بازی آپلند (Upland) چیست؟ در طول چند سال اخیر صنعت گیمینگ فضاهای جدیدی را تجربه کرده است که از قضا طرفداران زیادی نیز در سراسر دنیا دارد. ماجرا از یک ایده به ظاهر ساده نشئت می‌گیرد؛ امکان کسب درآمد از محل بازی‌ها جاذبه فوق‌العاده‌ای برای گیمرها دارد.این فاکتور تا حدی باعث می‌شود که گیمرها چشم خود را روی نقاط ضعف بازی‌ها نیز ببندند. از طرفی مطرح شدن مفهومی به نام متاورس، هیچ صنعتی را به اندازه صنعت گیمینگ تحت‌الشعاع قرار نداده است. امکان حضور در یک دنیای مجازی به صورت سه بعدی آن چیزی است که می‌تواند انقلابی در عرصه بازی‌ سازی ایجاد کند. در ادامه قصد داریم به معرفی یکی از بازی‌های متاورس یعنی آپلند بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بازی آپلند چیست؟

صنعت گیمینگ و بلاک چین در سال‌های اخیر به طورر قابل توجهی با یکدیگر ترکیب شده‌اند. به گونه‌ای که بازی‌های بلاک‌چینی مختلفی از جمله دیسنترالند، سندباکس و اکسی اینفینیتی راه‌اندازی شده‌اند که علاقه‌مندان زیادی نیز دارند. بازی Upland یکی از جدیدترین بازی‌های بلاک‌چینی است که در دنیای متاورس جریان دارد. این بازی روی بلاک‌چین ایاس (EOS) راه‌اندازی شده است.

بازی آپلند چیست

موضوع بازی آپ لند، شباهت زیادی به دیسنترالند دارد. در این بازی نیز افراد می‌توانند اقدام به خرید و فروش زمین‌های مجازی کنند. در ادامه به فعالیت‌هایی در سطح زمین خود بپردازند. با افزایش ارزش آن‌ها نیز در ادامه از طریق فروش زمین، امکان کسب درآمد را برای خود خواهند داشت. توسعه دهندگان بازی در تلاش هستند که قابلیت‌های جدیدی را به بازی اضافه کنند تا به این ترتیب ضمن افزایش جذابیت آپلند، راه‌های کسب درآمد جدیدی نیز پیش روی گیمرها ایجاد کنند.

راهنمای بازی Upland

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های بازی Upland، سبک بودن آن است. به این معنی که در حال حاضر به راحتی می‌توان در قالب اپلیکیشن‌های موبایل (اندروید و iOS) و دسکتاپ (وب اپلیکیشن) وارد محیط بازی شد. در محیط بازی یک نقشه بزرگ از زمین‌های موجود در دنیای بازی در اختیار شما قرار می‌گیرد. هر یک از این زمین‌ها دارای خصوصیات منحصربه‌فرد خود است. برای خرید و فروش آن‌ها نیز از توکن‌های غیرمثلی استفاده می‌شود. به این ترتیب هر قطعه زمین با یک توکن NFT شناسنامه‌دار می‌شود.

برای آموزش بازی Upland باید اقدام به دانلود و نصب آن از طریق سایت اینترنتی آپلند نمایید. ثبت نام و ورود به بازی صرفا با استفاده از یک نشانی ایمیل معتبر و تعیین رمز عبور امکان‌پذیر است. در ابتدای ورود به بازی تعداد توکن UPX در اختیار شما قرار می‌گیرد و به کمک آن‌ها می‌توانید برخی از قطعات زمین موجود در بازی را خریداری کنید. UPX به عنوان پول مجازی و رسمی بازی Upland به شمار می‌رود. البته در صورتی که تمایل به خرید قطعات زمین بزرگ در بازی دارید، باید حساب کاربری خود را با توکن UPX شارژ کنید.

ویزیتور و آپلندر

از نظر ارزش، هر ۱۰۰۰ واحد توکن UPX برابر ۱ دلار قیمت دارد. گیمرها در بازی به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱. ویزیتور (Visitor)

ویزیتورها به عنوان گیمرهایی شناخته می‌شوند که دارایی آن‌ها کمتر از ۱۰ هزار UPX است. در بدو ورود به بازی عموم گیمرها دارای نقش ویزیتور هستند. این دسته از افراد می‌توانند با دارایی خود به خرید و فروش زمین در بازی بپردازند؛ اما به هیچ عنوان امکان نقد کردن دارایی خود را ندارند. برای این منظور کلیدهای خصوصی بازی، توسط توسعه دهندگان بازی کنترل می‌شود.

۲. آپلندر (Uplander)

گروه دوم گیمرهای آپلند، تحت عنوان آپلندر شناخته می‌شوند. این دسته از افراد دارای سرمایه بیش از ۱۰ هزار توکن UPX هستند. به عبارت دیگر سرمایه آن‌ها از ۱۰ دلار بالاتر است. کیف پول‌های اختصاصی این کاربران تحت مدیریت خودشان قرار دارد و توسعه دهندگان بازی کنترلی روی آن‌ها ندارد. به این ترتیب امکان خرید و فروش دارایی به منظور کسب درآمد برای آپلندرها وجود دارد.

نحوه خرید زمین در آپلند

نحوه خرید زمین در Upland

در دنیای متاورس هر فردی یک آواتار اختصاصی دارد که به نمایندگی از او به فعالیت می‌پردازد. در قالب بازی آپلند نیز همین ماجرا صدق می‌کند. آواتار اختصاصی هر فرد در این بازی تحت عنوان کاوشگر شناخته می‌شود. برای جستجو در سطح زمین‌های موجود در بازی باید از این کاوشگر استفاده کنید. گردش در سطح زمین‌ها آزاد و رایگان است؛ اما اگر قرار باشد، کاوشگر را به طور مستقیم به نقطه خاصی از زمین‌های بازی هدایت کنید، باید هزینه پرداخت نمایید. این هزینه برابر ۴۰ توکن UPX است.

بعد از جستجو و پیدا کردن ملک مورد نظر، نوبت به خرید آن می‌رسد. با قرار گرفتن روی هر قطعه زمین، می‌توانید مجموعه اطلاعاتی که درباره آن وجود دارد را مشاهده کنید. به این ترتیب در صورتی که ملکی توجه شما را به خود جلب کرده باشد، می‌توانید برای خرید آن اقدام کنید. نکته دیگری که باید در خصوص بازی Upland بدانید، رنگ‌بندی زمین‌ها در محیط بازی است. هر رنگ دارای مفهوم خاصی است که عبارت‌اند از:

  • سبز کم رنگ: زمین‌هایی که ویزیتورها می‌توانند خرید و فروش کنند.
  • سبز پررنگ: زمین‌هایی که مالک دارند و زمین خود را برای فروش قرار دادند.
  • آب کم رنگ: زمین‌هایی که در اختیار آپلندرها هستند.
  • خاکستری: زمین هایی که هنوز فروش نرفته است و برای فعال کردن آنها باید اکسپلور را به سمت این زمین ها منتقل کنیم.

روش‌های کسب درآمد در بازی Upland

در قالب بازی آپلند، تدابیر مختلفی برای کسب درآمد در اختیار گیمرها قرار گرفته است. از جمله راه‌هایی که برای این منظور پیش روی شما قرار دارد، عبارت‌اند از:

۱. خرید ملک و دریافت اجاره

وقتی ملکی را در بازی خریداری می‌کنید، به طور ماهانه اجاره‌ای به شما تعلق می‌گیرد. میزان این اجاره به عوامل مختلفی از جمله محل قرارگیری ملک، میزان رفت و آمد در آن و … بستگی دارد. در زمان خرید ملک امکان مشاهده میزان اجاره‌ای که به آن تعلق می‌گیرد، وجود دارد. حتما این مسئله را در نظر داشته باشید تا بتوانید درآمدزایی خوبی از این محل داشته باشید.

۲. خرید و فروش ملک

بعد از خرید ملک، راه‌های مختلفی برای ساخت و ساز در آن و اصطلاحا آباد کردن زمین در اختیار وجود دارد. به واسطه این کار می‌توانید ارزش زمین خریداری شده خود را افزایش دهید و در آینده با چندین برابر قیمت آن را بفروشید و درآمد کسب کنید.

۳. انجام مأموریت‌های پیدا کردن گنج در بازی

در قالب بازی آپلند، مأموریت‌هایی برای پیدا کردن گنج‌ها در زمین‌های بازی نیز برای گیمرها در نظر گرفته می‌شود. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید از این طریق نیز به درآمد برسید. به طور کلی زمان محدودی برای شما در نظر گرفته می‌شود و به واسطه برخی از علایم باید بتوانید گنج مورد نظر در محیط بازی را پیدا کنید. اگر موفق به انجام این کار شوید، متناسب با گنج کشف شده، جایزه دریافت خواهید کرد.

استخرهای بازی آپلند

نکته دیگری که لازم است در این مقاله اشاره کنیم، نحوه مدیریت هزینه‌ها و پرداخت‌ها در بازی Upland است. تا کنون ۱۰۰ میلیارد توکن UPX توسط توسعه دهندگان بازی در بلاک‌چین EOS ایجاد شده است. این ۱۰۰ میلیارد توکن به دو بخش تقسیم شده است که عبارت‌اند از:

۱. استخر Upland

۵۰ میلیارد توکن در این استخر قرار دارد. این استخر زیر نظر تیم توسعه دهنده بازی کنترل و اداره می‌شود. به این ترتیب که کاربران در صورت که نیاز به خرید توکن UPX داشته باشند، از این استخر هر ۱۰۰۰ توکن را به قیمت یک دلار خریداری می‌نمایند. درآمد حاصل از این بخش صرف توسعه بازی می‌شود.

۲. استخر Community

مدیریت هزینه‌های دریافتی و پرداخت در بازی در این استخر با ۵۰ میلیارد توکن ذخیره انجام می‌شود. توکن‌های پرداختی افراد برای انجام فعالیت‌های مختلف در بازی، به این استخر واریز می‌شود و از این جا مدیریت پرداخت پاداش‌های گیمرها انجام می‌پذیرد.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که بازی Upland چیست. اگر به دنبال کسب درآمد از محل بازی‌های بلاک‌چینی هستید، بازی آپلند، یکی از جذاب‌ترین گزینه‌هایی است که در حال حاضر وجود دارد. در قالب این بازی می‌توانید با انجام فعالیت‌های مختلف به درآمد برسید. هر چند که با توضیحات بالا مشخص شد که برای ورود به بازی نیاز به پرداخت هزینه نیست؛ اما اگر می‌خواهید که زمین‌های خوبی را در بازی تصاحب کنید، حتما باید دست به جیب شوید. روی هم رفته به نظر می‌رسد که در آینده باید شاهد خبرهای بسیار بیشتری از بازی‌های Play to Earn بلاک‌چینی باشیم.