن‌ها اطلاع داشته باشید. مفهوم دامیننس به طور کلی در بازار رمزارزها به میزان سهم یک ارز دیجیتال از کل بازار است. مثلاً فرض کنید کل حجم سرمایه‌ای که در بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر وجود دارد، ۱۰۰ میلیون دلار است. اگر گفته شود که دامیننس بیت کوین ۵۰ است، یعنی ۵۰ میلیون دلار از کل سرمایه موجود در بازار، در بیت کوین سرمایه‌گذاری شده است؛ بنابراین سهم سایر ارزهای دیجیتال موجود در بازار نیز صرفاً ۵۰ میلیون دلار است.

همان طور که مشاهده می‌کنید، مسئله رمزارزها صرفاً برای ارزهای دیجیتال بزرگ و اثرگذار در بازار که سهم زیادی از دارایی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، مطرح می‌شود. البته این نکته به آن معنی نیست که صرفاً دامیننس بیت کوین وجود دارد. درک درست از مفهوم دامیننس بیت کوین می‌تواند در شناخت و تحلیل درست از روندهای موجود در بازار رمزارزها بسیار اثرگذار باشد. البته مفهوم دامیننس به هیچ عنوان نباید به تنهایی مبنای تصمیم‌گیری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال قرار بگیرد.

تاریخچه دامیننس بیت کوین

بررسی رابطه دامیننس بیت کوین با تغییر قیمت بیت کوین از ابتدا تا به امروز در فهم روندهایی که در بلندمدت در این ارز دیجیتال شکل می‌گیرد، بسیار تأثیرگذار است. در یک دهه گذشته بیت کوین به عنوان مهم‌ترین رمزارز در بازار ارزهای دیجیتال شناخته شده است. اما آیا دامیننس یا تسلط بیت کوین نسبت به یک دهه قبل دستخوش تغییرات شده است؟ حدود یک دهه قبل بیت کوین تقریبا رقیب چندانی در بازار نداشت و می‌توان این طور گفت که دامیننس بیت کوین در ابتدا چیزی نزدیک به ۱۰۰ درصد بود. اما این روند چندان پایدار نبود؛ چرا که ارزهای دیجیتال فراوانی در طول یک دهه گذشته در بازار رمزارزها عرضه شده‌اند. برآوردها نشان می‌دهد که تعداد این رمزارزها در سال ۲۰۲۱ از ۶۰۰۰ عبور کرده است.

بدون شک این مسئله روی دامیننس بیت کوین به طور مستقیم اثرگذار است. امروز ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم وجود دارد که محبوبیت بسیار زیادی بین فعالان بازار پیدا کرده است. اما آیا این کاهش دامیننس برای بیت کوین الزاماً پیام منفی به شمار می‌رود؟ اگر این طور است پس چرا در طول سال‌های گذشته قیمت بیت کوین همواره مشغول ثبت رکوردهای افزایشی بوده است؟

واقعیت این است که همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، افزایش یا کاهش تسلط بیت کوین در بازار رمزارزها تنها یک پارامتر از ده‌ها پارامتر مؤثر در این بازار است. شاید بهتر باشد به مفهوم دامیننس در وهله اول به چشم روند تکاملی طی شده در بازار رمزارزها نگاه کنیم. به این ترتیب متوجه می‌شویم که این بازار به چه سمت و سویی حرکت خواهد کرد. اما همه ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود.

دلیل اهمیت Bitcoin Dominance چیست؟

پاسخ به این سؤال که اهمیت بیت کوین دامیننس چیست، نقش بسیار مهمی در فعالیت در بازار رمزارزها دارد. اهمیت شاخص دامیننس یا شاخص چیرگی بیت کوین به این موضوع برمی‌گردد که با رصد کردن آن می‌توان حرکت جریان پول را در میان آلت کوین‌ها و بیت کوین مورد ارزیابی قرار داد. اگر این شاخص روند افزایشی به خود بگیرد، می‌توان این طور نتیجه گرفت که تمایل تریدرها به سمت خرید بیت کوین افزایش پیدا کرده است؛ چون پول بیشتری صرف خرید آن می‌شود. طبیعتاً عکس این قضیه نیز صادق است؛ اگر این شاخص روند کاهشی به خود بگیرد، می‌توان این طور برداشت کرد که تمایل سرمایه‌گذاران از بیت کوین به سمت آلت کوین‌ها تغییر پیدا کرده است.

تاثیر دامیننس بیت کوین

رصد جریان نقدینگی در بازار رمزارزها یکی از فاکتورهای تحلیلی مهم در تصمیم‌گیری بسیاری از تریدرها است. بازارهای مالی کاملاً متأثر از نظام عرضه و تقاضا هستند. به این مفهوم که هر زمان تقاضا روند افزایشی پیدا کند، قیمت‌ها نیز سیر صعودی به خود می‌گیرند. همچنین هرگاه عرضه از تقاضا پیشی بگیرد، به طور خودکار قیمت‌ها سیر نزولی پیدا می‌کنند.

تا اینجا متوجه شدیم دلیل اهمیت شاخص دامیننس بیت کوین چیست. اما لازم است بار دیگر این تذکر داده شود که دانش تحلیل تکنیکال و بنیادی به عنوان دو اصل بسیار مهم در تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در این بازار نباید نادیده گرفته شود. تصمیم‌گیری صرفاً بر مبنای یک شاخص می‌تواند پیامدهای منفی به دنبال داشته باشد؛ چرا که هیچ یک از مفاهیم در بازارهای مالی مطلق نیستند. بلکه در کنار هم قرارگرفتن تحلیل‌های مختلف است که می‌تواند مسیر درست را مشخص کند.

تاثیر دامیننس بیت کوین در تحلیل بازار رمز ارزها

تا اینجا بررسی کردیم dominance bitcoin چیست. شناخت و تحلیل درست از روند دامیننس BTC تنها مختص خریداران بیت کوین نیست. بلکه برای خرید و فروش آلت کوین‌ها نیز باید نیم‌نگاهی به روند‌هایی که در BTC Dominance رخ می‌دهد، داشت. به طور کلی روندهای صعودی یا نزولی دامیننس بیت کوین چه پیامدهایی را به دنبال دارد؟

افزایش دامیننس بیت کوین

بالارفتن شاخص BTC Dominance معرف سه نکته اساسی و مهم است:

  1. جریان نقدینگی در بازار رمزارزها به سمت بیت کوین در حرکت است.
  2. تقاضا برای خرید بیت کوین در بازار در حال افزایش پیداکردن است؛ در نتیجه قیمت بیت کوین روند صعودی به خود می‌گیرد.
  3. از طرف دیگر با افت نقدینگی در آلت کوین‌ها عملاً شاهد کاهش ارزش بازار و قیمت آن‌ها خواهیم بود.

کاهش دامیننس بیت کوین

افت شاخص BTC Dominance نیز چند نکته اساسی را به تریدرها گوشزد می‌کند:

  1. جریان نقدینگی در حال خروج از بیت کوین است.
  2. برخلاف انتظار افت دامیننس بیت کوین لزوماً موجب کاهش قیمت آن نمی‌شود. بلکه این امکان وجود دارد که سرمایه هنگفت جدیدی به بازار وارد شده باشد که صرف خرید آلت کوین‌ها شده است. این مسئله عملاً موجب کاهش سهم بیت کوین در کل بازار رمزارزها می‌شود.
  3. در بسیاری از مواقع با افت BTC Dominance قیمت بیت کوین در یک روند رنج شروع به نوسان می‌کند و افت یا صعود چشمگیری را تجربه نمی‌کند.

فهم دقیق از روند نزولی دامیننس بیت کوین می‌تواند به این ابهام ذهنی که با کاهش سهم بیت کوین در بازار قیمت آن نیز کاهش خواهد یافت، پاسخ کاملاً شفافی بدهد.

اگر می‌خواهید نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین را تماشا کنید می‌توانید از طریق سایت bitcoindominance.com این کار را انجام دهید. در این سایت می‌توانید دامیننس بیت کوین امروز را به‌راحتی در صفحه اول سایت مشاهده کنید و با روزهای گذشته مقایسه نمایید.

دامیننس بیت کوین را از کجا ببینیم؟

بسیاری از کاربران درباره نحوه مشاهده دامیننس بیت کوین سؤال می‌پرسند. همان طور که تا اینجا اشاره شد، مفهوم دامیننس کاملاً یک مفهوم لحظه‌ای است و ممکن است ظرف مدت زمان کوتاهی دستخوش تغییرات جدی شود؛ بنابراین نیاز به رصد دائمی این شاخص وجود دارد. بهترین ابزار برای مقایسه دامیننس بیت کوین در مقایسه با آلت کوین‌ها، سایت Coin360.com است. سایت Coin360 به‌عنوان یک سایت دامیننس بیت کوین شناخته می‌شود. در این سایت بخشی به نام Charts وجود دارد که می‌توان با مراجعه به آن به راحتی Bitcoin Dominance را با سایر ارزهای دیجیتال مقایسه کرد.

بهترین ابزارهای مشاهده دامیننس بیت کوین

ابزار دیگری نیز برای تحلیل کردن دقیق شاخص دامیننس برای بیت کوین وجود دارد. با مراجعه به سایت tradingview.com باید روی گزینه Chart کلیک کرد. با جستجوی عبارت Bitcoin Dominance در تب جستجو می‌توان به راحتی به کمک ابزارهای تحلیلی این سایت، نمودار دامیننس بیت کوین در تریدینگ ویو را مشاهده و ارزیابی نمود.

سایت خوب دیگری نیز برای دیدن چارت دامیننس بیت کوین در دسترس است. سایت coinmarketcap.com نیز در صفحه اصلی خود ابزار رصد دامیننس را قرار داده است. با مراجعه به این سایت و کلیک روی گزینه BTC Dominance در منو بالای سایت، می‌توان نمودار بیت کوین دامیننس را به طور لحظه‌ای رصد کرد.

کاربرد دامیننس بیت کوین در تحلیل تکنیکال و بنیادی

تا اینجا متوجه شدیم دامیننس بیت کوین چیست. اما آیا این مفهوم روی تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی نیز اثرگذار است؟ تحلیل دامیننس بیت کوین چه کمکی به تریدرها در بازار رمزارزها می‌کند؟ بسیاری از مواقع تریدرها تحلیل جامعی از نظر تکنیکال و بنیادی روی سکه خاصی در بازار رمزارزها انجام می‌دهند. سپس با مساعد دیدن شرایط اقدام به خرید آن می‌کنند. اما به یکباره همه چیز خلاف انتظار آن‌ها رقم می‌خورد. در این‌گونه مواقع برخی از تریدرها از درک اتفاقات عاجز می‌شوند.

[products _categories ids=”1673,1677″]

واقعیت این است که اعتبار تحلیل‌ها تا زمانی پابرجا است که جریان نقدینگی در بازار تغییر نکرده است. به محض تغییر جریان نقدینگی امکان خدشه‌دار شدن تمام تحلیل‌ها وجود دارد و باید ارزیابی‌ها را مجدد بررسی نمود. به همین دلیل است که توصیه می‌شود همواره قبل از خرید و فروش در بازار رمزارزها، وضعیت دامیننس مورد ارزیابی قرار بگیرد و روند آن بررسی شود.

رابطه دامیننس و قیمت بیت کوین با آلت کوین‌ها

واکنش مناسب در زمان افزایش دامیننس بیت چیست؟ پاسخ این سؤال کاملاً وابسته به دیدگاه تریدر نسبت به بازار رمزارزها دارد. همه معامله‌گران می‌دانند که ذات بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات قیمتی بسیار شدیدی همراه است؛ بنابراین اعتبار تحلیل‌ها در کوتاه‌مدت به شدت قابل خدشه است. اما اگر در خصوص یک رمزارز تحلیل روشنی در خصوص آینده بلندمدت آن وجود داشته باشد، آنگاه به مراتب احتمال موفقیت در تحلیل‌ها افزایش می‌یابد.

اگر روند افزایشی BTC Dominance در بازار به وقوع پیوست، بازار آلت کوین‌ها کوچک می‌شود. این فرصت مناسبی را برای خرید برخی آلت کوین‌های آینده‌دار در کف قیمتی فراهم می‌کند. این نکته‌ای است که به راحتی نباید مبنای تصمیم‌گیری قرار بگیرد. هر معامله‌گر در بازار استراتژی مخصوص به خود را باید اتخاذ کند. در اینجا صرفاً جنبه‌های مختلفی که در تصمیم‌گیری باید مورد توجه قرار بگیرد، اشاره می‌شود.

نمودار لحظه ای دامیننس بیت کوین

در اینجا می‌توانید نمودار تکنیکال دامیننس بیت کوین را مشاهده کنید. اما بد نیست که نگاهی به روند دامیننس این ارز دیجیتال در ماه‌های اخیر در بازار رمز ارزها نیز داشته باشیم.

به طور کلی در سال ۲۰۲۱ روند دامیننس بیت کوین به جز یک مقطع کوچک دو ماهه کاملا در مسیر نزولی قرار داشت. به گونه‌ای که در ابتدای سال ۲۰۲۱ بیت کوین دامیننس در محدوده ۷۰ درصد قرار داشت. این در حالی است که در ابتدای ژانویه ۲۰۲۲ این ارز دیجیتال تنها تسلط ۳۹ درصدی بر بازار داشت. جالب اینجاست که در تمام طول سال ۲۰۲۱ به جز یک ماه پایانی سالی تقریبا قیمت بیت کوین روند صعودی به خود گرفته بود و حتی سقف قیمتی ۶۹ هزار دلار را نیز ثبت کرد.

با کنار هم قرار دادن این موضوعات به راحتی می‌توان متوجه شد که در سال ۲۰۲۱ حجم سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها به مراتب رشد بیشتری در مقایسه با بیت کوین تجربه کرده است. همین مسئله افت ۳۰ درصدی دامیننس BTC را تا پایان سال رقم زده است. در یک ماهه نخست سال ۲۰۲۲ بیت کوین روند صعودی به خود گرفته است و در حال حاضر در محدوده ۴۳ درصد قرار دارد. باید منتظر ماند و دید که در ادامه وضعیت دامیننس بیت کوین به چه صورت خواهد بود.

پیش‌بینی‌ها درباره دامیننس بیت کوین در سال ۲۰۲۲

تا به امروز سلطه بیت کوین بر آلت کوین‌ها بسیار زیاد بوده است. سؤالی که برای بسیاری از معامله‌گران بازار وجود دارد، این است که آیا بالاخره روزی می‌رسد که آلت کوین‌ها مسیر مستقل خودشان را پیش بگیرند؟

عده بسیار زیادی از تحلیل‌گران معتقدند که این مهم هیچ‌گاه رخ نمی‌دهد و بیت کوین همواره بر بازار رمزارزها مسلط خواهد بود. گروه دیگری نیز هستند که معتقدند این مسئله قطعاً رخ خواهد داد اما نه در آینده نزدیک. از نظر این کارشناسان زمان زیاد لازم است تا آلت کوین‌ها بتوانند به صورت مستقل به حرکت خود در بازار ادامه دهند.

اما دسته سومی از تحلیل‌گران نیز هستند که معتقدند نشانه‌های افول بیت کوین دامیننس بر بازار رمزارزها کاملاً هویدا شده است. مبنای تحلیل این کارشناسان نیز افت دامیننس بیت کوین در سال‌های اخیر است. با توجه به روند نزولی BTC Dominance در سال ۲۰۲۱ علی‌رغم افزایش قیمت چشمگیری که در این سال به وقوع پیوست، تحلیل کردن سرنوشت بیت کوین در سال ۲۰۲۲ دشوار خواهد بود.

روی هم رفته به نظر می‌رسد که با توجه به تداوم پاندمی کرونا و تشدید تورم اقتصادی در سطح دنیا، شاهد افزایش قیمت بیت کوین تا انتهای سال ۲۰۲۲ خواهیم بود. عده‌ای معتقدند که بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری برای نخستین بار در همین سال تحقق خواهد یافت. در این صورت می‌توان انتظار داشت که دامیننس بیت کوین نیز در محدوده ۵۰ درصد تا پایان سال ۲۰۲۲ باقی بماند.

سؤالات متداول

۱. دامیننس بیت کوین چند است؟

دامیننس بیت به‌صورت لحظه‌‌ای تغییر می‌کند و به همین دلیل می‌توانید برای مشاهده دامیننس بیت کوین لحظه ای از طریق سایت bitcoindominance.com اقدام کنید. در زمان نگارش این مقاله (۱۹ بهمن ۱۴۰۰) دامیننس بیتکوین برابر ۴۲ درصد است.

۲. آیا نماد دامیننس بیت کوین در آینده کاهش پیدا خواهد کرد؟

بسیاری از کاربران این سؤال را مطرح می‌کنند که آینده btc dominance چیست؟ پاسخ قطعی نمی‌توان به این سؤال داد. عده‌ای از کارشناسان معتقد هستند که شاخص دامیننس بیت کوین هیچ‌گاه از ۴۰ کمتر نخواهد شد و به این ترتیب بیت کوین تسلط نسبی خود را بر بازار رمز ارزها برای همیشه حفظ خواهد کرد. اما در مقابل عده‌ای دیگر از کارشناسان معتقد هستند تأثیر دامیننس بیت کوین رو به کاهش خواهد رفت. البته این مسئله در آینده نزدیک چندان محتمل نیست.

۳. رابطه دامیننس بیت کوین و تتر چیست؟

در مقاله جداگانه‌ای در خصوص رابطه دامیننس BTC و تتر بحث و بررسی کرده‌ایم که توصیه می‌کنیم برای مطالعه بیشتر به آن مراجعه کنید.

۴. رنج زدن بیت کوین چیست؟

بازار در شرایط کلی یکی از سه حالت خنثی، صعودی و نزولی را تجربه می‌کند. وقتی گفته می‌شود که بیت کوین در حال رنج زدن است، منظور این است که قیمت بیت کوین در شرایط خنثی قرار دارد و شاهد نوسان قیمت در محدوده مشخصی هستیم.

۵. علامت اختصاری دامیننس بیت کوین چیست؟

BTC.D به عنوان مخفف دامیننس بیت کوین شناخته می‌شود.

کلام پایانی

حالا که مشخص شد BTC Dominance چیست و چه کاربردی در بازار رمزارزها دارد، عمق تحلیل‌های ما در بازار ارزهای دیجیتال بیشتر می‌شود. آموزش دامیننس بیت کوین در بازار رمزارزها باید با جدیت بیشتری دنبال شود. دامیننس بیت کوین یک ابزار تحلیلی است که باید در کنار سایر ابزارها مورد ارزیابی قرار بگیرد. به هیچ عنوان نباید دامیننس بیت کوین را به عنوان تنها معیار برای ترید کردن قرار داد. این ابزار در کنار سایر تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی باید رصد شود. این کار موجب می‌شود که نگاه ما از حالت متمرکز به سمت جریان‌شناسی و فرآیندمحوری تغییر کند. کسانی که به دید سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نباید از این شاخص غفلت کنند.

در نهایت باید توجه داشت که بازار ارزهای دیجیتال، به هیچ عنوان برای طی‌کردن راه صد ساله در یک شب مناسب نیست. چه بسیار افرادی که با این دید به بازار ورود کرده‌اند و سرمایه اولیه خود را نیز از دست داده‌اند. برای موفقیت در این بازار در گام اول باید به خوبی آموزش دید. در ادامه باید صبر و حوصله زیادی برای رسیدن به سودهای خوب داشت. اگر به این نکات توجه شود، سودهای سرشاری در انتظار هر تریدری در این بازار خواهد بود.