لیکویید چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

سرمایه گذاری
لیکوئید شدن چیست

سودای کسب درآمد دلاری سرمایه بسیاری از تریدهای غیرحرفه‌ای بازار رمزارزها را از بین برده است. نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال در یک روز گاهی به چندصد درصد می‌رسد. این دقیقاً همان نقطه عطفی است که عده‌ای را به سودهای هنگفت و بسیاری از تریدرها را نیز متضرر می‌کند. یکی از خطراتی که در پی نوسانات شدید در بازار کریپتو، معامله‌گران را تهدید می‌کند، لیکویید شدن است. در این مطلب ضمن پرداختن به معنی لیکویید شدن در ارز دیجیتال، راهکارهای جلوگیری از آن را نیز بررسی می‌کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

لیکوئید شدن چیست؟

Liquidation اصطلاحی در بازارهای مالی است که در زبان فارسی می‌توان از آن با عنوان «انحلال پوزیشن معاملاتی» یاد کرد. البته در ادبیات رایج بین تریدرهای ایرانی، معمولاً از عبارت لیکوئید شدن استفاده می‌شود. این کلمه در ادبیات اقتصادی به‌معنی نقدشوندگی است که در اینجا مدنظر ما نیست. تا زمانی که در معاملات اسپات به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌پردازید، تحت هیچ شرایطی با این مفهوم سروکار نخواهید داشت. مفهوم لیکویید شدن ارز دیجیتال مربوط به دو حوزه معاملات فیوچرز و وام گرفتن در پروژه‌های دیفای است.

لیکویید شدن در معاملات فیوچرز

در معاملات فیوچرز می‌توانید از ابزاری به نام لوریج یا اهرم برای باز کردن پوزشن‌های معاملاتی استفاده کنید. این مفهوم را در مقاله لوریج در ارز دیجیتال و فارکس مفصل بررسی کرده‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید. به زبان ساده، وقتی لوریج خاصی در صرافی برای باز کردن پوزیشن معاملاتی انتخاب می‌کنید، در واقع مبلغ مشخصی از صرافی قرض می‌گیرید. به این ترتیب، پوزیشن معاملاتی را با دارایی بیشتری نسبت به سرمایه اولیه خود باز خواهید کرد. در اینجا صرافی در ازای مبلغی که به‌عنوان قرض در اختیارتان می‌گذارد، از شما وثیقه دریافت می‌کند. این وثیقه با نام مارجین (Margin) شناخته می‌شود.

اگر تغییرات قیمت ارز دیجیتال درخلاف جهت پوزیشن معاملاتی شما رخ دهد، اصطلاحاً در معامله وارد ضرر می‌شوید. به محض اینکه میزان ضرر با مبلغ مارجین برابر شود، صرافی به‌طور خودکار پوزیشن معاملاتی شما را می‌بندد. پس از بستن معامله، تمام مارجین در ازای مبلغی که صرافی قرض داده است، برداشته می‌شود. این اتفاق با عنوان «لیکویید شدن ارز دیجیتال» شناخته می‌شود.

مثال لیکویید شدن در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال

برای روشن شدن معنی لیکویید شدن در ارز دیجیتال مثالی را از یک معامله فیوچرز بررسی مي‌کنیم. تصور کنید یک پوزیشن معاملاتی با مارجین صد دلار و اهرم ده‌برابری در جهت لانگ (Long) باز می‌کنید. به زبان ساده، صد دلار سرمایه شما و نُهصد دلار نیز سرمایه از صرافی ارز دیجیتال وام می‌گیرید و پوزیشن معاملاتی به ارزش هزار دلار باز می‌کنید.

حال تصور کنید که قیمت ارز دیجیتال کاهش پیدا کند. به عبارت دیگر، تغییرات قیمت در جهت خلاف پوزیشن لانگ رخ دهد. در این حالت، وارد ضرر خواهید شد. به نظر شما، چه زمانی این پوزیشن معاملاتی لیکویید می‌شود؟ با توجه به اینکه اهرم معاملاتی ده‌برابری انتخاب شده، با کاهش ۱۰ درصدی قیمت ارز دیجیتال، عملاً میزان ضرر با مارجین صددلاری برابر می‌شود. در این حالت، صرافی به‌طور خودکار پوزیشن را می‌بندد و مبلغ مارجین را نیز برمی‌دارد. همان‌طور که مشاهده کردید، انتخاب لوریج اهمیت بسزایی در لیکوئید شدن ارز دیجیتال دارد.

لیکویید شدن در پروژه‌های وام‌دهی ارز دیجیتال

اصطلاح لیکویید در ارز دیجیتال

همان‌طور که می‌دانید، تعدادی پروژه دیفای راه‌اندازی شده‌اند که در زمینه پرداخت وام ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند. پروژه‌های میکر (Maker) و آوه (Aave) از معروف‌ترین پلتفرم‌های وام‌دهی ارز دیجیتال به شمار می‌روند. با پرداخت وثیقه می‌توانید از این پلتفرم‌ها وام دریافت کنید. وام‌های پرداختی معمولاً در قالب توکن‌های اختصاصی این پروژه‌هاست. وام‌ها سررسید مشخصی دارند که باید در موعد مقرر به همراه سود آن‌ها را بازپرداخت کنید. معمولاً پلتفرم‌ها این‌طور عمل می‌کنند که معادل بخشی از وثیقه به متقاضیان وام پرداخت می‌کنند. بنابراین، درصورتی‌که در زمان مقرر وام را به همراه سود بازپرداخت نکنید، حساب شما لیکویید می‌شود و پلتفرم مبلغ وثیقه را برداشت می‌کند.

راه‌های جلوگیری از لیکویید شدن ارز دیجیتال

راه های جلوگیری از لیکویید شدن در ارز دیجیتال

یکی از اصول مدیریت سرمایه در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال، جلوگیری از لیکویید شدن است. برای پیشگیری از لیکویید شدن در ارز دیجیتال، باید بهترین زمان فروش ارز دیجیتال در معاملات فیوچرز را به‌درستی تشخیص دهید. در این حالت، فرقی نمی‌کند که ربات تریدینگ استفاده می‌کنید یا با پلتفرم کپی تریدینگ صرافی‌هایی مانند بینگ ایکس کار می‌کنید. با در نظر گرفتن این نکته مهم می‌توانید از بسته شدن خودکار پوزیشن‌های معاملاتی جلوگیری کنید. در ادامه، چند پیشنهاد ساده برای جلوگیری از لیکوئید شدن ارز دیجیتال مطرح می‌کنیم:

 • تحلیل تکنیکال را برای شناسایی دقیق نقاط ورود و خروج به پوزیشن‌های معاملاتی فراموش نکنید.
 • از باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی با اهرم بالا پرهیز کنید.
 • حتماً معاملات خود را با تعیین حد سود و ضرر انجام دهید.
 • شت کوین‌ها به‌هیچ‌وجه انتخاب مناسبی برای معاملات فیوچرز نیستند.

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که لیکویید شدن در ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان جلوی آن را گرفت. هرچند می‌توان احتمال لیکوئید شدن را کاهش داد، اما راهی برای فرار قطعی از آن وجود ندارد. حتی حرفه‌ای‌ترین معامله‌گران بازار نیز ممکن است این اتفاق تلخ را تجربه کنند. به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم با توجه به ریسک بالای معاملات فیوچرز، تنها بخش کمی از سرمایه خود را در این بخش وارد کنید. همچنین تنها در حالتی به سراغ اهرم‌های بالا بروید که کاملاً به تحلیل خود درباره تغییرات قیمت در بازار اطمینان داشته باشید. به نظر شما، چه راه‌هایی برای جلوگیری از لیکویید شدن ارز دیجیتال وجود دارد؟ نظرات و پیشنهادهای خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

کال مارجین چیست؟

وقتی زیان پوزیشن معاملاتی به مرز لیکویید شدن می‌رسد، دراصطلاح به آن کال مارجین (Margin Call) می‌گویند.

 

2

منظور از لیکویید شدن اجباری چیست؟

برخی از صرافی‌ها برای تشویق معامله‌گران به بستن دستی پوزیشن‌ها قبل از رسیدن به مرز لیکویید شدن، کارمزد اضافی برای بستن خودکار پوزیشن‌ها در نظر می‌گیرند. بسته شدن پوزیشن از سوی صرافی به‌صورت خودکار را Forced Liquidation یا لیکویید شدن اجباری نیز می‌گویند.

امتیاز شما به این محتوا

3.8 / 5. 18

میانگین امتیازات: 3.8/5
تعداد امتیاز: 18
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • متین قائدی

  سلام خسته نباشید من توی قسمت فیوچرز صرافی بینگیکس معامله رو روی قیمت مارکت باز کردم و معامله پس از باز شدن لیکویید شد وقتی رفتم توی تاریخچه سفارشات معاملات دیدم معامله ارز من رو که روی قیمتت ۹۹ دلار بوده رو روی قیمت ۳۹۹ دلار باز کرده مشکل از چیه؟

  ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام متین عزیز
   استفاده از قیمت مارکت میتونه خیلی برای معامله گرها سنگین تموم بشه.
   زمانی که داریم از قیمت مارکت استفاده می کنیم یعنی اجازه میدیم سفارش مارو از سفارش هایی که قبلا ثبت شده پر کنه و بهمون بده همون بحث رنج کشیدن تو بازار بورس هستش.
   یعنی قیمت مهم نیست برام سریع این مقداری که میخوام رو با هر قیمتی که هست بخر یا بفروش در لحظه
   پس اگر حجم زیاد باشه و یا تو اردر بوک سفارش ها کم باشه یا سفارش هایی که ثبت شده صرافی نمایش باشه میره از قیمت های بالاتر و پایین تر سفارش شمارو پر میکنه. به همین دلیل ممکن در یک لحظه خودت یک شدو ساخته باشی و هم با قیمت بالا یا پایین سفارش تکمیل کرده باشی و هم اینکه استاپ یا تارگت بقیه رو پر کرده باشی. امیدوارم به جواب رسیده باشی.

   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ پاسخ
منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره