ارز مونرو یا xmr چیست؟ قیمت، نحوه خرید، فروش و کیف پول آن

مقالات ارز دیجیتال
مونرو چیست؟ نحوه خرید مونرو

ارز مونرو که به نماد اختصاری XMR در بازارهای مالی بین‌المللی ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، یکی از ارزهای جذاب بازار رمزارزها است. برخی ویژگی‌های خاص در بلاکچین مولد ارز xmr، می‌تواند توجه سرمایه‌گذاران، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و تریدرها را به خود جلب کند. Monero یک رمزارز قدیمی و شناخته‌شده است که تمرکز بالایی روی موضوع امنیت در بلاکچین خود دارد. در ادامه مطلب، مهم‌ترین ویژگی‌ها، کاربردها، نحوه عملکرد، قیمت، وضعیت بازار و هر آنچه لازم است برای آشنایی با این رمز ارز xmr مطرح شود، بیان شده است.

ارز مونرو (Monero) چیست؟

محبوبیت ارزهای دیجیتال در سالی‌های اخیر به دو دلیل افزایش چشمگیری داشته است. دلیل اول فراهم‌کردن شرایط برای انجام سریع و مطمئن معاملات و قراردادهای هوشمند است. موضوع دوم که در جذب اکثریت افراد به بازار رمزارزها در سراسر جهان نقش بزرگی داشته است، سود حاصل از سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال بوده است. ارزهای دیجیتال امروزه به منظور افزایش امنیت، قدرت محاسباتی و… در بلاکچین و خرید و فروش یا مبادله استفاده می‌شوند.

ویژگی مهم این ارزها، غیرمتمرکزبودن تراکنش‌ها و معاملات آن‌ها است. این موضوع می‌تواند نقش ویژه‌ای در حفظ حریم خصوصی و ناشناس‌ماندن افراد شرکت‌کننده در معاملات دارد. میزان موفقیت ارزهای دیجیتال در این زمینه متفاوت بوده است. ارز دیجیتال مونرو نیز یکی از رمزارزهایی است که تمرکز زیادی روی ویژگی غیرمتمرکزبودن داشته است.

ارز xmr چیست

بعضی از ارزها امکان مشاهده عمومی تراکنش‌ها و معاملات را فراهم می‌کنند. اما برخی دیگر مانند شبکه مونرو، سعی در حفظ حریم خصوصی کاربران خود دارند. بنابراین دلیل اصلی شهرت و محبوبیت Monero حفظ حریم خصوصی کاربران و تعریف پروتکل‌هایی دقیق برای محافظت از آن است.

برای معرفی اولیه این رمزارز محبوب، نکاتی به صورت خلاصه در این قسمت بیان شده است:

 • مونرو یک ارز رمزنگاری‌شده اپن سورس (منبع باز) و حافظ حریم خصوصی کاربران است که در سال ۲۰۱۴ به بازار معرفی شد.
 • بلاکچین ارز xmr کاملا مبهم و غیرشفاف است. شبکه مونرو جزئیات و مقدار تراکنش‌ها با پنهان‌کردن آدرس‌های شرکت‌کنندگان در آن‌ها کاملا مخفی شده است. بنابراین ریسک شناسایی طرفین معاملات و جزئیات تراکنش شدیدا کاهش پیدا می‌کند.
 • استخراج ارز دیجیتال مونرو XMR با استفاده از پردازنده‌های گرافیکی CPU سرمایه‌گذاران امکان‌پذیر است. این یعنی برای استخراج ارز مونرو هیچ نیازی به خرید سخت‌افزارهای گران‌قیمت شامل پردازنده‌های گرافیکی با قیمت بالا (ریگ گرافیکی) یا دستگاه‌های ماینینگ (مانند دستگاه‌های ماینر بیت کوین) نیست.
 • طبیعی است که با ناشناس‌بودن معاملات و آدرس‌ها، مونرو یک بستر مناسب برای انجام کارهای غیرقانونی یا فعالیت‌های خلاف‌کارانه در وب تاریک (دارک وب) است.

تاریخچه تأسیس، فعالیت‌ها و هدف مونرو

محفوظ‌ماندن اطلاعات تراکنش‌ها برای اکثریت فعالان بلاکچین به دلیل مخفی‌ماندن میزان واقعی داریی‌های آن‌ها از چشم دولت و نهادهای مالیاتی اهمیت دارد. ارز مونرو یکی از مهم‌ترین ارزهای پیشرو در این زمینه است که با هدف جلب اعتماد کاربران در سال ۲۰۱۴ به صورت رسمی وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. این رمزارز از شروع فعالیت خود تا به امروز به عنوان یک سکه حافظ حریم خصوصی (privacy coins) موفق شناخته می‌شود.

یکی از بزرگ‌ترین اهداف تیم اجرایی شبکه مونرو و ارز xmr، همین حمایت از حریم خصوصی کاربران بوده است. سیستم رمزنگاری قدرتمند این شبکه باعث شده است تا هویت طرفین معامله و جزئیات آن کاملا مخفی بماند. امری که شبکه در اجرای آن تا به امروز کاملا موفق بوده است.

در آوریل سال ۲۰۱۴ میلادی، پروژه فوق به عنوان یک فورک (بروزرسانی) از یک ارز دیجیتال به نام Bytecoin ارائه شد. نام اصلی این فورک یا بروزرسانی BitMonero بوده است. در ابتدای پروژه، فورک به خوبی عمل نکرد. بسیاری از ویژگی‌هایی که از پروژه انتظار می‌رفت مانند ارتقا زمان بلوک‌ها و سیستم پاداش در بلوک‌ها حاصل نشد.

به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا پروژه اصلاح شود و بهبود یابد. نام پروژه در این اصلاحات به Monero تغییر یافت که در زبان اسپرانتو به معنای سکه است. تیم اولیه پروژه ۵ توسعه‌دهنده داشت که در این میان این افراد دو فرد سرشناس وجود داشت. از میان افراد حاضر در تیم اولیه پروژه تنها ریکاردو اسپاگنی همچنان در حال کار بر روی پروژه است.

در ابتدای امر، تصمیم بر آن گرفته شد تا مونرو به عنوان یک ابزار انتقال ارزش در وب تاریک DarkNet مورد آزمایش قرار بگیرد. اما به دلیل نوع و هدف بکارگیری، کمی بعد از ارز مونرو برای پرداخت‌های ناشناس استفاده شد. شاید با توضیحاتی که تاکنون در مقاله داده شد، تفکر خوانندگان نسبت به ارز monero فوق منفی شده باشد. اما باید متذکر شد که هدف ارز دیجیتال مونرو ایجاد یک بستر برای ذخیره و مبادله دارایی‌های کاملا شخصی و محرمانه است، نه فعالیت‌های مجرمانه و خرابکارانه!

مؤسسان پروژه مونرو؛ نام‌های مستعار برای پنهان ماندن هویت

مؤسسان پروژه مونرو

از میان تیم توسعه‌دهندگان فعلی این پروژه تنها ۲ نفر با نام‌های ریکاردو اسپاگنی با نام مستعارFluffy Pony و فرانچسکو کاباناس با نام مستعار ArticMone شناسایی شده‌اند. smooth، othe، NoodleDoodle، binaryFate و luigi1111 دیگر توسعه‌دهندگان عضو تیم هستند که تنها با همین نام‌های مستعار شناخته‌ می‌شوند.

بلاکچین مونرو و تغییرات انقلابی در سال ۲۰۱۹

به لطف تلاش‌های تیم‌های اجرایی پروژه در این سال‌ها، بهبودهای زیادی در شبکه ایجاد شده‌ است. بلاکچین پروژه در ابتدای کار از الگوریتم CryptoNight استفاده می‌کرد. در دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، شبکه مونرو یک هارد فورک برای پیاده‌سازی الگوریتم RandomX اجرا کرد. الگوریتمی که پشتیبانی از ASIC (ای سیک یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص که برای استخراج رمزارزها استفاده می‌شوند) را برای همیشه حذف کرد و به جای آن پشتیبانی از CPU را برای استخراج ارز مونرو جایگزین کرد.

برخی منتقدان در ابتدای این تغییر بزرگ، پیش‌بینی کردند که بلاکچین بیش از ۵۰ درصد نسبت به حالت قبل خود در برابر حمله‌های سایبری آسیب‌پذیر می‌شود. اما در حال حاضر ارز xmr بزرگترین کوین (سکه یا ارز دیجیتال) است که از الگوریتمی با گواه اثبات کار PoW و CPU (برای استخراج) پشتیبانی می‌کند. بنابراین هیچکس منابع کافی برای حمله به آن را در اختیار ندارد و به راحتی نمی‌تواند برای مهاجمان سودآوری داشته باشد.

آخرین بروزرسانی در شبکه و ارز دیجیتال مونرو

مونرو از بلاکچین‌هایی است که تغییرات و بروزرسانی‌های (فورک) زیادی دارد. آخرین تغییر و بروزرسانی در این شبکه با نام Nitrogen Nebula شناخته می‌شود که در ماه می سال ۲۰۲۰ میلادی انجام شد. این بروزرسانی شامل اجرای یک الگوریتم پروتکل دانایی صفر (اثبات دانایی صفر یا پروتکل دانایی صفر یک روش در رمزنگاری برای تصدیق بیانیه است) به نام Zk-SNARKS بود که برای انجام ناشناس معاملات ارز مونرو XMR پیاده‌سازی شد.

اجرای این فورک در شبکه باعث انجام سریع‌تر و کارآمدتر معاملات نیز شده است و برای هر انتقال وجه به تأیید کمتری نیاز است. تأثیر شبکه مونرو در دنیای بلاکچین و فعالان آن بسیار زیاد بوده است تا جایی که اخیرا یک فیلم مستند به نام «مونرو به معنای پول Monero means money» توسط طرفداران این پروژه به نمایش درآمده است که تا مدتی در صدر لیست پرفروش‌ترین فیلم‌ها در آمریکا نیز بود.

ویژگی‌های منحصر به فرد ارز مونرو و شبکه آن؛ مقایسه برخی ویژگی‌ها با بیت کوین

همانطور که گفته‌ شد، مونرو سعی در ایجاد فضایی آزاد و محرمانه برای انجام انواع خریدها و معاملات دارد. یعنی جایی که در آن هر تراکنش مالی یا خرید و فروشی صورت بگیرد بدون آنکه کسی بتواند از جزئیات آن و افراد شرکت‌کننده در آن آگاه باشد.

مونرو ویژگی‌هایی خاص و منحصر به خود دارد که آن را تبدیل به امن‌ترین و خصوصی‌ترین ارز دیجیتال جهان کرده‌اند:

ویژگی مخفی‌کردن آدرس:

این ویژگی می‌تواند یک بروزرسانی فوق‌العاده قدرتمند برای حریم خصوصی بیت کوین باشد. در شبکه بیت کوین برای ارسال یا دریافت رمزارز بیت کوین، باید آدرس دقیق محل سکونت کاربر به ثبت برسد.
اما در شبکه مونرو به جای آدرس خانه، می‌توان برای ارسال یا دریافت ارز دیجیتال مونرو از یک صندوق پستی post office box به عنوان آدرس استفاده کرد. با استفاده از آدرس پستی مجازی به جای آدرس واقعی، معاملات اصطلاحا نمی‌توانند به شما برگردند. یعنی امکان تشخیص هویت معامله‌گر در این سیستم وجود ندارد.

امضای حلقه Ring:

امضای حلقه پروتکلی اختصاصی برای حصول اطمینان از برگشت تراکنش‌ها و معاملات به کاربران به منظور جلوگیری از نقض حریم خصوصی درنظر گرفته‌شده برای آن‌ها در شبکه است. مثلا اگر یک میلیون اسکناس ۵۰ هزار تومانی با هزاران اثر انگشت بر روی هر کدام از آن‌ها وجود داشته باشد، غیرممکن است که بتوان اثر انگشت‌ها را به شخص خاص و شناخته‌‌شده‌ای نسبت داد.

این ویژگی زمانی که کاربران در حال معامله هستند، اطلاعات عمومی مربوط به هزاران معامله را با یکدیگر قاطی (مخلوط) می‌کند. البته این به معنای قاطی‌شدن سرمایه‌ها و تراکنش‌های کاربران با یکدیگر نیست و فقط برای حفظ ویژگی عدم شناسایی در شبکه، اطلاعات با یکدیگر ترکیب می‌شوند.یعنی یک اسکناس ۵۰ هزار تومانی با هزاران امضا یا اثر انگشت که تنها یکی از آن‌ها مربوط به کاربر است! در واقع هیچ فردی نمی‌تواند تعلق این اسکناس را به کاربر ثابت کند. توضیحات فوق در واقع یک توضیح کلی در مورد نحوه عملکرد ویژگی امضای حلقوی در شبکه مونرو است.

کلید نمایش عمومی:

این ویژگی نقطه تمایز ارز مونرو در حفظ حریم خصوصی کاربران با سایر شبکه‌هایی است که استراتژی مشابهی دارند. کاربر به اختیار خود می‌تواند کلید نمایش عمومی معاملات خود را به اشتراک بگذارد و اجازه دهد تا افراد دیگر معاملات او را مشاهده کنند.یکی از نقاط ضعف بیت کوین بازبودن بیش از حد شبکه و اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها است. بانک‌ها و کارگزاران هزینه‌های پایین استفاده از یک بلاکچین را دوست دارند اما آن‌ها نگران آسان‌بودن رهگیری تراکنش‌ها و معاملات هستند. رهگیری تراکنش‌ها و آسان‌بودن آن در بعضی بلاکچین‌ها می‌تواند روشی برای ربودن مشتریان بانک‌ها و بروکرها (کارگزاری) باشد.

از طرفی رگولاتورها (سازمان‌های مرتبط با امور مالی و مالیاتی مانند سازمان امور مالیاتی) از بانک‌هایی که بلاکچین را پذیرفته‌اند پشتیبانی می‌کنند زیرا حسابرسی آن‌ها را آسان‌تر خواهد کرد. مونرو این مشکل را حل می‌کند. شبکه فوق با ابزار کلید نمایش عمومی، نگرانی بانک‌ها و بروکرها را از ربوده‌شدن مشتریان برطرف می‌کند و در طرف مقابل نیز با همین ابزار باعث تسهیل کار رگولاتورها می‌شود. زیرا آن‌ها با ابزار کلید نمایش عمومی می‌توانند تمامی تراکنش‌های کاربر را مشاهده کنند.

عرضه محدود ارز مونرو:

برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال، ارز دیجیتال مونرو که با نماد XMR شناخته می‌شود، دارای میزان عرضه محدودی است. مونرو میزان عرضه مشخص و تورم پیش‌بینی‌شده‌ای دارد. بنابراین می‌توان کاهش ارزش در اثر عرضه نامحدود ارز دیجیتال را برای مونرو غیرممکن دانست.
تا سال ۲۰۱۷ تعداد بیش از ۱۴ میلیون و ۵۴۰ هزار سکه یا ارز دیجیتال مونرو استخراج شده بود. در این زمان برای یک دوره هشت ساله عرضه ۱۸.۴ میلیون سکه دیگر تأیید شد. همچنین نرخ تورم سالیانه پس از هشت سال، ۰.۸۶ درصد اعلام شد. این ویژگی به معنای عرضه یک ارز دیجیتال با ارزش ثابت برای جبران ضررهای احتمالی به منظور ماندن ماینرها در شبکه مونرو است.

مقیاس‌پذیری داخلی:

یکی از نقاط مورد بحث بیت کوین، محدودیت حجم بلاک‌های آن به اندازه ۱ مگابایت است. با رشد فوق‌العاده بلاکچین بیت کوین و ارز اختصاصی آن در این سال‌ها، اما همچنان اندازه بلاک‌های آن محدود و کوچک است. این موضوع می‌تواند منجر به کاهش سرعت در شبکه بیت کوین و نهایتا کندی در انجام معاملات شود.

اما مونرو با دارابودن یک استراتژی خاص به نام look-back window، چنین مشکلی را با بررسی معاملات قبلی و تنظیم خودکار اندازه بلوک‌ها برای افزایش قدرت محاسباتی مورد نیاز برای انجام حجم بیشتری از معاملات برطرف کرده است.

این ویژگی باعث مقیاس‌پذیری بالای شبکه مونرو می‌شود. این جمله بدان معناست که هرچه کاربران بیشتری به این شبکه ملحق شوند و معاملات خود را انجام دهند، شبکه هم متناسب با آن‌ها، پتانسیل بیشتری برای رشد دارد.

مزایا و معایب ارز مونرو و بلاکچین Monero

مزایا معایب
حفظ حریم خصوصی تعداد کم کیف پول‌های پشتیبانی‌کننده (کیف پول چندرمزی مانند Jaxx ندارد)
عدم ردیابی معاملات و تشخیص هویت عدم تشخیص قانونی یا غیرقانونی‌بودن معاملات
مقیاس‌پذیری بالا و هزینه‌های کم استفاده از ارز مونرو برای کارهایی که مصادیق
مجرمانه و خلاف دارند (همچنین فعالیت‌های مربوط به دارک وب)
شبکه منعطف با پتانسیل نامحدود برای رشد ذخیره ایمن ارز دیجیتال مونرو سخت است
حق انتخاب در نمایش اطلاعات معاملات
در صورت تمایل
پذیرش سریع به عنوان ابزار انتقال ارزش در سایت‌های غیرقانونی که اعتماد عمومی به مونرو را کاهش می‌دهد
قابل استفاده برای دریافت و پرداخت‌های محرمانه طراحی بدافزارهای متعدد توسط هکرها به منظور استفاده از قدرت CPU کاربران برای استخراج مونرو
قابلیت ماینینگ و استخراج با CPU و GPU استفاده از مونرو برای دورزدن تحریم‌های بین‌المللی توسط برخی کشورهای طردشده از جامعه جهانی (اکثر کشورهای یادشده متهم به قاچاق سلاح، پولشویی، قاچاق مواد مخدر و نقض حقوق بشر هستند)

بررسی تغییرات بزرگ در ارزش و قیمت ارز دیجیتال مونرو


روند قیمتی این رمزارز از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۲۱ یعنی سال نگارش این مقاله، به خوبی می‌تواند نشان‌دهنده تغییرات آن در تیم اجرایی، توسعه‌دهندگان، فورک‌ها و سایر بروزرسانی‌های شبکه باشد. در ابتدای امر و زمانی که نام این ارز BitMonero بود، استقبال بسیار کمی از آن در میان فعالان بازار رمزارزها صورت گرفت و می‌توان گفت که مونرو شروعی ناامیدکننده داشت.

پس از این اتفاق، گروهی از طرفداران این رمزارز به رهبری جانی منمانک بر این اعتقاد بودند که این پروژه باید تحویل گرفته شود و تغییرات اساسی روی آن صورت گیرد. پس از ایجاد تغییرات که در قسمت‌های قبلی مطلب کامل توضیح داده شد، رمزارز فوق با شکلی جدید با نام Monero و نماد XMR مجددا فعالیت خود را از سر گرفت. پروژه جدید مورد توجه بسیاری از فعالان قرار گرفت به نحوی که در سال ۲۰۱۶، ارز مونرو برترین رمزارز از نظر رشد در بازار شد.

ارزش بازار و حجم معاملات مونرو در این مقطع از نظر درصد رشد، از تمام ارزهای دیجیتال بازار پیشی گرفت. بسیاری دلیل این محبوبیت و جهش بزرگ را تمرکز و حساسیت این شبکه و ارز دیجیتال مونرو نسبت به حریم خصوصی کاربران می‌دانند. اما موضوع دیگری که قطعا تأثیر زیادی در محبوبیت جهشی و یکباره این ارز دیجیتال داشت، ورود آن به عنوان یک ابزار انتقال ارزش به دارک وب و فعالیت‌های مشکوک و مجرمانه بود.

در ۲ می ۲۰۱۴، اولین قیمت مونرو ۲.۲۱ یورو تعیین شد. اما با توجه به نقاط ضعف ابتدایی، قیمت این کوین در پایان همین سال به کمتر از ۴۰ سنت رسید! تا فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی و تقریبا به مدت یک سال، نرخ این کوین تقریبا ثابت باقی ماند و تغییرات جزئی (کمتر از ۱۰ سنت) داشت. پس از این مقطع زمانی با یک جهش بزرگ و سه برابری، ارزش ارز مونرو از ۴۵ سنت به ۱.۵ یورو رسید.

اما جهش فوق‌العاده بزرگ ارز دیجیتال XMR در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ رخ داد. در یک بازه زمانی بسیار کوچک، ارزش مونرو شدیدا رشد کرد و به رقم اعجاب‌انگیز ۱۲۹ یورو رسید. تا کاهش اندک ابتدایی در سال ۲۰۱۸، قیمت ارز فوق تقریبا ثابت ماند و نوسانات بسیار کوچکی داشت. اما کمی بعد بازار گاوی همراه با نوسانات شدید افزایشی در بازار رمزارزها ایجاد شد. مونرو نیز در این نوسانات شدید افزایشی از سایر ارزها عقب نماند به شکلی که در ۷ ژانویه ۲۰۱۸ میلادی، هر یک واحد ارز مونرو به قیمت بی‌سابقه ۴۴۳ یورو رسید!

در سال ۲۰۱۹ و با سقوط کل بازار رمزارزها، مونرو نیز نوسانات شدید ریزشی داشت و اصطلاحا تحت تأثیر بازار خرسی قرار گرفت تا جایی که قیمت ارز در مقطعی به کانال ۳۰ تا ۴۰ هزار یورو سقوط کرد. با شروع سال ۲۰۲۰ تحت تأثیر رشد و نزول مجدد کل بازار رمزارزها، ارز دیجیتال یادشده نیز سقوط و صعودهایی داشت. از ابتدای این سال، مونرو با یک روند افزایشی توانست خود را مجددا بالا بکشد. تا جایی که در ماه فوریه همین سال تا قیمت نزدیک به ۸۰ یورو نیز پیش رفت.

قیمت مونرو

اما از این تاریخ به بعد بازهم با نزول‌های پی در پی قیمت این رمزارز در حال سقوط به کانال ۲۰ تا ۳۰ یورو بود! در ماه مارس سال ۲۰۲۰، مونرو تاریک‌ترین روزهای چندسال اخیر خود را در بازار سپری کرد. قیمت این رمزارز به ۳۰ یورو کاهش یافت؛ رقمی که برای ارز مونرو بعد از سال ۲۰۱۷ بی‌سابقه بود.

قیمت مونرو

اما در سال ۲۰۲۱، مجددا یک بازار گاوی فوق‌العاده شدید در دنیای رمزارزها ایجاد شد که تحت تأثیر آن، قیمت اکثر ارزهای دیجیتال موجود بازار افزایش یافت. در ماه می سال یادشده قیمت مونرو به عدد ۴۱۸ یورو رسید که فاصله زیادی با رکورد قبلی در ژانویه ۲۰۱۸ نداشت. اما پس از این نقطه اوج، مجددا نوسانات ریزشی آغاز شد و در همین ماه  قیمت‌های ۱۵۸ و ۱۴۶ یورو را نیز تجربه کرد.

قیمت مونرو

وضعیت فعلی ارز دیجیتال مونرو در بازار؛  پیش بینی قیمت مونرو

قیمت به روز ارز مورنو در روز نگارش مقاله ۲۵۵ دلار آمریکا بوده است. از نظر ارزش بازار نیز ارز دیجیتال xmr با سرمایه گردشی به ارزش ۴ میلیارد و ۵۷۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار در رتبه ۲۷ رتبه‌بندی سایت CoinMarketCap قرار گرفته است. البته با توجه به نزدیکی ارزهای دیجیتال در محدوده رتبه یادشده، به راحتی ممکن است رتبه ارزها در کمترین زمان بالا و پایین شود. این اعداد در حالی ایجاد شده است که تا همین روز ۱۷ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۵۳۳ کوین مونرو در بازار در حال گردش است.

کل عرضه در گردش ارز مونرو تعداد ۱۸.۴ میلیون XMR خواهد بود که انتظار می‌رود تا پایان ماه می سال ۲۰۲۲ میلادی این سقف زده شود. البته پیش‌بینی‌هایی برای تشویق ماینرها بعد از اتمام عرضه نهایی از سوی شبکه مونرو انجام شده است. در این ساز و کار که tail emissions نام دارد، قرار است مقدار کمی رمزارز مونرو هر ۶۰ ثانیه به عنوان پاداش به سیستم وارد شود. برخی بررسی‌ها نشان داده است این روش مؤثرتر از تمرکز بر هزینه‌های معاملات برای تشویق جهت حضور در شبکه است.

صرافی‌ های برتر پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال مونرو

در این قسمت ۵ جفت‌ارزی برتر ارز دیجیتال ذکرشده در صرافی‌های مختلف بر اساس حجم معاملات آن‌ها ذکر شده است:

 1. جفت‌ارزی XMR و تتر USDT صرافی بایننس Binance با ۴۸ میلیون ۶۳۱ هزار دلار
 2. جفت‌ارزی XMR و تتر USDT صرافی هیوبی گلوبال Huobi Global با ۱۸ میلیون و ۱۹۷ هزار دلار
 3. جفت‌ارزی XMR و بیت کوین BTC صرافی بایننس با ۱۳ میلیون و ۱۷۲ هزار دلار
 4. جفت‌ارزی XMR و دلار آمریکا USD صرافی کراکن Kraken با ۴ میلیون و ۴۷۲ هزار دلار
 5. جفت‌ارزی XMR و اتر ETH صرافی بایننس با ۳ میلیون و ۳۰۶ هزار دلار

همچنین جفت‌ارزی‌های مشابه موارد یادشده در دیگر صرافی‌های پشتیبان رمزارز مونرو مانند پولونیکس Poloniex، بیتفینکس Bitfinex، گیت آیو Gate.io و کوکوین KuCoin موجود و در حال خرید و فروش مونرو هستند.

کیف پول‌های مناسب برای ارز دیجیتال مونرو

 1. کیف پول GUI: دارای یک رابط کاربری بسیار ساده است و مناسب افرادی است که از نظر فنی علاقه یا تخصصی در مورد کیف پول‌ها ندارند. با این کیف پول بدون هیچ نیازی به آموزش، کاربر می‌تواند رمزارز اختصاصی شبکه مونرو را ارسال یا دریافت کند. کیف پول GUI از بیش از ۳۰ زبان زنده دنیا پشتیبانی می‌کند و امکانات مناسبی همچون تبدیل درون‌برنامه‌ای ارز فیات است که با آن دیگر نیازی به چک‌کردن قیمت آنلاین مونرو نیست.
 2. کیف پول CLI: این کیف پول به کاربر امکان کنترل کامل سرمایه دیجیتالی و نود خود در شبکه مونرو را می‌دهد و رابط‌هایی مانند HTTP RPC و 0MQ دارد. کیف پول CLI نیز همانند مورد قبلی با کیف‌پول‌های سخت‌افزاری ترزور و لجر سازگاری دارد و امکان دریافت پاداش برای اپراتورهای گره در شبکه مونرو را فراهم کرده است. این کیف پول به افرادی که از نظر فنی اطلاعاتی درباره ماهیت کیف پول‌ها و فعالیت در بلاکچین ندارند، توصیه نمی‌شود. اما برای افراد حرفه‌ای خصوصا توسعه‌دهندگان باتجربه، مورد یادشده یکی از بهترین انتخاب‌ها برای کیف پول مونرو است.
 3. کیف پول Cake Wallet: کیف پول موبایلی موجود در نسخه‌های اندروید و IOS
 4. کیف پول Monerujo: کیف پول موبایلی موجود در نسخه اندروید
 5. کیف پول MyMonero: کیف پول موبایل و دسکتاپ موجود در نسخه‌های اندروید، IOS، مک، ویندوز، مرورگر وب و لینوکس
 6. کیف پول Edge: کیف پول موبایلی موجود در نسخه‌های اندروید و IOS

کیف پول xmr

موارد یاد شده علاوه بر کیف‌پول‌های سخت‌افزاری ترزور مدل تی و لجر نانو اس و نانو ایکس مورد تأیید انجمن مونرو هستند و به عنوان کیف پول‌ ارز دیجیتال ایمن شناسایی شده‌اند. همچنین یک کیف پول سخت‌افزاری اختصاصی توسط انجمن مونرو به نام کاستلو Kastelo در حال طراحی است که به زودی عرضه می‌شود.

نحوه خرید و فروش مونرو XMR

ماهیت ارز دیجیتال فوق و تمرکز آن بر روی عدم شفافیت و حفظ حریم خصوصی باعث شده است تا بسیاری از صرافی‌ها از آن پشتیبانی نکنند. مثلا کاربران در صرافی بایننس Binance می‌توانند ارز دیجیتال monero را ترید (خرید و فروش) کنند اما این امکان در صرافی مشهور کوین بیس Coinbase وجود ندارد. در نتیجه ممکن است کاربران علاقه‌مند به رمزارز مونرو نیاز داشته باشند که ارز فیات (ارزهای کاغذی مانند دلار) خود را به بیت کوین تبدیل کنند و به واسطه آن خرید و فروش در مونرو را آغاز کنند. البته طبیعی است که این امر ممکن است کاربر را مجبور به فعالیت در پلتفرم‌های کوچکتر و ضعیف‌تر تریدینگ ارزهای دیجیتال کند.

برای شروع خرید و فروش ابتدا باید کیف پول که رمزارز فوق را پشتیبانی می‌کند، انتخاب شود. این کیف پول‌ها برای سیستم‌عامل‌های مختلفی مانند ویندوز، لینوکس، مک، اندروید، IOS و نسخه مخصوص مرورگر در دسترس هستند. پس از نصب کیف پول‌ها و ایجاد حساب کاربری، کاربر باید مقداری ارز دیجیتال مونرو برای ادامه فعالیت‌ها داشته باشد.

برای این کار چندین روش وجود دارد. ماینینگ (استخراج) و کار برای مونرو در صرافی روش‌هایی هستند که می‌توان با استفاده از آن‌ها مقداری ارز مونرو دریافت کرد. البته ساده‌ترین روش استفاده از صرافی‌های ارز دیجیتالی (اکسچنج) است که از مونرو پشتیبانی می‌کنند و در آن می‌توان ارز فیات (پول کاغذی) را تبدیل به XMR کرد. در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز متعددی این ارز پشتیبانی می‌شود.

جمع‌بندی؛ آینده ارز دیجیتال مونرو

امروزه دولت‌ها در جهان سعی در شفاف‌سازی درآمد و صورت‌های مالی شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی دارند. برای این کار صورتحساب‌های مالی، مالیاتی و هر آنچه مربوط به افراد و شرکت‌ها می‌شود، ممکن است برای تعیین مالیت و اخذ آن بررسی شوند. در بعضی کشورها حتی اجازه دسترسی مستقیم به اطلاعات حساب‌های بانکی افراد داده می‌شود.

در چنین شرایطی همه به دنبال بستری هستند که بتوانند با استفاده از آن سرمایه خود را از چشم دولت‌ها پنهان کنند. شبکه و ارز دیجیتال مونرو امروزه این بستر ایده‌آل را برای تمامی افراد در سراسر این کره خاکی فراهم کرده‌اند.

پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده محبوبیت رمز ارز xmr شدیدا افزایش یابد. به دنبال این جریان، بازار سرمایه‌گذاری و خرید مونرو و همچنین فروش آن نیز شدیدا داغ خواهد شد. بنابراین آینده ارز مونرو قطعا روشن خواهد بود.

بنابراین ارزش ارز مونرو قطعا افزایش خواهد یافت و به زودی به رتبه‌های بالاتر در جدول ارزش بازار ارزهای دیجیتال صعود خواهد کرد. با این استدلال، سرمایه‌گذاری در مونرو می‌تواند یک فعالیت مطمئن و سودآور باشد. اما نباید مخاطرات و معایب استفاده از این ارز دیجیتال در پرداخت‌های غیرقانونی مربوط به فعالیت‌های تروریستی، قاچاق اسلحه، پولشویی، مواد مخدر و سایر فعالیت‌های مجرمانه را فراموش کنیم. با افزایش محبوبیت و ارزش بازار ارز فوق، قطعا پتانسیل بیشتری در اختیار تبهکاران برای پرداخت و دریافت مبالغ کلان قرار می‌گیرد.

سوالات متداول

1

monero چیست؟

مونرو یک شبکه یا بلاکچین است که در زمینه قراردادهای هوشمند و سرعت بالای تراکنش‌ها بسیار فعال است. مونرو ارز دیجیتال اختصاصی هم دارد که به دلیل عدم شفافیت، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

2

ارز دیجیتال xmr چیست؟

نماد ارز مونرو در بازارهای جهانی، xmr است. نماد مونرو در واقع نشان‌دهنده یک سکه (کوین یا ارز دیجیتال) است که بر اساس سیاست‌ها و اقدامات بلاکچین مونرو ارزش می‌یابد. این سکه مانند تمام ارزهای دیجیتالی قابل خرید و فروش است و یک سرمایه دیجیتال به حساب می‌آید.

3

آیا مونرو قانونی است؟

رمزارز XMR یک ارز دیجیتال غیرقانونی نیست. حفظ حریم خصوصی کاربران در معاملات مهم‌ترین هدف این شبکه است. این به معنای عدم قابلیت پیگیری معاملات در مونرو است. اما همین ویژگی باعث شده است تا مونرو برای انجام معاملات غیرقانونی در حوزه مواد مخدر، شرط‌بندی و… استفاده شود.

4

آیا سرمایه‌گذاری در مورنو سودآور است؟

اگر کسی به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه‌مند باشد، با مشاهده صعودها و ریزش‌های مقطعی قیمت ارز فوق می‌تواند آن را به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری مد نظر داشته باشد. با نوسان‌گیری در این بالا و پایین‌رفتن‌های مکرر قیمت ارز مورنو، می‌توان سود خوبی به دست آورد. اما این امر منوط به گذراندن آموزش‌های مربوط تریدینگ ارزهای دیجیتال برای یادگیری نوسان‌گیری است.

همچنین هزینه‌های استفاده از مورنو نیز بسیار پایین است و استخراج آن نیز نسبت به سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین نیاز به هزینه‌های زیاد برای برق و خرید سخت‌افزار ندارد. حتی با پردازنده CPU یک کامپیوتر خانگی هم می‌شود فرآیند استخراج ارز دیجیتال مونرو را آغاز کرد.

5

از کجا می‌توان رمزارز مورنو را خریداری کرد؟

بهترین روش خرید ارز رمزنگاری‌شده مورنو، خرید از طریق صرافی‌های پشتیبان ارز یادشده است. همچنین اگر در محل زندگی شما دستگاه‌های ATM فعال مخصوص ارزهای دیجیتال وجود دارد، می‌توانید از طریق آن‌ها اقدام کنید. روش آخر نیز خرید مستقیم از یک دارنده ارز دیجیتال XMR است.

6

چقدر طول می‌کشد تا یک مورنو استخراج شود؟

برای استخراج یک کوین مونرو معمولا تا دو دقیقه زمان لازم است. بنابراین نیازی به خرید ماینر مونرو مانند آنچه برای استخراج بیت کوین انجام می‌شود، نیست. از طرفی استخراج xmr نیز زمان و انرژی بسیار پایین‌تری نیاز دارد و ساده‌تر است. شاید همین سادگی بسیاری را تشویق به استخراج monero کند.

7

آیا تاکنون ارز دیجیتال XMR در شبکه مورنو ردیابی شده است؟

خیر، استفاده از پروتکل‌ها و الگوریتم‌های خاصی مانند امضای حلقوی، عملا ردیابی و مشاهده جزئیات تراکنش‌های رمزارز فوق را غیرممکن کرده‌اند.

8

روش استخراج مونرو چگونه است؟

قیمت ماینر مونرو هیچ‌گاه مانند بیت‌کوین گزاف نبوده و نیست. زیرا تنها با یک پردازنده معمولی کامپیوتری می‌توان ارز مونرو استخراج کرد. نحوه استخراج مونرو به این صورت است که ابتدا باید یک نرم‌افزار ماینینگ مونرو روی سیستم خود نصب کنید تا علاوه بر شبکه مونرو بتوانید به استخرهای ماینر ارز monero متصل شوید.

باید دقت کنید که سخت‌افزار شما (پردازنده) باید کاملا با شبکه و فرآیند استخراج مونرو هماهنگ باشد. سه پردازنده AMD Threadripper 3990X، AMD Ryzen 9 3900X و Intel Core i9-10900K بهترین پیشنهادها برای استخراج مونرو هستند. همچنین در حال حاضر خرید ریگ ماینینگ مونرو پیشنهاد نمی‌شود. زیرا نسبت به هزینه‌ها، قیمت و ساختاری که استخراج مونرو دارد، در حال حاضر پیشنهاد جالبی نیست.

امتیاز شما به این محتوا

3 / 5. 2

میانگین امتیازات: 3/5
تعداد امتیاز: 2
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره