تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال فعال در سراسر دنیا به پانصد عدد می‌رسد، اما مسلم است که برخی از این صرافی‌ها به دلایل گوناگون، به‌وضوح از صرافی‌های دیگر برترند. مقایسه بین صرافی‌های برتر برای کاربران بازار رمز ارزها برای انتخاب بهترین گزینه، اهمیت زیادی دارد. یکی از سؤالات پرتکرار بین کاربران، این است که صرافی کوینکس بهتر است یا کوکوین. با توجه به اینکه هر دوی این صرافی‌ها بدون نیاز به احراز هویت خدمات خود را در اختیار کاربران ایرانی قرار می‌دهند، لازم است با مقایسه امکانات آن‌ها، نقاط قوت و ضعفشان را بشناسیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

bingx logo
صرافی BingX (بهترین جایگزین کوکوین)
۵
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
اتصال به تریدینگ ویو و متاتریدر ۵
امکان احراز هویت برای ایرانیان
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد
coinex logo
صرافی کوینکس
۳
پشتیبانی فارسی
امکان احراز هویت برای ایرانیان
پشتیبانی از معاملات اسپات و فیوچرز
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد

بیشتر بخوانید: آموزش صرافی کوینکس با موبایل

اطلاعیه اجباری شدن احراز هویت صرافی کوکوین

تا قبل از تابستان، انتخاب اول معامله‌گران ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال صرافی کوکوین بود، اما خبری که در روزهای پایانی خرداد سال ۱۴۰۲ منتشر شد، بسیاری از تریدرهای ایرانی را شوکه کرد. کوکوین نیز جا پای بایننس گذاشت و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از نیمه تیرماه سال ۱۴۰۲، احراز هویت برای فعالیت در صرافی کوکوین اجباری می‌شود.

وقتی صحبت از احراز هویت به میان می‌آید، امکان همکاری کاربران ایرانی با صرافی‌ها وجود نخواهد داشت. ازاین‌رو، ایرانی‌های فعال در صرافی کوکوین مجبور شدند از این صرافی کوچ کنند. بنابراین، عملاً در مقایسه بین کوکوین و کوینکس، حتی اگر کوکوین از نظر کیفیت خدمات، برتر باشد، باید به‌سراغ کوینکس بروید که احراز هویت در آن اجباری نیست. البته گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند. برای این منظور، می‌توانید مقاله بهترین جایگزین صرافی کوکوین را مطالعه کنید.

تاریخچه صرافی‌های کوینکس و کوکوین

ابتدا و قبل از پاسخ به این سؤال که صرافی کوینکس بهتر است یا کوکوین، نگاهی به تاریخچه این دو صرافی می‌اندازیم. هردو صرافی کوکوین و کوینکس در سال ۲۰۱۷ آغاز به کار کرده‌اند. هردوی این صرافی‌ها را نیز متخصصان هنگ‌کنگی راه‌اندازی کرده‌اند. کوکوین و کوینکس در ردیف صرافی‌های متمرکز قرار می‌گیرند؛ به این معنی که دارای گروه توسعه‌دهنده واحدند که اداره آن‌ها را در دست دارند.

صرافی کوینکس بهتر است یا کوکوین؟

شما، به‌عنوان فعال بازار ارزهای دیجیتال، برای انتخاب صرافی مناسب چه ویژگی‌هایی را مدنظر دارید؟ به‌طور کلی، صرافی‌های ارز دیجیتال را می‌توان بر مبنای برخی از ویژگی‌های اساسی که در ادامه آورده شده است، ارزیابی کرد:

  • حجم نقدینگی
  • تعداد کاربران
  • داشتن اپلیکیشن موبایل
  • ابزارهای معاملاتی
  • رابط کاربری
  • تعداد کوین‌های پشتیبانی‌شده
  • امنیت
  • کامزد معاملاتی
  • پشتیبانی از کاربران

از آن گذشته، ویژگی مهم هردو صرافی کوکوین و کوینکس برای کاربران ایرانی آن است که می‌توانند بدون نیاز به احراز هویت، در آن‌ها خریدوفروش کنند. هرچند برای برداشت روزانه از حساب کاربری بدون احراز هویت، سقف در نظر گرفته شده است، اما ابزارهای معاملاتی دیگر بدون محدودیت در اختیار کاربران ایرانی قرار دارد.

 

اما چند اختلاف جدی بین این دو صرافی وجود دارد که برای مقایسه آن‌ها، باید مورد توجه قرار بگیرند. در ادامه با بررسی شاخص‌های مختلف، کوینکس و کوکوین را با هم مقایسه می‌کنیم.

۱. کارمزد معاملات

صرافی کوینکس کارمزد معاملاتی ثابتی برای تمام معاملات خود در نظر می‌گیرد. به این معنی که کاربران باید ۰/۲ درصد از معاملات خود را به‌عنوان کارمزد پرداخت کنند. این در حالی است که صرافی کوکوین کارمزدهای معاملاتی خود را به‌صورت شناور، با توجه به حجم معاملات کاربران تعیین می‌کند. حداقل کارمزد دریافتی در صرافی کوکوین نیز ۰/۱ درصد است؛ به همین دلیل، عملاً صرافی کوکوین برای آن دسته از کاربرانی که تعداد و حجم معاملات زیادی دارند، گزینه مناسب‌تری به شمار می‌رود.

۲. نقدشوندگی

نقدشوندگی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید در بررسی صرافی‌های ارز دیجیتال در نظر گرفت. هرچه نقدشوندگی در یک صرافی بیشتر باشد، به این معنی است که برای فروش دارایی خود باید مدت زمان کمتری منتظر بمانید؛ بنابراین، برای پاسخ به این سؤال که کوینکس بهتر است یا کوکوین، لازم است شاخص نقدشوندگی را در این دو صرافی مقایسه کنیم. شاخص نقدشوندگی به صورت عددی از صفر تا هزار تعریف می‌شود. هرچه شاخص به هزار نزدیک‌تر باشد، به معنی آن است که نقدشوندگی صرافی در وضعیت بهتری قرار دارد.

شاخص نقدشوندگی صرافی‌های کوکوین و کوینکس به‌ترتیب برابر ۵۸۰ و ۵۵۶ است؛ بنابراین، کوکوین از نظر نقدشوندگی در وضعیت بهتری قرار دارد.

۳. تعداد کوین‌های پشتیبانی شده

در گذشته، صرافی‌های برتر بازار رمز ارزها معیارهای سخت‌گیرانه‌ای برای قرار دادن ارزهای دیجیتال در فهرست معاملاتی خود داشتند. اما در سال‌های اخیر تغییر رویه داده‌اند و هر توکنی را که کاربران از آن استقبال خوبی کنند، در فهرست معاملاتشان قرار می‌دهند. در حال حاضر، صرافی کوکوین ۶۱۷ ارز دیجیتال را در فهرست معاملات خود قرار داده که از محل آن‌ها، ۱۱۶۴ جفت ارز معاملاتی در اختیار کاربران گذاشته است.

اما صرافی کوینکس ۴۷۱ ارز دیجیتال را در فهرست معاملات خود گنجانده که از آن بین، ۷۰۹ جفت ارز معاملاتی نیز تعریف شده است؛ بنابراین، در صرافی کوکوین تعداد ارزهای دیجیتال بیشتری برای معامله پیش روی شما قرار دارد.

۴. تعداد کاربران

در ادامه بحث صرافی کوینکس بهتر است یا کوکوین، باید به موضوع تعداد کاربران آن‌ها بپردازیم. بر اساس آخرین آمارهای موجود، صرافی کوکوین حدود ده میلیون کاربر از کشورهای مختلف دنیا دارد. این در حالی است که کوینکس به حدود دو میلیون کاربر خدمات ارائه می‌کند. از این حیث می‌توان به‌خوبی متوجه شد که حجم و ارزش معاملات کوکوین به‌مراتب در مقایسه با کوینکس بیشتر است.

۵. رتبه‌بندی صرافی‌ها از منظر سایت کوین مارکت کپ

سایت کوین مارکت کپ مرجع معتبری در زمینه ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. این سایت صفحه‌ای را به رتبه‌بندی صرافی‌های ارز دیجیتال اختصاص داده و معیارهای مختلفی را برای رتبه‌بندی صرافی‌های ارز دیجیتال در نظر گرفته است؛ درنتیجه، به هر صرافی نمره‌ای از ۰ تا ۱۰ اختصاص داده است. هرچه این عدد به ۱۰ نزدیک‌تر باشد، صرافی در وضعیت بهتری قرار دارد. نمره صرافی کوکوین ۷/۶ و نمره صرافی کوینکس ۴/۹ است که به‌خوبی اختلاف بین آن‌ها را نشان می‌دهد.

صرافی کوینکس بهتر است یا کوکوین در یک نگاه

پیش‌تر، دو صرافی را به‌تفصیل مقایسه کردیم. در اینجا در قالب جدول، مقایسه مختصری بین این دو صرافی انجام داده‌ایم که خلاصه‌ای از آنچه را اشاره کردیم، شامل می‌شود.

مشخصات صرافی کوکوین صرافی کوینکس
نمره صرافی در سایت کوین مارکت کپ ۷/۶ از ۱۰ ۴/۹ از ۱۰
سال تأسیس ۲۰۱۷ ۲۰۱۷
کشور هنگ کنگ هنگ کنگ
نوع صرافی متمرکز متمرکز
تعداد زبان پشتیبانی شده ۱۰ ۱۹
اپلیکیشن موبایل اندروید و iOS اندروید و iOS
امکان معامله بدون احراز هویت دارد دارد
تعداد سکه‌های پشتیبانی شده ۶۱۷ ۴۷۱
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۱۱۹۴ ۷۰۹
قابلیت خرید و فروش با ارزهای فیات دارد دارد
بازار معاملات مارجین دارد دارد
کارمزد Taker شناور (حداقل ۰/۱ درصد) ثابت (۰/۲ درصد)
کارمزد Maker شناور (حداقل ۰/۱ درصد) ثابت (۰/۲ درصد)
شاخص نقد شوندگی ۵۸۰ از ۱۰۰۰ ۵۵۶ از ۱۰۰۰
تعداد کاربران بیش از ۱۰ میلیون نفر بیش از ۲ میلیون نفر

همچنین بخوانید: آموزش صرافی کوکوین

کلام پایانی

در این مقاله، دو صرافی کوینکس و کوکوین را با هم مقایسه کردیم. همان‌طور که مشاهده کردید، پنج عامل مهم را می‌توان برشمرد که صرافی کوکوین در آن‌ها در مقایسه با کوینکس، وضعیت بهتری دارد. بنابراین، در حالت عادی، طبیعی است که بین این دو صرافی، انتخاب هر کسی کوکوین باشد، اما همان‌طور که اشاره کردیم، کوکوین با اجباری کردن احراز هویت عملاً همکاری خود با معامله‌گران ایرانی را قطع کرده است. بنابراین، باید به‌سراغ صرافی‌هایی بروید که ایران را تحریم نکرده‌اند.