احتمالا از روزی که وارد دنیای کریپتو شدید مثل من خیلی کلمه غیرمتمرکز یا decentralize رو خوندید و شنیدید. در ادامه میخوایم با هم بفهمیم که این کلمه غیرمتمرکز دقیقا به چه معنی است.

بزارید با یه مثال شروع کنم که کاملا درکش کنیم، اگه دانشجو بودید یا دانشجو هستید کاملا میدونید انتخاب واحد چه استرس و مشکلاتی داشته و داره، همه قبل از اینکه انتخاب واحد شروع بشه پشت سیستم اماده میشینن تا سریع این کار انجام بدن ولی این همزمانی ثبت نام ما، با کلی دانشجوی دیگه باعث میشه سرعت سایت دانشگاه به شدت افت کنه و حتی کلا از دسترس خارج بشه.

دلیل این اتفاق این که سرورهایی که سایت دانشگاه روش قرار داره خیلی محدود و توانایی سرویس دادن به تعداد زیادی دانشجو در یک زمان مشخص رو نداره یا بقول متخصصین این حوزه پهنای باند کافی رو نداره

شما اتوبان تهران کرج در نظر بگیر که ۴ تا لاین داره و ظرفیتش ۱ میلیون ماشین، حالا اگه یهو ۱۰ میلیون ماشین واردش بشه ترافیک میشه، کند میشه. دقیقا یه همچین اتفاقی برای سرور های دانشگاه هم میوفته.

اما این مشکلی نیست که راه حلی براش وجود نداشته باشه، با پیشرفت تکنولوژی، ایده ی جدیدی مطرح شد که اقا چرا الان که همه به اینترنت دسترسی دارن باید از یه سرور متمرکز استفاده بشه ؟ چرا مردم به صورت مستقیم با هم در ارتباط نباشن؟ چرا از هم دیگه سرویس نگیرن و به هم سرویس ندن؟

حتما لازم نیست که ما یه سرور بزاریم اینجا و همه به این سیستم وصل بشن، میتونیم کاری کنیم که مردم از منابع خودشون (همون سی پی یو و هارد) به‌صورت مستقیم استفاده کنن و هم سرویس دهنده باشن و هم سرویس گیرنده.

مثلا شما میخواید یه اهنگ دانلود کنی به‌جای اینکه از سرور سایت دانلودش کنی از رو گوشی من دانلود کنی، منم وقتی میخوام یه اهنگی رو دانلود کنم از گوشی شما یا یه نفر دیگه دانلود کنم. یعنی هممون همزمان هم سرویس دهنده و هم سرویس گیرنده باشیم.

حالا چه اتفاقی میوفته؟ بر خلاف اون سیستم متمرکز که وقتی درخواست ها زیاد میشد، شبکه هم ضعیف یا قطع میشد اینجا دیگه شبکه ضعیف نمیشه و از دسترس هم خارج نمیشه چرا؟ چون سرور متمرکزی وجود نداره و فایل ها رو کامپیوتر و گوشی های مردم تو کل دنیا قرار گرفته – یعنی غیرمتمرکز شده و افرادی هم که از این سیستم استفاده میکنن روی این شبکه نظارت و کنترل دارن و جالب اینجاست که هرچقدر افرادی که از این سیستم استفاده میکنن، بیشتر بشه، این شبکه هم قوی تر میشه چون تعداد سرویس گیرنده ها و سرویس دهنده ها افزایش پیدا میکنه.

حالا میتونیم معنی غیرمتمرکز رو راحت تر درک کنیم. غیرمتمرکز یعنی اطلاعات در دست نهاد یا سازمان خاصی نیست، بلکه اطلاعات در سراسر شبکه پراکنده شده.