تعداد ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی به‌حدی افزایش یافته است که بسیاری از معامله‌گران حتی نام برخی از رمزارزها را نشنیده‌اند. خیلی از تریدرها به دنبال صرافی‌ای هستند که تمام ارزهای دیجیتال مدنظرشان را پشتیبانی کند؛ به این ترتیب، دیگر لازم است برای خرید و فروش رمزارزهای مختلف، در چند پلتفرم معاملاتی ثبت نام کنند. در چنین شرایطی، بهترین ایده انتخاب صرافی‌هایی است که از تعداد زیادی ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند. در این مطلب بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز را معرفی می‌کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

نگاهی به روند افزایش تعداد ارزهای دیجیتال از ابتدا تا امروز

امروز، که در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ به‌سر می‌بریم، تعداد ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی از ۲۳ هزار کوین و توکن فراتر رفته است. این یعنی شما به‌عنوان معامله‌گر، با گزینه‌های پرتعدادی برای سرمایه‌گذاری روبه‌رو هستید؛ هرچند تعداد زیادی از این توکن‌ها حرف خاصی برای گفتن ندارند. حتی بعضی از آن‌ها با اهداف کلاهبرداری، پامپ و دامپ، و… راه‌اندازی شده‌اند.

به‌گزارش سایت معتبر کوین مارکت کپ (Coinmarketcap)، در زمان نگارش این مقاله، ارزش کل بازار رمزارزها حدود ۱۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. جالب است بدانید که بیت کوین، اتریوم، و تتر به‌ترتیب با دامیننس ۴۸/۲، ۱۸/۸ و ۷/۹ درصد، بخش قابل‌توجهی از مارکت کپ این بازار را به‌خود اختصاص داده‌اند.

واقعیت این است که امروز در بازار کریپتوکارنسی با تعداد زیادی ارز دیجیتال مواجه هستیم. این در حالی است که نخستین رمزارز یعنی بیت کوین، در سال ۲۰۰۹ متولد شد. بعد از آن، نخستین آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۱ رونمایی شدند که از آن جمله می‌توان به نیم کوین (Namecoin) و لایت کوین (Litecoin) اشاره کرد. تا قبل از سال ۲۰۱۵، روند افزایش تعداد ارزهای دیجیتال بسیار آرام و ملایم بود. کمتر کسی در آن برهه زمانی پیش‌بینی می‌کرد با فاصله فقط هشت سال، با بیش از ۲۱ هزار ارز دیجیتال سروکار داشته باشیم؛ اما آغاز به کار بلاک چین اتریوم فصل جدیدی را در این بازار رقم زد.

اتریوم قابلیت پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و قرارداد هوشمند را ارائه کرد. همین موضوع سبب شد برنامه‌های زیادی در بستر این بلاکچین ایجاد شوند. هریک از این برنامه‌ها نیز توکن‌های خاص خود را در بستر اتریوم ارائه کردند؛ به همین دلیل، تعداد ارزهای دیجیتال در بازار به صورت آسانسور افزایش پیدا کرد. بعد از اتریوم، بلاک‌چین‌های دیگری برای میزبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند آغاز به کار کردند. این موضوع نیز سبب شد قطار افزایش تعداد رمزارزها شتاب بیشتری پیدا کند. درنهایت، امروز، در نیمه دوم سال ۲۰۲۳، در نقطه‌ای قرار داریم که تعداد ارزهای دیجیتال از ۲۳ هزار کوین و توکن فراتر رفته است. به نظر می‌رسد روند افزایش رمزارزها در آینده نیز ادامه داشته باشد.


بخوانید از: اتریوم چیست هرآنچه باید درباره ارز دیجیتال اتریوم بدانید


چگونه ارزهای دیجیتال در فهرست معاملات صرافی‌ها قرار می‌گیرند؟

قبل از معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز، به روند قرارگیری ارزهای دیجیتال در فهرست معاملات صرافی‌ها نگاهی می‌اندازیم. تا چند سال قبل که بازار کریپتوکارنسی هنوز در جایگاه امروزی خود نبود، معمولاً صرافی‌های جریان اصلی مانند بایننس، کوین بیس و کوکوین، برای اضافه کردن کوین‌ها و توکن‌های جدید به فهرست معاملات خود معیارهای سخت‌گیرانه‌ای داشتند. اغلب گروه کارشناسی مدت‌ها پروژه‌های رمزارزها را ارزیابی می‌کردند و در صورت تأیید، ارز دیجیتال به فهرست معاملات صرافی‌ها اضافه می‌شد.

اما تقریباً از ابتدای سال ۲۰۲۰ رویه صرافی‌ها برای اضافه کردن ارزهای دیجیتال به فهرست معاملاتشان کاملاً تغییر کرد. مدیران صرافی‌ها این استراتژی را در پیش گرفتند که با اضافه کردن توکن‌های جدید، حجم معاملات آن‌ها بیشتر ‌شود و درنتیجه، درآمدشان نیز افزایش ‌یابد؛ بنابراین، تا حدودی روند سخت‌گیرانه اضافه کردن توکن‌ها به پلتفرم‌های معاملاتی تعدیل شد. به عبارت دیگر، وظیفه ارزیابی کیفیت پروژه‌های ارز دیجیتال بر عهده معامله‌گران گذاشته شد. با اتخاذ این سیاست در صرافی‌ها، شاهد آن هستیم که تعداد زیادی رمزارز در فهرست معاملات آن‌ها قرار می‌گیرد.

معمولاً صرافی‌ها بخشی با عنوان ارسال درخواست برای اضافه شدن توکن یا کوین در سایت خود قرار می‌دهند. صاحبان پروژه‌های کریپتویی نیز از این طریق درخواست خود را با مدیران صرافی‌ها در میان می‌گذارند؛ درنهایت، در صورت دستیابی به توافق، ارزهای دیجیتال به فهرست معاملات صرافی‌ها افزوده می‌شود.

آیا زیاد بودن تعداد ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها مهم است؟

با توجه نکته مهمی که درباره سیاست صرافی‌ها برای اضافه کردن ارزهای دیجیتال به فهرست معاملات خود اشاره کردیم، به نظر می‌رسد پیدا کردن بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز چندان مزیت به حساب نیاید. چه بسا ارزهای دیجیتالی که از نظر بنیادی ضعیف‌اند، در فهرست معاملات صرافی‌ها باشند و دردسرهای زیادی برای معامله‌گران ایجاد کنند.

اما داستان به این سادگی‌ها نیست. تجربه نشان داده است فهرست شدن رمزارزهای جدید در فهرست معاملات صرافی‌های معتبر، تأثیر زیادی در ارتقای جایگاه آن‌ها در بازار کریپتوکارنسی دارد. این تأثیر به‌وضوح در افزایش قیمت رمزارزها خودنمایی می‌کند. همچنین حجم معاملات ارزهای دیجیتال نیز افزایش پیدا می‌کند که این موضوع در توسعه جوامع آن‌ها نیز تأثیرگذار است.

نکته دیگر این است که وقتی یک صرافی ارزهای دیجیتال زیادی را در فهرست معاملات خود قرار می‌دهد، تا حد زیادی دست معامله‌گران را برای خرید و فروش باز می‌گذارد. وقتی معامله‌گران، در یک صرافی گزینه‌های بیشتری داشته باشند، ترغیب می‌شوند بخش زیادی از معاملات خود را در بستر آن انجام دهند؛ به این ترتیب، حجم نقدینگی موجود در صرافی افزایش پیدا می‌کند. این موضوع در زمینه نقدشوندگی که عامل مهمی برای معامله هر دارایی در بازارهای مالی است، تأثیر مثبت زیادی به دنبال دارد؛ بنابراین، می‌توان ادعا کرد پشتیبانی از تعداد زیادی از ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها موضوع مهمی است.

معرفی ده صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز

حال نوبت به معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز می‌رسد. قبل از آن باید به نکته مهمی اشاره کنیم. شاید به غیر از صرافی‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، گزینه‌های دیگری هم وجود داشته باشند که از رمزارزهای به‌مراتب بیشتری پشتیبانی کنند؛ اما نباید فراموش کنید که کاربران ایرانی امکان دسترسی به همه صرافی‌های خارجی را ندارند؛ بنابراین، فقط باید به سراغ گزینه‌هایی بروید که احراز هویت در آن‌ها اجباری نیست. نکته دیگر اینکه اطلاعاتی که در ادامه مطالعه می‌کنید، مربوط به دی‌ماه ۱۴۰۱ (زمان نگارش این مطلب) است. هرکدام از جدول‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید، مربوط به یکی از پلتفرم‌های معاملاتی خارجی است.

۱. صرافی بینگ ایکس (BingX)

صرافی بینگ ایکس
bingx logo
صرافی بینگ ایکس
۴.۸
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
اتصال به تریدینگ ویو و متاتریدر ۵
پشتیبانی فارسی
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد
زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۶۰۰
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۷۰۰
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد شناور بین ۰/۱ تا ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد شناور بین ۰ تا ۰/۰۵ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۵۰۰۰۰ دلار

۲. صرافی مکس (MEXC)

صرافی مکسی
mexc logo
صرافی مکسی
۴
کارمزد صفر برای معاملات اسپات
کپی ترید
نیاز به احراز هویت
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد
زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۱۶۶۰
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۲۰۶۹
توکن اختصاصی دارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد میکر ۰ و کارمزد تیکر ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد شناور بین ۰/۰۱۴ تا ۰/۰۶ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۲۰ بیت کوین

۳. صرافی هات بیت (Hotbit)

صرافی هات بیت
زمان شروع فعالیت ۲۰۱۸
تعداد ارزهای دیجیتال ۲۸۴
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۳۷۱
توکن اختصاصی دارد
کارمزد معاملات اسپات کارمزد شناور بین ۰/۰۵ تا ۰/۶۵ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز از معاملات فیوچرز پشتیبانی نمی‌کند
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد

۴. صرافی کوینکس (Coinex)

صرافی کوینکس
coinex logo
صرافی کوینکس
۳
پشتیبانی فارسی
امکان احراز هویت برای ایرانیان
پشتیبانی از معاملات اسپات و فیوچرز
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد
زمان شروع فعالیت ۲۰۱۷
تعداد ارزهای دیجیتال ۷۳۴
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۱۱۱۴
توکن اختصاصی دارد
کارمزد معاملات اسپات ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز ۰/۲ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۱۰۰۰۰ دلار

۵. صرافی ال بانک (LBank)

صرافی ال بانک
زمان شروع فعالیت ۲۰۱۶
تعداد ارزهای دیجیتال ۵۱۲
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۶۴۰
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات ۰/۱ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز ۰/۱ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۱۴ بیت کوین

۶. صرافی کوین لوکالی (Coinlocally)

صرافی کوین لوکالی
صرافی کوین لوکالی
۴
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
ربات معامله گر
حساب دمو
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد
زمان شروع فعالیت ۲۰۲۲
تعداد ارزهای دیجیتال ۶۰۰
تعداد جفت ارزهای معاملاتی ۸۷۱
توکن اختصاصی ندارد
کارمزد معاملات اسپات ۰/۲ درصد
کارمزد معاملات فیوچرز کارمزد میکر ۰/۰۳ و کارمزد تیکر ۰/۰۵ درصد
پشتیبانی آنلاین دارد
نیاز به احراز هویت ندارد
سقف برداشت شبانه‌روزی ۰/۳ بیت کوین

بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی با بیشترین ارز

صرافی های ایرانی با بیشترین ارز
نام صرافی تعداد ارز دیجیتال
صرافی تبدیل ۲۷۰
صرافی نوبیتکس ۹۱
صرافی بیت برگ ۲۰۰۰
صرافی ایرانیکارت ۷۰۰
صرافی آبان تتر ۳۹۶
صرافی اکسکوینو ۱۰۰
صرافی او ام پی فینکس ۱۵۰

کلام پایانی

در این مطلب بهترین صرافی ارز دیجیتال با بیشترین ارز را معرفی کردیم. در پایان لازم است تأکید کنیم تعداد ارزهای دیجیتال پشتیبانی‌شده، یکی از ده‌ها مؤلفه‌ای است که برای ارزیابی پلتفرم‌های معاملاتی وجود دارد. حجم معاملات، تعداد کاربران، ابزارهای معاملاتی و اپلیکیشن موبایل، ازجمله مواری هستند که باید برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال مدنظر قرار دهید. بررسی‌های تیم کارشناسی کلینیک سرمایه حاکی از آن است که صرافی BingX بهترین پلتفرم معاملاتی ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۳ است.