ارز Torg به عنوان اولین میم کاربردی (Utilimeme) در دنیا شناخته می‌شود. توسعه دهندگان این میم مبنای کار خود را ارائه یک توکن غیرمتمرکز و پایدار برای استفاده در زندگی روزمره مردم قرار داده‌اند. وقتی هم به سایت رسمی این توکن مراجعه می‌کنید، کلید واژه کاربردی بودن این توکن بارها و بارها تکرار می‌شود. اکنون که چند ماهی از زمان عرضه ارز دیجیتال تورگ سپری شده است، قصد داریم به نقد و بررسی این توکن بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

ارز Torg چیست؟

در سایت رسمی ارز Torg، این توکن به صورت زیر معرفی شده است:

تورگ یک توکن کاربردی است که به عنوان اولین ارز دیجیتال پایدار، کاملا غیر متمرکز و مبتنی بر ابزارهای کاربردی با هدف ارتقای سطح زندگی انسانی آغاز به کار کرده است.

در تعریف فوق روی کلمه کاربردی بیش از هر عبارت دیگری تأکید شده است. توسعه دهندگان این توکن معتقد هستند که سایر پروژه‌های ارز دیجیتال بیش از حد روی مسئله غیرمتمرکزسازی و امنیت تراکنش‌ها کار می‌کنند؛ اما در مقابل از یک موضوع مهم غافل هستند. قیمت ارزهای دیجیتال به طرز بی‌محابایی تغییر می‌کند. در اثر نوسانات شدید قیمتی، نوعی سفته‌بازی در بازار شکل می‌گیرد. شاید گروهی از افراد از این طریق به سودهای هنگفت برسند. اما نباید فراموش کرد که کاهش ثبات ارزهای دیجیتال، مانع بزرگی بر سر راه کاربردی شدن آن‌ها در زندگی روزمره است.

پروژه ارز دیجیتال تورگ با هدف ترکیب کردن غیرمتمرکزی سازی، امنیت، ثبات و کارایی برای ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند. توسعه دهندگان این توکن به دنبال تعریف کاربردهای جدید زیادی برای ارز Torg هستند تا از این طریق ثبات و پایداری آن را نیز ارتقا دهند. رویکرد جهانی تورگ نیز شاید در وهله اول خیلی بلندپروازانه به نظر برسد؛‌ اما واقعیت این است که می‌تواند آینده درخشانی را برای این ارز دیجیتال به ارمغان بیاورد.

ارز Torg چیست

چه تعداد ارز دیجیتال تورگ در گردش است؟

نکته مهمی که باید در خصوص توکن Torg اشاره کنیم آن است که هیچ‌گونه پیش‌فروش، عرضه اولیه عمومی و اختصاصی برای آن در نظر گرفته نشده است. تعداد کل توکن‌ها آن نیز ۷۷۷ میلیارد است که در همان آغاز به کار یعنی ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۲۱ منتشر شده است و در اختیار کاربران قرار گرفته است. این نکته شاید به عنوان یکی از مهم‌ترین تمایزات پروژه تورگ با سایر پروژه‌ها رایج در بازار رمزارزها به شمار رود.

ارز دیجیتال تورگ مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. اتریوم شبکه اصلی این توکن به شمار می‌رود؛ اما این توکن به صورت پل بین شبکه‌های بلاک‌چین دیگری مانند بایننس اسمارت چین، پالیگان، سولانا و xDai نیز در دسترس کاربران قرار دارد. در زمان خرید و فروش این توکن حتما باید در نظر داشته باشید که آدرس کیف پول بلاک‌چین این توکن را به درستی وارد کنید.

رابطه بین ارز Torg و پروژه بانک جهانی (IBP) چیست؟

توسعه دهندگان پروژه ارز تورگ برنامه‌ای تحت عنوان پروژه بانک جهان (International Bank Project) را اجرایی کرده‌اند. آن‌ها معتقدند که ۳.۹ میلیارد نفر از مردم کره زمین به دلایل مختلف از جمله محدودیت‌های اقتصادی دسترسی مناسبی به خدمات مالی و شبکه بانکی ندارند. این معضل نیز می‌تواند به طور مستقیم روی کیفیت زندگی این افراد تأثیر بگذارد.

در راستای کاهش این محدودیت‌ها در قالب پروژه International Bank Project به دنبال ارائه خدمات مالی به افراد هستند. برای استفاده از خدمات این سرویس در هر نقطه از دنیا صرفا به تلفن همراه هوشمند و اینترنت نیاز دارید. ارز Torg به عنوان توکن اختصاصی این پروژه شناخته می‌شود که می‌توان برای تبادلات مالی مورد استفاده قرار داد.

نگاهی به تاریخچه قیمت ارز دیجیتال تورگ

در این قسمت قصد داریم به بررسی تاریخچه قیمت ارز Torg به صورت خلاصه بپردازیم. این ارز دیجیتال با قیمت ۰.۰۰۱۱ دلار کار خود را در بازار آغاز کرد. از زمان عرضه در تابستان سال ۲۰۲۱ تا ابتدای دسامبر روند قیمت این توکن رو به افزایش بود و در نهایت به قمیت ۰.۰۰۳۸ دلار دست پیدا کرد. اما ماه دسامبر به هیچ عنوان ماه خوبی برای خریداران رمز ارز تورگ نبود. چرا که در مدت یک ماه به طور کامل روند نزولی داشته و در حال حاضر به همان قیمت ۰.۰۰۱۱ دلار در زمان عرضه باز گشته است. باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده چه اتفاقی رقم خواهد خورد.

نگاهی به آینده ارز Torg

آنچه در این قسمت در خصوص آینده ارز تورگ مطرح می‌کنیم، با توجه به اخباری است که در شبکه‌های اجتماعی رسمی این توکن منتشر شده است. بنابر رأی‌گیری صورت گرفته از اعضای جامعه قرار است که در اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی، ورژن ۲ این ارز دیجیتال روانه بازار شده و در اختیار عموم قرار بگیرد. همچنین برنامه توکن‌سوزی نیز در دستور کار قرار دارد که در عمل باعث افزایش قیمت آن خواهد شد. توسعه دهندگان ارز دیجیتال تورگ علاقه زیادی به متاورس از خود نشان داده‌اند و به نظر می‌رسد که قصد دارند در سال جدید میلادی وارد این حوزه نیز شوند. مجموعه این برنامه‌ها در صورت محقق شدن می‌تواند زمینه‌ساز رشد ارز Torg را در سال ۲۰۲۲ فراهم کند.

سؤالات متداول

۱. ارزش بازار ارز Torg چقدر است؟

در حال حاضر ارزش بازار ارز دیجیتال تورگ در حال نزدیک شدن به ۸۷۰ میلیون دلار است. سایت معتبر کوین مارکت کپ نیز این توکن را در جایگاه ۲۸۸۵ در میان سایر رمز ارزها قرار داده است.

۲. ارز دیجیتال تورگ را از کجا بخریم؟‌

صرافی‌هایی نظیر پنکیک سواپ، بیت فارکس، بیت مارت، دیجی فینکس و MEXC این توکن را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند که می‌توانید برای خرید ارز دیجیتال تورگ از آن‌ها استفاده کنید. صرافی‌های ایرانی هنوز این توکن را در لیست معاملات خود قرار نداده‌اند.

۳. ارز Torg چه تعداد هولدر دارد؟

با وجود اینکه از زمان عرضه تعداد هولدرهای توکن تورگ افزایش پیدا کرده است؛ اما در حال حاضر که در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ به سر می‌بریم، چیزی در حدود ۴۰۰۰ هولدر دارد. قطعا برای پیشرفت بیشتر این توکن نیازمند تعداد به مراتب بیشتری هولدر است.

۴. ارز دیجیتال تورگ را در کدام کیف پول می‌توان ذخیره کرد؟

ارز Torg در کیف پول‌های مشهوری مانند متامسک، تراست والت و بایننس چین قابل نگهداری است. به طور کلی کلیه کیف پول‌هایی که از بلاک‌چین‌های پالیگان، xDai، اتریوم و اسمارت بایننس چین پشتیبانی می‌کنند را می‌توان برای ذخیره این توکن به کار بست.

۵. آیا رمز ارز تورگ قابل استخراج است؟

خیر؛ طبق قرارداد هوشمند این ارز دیجیتال، نه تنها قابل استخراج نیست، بلکه هیچ‌گاه امکان مسدود یا متوقف شدن آن نیز وجود ندارد.

کلام پایانی

در این مقاله به طور مختصر به معرفی ارز Torg پرداختیم. واقعیت این است که ارز دیجیتال تورگ اهداف بزرگی در سر دارد؛ اما برای دستیابی به اهداف خود باید فعالیت‌های بسیار بیشتری از نظر فنی و بازاریابی در دستور کار خود قرار دهد. به عنوان مثال صفحه توییتر این ارز حدود ۲۰۰ هزار دنبال کننده دارد و تعداد هولدرهای آن نیز همان طور که در بالا اشاره کردیم، هنوز محدود است. به هر ترتیب برای تبدیل شدن رمز ارز تورگ به یک ارز دیجیتال با کاربرد جهانی در امور مالی راه زیادی وجود دارد که باید منتظر ماند و دید که آیا این هدف بزرگ به دست می‌آید یا خیر.