اگر بتوانیم بهترین زمان فروش ارز دیجیتال را تشخیص دهیم، قطعاً سودمان از هر معامله به حداکثر می‌رسد. البته، تشخیص این موضوع کار دشواری است. هرچند که راه‌حل قطعی برای شناسایی زمان مناسب برای فروش ارز دیجیتال وجود ندارد؛ اما استراتژی‌های خاصی تعریف شده‌اند که با استفاده از آن‌ها می‌توان کسب سود از معاملات را بهینه کرد. اگر می‌خواهید در بازار پُرنوسان رمزارزها فرصت‌های طلایی معاملاتی را شناسایی کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چهار قانون سرمایه‌گذاری

قبل از آشنایی با روش‌های تشخیص بهترین زمان فروش ارز دیجیتال، باید با چهار قانون کلیدی و ثابت در تمام بازارهای مالی آشنا شوید. اگر قرار است در بازار به‌عنوان سرمایه‌گذار فعالیت کنید، باید این قوانین را بپذیرید و بر مبنای آن‌ها تصمیم بگیرید. چهار قانون اصلی سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از:

  • فقط دارایی‌ای را بخرید که می‌توانید آن را به‌طور کامل از دست بدهید.
  • باید دقیقاً بدانید که روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید. به‌هیچ‌وجه بر مبنای تبلیغات تصمیم نگیرید.
  • اگر تجربه کافی ندارید، سراغ سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در دارایی‌های مهم بروید؛ مثلاً سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین برای دوره‌ای پنج‌ساله.
  • بعد از تعیین اهداف، برنامه مشخصی برای خریدوفروش تنظیم کنید و به آن پایبند باشید.

شاید بگویید که گفتن و نوشتن درباره این قوانین آسان است؛ اما انجام آن‌ها در عمل دردسرهای زیادی دارد. واقعیت نیز همین‌ است.

تحولات بازار ارزهای دیجیتال

پیشرفت‌های بازار رمزارزها در سال‌های اخیر، آن را به گزینه‌ای نسبتاً جاافتاده بین بازارهای مالی دیگر تبدیل کرده است. ارزش این بازار از دو تریلیون دلار فراتر رفته است. هرچند نوسانات مقطعی در بازار رمزارزها همچنان به قوت خود پابرجاست؛ ارزهای دیجیتال در حال تثبیت کردن خود در اقتصاد جهانی هستند.

شرایط به سمتی پیش می‌رود که حتی برخی از کارشناسان اقتصادی، بیت‌کوین را با طلا مقایسه می‌کنند. در وهله اول، اینکه بیت‌کوین بهتر است یا طلا اهمیت ندارد؛ بلکه مقایسه یک دارایی دیجیتال با کمتر از پانزده سال سابقه ابداع، با قدیمی‌ترین دارایی سرمایه‌ای در دنیا، یعنی طلا، به‌خوبی پیشرفت بازار رمزارزها را نشان می‌دهد.

در این وضعیت، هولد کردن و سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در ارزهای دیجیتال، بیش از گذشته با استقبال مواجه شده است. بسیاری از صاحبان بیت‌کوین دارایی‌های خود را نمی‌فروشند؛ زیرا معتقدند در آینده این ارز دیجیتال به بخش مهمی در سیستم پولی دنیا تبدیل خواهد شد. آن‌ها حتی در بازارهای نزولی به دنبال فرصت مناسب برای افزایش دارایی خود هستند.

با وجود این، نباید فراموش کرد که روندهای صعودی و نزولی در بازارهای مالی، هیچ‌گاه برای همیشه ادامه نخواهد یافت. از طرفی با بررسی دامیننس بیت کوین، به‌خوبی می‌توان متوجه شد که مجموعه بازار ارزهای دیجیتال به BTC وابسته است. دامیننس بیت کوین در بدترین حالت در سال‌های اخیر، بیشتر از ۴۰ درصد بوده است.

بیشتر بخوانید: هولد کردن ارز دیجیتال یا هودل HODL چیست؟

چه زمانی ارز دیجیتال خود را بفروشیم؟

چه زمانی ارز دیجیتال بفروشیم

بهترین زمان فروش ارز دیجیتال برای هر معامله‌گر با دیگران متفاوت است. اهداف و برنامه‌ریزی شماست که مشخص می‌کند چه زمانی باید دست به فروش دارایی خود بزنید. سؤال مهمی وجود دارد که قبل از فروش ارز دیجیتال همواره باید به آن فکر کنید؛ با پول نقد حاصل از فروش دارایی خود چه کار خواهید کرد؟ اگر پاسخ قانع‌کننده‌ای برای این سؤال ندارید، فروختن ارز دیجیتال تصمیم درستی نیست.

با این توضیح، باید شاخص‌های مهمی را برای تصمیم‌گیری درباره بهترین زمان فروش ارز دیجیتال مدنظر قرار دهید که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. آیا پروژه همچنان معتبر است؟

هر پروژه معتبر ارز دیجیتال در زمان رونمایی، وایت پییر و نقشه راه خود را در اختیار عموم قرار می‌دهد. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای حتماً وایت پیپر و نقشه راه پروژه‌ها را مطالعه می‌کنند. بر این اساس، اگر پروژه‌ای ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد، برای خرید رمزارز آن اقدام می‌کنند.

با وجود این، بارها پیش آمده است که پروژه‌ها در میانه راه از مسیر اصلی منحرف شوند. این اتفاقات سبب خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی سرمایه‌گذاران می‌شود؛ بنابراین، هر زمان احساس کردید پروژه‌ای از اهداف و برنامه‌های اعلام‌شده فاصله گرفته است، برای فروش توکن آن برنامه‌ریزی کنید.

گاهی اوقات پیش می‌آید که صرافی‌های معتبری مانند بایننس و کوکوین، ارز دیجیتالی را از فهرست معاملات خود حذف می‌کنند. اگر با این موضوع مواجه شدید، بلافاصله باید دست به کار شوید و بررسی‌های موشکافانه‌ای انجام دهید. در بسیاری از مواقع، حذف ارز دیجیتال از صرافی معتبر، نشانه‌ای جدی برای فروش آن است.

۲. عوامل خارجی کلان بازار را بررسی کنید

بازار ارزهای دیجیتال به سطحی از بلوغ رسیده است که مانند بازارهای مالی دیگر، از عوامل اقتصادی و سیاسی کلان خارجی تأثیر بپذیرد؛ بنابراین، شما به‌عنوان سرمایه‌گذار در این بازار، حتماً باید شرایط خارجی را نیز در نظر بگیرید. برای مثال، شروع همه‌گیری کرونا در سال ۲۰۱۹، زمینه‌ساز ورود سرمایه‌های بیشتر به بازار رمزارزها شد و به همین دلیل، سال ۲۰۲۱ دوران پرشکوه بازار ارزهای دیجیتال لقب گرفت.

در مثالی دیگر، می‌توان به جنگ روسیه و اوکراین اشاره کرد. بروز این جنگ بر بازار رمزارزها تأثیر منفی گذاشت و باعث شد روند نزولی بازار، هرچند برای مدت کوتاهی، تشدید شود؛ بنابراین، برای تشخیص بهترین زمان فروش ارز دیجیتال، باید اخبار تأثیرگذار خارج از بازار را دنبال و ترجیحاً وقایع پیش رو را پیش‌بینی کنید.

۳. میزان رشد ارز دیجیتال را بررسی کنید

اگر ارزش سرمایه‌گذاری شما حدود دو تا سه برابر افزایش یافته، زمان مناسبی برای تصمیم‌گیری درباره فروش دارایی فرارسیده است. در این شرایط بد نیست حداقل بخشی از سرمایه خود را به فروش برسانید. به خاطر داشته باشید سودهای بازار رمزارزها ممکن است در یک روز به‌کلی ناپدید شود؛ بنابراین، در شرایطی که سودهای خوبی حاصل شده است، با فروش حداقل بخشی از دارایی‌تان، به فکر روزهای سخت بازار باشید.

در مقابل، اگر به رشد ارز دیجیتال خاصی اعتقاد دارید؛ اما در کوتاه‌مدت اوضاع چندان خوب پیش نمی‌رود، باز هم باید به سرمایه‌گذاری ادامه دهید. به خاطر داشته باشید تمام تصمیمات باید مبتنی بر استدلال‌های منطقی گرفته شوند، نه احساسات لحظه‌ای و زودگذر.

۴. فرصت‌های بهتری در بازار وجود دارند؟

گاهی اوقات اوضاع خوب پیش می‌رود و همه‌چیز طبیعی است؛ اما نباید فراموش کنید که سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی باید به دنبال بهترین و بیشترین سود ممکن باشند. از قضا، بازارهای مالی نیز در گذر زمان فرصت‌های استثنایی را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند. فرصت‌هایی که سود حاصل از آن‌ها می‌تواند تغییر و تحولات اساسی در زندگی افراد ایجاد کند.

بنابراین، لازم است همواره بازار را رصد کنید. در صورتی که فرصت‌های استثنایی سرمایه‌گذاری را شناسایی کردید، می‌توانید با فروش بخشی از ارزهای دیجیتال خود، وارد سرمایه‌گذاری بهتر برای کسب سود بیشتر شوید.

کلام پایانی

در این مقاله، راه‌های شناسایی بهترین زمان فروش ارز دیجیتال را بررسی کردیم. در سال‌های اخیر، این بازار فرصت‌های کسب سود زیادی را پیش روی فعالان خود قرار داده است. درعین‌حال، تعدادی زیادی از معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال نیز ضررهای سنگینی را متحمل شده‌اند. شاید مهم‌ترین نکته در شناسایی زمان مناسب برای فروش دارایی، غلبه بر احساسات شخصی، مانند ترس از دست دادن (FOMO) سرمایه باشد.

شما از چه راه‌هایی برای تشخیص زمان مناسب فروش رمزارزهای خود استفاده می‌کنید؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.