معاملات فیوچرز ریسک زیادی دارند. خطر لیکویید شدن سرمایه در این گونه معاملات، به‌ویژه هنگامی که تریدرها از اهرم‌های بالایی استفاده می‌کنند، بسیار زیاد است؛ به همین دلیل توصیه می‌شود معامله‌گران مبتدی از ورود به معاملات فیوچرز خودداری کنند. برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال، ایده جالبی در این زمینه ارائه کرده‌اند. توکن‌های اهرم‌دار (Leveraged Token) نوع خاصی از معاملات مشتقه‌اند که به‌هیچ‌وجه خطر لیکویید شدن در آن‌ها وجود ندارد. به‌نوعی، می‌توان ادعا کرد از ترکیب معاملات اسپات و فیوچرز توکن‌های اهرمی ابداع شده‌اند. یکی از صرافی‌هایی که امکان چنین معاملاتی را فراهم کرده، بای بیت (ByBit) است. در ادامه با ما همراه باشید تا به آموزش معاملات توکن اهرمی در صرافی بای بیت بپردازیم.

ثبت نام در صرافی ByBit به همراه تخفیف کارمزد

معرفی بخش توکن‌های اهرمی در صرافی بای بیت

توکن‌های اهرمی نوعی محصول مشتقه (Derivatives) در صرافی بای بیت به شمار می‌روند. همان‌طور که اشاره کردیم، در خرید و فروش توکن‌های اهرم‌دار به‌هیچ‌وجه با خطر لیکویید شدن سرمایه مواجه نخواهید شد؛ به همین دلیل در مقایسه با معاملات فیوچرز، ریسک به‌مراتب کمتری دارند. درباره مفهوم این توکن‌ها در مقاله توکن لوریج‌دار چیست؟ به طور مفصل بحث کرده‌ایم. برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم به آن مطلب مراجعه کنید.

اما در اینجا باید توضیح مختصری درباره معاملات Leveraged Token ارائه کنیم. خرید و فروش توکن‌های اهرمی مانند معاملات اسپات است. در ازای پرداخت وجه مشخصی، تعدادی توکن دریافت می‌کنید. آنچه با معاملات اسپات تفاوت دارد، نوع توکن‌هایی است که در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای مثال، توکن BTC 3X را در نظر بگیرید. این بیت کوین از نوع توکن‌های لوریج‌دار با اهرم ۳ است. به این معنی که اگر قیمت بیت کوین ۱۰ درصد تغییر کند، قیمت این توکن در اختیار شما ۳۰ درصد تغییر خواهد کرد. از این نظر، معاملات Leveraged Token شبیه به معاملات فیوچرز از نوع قرارداد دائمی است.

در صرافی بای بیت توکن‌های اهرمی به دو دسته برای پوزیشن‌های شورت (Short) و لانگ (Long) تقسیم می‌شوند. برای مثال، بیت کوین را در نظر بگیرید. دو نوع توکن اهرمی بیت کوین در بای بیت به صورت زیر هستند:

توکن‌های اهرمی در صرافی bybit
  • BTC3L: این توکن معرف پوزیشن خرید یا لانگ قرارداد دائمی BTCUSDT با اهرم سه‌برابری است. به این معنی که در ازای ۱ درصد افزایش قیمت بیت کوین، قیمت آن ۳ درصد افزایش می‌یابد.
  • BTC3S: این توکن معرف پوزیشن فروش یا شورت قرارداد دائمی BTCUSDT با اهرم سه‌برابری است. به این معنی که در ازای ۱ درصد کاهش قیمت بیت کوین، قیمت آن ۳ درصد افزایش می‌یابد.

آموزش معاملات توکن اهرمی در صرافی بای بیت

حال نوبت به آموزش نحوه خرید و فروش توکن اهرمی در صرافی بای بیت می‌رسد. قبل از هر چیز، باید در ByBit حساب کاربری شخصی ایجاد کنید. نحوه ثبت نام در این صرافی را در مقاله صفر تا صد آموزش صرافی بای بیت برای ایرانیان بررسی کرده‌ایم.

نحوه معامله توکن اهرم دار در صرافی بای بیت

بعد از ورود به حساب کاربری در صفحه اصلی زیر منوی Trade، گزینه Leveraged Tokens را انتخاب کنید. به این ترتیب، وارد صفحه معاملات توکن‌های اهرمی بای بیت می‌شوید.

قوانین استفاده از توکن لوریج دار در صرافی bybit

پنجره‌ای در ابتدای ورود در صفحه ظاهر می‌شود که توضیحاتی درباره شرایط خرید و فروش توکن‌های لوریج‌دار ارائه می‌کند. آن را مطالعه و سپس روی گزینه Acknowledge & Activate Leveraged Token کلیک کنید. به این ترتیب، امکان خرید و فروش توکن‌های اهرمی در صرافی بای بیت برای شما فراهم می‌شود.

معامله توکن های لوریج دار در بای بیت

در گوشه سمت چپ تصویر فهرست جفت ارزهای معاملاتی که در این بخش از صرافی بای بیت قابل معامله هستند، به نمایش در می آید. از طریق این بخش جفت ارز معاملاتی مد نظر خود را انتخاب کنید.
تغییرات قیمت، بیشترین و کمترین قیمت و همچنین حجم معاملات توکن اهرمی در ۲۴ ساعت اخیر، کنار نام آن به نمایش درمی‌آید. نمودار قیمت جفت ارز انتخاب‌شده نیز در زیر این بخش قابل مشاهده است.

در سمت راست نمودار قیمت، دفترچه سفارش‌ها (Order Book) و معاملات اخیر (Recent Trade) جفت ارز انتخاب‌شده در صرافی به صورت لحظه‌ای به‌روزرسانی‌شده و قابل مشاهده‌اند.

همچنین پنل ثبت سفارش معاملات توکن اهرمی بای بیت در سمت راست تصویر قرار دارد. این پنل دقیقاً شبیه معاملات اسپات در صرافی بای بیت است. ابتدا باید بین دو گزینه Buy و Sell یکی را انتخاب کنید.

پس از آن، باید نوع سفارش خود را از بین سه گزینه زیر انتخاب کنید:

  • Limit: باید قیمت سفارش را تعیین کنید.
  • Market: قیمت به صورت خودکار بر اساس بهترین پیشنهاد موجود در بازار تعیین می‌شود.
  • TP/SL: علاوه بر قیمت سفارش، باید حد ضرر و سود معامله را نیز مشخص کنید.

پس از آن، با تعیین تعداد توکن اهرمی که قصد خرید یا فروش دارید، می‌توانید سفارش خود را نهایی کنید. جزئیات مربوط به سفارش‌های باز و اجراشده شما نیز در بخشی زیر نمودار قیمت در صفحه معاملات قابل مشاهده است.

کارمزد معاملات توکن اهرمی در صرافی بای بیت

کارمزد معاملات توکن اهرمی در صرافی بای بیت به پنج بخش مختلف تقسیم می‌شود. با توجه به اینکه ممکن است توضیح این بخش کمی پیچیده باشد، هریک از کارمزدهای معاملات توکن‌های لوریج‌دار را با ذکر مثال معرفی می‌کنیم.

۱. Trading Fee

در زمان اجرای سفارش خرید یا فروش توکن‌های اهرمی، کارمزد تریدینگ دریافت می‌شود. این مبلغ دقیقاً برابر کارمزد معاملات اسپات صرافی بای بیت یعنی ۰/۱ درصد ارزش معامله است.

۲. Subscription Fee

این کارمزد به‌عنوان هزینه اشتراک خرید توکن‌های اهرمی در صرافی بای بیت دریافت می‌شود. رابطه ریاضی کارمزد اشتراک معاملات توکن اهرمی بای بیت به صورت زیر است:

Subscription fee = Subscription Quantity ×  Subscription Price ×  Subscription Fee Rate

Subscription Fee Rate: 0.05%

تصویر کنید قصد دارید ۲۰۰ توکن BTC 3L بخرید. قیمت اشتراک در معاملات توکن‌های اهرمی در زمان ثبت سفارش شما نیز ۷ تتر است. نرخ اشتراک هم همواره ثابت و ۰/۰۵ درصد قیمت آن است. در این حالت کارمزد اشتراک شما برابر است با:

۲۰۰ × ۷ × ۰.۰۵% = ۰.۷ تتر

۳. Redemption Fee

این کارمزد به‌عنوان هزینه اشتراک باز خرید توکن‌های اهرمی در صرافی بای بیت دریافت می‌شود. رابطه ریاضی کارمزد اشتراک باز خرید معاملات توکن اهرمی بای بیت به صورت زیر است:

Redemption Fee = Redemption Quantity × Redemption Price × Redemption Fee Rate 

Redemption Fee Rate: 0.05%

تصویر کنید قصد دارید ۱۰۰ توکن BTC 3L بخرید. قیمت اشتراک در معاملات توکن‌های اهرمی در زمان ثبت سفارش شما نیز ۱۰ تتر است. نرخ اشتراک هم همواره ثابت و ۰/۰۵ درصد قیمت آن است. در این حالت کارمزد اشتراک شما برابر است با:

 

۱۰۰ × ۱۰ × ۰.۰۵% = ۰.۵ تتر

۴. Management Fee

به ازای هر روز که توکن‌های اهرمی را در حساب کاربری خود نگه می‌دارید، کارمزدی با عنوان کارمزد مدیریت از شما دریافت می‌شود. این کارمزد ۰/۰۰۵ درصد ارزش توکن اهرمی است که به صورت روزانه از حساب شما کسر می‌شود. این کارمزد به‌طور مستقیم از ارزش خالص توکن اهرمی در حساب کاربری کسر می‌شود.

۵. Funding Fee

کارمزد فاندینگ بخش دیگری از کارمزد معاملات توکن‌های اهرمی است که به صورت روزانه از ارزش خالص توکن در حساب شما کسر می‌شود. این کارمزد مربوط به پشتوانه دارایی توکن اهرمی است که در صرافی بای بیت وجود دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کارمزد فاندینگ، به این لینک مراجعه کنید.

سؤالات متداول

۱. معاملات توکن اهرمی در چه مواقعی مناسب است؟

معمولاً توصیه می‌شود در بازارهای یک‌طرفه (صعودی یا نزولی) با نگاه سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت برای خرید و فروش توکن‌های اهرمی اقدام کنید.

۲. منظور از ارزش خالص دارایی (NAV) چیست؟

NAV مفهومی ویژه توکن‌های اهرمی است. تغییر ارزش دارایی توکن‌های اهرمی وابسته به نوع اهرمی و کارمزدهایی است که از آن کسر می‌شود. صرافی بای بیت کمیت ارزش خالص دارایی را تعریف کرده است تا به کمک آن بتوانید مجموع ارزش توکن‌های اهرمی در حساب خود را به صورت لحظه‌ای رصد کنید.

۳. برای معاملات توکن اهرمی در صرافی بای بیت باید از کدام حساب استفاده کرد؟

معاملات توکن اهرمی در صرافی بای بیت فقط از طریق حساب اسپات (Bybit Spot Account) صورت می‌گیرد.

۴. آیا امکان برداشت توکن‌های اهرمی از صرافی بای بیت وجود دارد؟

خیر؛ در حال حاضر نمی‌توانید توکن‌های اهرمی را به کیف پول یا صرافی‌های دیگر منتقل کنید.

۵. آیا برای معاملات توکن اهرمی در بای بیت احراز هویت لازم است؟

خیر؛ بدون نیاز به احراز هویت می‌توانید از معاملات توکن لوریج‌دار در بای بیت استفاده کنید. البته بدون احراز هویت سقف برداشت روزانه ۲ بیت کوین برای حساب شما در نظر گرفته می‌شود.

کلام پایانی

در این مطلب به آموزش معاملات توکن اهرمی در صرافی بای بیت پرداختیم. همان‌طور که مشاهده کردید، معامله توکن‌های اهرمی با کارمزد نسبتاً زیادی همراه است؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم فقط در بازارهای خرسی یا گاوی برای این معاملات اقدام کنید؛ زیرا در شرایط عادی بازار، احتمال کسب سود از این معاملات به‌مراتب کمتر خواهد بود. خوشبختانه، در مقایسه با معاملات فیوچرز، ریسک لیکویید شدن دارایی در معاملات اهرمی به طور کامل برطرف می‌شود. آیا تجربه معامله توکن‌های لوریج‌دار را داشته‌اید؟ تجربیات و سؤالات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.