بیت کوین در حال حاضر به یکی از پربحث‌ترین موضوعات رسانه‌ای و اقتصادی در سطح دنیا تبدیل شده است. مباحث گسترده‌ای چه در متن و چه در حواشی بیت کوین در حال حاضر مطرح است. بسیاری مباحث در حال حاضر با طرح و بحث‌های مختلف تبیین شده‌اند اما برخی از موضوعات نیز هنوز به طور شفاف روشن نشده است؛ در واقع مانند راز سر به مهر باقی مانده‌اند. یکی از اسرار مبهم درباره بیت کوین، کشف هویت واقعی مخترع بیت کوین است. هیچ‌کس نمی‌داند که مخترع بیت کوین کیست؛ البته کاندیداهای زیادی در این زمینه مطرح شده‌اند.

تنها چیزی که با قاطعیت درباره نام مخترع بیت کوین می‌توان اشاره کرد، این است که نام این فرد ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) است. آخرین اطلاعات از این شخص به اوایل سال ۲۰۱۱ یعنی دو سال پس از ایجاد بیت کوین برمی‌گردد. ناکاموتو برای اکوسیستم بیت‌کوین، از این جهت مهم است که خالق و بنیان‌گذار آن است. از نظر بسیاری از طرفداران رمزارزها هویت این شخص و آینده بیت‌کوین ارتباط تنگاتنگی با هم دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا ضمن بررسی بیشتر هویت ساتوشی ناکاموتو، درباره کاندیداهای احتمالی این عنوان بیشتر بحث کنیم.

ساتوشی ناکاموتو، مخترع بیت کوین کیست؟

اولین بیت کوین در سال ۲۰۰۹ به صورت رسمی توسط شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو که هویت واقعی آن مشخص نبود، معرفی شد. مخترع بیت کوین به هیچ عنوان هویت واقعی خود را فاش نکرد. آخرین جمله‌ای که از او شنیده شده است، این عبارت است:

من به دنبال کارهای دیگر رفته‌ام

منظور از این جمله این است که ناکاموتو به عنوان مخترع بیت کوین به سراغ برنامه‌های جدیدی رفته است و دیگر کاری با این رمزارز ندارد. اما آیا در واقعیت نیز همین مسئله رخ داده است؟

برآوردها نشان می‌دهد که در دو کیف پول بیت‌کوین مرتبط با ناکاموتو حدود ۹۸۰۰۰۰ بیت‌کوین موجود است. این عدد در ماه می سال ۲۰۲۱ چیزی حدود ۵.۴ میلیارد دلار ارزش دارد. این مسئله به وضوح اهمیت این شخص را در زمینه آینده بیت‌کوین معین می‌کند. باید توجه نمود که فقط ۲۱ میلیون بیت‌کوین در دنیا قابل استخراج است؛ لذا دارایی ساتوشی ناکاموتو کاملاً بر این بازار اثرگذار است.

علی‌رغم تلاش‌های بسیاری که برای فاش شدن هویت این شخص انجام شده است، تاکنون این مسئله دست نیافتنی بوده است. تاکنون چندین نفر به عنوان ناکاموتو واقعی معرفی شده‌اند؛ اما هیچ‌کدام از این موارد اثبات نشده است.

آیا مشخص نبودن نام مخترع بیت کوین جای نگرانی دارد؟

با مطالعه مقاله تا اینجا یک سؤال بزرگ به وجود می‌آید؛ مخفی بودن هویت واقعی خالق بیت کوین برای سرمایه‌گذاران در این ارز دیجیتال خطرناک نیست؟ این احتمال وجود دارد که یک روز همه دارایی سرمایه‌گذاران در بیت کوین به تاراج برود؟

ناشناس ماندن ساتوشی ناکاماتو خطرناک نیست ؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خیر؛ بیت کوین دارای پروتکل متن‌باز است. نرم‌افزار و پروتکل بیت کوین به صورت کاملاً متن‌باز منتشر شده است. این قابلیت وجود دارد که هرکسی در هرجایی از دنیا بتواند کد پروتکل بیت کوین را تغییر دهد و اصطلاحاً آن را بهینه‌سازی کند. در نتیجه به هیچ عنوان مشخص نبودن نام مخترع بیت کوین، جای نگرانی ندارد. ساتوشی ناکاموتو واقعی نیز مانند سایر توسعه‌دهندگان تنها یک نقش در ایجاد تغییرات در پروتکل بیت کوین دارد.

دلایل مخفی ماندن نام مخترع بیت کوین چیست؟

اینکه کسی نمی‌داند مخترع بیت کوین کیست، شاید چند دلیل و فرضیه اصلی داشته باشد که عبارت‌اند از:

  • شاید پشت پرده بیت کوین یک دولت یا مجموعه سیاسی باشد که مایل نیست هویت واقعی‌اش فاش شود تا بتواند برنامه‌های خود را پیش ببرد.
  • ارزهای دیجیتال به عنوان رقیب بسیار جدی برای سیستم‌های مالی سنتی در دنیا به شمار می‌روند. این مسئله قطعاً برای بانک‌ها و بسیاری مجموعه‌هایی که حیاتشان در گروه ارزهای فیات است، اصلاً قابل پذیرش نیست؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که مخترع بیت کوین از ترس جان خود، هویتش را فاش نکند.
  • این احتمال وجود دارد که از سال ۲۰۱۱ تاکنون ساتوشی ناکاموتو واقعی فوت کرده باشد و دیگر هویت آن هیچ‌گاه فاش نشود.

به هر ترتیب سه فرضیه فوق صرفاً در حد فرضیه باقی مانده‌اند و کسی هنوز از هویت واقعی خالق بیت کوین اطلاعی ندارد.

چه کسانی تاکنون به عنوان مخترع بیت کوین معرفی شده‌اند؟

علی‌رغم اینکه اشاره کردیم هنوز مشخص نیست مخترع بیت کوین کیست، اما از همان ابتدای عرضه بیت کوین تاکنون رسانه‌ها احتمالات مختلفی را بررسی کرده‌اند. همچنین چند نفر نیز تاکنون خودشان ادعا کرده‌اند که ساتوشی ناکاموتو واقعی هستند؛ اما به هیچ عنوان نتوانسته‌اند ادعای خود را ثابت کنند. در ادامه به معرفی این افراد می‌پردازیم.

دوریان ناکاموتو؛ در ردیف اولین کاندیداهای مخترع واقعی بیت کوین

شاید در بین کاندیداهای مختلف مطرح شده، دوریان ناکاموتو نزدیک‌ترین شخص به ناکاموتو واقعی باشد. خبرگزاری نیوزویک در مارس سال ۲۰۱۴، دوریان را به عنوان خالق بیت‌کوین معرفی کرد. نیوزویک پنج مقاله در این زمینه منتشر کرد. این نخستین بار بود که یک خبرگزاری مهم در خصوص این مسئله ورود جدی کرده است؛ بنابراین در میان فعالان بازار رمزارزها این مسئله بسیار مورد توجه قرار گرفت.

دوریان ناکاماتو

در مقاله‌های نیوزویک، به چندین شباهت میان دوریان و ساتوشی اشاره شده است. نخستین مسئله این است که هر دو این اشخاص هویت ژاپنی دارند. دوریان فارغ‌ التحصیل رشته فیزیک از دانشگاه کالیفرنیا است.

در مقاله نیوزویک این ادعا مطرح شده است که او دیگر درگیر بیت‌کوین نیست و اداره امور را به کسان دیگری سپرده است. البته آقای دوریان ناکاموتو این موضوع را بعداً کامل تکذیب کرده است و گفته که هیچ ارتباطی با ساتوشی ناکاموتو واقعی ندارد. دوریان هرگونه شایعه مبنی بر مخترع بیت کوین بودن را رد کرده است.

پر سر و صداترین اتفاق مربوط به انتشار عکسی از خانه دوریان در نیوزویک بود که به دلیل نقض حریم خصوصی در بین کاربران رمزارزها بسیار واکنش منفی در پی داشت. بسیاری از فعالان این بازار نیز هر گونه ارتباطی بین دوریان و ناکاموتو را رد کردند.

البته اگر چه این مقاله‌ها برای کشف هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو چندان فایده‌ای نداشت ولی برخی از این مسئله سوء استفاده کردند. در یک کمپین آنلاین بیش از ۱۰۰ بیت‌کوین از طرف دوریان ناکاموتو برای او جمع‌ آوری شد. دوریان در یک ویدیو در یوتیوب به همراه آندریاس آنتونوپولوس حاضر شد و از جامعه بیت‌کوین به دلیل حمایت‌هایشان تشکر و قدردانی نمود.

کریگ رایت، نخستین مدعی مخترع بیت کوین

معمولاً بسیاری از افرادی که به عنوان ناکاموتو معرفی شده‌اند، توسط دیگران به این عنوان لقب گرفته‌اند. اما در خصوص کریگ رایت این مسئله کاملاً دگرگون است. او یک نابغه استرالیایی است که خود ادعا کرده است که ساتوشی ناکاموتو واقعی است.

کریگ رایت

در دسامبر سال ۲۰۱۵ مجله وایرد، در یک مطلب ادعا کرد که قوی‌ترین شواهد در خصوص ناکاموتو واقعی را پیدا کرده است. در این مقاله از کریگ رایت که در کنفرانس سرمایه‌گذاران بیت‌کوین در اسکایپ در حال سخنرانی بود، سخن به میان آمد. این کنفرانس در سال ۲۰۱۵ در لاس‌وگاس برگزار شد.

وقتی در خصوص مدارک به دست آمده در خصوص او، از کریگ سؤال شد، او گفت که این مدارک تنهای بخشی از همه چیز است. مدرک تحصیلی کریگ رایت، کارشناسی ارشد آمار است. او همچنین دو مدرک دکتری تاکنون اخذ کرده است. او همچنین تأکید کرد که مدت‌هاست با این مسائل دست و پنجه نرم می‌کند.

شواهد مجله وایرد، شامل ارجاع به کاغذ رمزارز منتشر شده در وبلاگ شخصی رایت بود که ماه‌ها قبل از شروع انتشار کاغذ سفید بیت‌کوین منتشر شد. علاوه بر این نامه‌های الکترونیکی و مکاتبه‌ای او با وکیلش در این زمینه نیز منتشر شد. رونوشتی نیز از جلسات او و وکیلش با مسئولان امور مالیاتی منتشر شد که در بخشی از آن آمده بود: من تمام تلاش خود را کردم که این واقعیت را که من خالق بیت‌کوین هستم، از سال ۲۰۰۹ مخفی نگه دارم. در ظاهر نام مخترع بیت کوین کشف شده بود؛ اما ناگهان ورق برگشت.

خیلی زود به مستنداتی که پیش از آن ارائه شده بود، خدشه وارد شد. مجله وایرد این موضوع را پیگیری کرد. در نهایت به چندین تناقض در این پرونده برخورد. به عنوان مثال در تاریخ انتشار مطالب در وبلاگ رایت، ظاهراً دست‌کاری صورت گرفته بود. همچنین مشخص شد که ادعاهای او در خصوص ساتوشی ناکاموتو بودن در اداره مالیات کذب است. اما کریگ رایت همچنان ادعا می‌کند که مخترع بیت کوین است. او با افزایش فعالیت‌ها و اثرگذاری خود در بازار بیت‌کوین، به دنبال اثبات این مسئله است. البته به نظر نمی‌رسد به نتیجه‌ای برسد.

نیک سابو، یک حقوق‌دان متخصص کامپیوتر

نیک سابو یک مهندس کامپیوتر و کارشناس مسائل حقوقی است. وی به عنوان پیش‌گام در مفهوم قراردادهای هوشمند در مقاله‌ای در سال ۱۹۹۶ شناخته شده است.

آیا نیک سابو مخترع بیت کوین است

یک نویسنده به نام دومنیک فریزبی در کتاب خود با عنوان «بیت‌کوین: آینده پول است؟» این ادعا را مطرح کرد که نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو واقعی مخترع بیت‌کوین است. او از پی مشورت با یک متخصص امور نوشتاری به این نتیجه رسید که سبک نوشتاری سابو، مشابه ساتوشی است. البته این استدلال چندان محکمه‌پسند نیست و نمی‌توان به صرف این دلیل، مسئله به این مهمی را اثبات نمود.

ایلان ماسک، جدید‌ترین کاندید مخترع بیت کوین بودن

در طول سال‌های اخیر، همه فعالان بازار ارزهای دیجیتال به قدرت و نفوذ ایلان ماسک در این بازار پی برده‌اند. این مسئله در کنار مخفی بودن نام مخترع بیت کوین همواره شک و تردید‌ها را در میان فعالان این بازار تقویت می‌کرد. بالاخره در اوایل سال ۲۰۲۱ بنیان‌گذار ارز دیجیتال ترون، در یک توییتی ادعا کرد که ایلان ماسک همان ساتوشی ناکاموتو واقعی، مخترع بیت کوین است.

آیا ایلان ماسک مخترع بیت کوین است

از همان روز تاکنون ایلان ماسک هیچ واکنشی نسبت به این ادعا نداشته است. همچنین با رفتارها و عملکرد خود بر این حدس و گمان دامن زده است. حمایت‌هایی که او و تیم همراهش از بیت کوین داشتند، بالاخره در چند ماه گذشته قیمت ارز را برای اولین بار در تاریخ به بالای ۴۰۰۰۰ دلار رساند.

البته در گذشته نیز این ادعا مطرح شده بود. یکبار در سال ۲۰۱۸ ایلان ماسک در یک توییت این مسئله را به صورت کامل رد کرد و گفت که تنها سهم کوچکی از بازار بیت کوین را در اختیار دارد؛ اما از آن روز تا حالا جریان اتفاقات شرایط را پیچیده‌تر کرده است. به هر ترتیب ایلان ماسک همچنان به عنوان یکی از کاندیداهای بالقوه برای خلق بیت کوین به شمار می‌رود.

کلام پایانی

در کنار افرادی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، هستند کسانی دیگر که در این سال‌ها به عنوان ساتوشی ناکاموتو واقعی معرفی شده‌اند؛ اما چهار موردی که به آن اشاره کردیم، مهم‌ترین گزینه‌ها در طول سال‌های اخیر بوده‌اند. به هر ترتیب هنوز مشخص نشده است که مخترع بیت کوین کیست و چه هویتی دارد. تلاش‌ها برای کشف نام مخترع بیت کوین صرفاً در حد حدس و گمان باقی مانده است.