کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ معرفی ۱۰ تا از بهترین کیف پول‌ها

آموزش کیف پول ها
کیف پول دیجیتال چیست؟ معرفی بهترین کیف پول های ارز دیجیتال

همه ما حداقل یک کیف پول داریم که پول نقد، کارت‌های بانکی و مدارک هویتی خود را در آن نگهداری می‌کنیم. در دنیای واقعی، حتی اگر کیف پول نداشته باشید هم می‌توانید از جیب لباس یا کیف دستی برای نگهداری اموال و مدارک خود استفاده کنید؛ اما وقتی وارد دنیای ارزهای دیجیتال می‌شوید، بدون کیف پول ارز دیجیتال عملاً هیچ کاری از عهده شما برنمی‌آید.

بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال چیست به زبان ساده

فرقی نمی‌کند هولدر باشید یا تریدر. در هر صورت برای ذخیره و نگهداری رمزارزهای خود به کیف پول دیجیتال نیاز دارید. با همین جمله ساده می‌توان فهمید که کیف پول رمزارزها رابطه مستقیمی با تأمین امنیت سرمایه دارد؛ بنابراین، اگر نمی‌خواهید شاهد نابودی دارایی خود باشید، حتماً تا انتهای این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال به پشتوانه فناوری بلاک‌چین بیش از هر چیزی با ادعای غیرمتمرکزسازی امور مالی شناخته می‌شوند. در سیستم مالی سنتی، وقتی پول خود را در اختیار بانک قرار می‌دهید، چندان دغدغه‌ای از بابت تأمین امنیت آن ندارید؛ زیرا بانک‌ها این مسئولیت را بر عهده دارند؛ اما وقتی وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوید، خودتان تنها کسی هستید که مسئول تأمین امنیت دارایی‌تان را بر عهده دارید.

برای کسانی که به‌تازگی وارد بازار رمزارزها شده‌‌اند، شاید این جملات ترسناک به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که بازار رمزارزها بر اصولی متفاوت با قوانین اقتصادی رایج در سیستم مالی سنتی دنیا بنا نهاده شده است؛ بنابراین، برای فعالیت در این بازار باید با قوانین آن آشنایی کامل پیدا کنید.

کیف پول ارز دیجیتال نوعی سخت‌افزار یا نرم‌افزار است که از آن برای نگهداری و ذخیره رمزارزها استفاده می‌شود. این ساده‌ترین تعریفی است که می‌توان برای کیف پول دیجیتال ارائه داد. به محض خرید ارز دیجیتال، دارایی وارد کیف پول تحت مالکیت شما می‌شود. اگر قرار باشد کیف پول رمزارزها را به چیزی تشبیه کنیم، بهترین مثال کارت بانکی است. در ادامه، با توضیح بیشتر درباره نحوه عملکرد کیف پول ارزهای دیجیتال، متوجه دلیل این تشبیه خواهید شد.

کیف پول ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

تفاوت کلید عمومی و خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال

شما به‌عنوان یک کاربر بازار ارزهای دیجیتال نباید از سیر تا پیاز نحوه عملکرد همه‌چیز را بدانید. در زندگی روزمره نیز خیلی از ابزارها در اختیار ما قرار دارند که صرفاً از آن‌ها استفاده می‌کنیم و خیلی درباره ماهیتشان اطلاعاتی نداریم؛ اما توجه کنید که دانستن برخی از مفاهیم برای استفاده از کیف پول ارز دیجیتال ضروری است؛ درنتیجه، لازم است کمی عمیق‌تر به مکانیزم عملکرد کیف پول‌های مختلف نگاه کنیم. خوشبختانه، انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال به شیوه مشابهی کار می‌کنند.

برای خرید، فروش یا جابه‌جایی ارز دیجیتال، باید درخواست انتقال دارایی خود را با شبکه بلاک‌چین آن ارسال کنید. کیف پول ارز دیجیتال این نقش مهم را به نمایندگی از شما بر عهده می‌گیرد. بعد از ثبت درخواست در شبکه، فرایند جابه‌جایی مالکیت ارز دیجیتال پردازش می‌شود. به محض موافقت، عملیات انتقال انجام می‌شود. این دقیقاً مانند همان نقشی است که کارت‌های بانکی ایفا می‌کنند.

در اینجا، پای سه مفهوم مهم به میان می‌آید که باید جداگانه درباره آن‌ها بحث کنیم.

کلید عمومی

هر کیف پول ارز دیجیتال یک کلید عمومی منحصربه‌فرد دارد. کلید عمومی از کنار هم قرار گرفتن رشته‌ای از اعداد و حروف به وجود می‌آید. به کمک کلید عمومی، صحت انجام تراکنش و جابه‌جایی رمزارزها در شبکه بلاک‌چین ارزیابی می‌شود. می‌توانید کلید عمومی را در اختیار دیگران قرار دهید. این کار هیچ مشکلی برای امنیت کیف پولتان به وجود نمی‌آورد.

کلید خصوصی

علاوه بر کلید عمومی، هر کیف پول رمزارز، کلید خصوصی منحصربه‌فردی نیز دارد. کلید خصوصی نیز از کنار هم قرار گرفتن رشته‌ای از اعداد و حروف انگلیسی تشکیل می‌شود. کلید خصوصی در حکم رمز کارت بانکی شماست. اگر کسی رمز کارت بانکی شما را داشته باشد، می‌تواند به‌راحتی به موجودی حسابتان دسترسی داشته باشد. به همین ترتیب، اگر کسی کلید خصوصی کیف پول شما را به دست بیاورد، عملاً به تمام دارایی‌تان دسترسی خواهد داشت؛ بنابراین نباید کلید خصوصی کیف پول خود را در اختیار هیچ‌کس قرار دهید.

با وجود کلید عمومی، شبکه به‌راحتی متوجه می‌شود که درخواست جابجایی رمزارز را مالک کیف پول صادر کرده است و هیچ‌گونه اختلالی در تراکنش‌ها به وجود نمی‌آید.

نکته مهمی وجود دارد که باید در اینجا روی آن تأکید کنیم. در برخی از کیف پول‌ها، رشته کد مربوط به کلید خصوصی در قالب عبارت بازیابی (Seed Phase) در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. عبارت بازیابی از کنار هم قرار گرفتن تعدادی کلمه (بین ۱۲ تا ۲۴ کلمه) تشکیل می‌شود. عبارت بازیابی همان کاربرد کلید خصوصی را دارد و باید در نگهداری از آن وسواس زیادی به خرج دهید.

آدرس کیف پول

جالب است بدانید که عملاً با کلید عمومی کیف پول خود کاری ندارید. همچنین باید از دسترسی دیگران به کلید خصوصی جلوگیری کنید. در طول فعالیت در بازار رمزارزها، بیش از هر چیزی با آدرس کیف پول ارز دیجیتال سروکار دارید. آدرس کیف پول را می‌توان به شماره کارت بانکی تشبیه کرد. با در اختیار داشتن شماره کارت بانکی، می‌توانید به حساب هرکس پول واریز کنید. به همین ترتیب، به کمک آدرس کیف پول نیز می‌توانید به دیگران رمزارز بفرستید.

عده‌ای تصور می‌کنند آدرس کیف پول همان کلید عمومی است؛ اما این‌گونه نیست. آدرس کیف پول از کنار هم قرار گرفتن رشته‌ای از حروف و اعداد انگلیسی تشکیل می‌شود. نیازی به حفظ یا مخفی کردن آدرس کیف پول نیست؛ بلکه می‌توانید به‌راحتی، در زمانی که لازم دارید، آن را کپی کنید.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

تا اینجا بررسی کردیم که کیف پول ارز دیجیتال چیست. البته از نظر بحث‌های فنی، موضوعات متعددی درباره کیف پول‌ها وجود دارد؛ ولی به‌عنوان معامله‌گر، همین‌قدر اطلاعات برای استفاده از کیف پول‌ها کفایت می‌کند. آشنایی با انواع کیف پول ارز دیجیتال موضوع مهم دیگری است که باید درباره آن بحث کنیم. به‌طور کلی، انواع کیف پول ارز دیجیتال را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

کیف پول کاغذی

ساده‌ترین نوع کیف پول از نوع کاغذی است. در این نوع کیف پول عبارت بازیابی یا کلید خصوصی روی تکه‌ای کاغذ چاپ می‌شود. استفاده از کیف پول ارز دیجیتال کاغذی تقریباً منسوخ شده است. با نوشتن کلید خصوصی کیف پول روی کاغذ، عملاً می‌توانید کیف پول کاغذی خود را بسازید. برخی از سایت‌ها نیز کیف پول کاغذی اختصاصی برخی از رمزارزها را صادر می‌کنند. برای مثال، می‌توان به سایت BitAddress برای بیت‌کوین اشاره کرد.

کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری تجهیزاتی شبیه به فلش مموری هستند که برای ذخیره رمزارزها استفاده می‌شوند. این کیف پول‌ها دارایی شما را به صورت آفلاین ذخیره می‌کنند. بین مدل‌های مرسوم، کیف پول سخت‌افزاری بالاترین سطح امنیت را برای صاحبان ارزهای دیجیتال به ارمغان می‌آورند.

کیف پول نرم‌افزاری

کیف پول‌های نرم‌افزاری به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱. کیف پول موبایل

این دسته از کیف پول‌ها اپلیکیشن‌های موبایل هستند که روی تلفن همراه نصب می‌شوند. تقریباً پرکاربردترین نوع کیف پول‌های ارز دیجیتال همین دسته است.

۲. کیف پول دسکتاپ

این دسته از ولت‌ها نرم‌افزارهایی هستند که روی رایانه‌های مختلف از سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک نصب می‌شوند.

۳. کیف پول تحت وب

این دسته از کیف پول‌ها ساده‌ترین نوع کیف پول نرم‌افزاری هستند. برای دسترسی به آن‌ها باید از مرورگرهای اینترنتی استفاده کنید. در زمان استفاده از بسیاری از کیف پول‌های صرافی‌ها، در واقع از والت‌های تحت وب استفاده می‌کنید.

منظور از کیف پول ارز دیجیتال سرد و داغ چیست؟‌

تفاوت کیف پول داغ و کیف پول سرد

یکی از مفاهیم اساسی درباره کیف پول ارز دیجیتال، مفهوم والت‌های سرد و داغ هستند. اگر برای استفاده از یک والت به اتصال به اینترنت نیاز باشد، اصطلاحاً به آن ولت داغ (Hot) می‌گویند. در مقابل، اگر بتوان به صورت آفلاین با یک کیف پول کار کرد و کلیدهای خصوصی در آن به صورت آفلاین نگهداری شوند، اصطلاحاً با نام کیف پول سرد (Cold) شناخته می‌شود.

کیف پول گرم بهتر است یا کیف پول سرد؟

بدیهی است که وقتی پای اینترنت به میان می‌آید، خطر حملات هکری افزایش پیدا می‌کند؛ درنتیجه، دارایی افراد در کیف پول‌های داغ بیشتر در معرض خطر قرار دارد. توصیه می‌شود اگر قصد نگهداری دارایی به صورت طولانی مدت را دارید، حتماً آن را به کیف پول سرد منتقل کنید. صرفاً آن بخش از دارایی را که برای معاملات روزانه خود نیاز دارید، در والت داغ نگهداری کنید.

منظور از والت متمرکز و غیرمتمرکز چیست؟

در والت متمرکز، دارایی شما زیر نظر شخص ثالث نگهداری و ذخیره می‌شود. برای مثال، می‌توان به کیف پول‌های صرافی‌هایی مانند کوکوین و کوینکس اشاره کرد. در مقابل، کیف پول‌های غیرمتمرکز وجود دارند که مدیریت و نگهداری دارایی کاملاً به عهده صاحب ولت گذاشته می‌شود. در مقاله جداگانه‌ای این موضوع را به‌طور مفصل بررسی کرده‌ایم. برای مطالعه بیشتر به مقاله «کیف پول غیرمتمرکز چیست» مراجعه کنید.

کاربرد‌های کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

در وهله اول، این طور به نظر می‌رسد که کاربرد کیف پول ارز دیجیتال محدود به ذخیره و جابه‌جایی رمزارزهاست. البته که اصلی‌ترین کاربرد ولت‌ها همین دو مورد است؛ ولی در سال‌های اخیر، کیف پول‌هایی رونمایی شده‌اند که خدمات متنوع دیگری را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند. ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید و فروش ارزهای دیجیتال
 • استیکینگ ارزهای دیجیتال
 • وام‌دهی رمزارزها
 • فعالیت در پروژه‌های دیفای (DeFi)
 • انتقال رمزارزها بین شبکه‌های بلاک‌چین مختلف

ویژگی‌های بهترین کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

در حال حاضر، تعداد کیف پول‌های ارز دیجیتال نسبتاً زیاد است. برخی از کیف پول‌ها به صورت تخصصی از یک یا چند رمزارز پشتیبانی می‌کنند؛ اما در مقابل، کیف پول‌هایی وجود دارند که ذخیره تعداد زیادی کوین و توکن در آن‌ها امکان‌پذیر است. در این شرایط، حتماً این سؤال برای شما هم ایجاد می‌شود که چگونه بهترین کیف پول ارز دیجیتال را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنیم؟

برای پاسخ به این سؤال باید در وهله اول به این موضوع فکر کنید که چه انتظاراتی از کیف پول خود دارید؟ نیمی از راه را با پاسخ به این سؤال طی خواهید کرد. برای نیمه دیگر نیز باید ویژگی‌های مهم زیر را مدنظر قرار دهید:

 1. امنیت، مهم‌ترین ویژگی هر کیف پول دیجیتال است. هرچه ضرایب امنیتی کیف پول بیشتر باشد، بهتر است.
 2. هرچه تعداد کاربران کیف پول بیشتر باشد، اعتبار بیشتری دارد.
 3. در کیف پول خوب، حتماً امکان پشتیبان‌گیری از کلیدهای خصوصی برای کاربران وجود دارد.
 4. رابط کاربری کیف پول باید ساده باشد.
 5. کیف پول نرم‌افزاری ایدئال باید در نسخه‌های مختلف موبایل، دسکتاپ و… در دسترس باشد.
 6. قبل از انتخاب کیف پول، حتماً مطمئن شوید که از کوین‌ها و توکن‌های مدنظر شما پشتیبانی می‌کند یا خیر.

در کنار ویژگی‌های مذکور، باید روی نکته بسیار مهمی تأکید کنیم. هرگز تمام دارایی خود را در یک کیف پول، به‌ویژه از نوع نرم‌افزاری نگهداری نکنید. کیف پول‌های ارز دیجیتال هر چقدر هم امن باشند، باز هم در معرض تهدیدات جدی قرار دارند. در این شرایط، بهترین تصمیم آن است که دو یا سه کیف پول انتخاب و دارایی‌های خود را بین آن‌ها توزیع کنید. به این ترتیب، خطرات کمتری شما و سرمایه‌هایتان را تهدید می‌کند.

بیشتر بخوانید: تراست ولت چیست؟ آموزش کیف پول تراست ولت

معرفی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال

معرفی بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال

حتماً منتظرید تا بهترین کیف پول ارز دیجیتال را معرفی کنیم. واقعیت این است که نمی‌توان به صورت مطلق از یک کیف پول به‌عنوان برترین والت رمزارزها یاد کرد. با وجود این، توجه شما را به جدول زیر جلب می‌کنیم:

بهترین کیف پول برای کاربران مبتدی بازار رمزارزها اکسدوس (Exodus)
پیشرفته‌ترین و بهترین کیف پول بیت‌کوین الکتروم (Electrum)
کمترین کارمزد کیف پول بیت‌کوین کوین بیس (CoinBase)
بهترین کیف پول اتریوم متامسک (MetaMask)
بهترین کیف پول برای فعالیت در دیفای متامسک (MetaMask)
بهترین کیف پول موبایل مای سلیوم (MyCelium)
بهترین والت سخت‌افزاری لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
بهترین ولت از نظر پشیبانی از رمزارزها اتمیک والت (Atomic Wallet) با پشتیبانی از سیصد رمزارز
بهترین کیف پول غیرمتمرکز تراست والت (Trust Wallet)
بهترین کیف پول دسکتاپ کوینومی (Coinomi)

توجه کنید که موارد مذکور، تنها گزینه‌های ایدئال موجود در بازار نیستند؛ بلکه سعی کردیم با در نظر گرفتن عوامل مختلفی مانند نظرات کاربران، پیشنهادهایی را با عنوان بهترین ولت‌ها مطرح کنیم. بهتر است قبل از انتخاب کیف پول ارز دیجیتال، بررسی‌های لازم را با دقت انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش جامع کیف پول اتمیک والت

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که کیف پول ارز دیجیتال چیست و با بهترین والت‌ها از جنبه‌های مختلف آشنا شدیم. کیف پول از نخستین مفاهیمی است که باید برای فعالیت در بازار رمزارزها با آن آشنا شوید. تقریباً هر چیزی را که باید به‌عنوان کاربر مبتدی در این زمینه بدانید، با هم مرور کردیم. بار دیگر لازم است تأکید کنیم که قبل از انتخاب ولت، حتماً تحقیق و بررسی‌های لازم را انجام دهید. در نهایت، اگر درباره کیف پول‌های مختلف به راهنمایی نیاز داشتید، حتماً پرسش‌های خود را با ما در میان بگذارید. از نظر شما، بهترین کیف پول رمزارزها کدام است؟

سوالات متداول

1ارزهای دیجیتال را در کیف پول صرافی نگهداری کنیم یا کیف پول شخصی؟

فقط آن بخش از دارایی‌هایی را که برای معاملات روزانه نیاز دارید در کیف پول صرافی نگهداری کنید. دارایی‌های دیگر خود را به کیف پول شخصی منتقل کنید.

2آیا ارسال ارز دیجیتال با والت و کیف پول کارمزد دارد؟

بله؛ معمولاً هر کیف پول برای خدمات انتقال ارز دیجیتال در کنار هزینه گس بلاک‌چین، کارمزد نیز دریافت می‌کند.

3اگر کلید خصوصی کیف پول ارز دیجیتال را گم کنیم، چه مشکلی پیش می‌آید؟

بدون در اختیار داشتن کلید خصوصی یا عبارت بازیابی، هیچ‌گاه نمی‌توانید به موجودی کیف پول خود دسترسی داشته باشید.

4آیا امکان استیکینگ ارز دیجیتال در والت‌ها وجود دارد؟

بله؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، به مقاله «معرفی بهترین کیف پول برای استیکینگ ارز دیجیتال» مراجعه کنید.

5امن‌ترین کیف پول برای ایرانی‌ها در بازار رمزارزها چیست؟

تراست ولت، اتمیک والت و الکتروم، ازجمله کیف پول‌های نرم‌افزاری امنی هستند که کاربران ایرانی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. برای آشنایی بیشتر با آن‌ها مقاله «امن‌ترین کیف پول برای ایرانی‌ها در بازار رمزارزها» را مطالعه کنید.

6بهترین کیف پول برای NFT چیست؟

متامسک بهترین کیف پول برای NFT است.

7آیا سازنده والت به دارایی کاربران دسترسی دارد؟

در کیف پول‌های متمرکز، سازنده به کلیدهای خصوصی کاربران دسترسی دارد؛ بنابراین لازم است حتماً تحقیق کنید و از ولت‌های معتبر و خوش‌سابقه استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

8ارز دیجیتال به کیف پول من منتقل شده است، ولی نشان داده نمی‌شود. مشکل چیست؟

بعد از نهایی کردن تراکنش، بسته به نوع شبکه بلاک‌چین، کامل شدن تراکنش به طی شدن زمان خاصی نیاز دارد؛ بنابراین، باید تا تکمیل این فرایند صبر کنید و سپس موجودی کیف پول خود را چک کنید.

امتیاز شما به این محتوا

4.7 / 5. 12

میانگین امتیازات: 4.7/5
تعداد امتیاز: 12
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.

دیدگاه خود را به اشتراک گذارید

حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو ورود/ثبت نام سبد خرید
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره