در این مقاله برای شما مطالب جدید و جذابی گردآوری شده است که می‌تواند شما را به هدف کسب ثروت بیشتر نزدیک کند. استخراج ارز دیجیتال مسئله کلیدی این مقاله است که ابتدا به توصیف آن می‌پردازیم. با پایان این متن تمامی اطلاعات مربوط به استخراج ارز دیجیتال و تمامی موارد مرتبط با آن از قبیل فارم ماینینگ، ریگ ماینینگ و کلود ماینینگ را خواهید آموخت.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت که برداشت رمزارزها را استخراج یا ماینینگ می‌گویند. برخی از مراکز یا افراد در سراسر جهان با کمک تجهیزات مخصوص اقدام به استخراج رمزارزها می‌کنند. این تجهیزات مجموعه‌ای از سخت‌افزارهای کامپیوتری، دستگاه‌ها و فارم را شامل می‌شود که با هم در ادامه این مطلب مروری بر آن‌ها خواهیم داشت.

ابتدا باید بدانید که استخراج ارز دیجیتال را ماینینگ و افراد و دستگاه‌هایی که این کار را انجام می‌دهند ماینر می‌نامند. اما منظور از ماینینگ و ماینر به طور دقیق‌تر چیست؟

منظور از Mining چیست؟

ماینینگ فرایندی است که طی آن رمز ارزهای جدید کشف شده و وارد بازار می‌شوند و بدین صورت در این بازار به گردش در می‌آیند. در فرایند Mining افراد با کمک توانایی و دانش خود در کنار استفاده از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای کامیپوتری به بازار رمز ارزها کمک کرده و پاداش خود را در قالب استخراج ارز دیجیتال یا دریافت رمز ارز دریافت می‌کنند.

ماینینگ فرایندی است که طی آن رمز ارزهای جدید کشف شده و وارد بازار می‌شوند و بدین صورت در این بازار به گردش در می‌آیند.

برای استخراج رمز ارز شما ابتدا باید توانایی بالایی در ریاضی و کامپیوتر داشته باشید. سپس با استفاده از حل معادلات ریاضی با کمک کامپیوتر شما قادر به دریافت رمز ارز خواهید شد.

ماینینگ در حقیقت اعتبارسنجی بلاک‌های داده‌ها و افزودن آن‌ها به بلاکچین‌ها است.

این کار به دلیل میزان مصرف بالای برق و استهلاک تجهیزات به هزینه نسبتا زیادی نیاز دارد و فرایندی دشوار است. از سوی دیگر برای استخراج ارز دیجیتال شما باید تجهیزات کامل و مجوزهای لازم را داشته باشید.

ماینر کیست و چه کاری انجام می دهند؟

به طور کلی ماینر در حیطه رمز ارزها دو معنا را در ذهن ما القا می‌کند. در معنای اول ماینر به افرادی گفته می‌شود که عمل ماینینگ را انجام می‌دهند و در معنای دوم ماینر به دستگاه‌های لازم برای استخراج ارز دیجیتال اتلاق می‌شود.

در این بخش ما با معنای اول ماینر یعنی افراد سروکار داریم و در بخش ریگ ماینینگ به معنای دوم آن یعنی دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.

ماینرها افرادی با توانایی بالا در حل معاملات ریاضی و کار با کامپیوترهای بسیار پیشرفته هستند. این افراد با کمک نرم‌افزارهای کامپیوتری اقدام به رمزگشایی بلاک‌های داده‌ها کرده و امنیت دنیای رمز ارز را فراهم می‌کنند.

برای درک بهتر وظیفه ماینرها بهتر است ابتدا با سیستم رمز ارزها آشنا شوید.

سیستم دنیای ارز دیجیتال

سیستم ارز دیجیتال بنا به امنیت بالای آن مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. اگر به امنیت این سیستم شک دارید، باید امنیت آن را با سیستم بانکداری مقایسه کنید که متوجه شوید تا چه حد در سیستم رمز ارز امنیت وجود دارد. در ادامه به مقایسه این دو سیستم خواهیم پرداخت.

شبکه متمرکز (عکس سمت چپ) و غیرمتمرکز (عکس سمت راست)

سیستم بانک‌ها به صورت سیستمی متمرکز است. بدین صورت که تمامی سیستم‌های جزئی به یک سیستم مرکزی وصل می‌شوند. اما سیستم ارز دیجیتال متمرکز نیست؛ بلکه غیرمتمرکز و توزیع شده است. که به این سیستم غیرمتمرکز بلاکچین می‌گویند.

در سیستم متمرکز بانکداری شما برای انجام هرکاری باید به دفتر اصلی آن مراجعه کنید و تنها راه دسترسی به حساب‌های خود از طریق سیستم متمرکز بانکداری است.

اما در سیستم غیرمتمرکز رمز ارزها هر فردی قادر خواهد بود به این سیستم دسترسی پیدا کند و به راحتی ارزهای خود را جابجا یا ارسال و دریافت کند.

از سوی دیگر در سیستم رمزارزها اطلاعات در یک سیستم ذخیره نمی‌شوند بلکه سیستمی گسترده و توزیع شده برای آن تعبیه شده است که تمامی افراد امکان دسترسی به این سیستم را دارند.

این موضوع باعث می‌شود که معامله‌ها در کامپیوترهای مختلفی در سراسر جهان ذخیره بشوند و دسترسی و هک ارزهای دیگران غیرممکن شود.

از آن‌جایی که سیستم بانکی برای بررسی رمز ارزها وجود ندارد، معاملات باید از طریق الگوریتم‌های رمزنگاری شده تایید شوند که این وظیفه بر عهده ماینرها است.

وظیفه ماینرها در خصوص استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینرها محاسبه این معاملات رمزنگاری شده را انجام می‌دهند. برای انجام هر معامله ابتدا باید مراحل بسیاری در کامپیوتر طی شوند تا آن معامله در بلاکچین ثبت شود.

ماینرها بلاک‌ها را کامل کرده، آن‌ها را تایید می‌کنند و در نهایت به بلاکچین می‌افزایند. این عمل به منظور پیشگیری از کلاهبرداری با رمزارزها صورت می‌گیرد. در صورتی‌که این ارزها رمزنگاری و تایید نشوند، فرد می‌تواند بارها با کپی ارزهای خود معامله کند!

به همین دلیل ماینرها بررسی و تایید ارزها را انجام می‌دهند و پاداش می‌گیرند. به این صورت راهی برای کلاهبرداری باقی نمی‌ماند.

ماینرها بلاک‌ها را کامل کرده، آن‌ها را تایید می‌کنند و در نهایت به بلاکچین می‌افزایند.

ماینرها داده‌ها را در قالب بلاک‌هایی با حجم ۱ مگابایت دسته‌بندی کرده و وارد بلاکچین می‌کنند. اما دقت داشته باشید بلاکی با حجم ۱ مگابایت گاه تنها یک معامله را دربردارد و گاه چندین هزار معامله در آن جای می‌گیرند.

اما کار به اینجا ختم نمی‌شود. گاه ماینر یک بلاک را ایجاد و تایید می‌کند اما هیچ ارزی در قبال آن دریافت نمی‌کند. برای دریافت ارز شما باید بسیار تلاش کنید و آنقدر خوش شانس باشید که پیش از دیگر ماینرها به پاسخ درست برای حل مسئله برسید.

در صورتی‌که اولین نفر باشید که مسئله را حل می‌کنید، مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت خواهید کرد. متاسفانه تا پایان حل مسئله راهی برای دانستن این موضوع وجود ندارد که آیا پیش‌تر مشکل حل شده است یا خیر. بنابراین شاید بعد از سپری کردن زمان و انرژی بسیار هیچ پاداشی دریافت نکنید.

بیشتر بخوانید: استخراج بیت کوین

مسئله مهم دیگر این است که تلاش ماینرها برای استخراج رمزارز راه ورود کوین‌های جدید و افزایش سرمایه بلاکچین هستند. در صورتی‌که ماینرها از میان برداشته شوند، کوین‌های موجود محدود باقی می‌مانند و پس از مدتی معاملات متوقف می‌شوند، زیرا ارزی برای معامله باقی نمی‌ماند.

اما با هر حل مسئله موفقیت آمیز توسط ماینرها مقداری ارز جدید به این عرصه وارد می‌شود.

نحوه شروع استخراج رمز ارز

برای شروع ماینینگ ابتدا باید برای دریافت مجوز آن اقدام کنید.

استخراج رمز ارز به دلیل مصرف بالای برق تنها با استفاده از مجوز امکان پذیر است. در صورت نداشتن مجوز اقدام شما غیرقانونی خواهد بود و مجازات خود را به دنبال خواهد داشت.

مراحل دریافت مجوز استخراج ارز دیجیتال چیست؟

در ایران مجوز استخراج رمز ارز در دو مرحله صورت می‌پذیرد. در مرحله اول شما باید پس از تهیه و ثبت دستگاه‌های ماینر در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به دریافت جواز تاسیس کنید. این سامانه با نام بهین یاب در دسترس عموم قرار گرفته است.

پس از دریافت جواز تاسیس شما ۶ ماه مهلت دارید که تمامی تجهیزات لازم از جمله زمین، دستگاه‌ها، زیرساخت‌های لازم، تجهیزات برق و غیره را فراهم کنید. در صورتی که طی مدت زمان مشخص شده قادر به اتمام این مراحل نشوید، می‌توانید برای جواز خود را برای یک دوره ۶ ماهه دیگر تمدید کنید.

پس از اتمام کار باید بار دیگر به سامانه بهین یاب مراجعه کنید و جواز بهره‌برداری را کسب کنید.

مراحل شروع ماینینگ

اگر قادر به دریافت مجوزهای لازم باشید، مراحل شروع ماینینگ بسیار ساده است. آغاز ماینینگ در پنج گام خلاصه می‌شود:

  1. ریگ ماینینگ مورد نیاز خود را تهیه کنید: ریگ ماینینگ در واقع تجهیزات لازم اعم از کامپیوتر و ماینرها برای انجام ماینینگ است.
  2. کیف پول خود را انتخاب کنید: همانطور که گفتیم ماینرها با بیت کوین پاداش می‌گیرند. بنابراین شما برای دریافت پاداش خود به یک کیف پول جهت ذخیره رمزارز استخراج شده نیاز دارید.
  3. استخر استخراج مورد نظر خود را بیابید: برای گسترش کار خود و موفقیت شما با یک دستگاه نمی‌توانید کار کنید و باید با دیگران همکاری داشته باشید. برای این کار ملحق شدن به استخرهای استخراج رمز ارز در سراسر جهان بسیار به شما کمک می‌کند. این استخرها در فارم‌های ماینینگ قرار دارند.
  4. دریافت نرم‌افزارهای ماینینگ: پس از انجام اقدامات اولیه شما نیاز به خرید نرم‌افزارها و برنامه‌های کامپیوتری پیشرفته دارید که لازمه انجام مانینگ هستند.
  5. دریافت مجوز و آغاز بهره‌برداری: پس از فراهم شدن تمامی موارد بالا می‌توانید اقدام به کسب مجوز بهره‌برداری از سازمان مربوطه کرده و در نهایت استخراج ارز دیجیتال را آغاز کنید.

تا به اینجا خواندیم استخراج ارز دیجیتال چیست و ماینرها چه کاری انجام می‌دهند. مراحل کسب مجوز و شروع کار را هم بررسی کردیم. حال نوبت به تجهیزات و امکانات لازم برای ماینینگ می‌رسد.

فارم ماینینگ چیست؟

همانطور که اشاره کردیم اولین قدم برای شروع کار تهیه فارم ماینینگ مناسب است. اما فارم چیست؟ فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج محلی است که در آن چندین کامپیوتر برای استخراج ارز دیجیتال به کار گرفته می‌شوند.

فارم ماینینگ یا مزرعه استخراج محلی است که در آن چندین کامپیوتر برای استخراج ارز دیجیتال به کار گرفته می‌شوند.

معمولا برای ایجاد فارم از زمینی وسیع در مناطق صنعتی یا خارج از شهر استفاده می‌شود. در ایران تنها در مناطق آزاد، مراکز صنعتی و زمین‌های خارج از شهر امکان دریافت مجوز برای فارم ماینینگ وجود دارد.

مزارع استخراج به دلیل وجود کامپیوترهای بسیار نیاز به فن‌های قدرتمند دارند که گرمای حاصل از این سیستم‌ها را کاهش دهند و باعث ایجاد ضرر نشود. همچنین به دلیل کارایی بالا و مصرف بسیار برق توسط کامپیوترهای این مزارع داشتن سرمایه‌گذاری خوب به پیشرفت شما کمک می‌کند.

ریگ ماینینگ چیست؟

آیا می‌دانید منظور از اصطلاح ریگ ماینینگ در استخراج ارز دیجیتال چیست؟ ریگ ماینینگ به طورکلی به تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای ماینینگ گفته می‌شود. به عبارتی تمامی سیستم‌های کامپیوتری، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای موجود در یک فارم ماینینگ را ریگ ماینینگ می‌گویند.

دستگاه ماینینگ و عملکرد آن

دستگاه ماینینگ گاه سیستم‌های محاسبه‌گر و گاه کامپیوترهای تخصصی با پردازش گرافیکی بالا (GPU) هستند.

این تجهیزات معمولا پس از مدتی بنابر کار زیاد و مصرف برق بالا فرسوده می‌شوند و از کار می‌افتند. عمر آن‌ها توسط میزان مصرف، میزان برداشت و کیفیت تجهیزات شما متفاوت است.

به طور میانگین GPU شما حدود ۵ سال به خوبی کار می‌کند. اما گاهی این مدت زمان کمتر یا بیشتر است. در بدترین حالت عمر دستگاه‌های شما ۳ سال و در بهترین و ایده‌آل‌ترین حالت ۱۰ سال خواهد بود.

دیتا ماینینگ چیست؟

دیتا ماینینگ به فرایندی گفته می‌شود که طی آن داده‌های خام به اطلاعات مفید تبدیل می‌شوند. برای این کار شرکت‌ها وارد عمل می‌شوند. اما وظیفه شرکت‌های استخراج ارز دیجیتال چیست؟

شرکت‌های ارز دیجیتال از ماینرها برای رمزگشایی داده‌ها و یافتن الگوها استفاده می‌کنند. به این طریق اطلاعات لازم در خصوص مشتریان را کسب کرده و برای بازاریابی موثر و خدمات خرید و فروش به صرفه استفاده می‌کنند.

به طور کلی دیتا ماینینگ بر جمع‌آوری داده‌ها، دسته بندی و پردازش آن‌ها برای به دست آوردن سود بیشتر تمرکز دارد.

این شرکت‌ها بلاک‌های بزرگ داده‌ها را بررسی کرده و ترندها و الگوهای بازار را استخراج می‌کنند و قادر به شناسایی و پیگیری الگوهای جعلی و هک هستند.

منظور از کلود ماینینگ چیست؟

آخرین مبحث مورد بحث در این مقاله در خصوص کلود ماینینگ است. کلود ماینینگ استخراج در فضای ابری است. به این صورت که شما هزینه‌ای بابت زمین و تجهیزات ماینینگ پرداخت نمی‌کنید و نیازی به تهیه این تجهیزات ندارید. همچنین در کلود ماینینگ نیازی به نصب سخت‌افزارها و نرم‌افزارها برای استخراج ارز دیجیتال نخواهید داشت.

کلود ماینینگ استخراج در فضای ابری است. به این صورت که شما هزینه‌ای بابت زمین و تجهیزات ماینینگ پرداخت نمی‌کنید و نیازی به تهیه این تجهیزات ندارید.

در این حالت شما با پرداخت هزینه از فضای ابری و از قدرت محاسبات فضاهای ابری استفاده می‌کنید. به بیان ساده‌تر فضای ابری لازم برای استخراج را اجاره می‌کنید.

کلود ماینرها بخشی از اعضای استخرهای استخراج هستند و هر یک بخشی از رمزارزهای استخراج شده توسط سیستم اجاره‌ای را دریافت می‌کنند.

از مزایای کلود ماینینگ می‌توانیم به کاهش چشمگیر هزینه‌ها و عدم نیاز به خرید فارم و تجهیزات لازم اشاره کنیم. از سوی دیگر اجاره‌دهندگان این فضاهای ابری با شریک‌شدن سیستم‌های خود بخش به سزایی از هزینه‌های فارم، استخر یا تجهیزات را به دست می‌آورند.

سخن پایانی

امروزه با گسترش تجارت رمز ارزها بسیاری به دنبال استخراج ارز دیجیتال هستند. استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ فرآیندی برای کسب رمز ارزهای جدید است. با انجام معاملات ریاضی و کار با سیستم‌های کامپیوتری پیچیده شما قادر به دریافت ارزهای جدید و وارد کردن رمز ارزهای بیشتر به بازار خواهید بود.

ماینینگ به دو صورت کلی صورت می‌گیرد. در حالت اول شما باید فارم و مجوز مربوطه را دریافت کنید و با تهیه ریگ فارمینگ مناسب استخراج ارز دیجیتال را آغاز کنید. در حالت دوم شما کلود ماینینگ می‌کنید. به این صورت با پرداخت هزینه بابت اجاره فارم یا استخر در فضای ابری در رمز ارزهای به دست آمده از طریق کامپیوتر افراد دیگر در ماینینگ آن‌ها شریک می‌شوید.

برای ایجاد فارم ماینینگ و به طور کلی استخراج ارز دیجیتال باید ابتدا مجوز لازم را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کنید. اکنون می‌دانید ماینینگ چیست، اما پیش از شروع هزینه ریگ‌ها، برق و فارم را به خاطر داشته باشید.