راه‌های مختلفی برای افزایش امنیت حساب کاربری تریدرها در صرافی‌های رمز ارزها و بروکرهای بازار فارکس وجود دارد. برخی از این راه‌ها مانند استفاده از نرم افزار Google Authenticator نقش مهمی در ارتقای امنیت حساب کاربری ما دارد؛ چرا که عملا شانس دسترسی دیگران به حساب کاربری ما را به شدت کاهش می‌دهد. البته استفاده از نرم افزار Google Authenticator خالی از دردسر نیز نیست. بک اپ گیری از گوگل اتنتیکیتور در اینجا موضوعیت پیدا می‌کند.

در حالت کلی این اپلیکیشن را روی یک تلفن همراه نصب می‌کنید و کدهایی که در اختیار شما می‌گذارد برای ورود به به حساب کاربری خود در بروکرها یا صرافی‌های بازارهای مالی استفاده می‌کنید. گاهی اوقات ممکن است که به دلایل مختلفی مانند سرقت شدن یا خرابی تلفن همراه، امکان دسترسی به این اپلیکیشن را نداشته باشید. سؤالی که به وجود می‌آید این است که تکلیف کدهای نرم افزار Google Authenticator چه می‌شود؟ آیا دیگر امکان دسترسی به حساب‌های کاربری خود در را نخواهید داشت؟

برای جلوگیری از بروز این مشکل که بعضا می‌تواند دسترسی شما را برای همیشه به حساب کاربری‌تان مسدود کند، ما در کلینیک سرمایه یک پیشنهاد عالی داریم. بهترین کار بک اپ گیری از گوگل اتنتیکیتور است. برای این منظور باید دو تلفن همراه در اختیار داشته باشید. در این روش کدهای گوگل اتنتیکیتور را روی دو تلفن همراه ذخیره می‌کنید تا در صورتی که یکی از موبایل‌ها به هر دلیلی از دسترس شما خارج شد، بتوانید از بک اپ موجود در تلفن دیگر استفاده کنید.

مراحل بک اپ گیری از گوگل اتنتیکیتور

برای بک اپ گیری از گوگل اتنتیکیتور باید چند مرحله را پشت بگذارید که در اینجا یک به یک آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

۱. ورود به بخش Export Accounts

آموزش بک اپ گیری از Google Authenticator را آغاز می‌کنیم. وارد نرم افزار Google Authenticator در تلفن همراه اول خود شوید که در حال حاضر کدهای مربوط به حساب‌های کاربری خود را در آن ذخیره دارید. در صفحه اصلی، در قسمت بالا سمت راست صفحه یک منو با نماد سه نقطه وجود دارد. با کلیک آن روی یک منو شامل سه گزینه برای شما به نمایش در می‌آید. روی گزینه Export Accounts کلیک کنید.

۲. انتخاب اکانت‌ها برای بک اپ گیری

آموزش بک اپ گیری از گوگل اتنتیکیتور را ادامه می‌دهیم. در ادامه یک صفحه جدیدی باز می‌شود که باید روی گزینه Continue در پایین آن کلیک کنید. پس از آن در صفحه جدید، اکانت‌هایی که به نرم افزار گوگل اتنتیکیتور اضافه کرده‌اید، به نمایش در می‌آید. در اینجا بهتر است که تمام اکانت‌های خود را انتخاب کنید و در نهایت در پایین صفحه روی گزینه Export بزنید. به این ترتیب یک صفحه حاوی QR کد برای شما نشان داده می‌شود.

۳. انتقال اکانت‌ها به تلفن همراه دوم

حال نوبت به تلفن همراه دوم می‌رسد. در این تلفن نیز نرم افزار Google Authenticator را نصب کنید و وارد محیط آن شوید. در صفحه اصلی دو گزینه برای شما نشان داده می‌شود. گزینه Scan a QR Code را انتخاب کنید. حال کافیست که QR کد تلفن همراه اول اسکن کنید. به این ترتیب کدها در لحظه به تلفن همراه دوم شما نیز انتقال پیدا می‌کند.

۴. ذخیره کدها در تلفن همراه اول

به محض انجام این کار در موبایل اول شما یک پیام نمایش داده می‌شود. در قالب این پیام از شما پرسیده می‌شود که آیا اکانت‌های منتقل شده از نرم افزار پاک شوند یا خیر. روی گزینه Keep All Exported Accounts کلیک کنید. و در نهای گزینه Done را پایین صفحه را انتخاب نمایید.

به این ترتیب کار بک اپ گیری از گوگل اتنتیکیتور انجام می‌شود و کدهای مربوط به حساب‌های کاربری شما در هر دو تلفن همراه ذخیره می‌شود. در این حالت در صورت از دسترس خارج شدن هر یک از تلفن‌های همراه می‌توانید از اطلاعات تلفن همراه دیگر خود استفاده کنید. بک اپ گیری از Google Authenticator کار چندان دشواری نیست؛ اما اهمیت بسیار زیادی دارد که توصیه می‌کنیم حتما در اسرع وقت این کار را انجام دهید.