با وجود اینکه سال ۲۰۲۱ برای بسیاری از ارزهای دیجیتال بسیار خوشایند بود؛ اما برخی از رمز ارزها شرایط خوبی را در این سال سپری نکردند.

بیت کوین به عنوان بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار، در این سال چند بار رکورد سقف قیمتی خود را جابجا کرد و در نهایت سقف ۶۸ هزار دلاری را از خود به جای گذاشت. اما واقعیت این است که همه رمز ارزها به یک صورت بازدهی نداشتند. با وجود اینکه اغلب ارزهای دیجیتال به سهامداران سود رساندند؛ اما در این بین برخی از رمز ارزها نیز موجب ضرر و زیان هولدرهای خود شدند.

تا قبل از سال ۲۰۲۱ کل ارزش بازار کریپتوکارنسی در حدود ۸۰۰ میلیون دلار بود. در این سال اما به یکباره روند رو به رشد حاکم در بازار ارزش کل بازار را به ۲.۳ تریلیون دلار رساند. البته در ابتدای نوامبر با توجه به حضور بیت کوین در محدوده سقف قیمتی خود، ارزش بازار به ۳ تریلیون دلار نیز رسید.

۳ ارز دیجیتال با بیشترین رشد قیمت در  سال ۲۰۲۱

در ابتدای سال ۲۰۲۱ وقتی به لیست ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار نگاه می‌کردید، نام رمز ارزهایی مانند لایت کوین، چین لینک و بیت کوین کش نیز به چشم می‌خورد. اما در پایان سال این سه ارز دیجیتال از لیست ۱۰ رمز ارز برتر خارج شده و جای خود را به USDC، ارز سولانا و توکن AVAX داده‌اند.

توکن دوج کوین

دوج کوین که عمدتا با توییت‌های ایلان ماسک افزایش یا کاهش قیمت را تجربه می‌کند، در سال ۲۰۲۱ رشد بسیار زیادی را تجربه کرد. در روز سال نو میلادی ۲۰۲۱، دوج کوین تنها ۰.۰۰۴ دلار قیمت داشت و بسیاری از فعالان بازار به آن بی‌توجه بودند. اما خیلی زود در هشتم ماه می به قیمت ۰.۷۳۱ دلار رسید و حتی به جایگاه چهارم از نظر ارزش بازار در بین سایر رمز ارزها دست پیدا کرد. شاید برای شما باورکردنی نباشد؛ اما واقعیت این است که دوج کوین در سال ۲۰۲۱ به تنهایی ۳۸۰۰ درصد رشد قیمت را به ثبت رسانده است.

رمز ارز سولانا

ارز دیجیتال سولانا نیز در سال ۲۰۲۱ بسیار موفق عمل کرده است. قیمت این توکن در ابتدای سال ۲۰۲۱ تنها ۱.۵۲ دلار بود. در حالی که در روزهای پایانی سال در حوالی ۱۵۰ دلار خرید و فروش می‌شود. با یک محاسبه سرانگشتی مسخص می‌شود که بیش از ۹۸۰۰ درصد رشد را در طول یک سال رمز ارز سولانا تجربه کرده است.

این ارز دیجیتال در اوایل نوامبر به سقف تاریخی ۲۶۰ دلار نیز دست پیدا کرد؛ اما در ادامه همزمان با ریزش قیمت بیت کوین، وارد فاز نزولی شد. در حال حاضر نیز در جایگاه پنجم ارزشمندترین ارزهای دیجیتال در بازار رمز ارزها قرار دارد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که ماجراجویی سولانا در آینده نیز تداوم داشته باشد.

رمز ارز ترا یا لونا

ترا به عنوان یک شبکه پرداخت غیر متمرکز به شمار می‌رود که توکن اختصاصی آن نیز ترا یا لونا نام دارد. ارز دیجیتال لونا اختصاصی ظرف مدت زمان کوتاهی موفق شده است که به جمع ۱۰ ارز دیجیتال برتر در بازار دست پیدا کند. ترا یا لونا سال ۲۰۲۱ را با قیمت ۰.۶۵ دلار آغاز کرد. این ارز دیجیتال در یک روند صعودی تا دسامبر سال جاری به قیمت ۷۷.۷۳ دلار افزایش پیدا کرد. کارشناسان اصلی‌ترین دلیل رشد قیمت زیادی ترا را پیدا کردن شریک‌های تجاری متعدد در سال جاری می‌دانند.

۳ ارز دیجیتال با بیشترین افت قیمت در  سال ۲۰۲۱

حال که با ارزهای دیجیتال با بیشترین میزان رشد قیمت در سال ۲۰۲۱ آشنا شدیم، بد نیست که نگاهی به سه ارز دیجیتالی بیندازیم که بیشترین افت قیمت را در این سال به ثبت رسانده‌اند.

رمز ارز ICP

پروژه کامپیتر اینترنتی با موج سنگینی از تبلیغات و عملیات روانی در سال ۲۰۲۱ آغاز به کار کرد. ادعاهای بسیار زیادی نیز در خصوص ایجاد انقلاب در عرصه فناوری اطلاعات به همراه داشت. همه این موضوعات باعث شده که در زمان لیست شدن توکن ICP در صرافی‌های بزرگ، قیمت آن به سرعت به حدود ۷۰۰ دلار در دهم ماه می برسد.

از همان روز به این طرف این توکن روند نزولی به خود گرفته است و ظرف هفت ماه با ۹۶ درصد افت قیمت به حدود ۲۴ دلار رسیده است. در نوع خود این میزان افت قیمت در سال ۲۰۲۱ منحصربه‌فرد است.

رمز ارز ایاس (EOS)

ایاس یکی از ارزهای دیجیتالی است که در گذشته محبوبیت بسیار بیشتری نسبت به امروز داشت. حتی بسیاری گمان می‌کردند که ایاس قابلیت کنار زدن اتریوم را نیز دارد. ولی از نظر روابط عمومی و تبلیغات عملکرد توسعه دهندگان ایاس بسیار ضعیف بود. این ارز دیجیتال در ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۱ در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار قرار داشت. در طول سال ۲۰۲۱ نیز مجموعه ۱۵ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است که در مقایسه با رشدهای ۳ و ۴ رقمی سایر رمز ارزها نسبتا ناچیز است.

همین مسئله باعث شده است که از صف ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار نیز خارج شود. در ابتدای ماه نوامبر سال جاری بود که اعضای جامعه ایاس نارضایتی خود را از روند نامناسبی که شبکه در پیش گرفته است، ابزار کردند.

رمز ارز مونرو (XMR)

مونرو به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود که روی مسئله رعایت حریم خصوصی کاربران تمرکز دارد. با نگاهی به نمودار قیمت این ارز دیجیتال نیز مشخص می‌شود که در مقایسه با سایر رمز ارزها سال چندان درخشانی را پیش رو نداشته است. این ارز دیجیتال در سال طول در مجموع ۱۷ درصد رشد کرده است و به هیچ عنوان حتی به سقف ۵۲۴ دلاری که در ژانویه ۱۰۸ تجربه کرده، نزدیک هم نشده است. قیمت این ارز دیجیتال در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ حدود ۱۸۳ دلار است و در جایگاه ۴۹ در بازار رمز ارزها قرار دارد. این در حالی است که سال ۲۰۲۱ را با جایگاه ۱۵ در بین رمز ارزهای دیگر آغاز کرد. مونرو در سال جاری به نسبت بیت کوین حدود ۳۰ درصد ضرر را به ثبت رسانده است.

منبع: cointelegraph.com