ارز دیجیتال دوج کوین چیست؟ نقد و بررسی رمزارز DOGE

مقالات ارز دیجیتال
دوج کوین چیست؟ معرفی و بررسی ارز دیجیتال دوج کوین

شما هم جمله «شوخی‌شوخی جدی می‌شود» را شنیده‌اید؟ اگر بخواهیم در تمام بازار کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال را به‌عنوان مصداق بارز این جمله معرفی کنیم، باید به سراغ دوج کوین برویم. ارز دیجیتالی که توسعه‌دهندگان آن ابتدا فقط برای سرگرمی خود برای راه‌اندازی آن اقدام کردند؛ اما خیلی زود به مهم‌ترین میم کوین در بازار کریپتوکارنسی تبدیل شد. البته فصلی را در این بازار پایه‌گذاری کرد که حمایت‌ها و انتقادات زیادی را نیز به همراه داشت. در خلال بحث‌های زیادی که درباره ارز دوج وجود دارد، قصد داریم به دنبال واقعیت‌ها بگردیم. اگر می‌خواهید بدانید ارز دیجیتال دوج کوین چیست و چه کاربردهایی دارد، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

دوج کوین چیست؟

دوج کوین (Doge Coin) ارز دیجیتالی است که به دنبال آن است تا به‌عنوان ارز رایجی در سطح دنیا برای انتقال پول به صورت الکترونیکی استفاده شود. چنین تعبیری را معمولاً برای بیت کوین نیز به کار می‌بریم. البته، نباید فراموش کرد بیت کوین از ابتدا با این هدف راه‌اندازی شد؛ اما داستان دوج کوین کاملاً متفاوت است.

بیلی مارکوس مدیرعامل دوج کوین

برای بررسی داستان شکل‌گیری دوج کوین باید به سال ۲۰۱۳ برگردیم. در این زمان بیت کوین در حال رشد بود و بازار کریپتوکارنسی در مسیر توسعه قرار داشت. در همین حین، برنامه‌نویسی به نام بیلی مارکوس (Billy Markus) با هدف تفریح و سرگرمی، فرایند ایجاد نوعی سیستم پرداخت آنلاین با الهام گرفتن از بیت کوین را آغاز کرد. در این مسیر دوست خود، جکسون پالمر (Jackson Palmer) را نیز همراه کرد. آن‌ها پس از پایان برنامه‌نویسی بلاکچین اختصاصی خود، به فکر انتخاب نام برای آن افتادند.

اینجا بود که تصمیم آن‌ها مفهوم جدیدی به نام میم کوین (MEM COIN) را به بازار کریپتوکارنسی وارد کرد. آن‌ها از نوعی سگ با نژاد ژاپنی به نام شیبا اینو به‌عنوان نماد ارز دیجیتال اختصاصی خود الهام گرفتند و نام ارز دیجیتالشان را نیز دوج کوین گذاشتند. همان‌طور که می‌بینید، همه ماجرا شوخی و سرگرمی بود.

کد اصلی بلاک چین دوج کوین از یک ارز دیجیتال دیگر به نام لاکی کوین (Lucky Coin) کپی‌برداری شده بود. فقط تغییرات جزئی در این کد ایجاد شد و درنهایت، دوج کوین به دست آمد؛ اما اگر کمی به عقب‌تر برگردیم، مشخص می‌شود لاکی کوین نیز به‌نوعی کپی‌برداری از بلاک چین بیت کوین است؛ به همین دلیل، پیش‌تر اشاره کردیم دوج کوین شباهت زیادی به بیت کوین دارد.

به هر ترتیب، زمان چندانی نگذشت که این شوخی بسیار جدی شد. دوج کوین امروز از نظر ارزش بازار، در جمع ده ارز دیجیتال برتر قرار دارد. در ادامه، ویژگی‌ها و کاربردهای آن را بیشتر بررسی می‌کنیم.

تیم توسعه‌دهنده رمز ارز دوج کوین

اشاره کردیم که بیلی مارکوس و جکسون پالمر به‌عنوان بنیان‌گذاران ارز دیجیتال دوج کوین شناخته می‌شوند. این دو نفر به همراه چند فرد دیگر، در سال ۲۰۱۴ بنیاد دوج کوین را پایه‌گذاری کردند؛ اما این بنیاد چندان دوام نیاورد و در میانه همان سال منحل شد. پس از مدتی، جکسون پالمر نیز از تیم مدیریت دوج کوین کنار کشید. اوضاع برای تیم توسعه‌دهنده دوج کوین چندان خوب پیش نمی‌رفت. این بلاکچین چند سال بدون اینکه تغییر و پیشرفتی در آن اعمال شود، اداره می‌شد. فقط تعدادی از اعضای جامعه به صورت داوطلبانه حضور فعالی برای اداره شبکه داشتند.

بیشتر بخوانید: بلاکچین چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده

اما با شروع سال ۲۰۲۱ ماجرا کاملاً دگرگون شد؛ زیرا فردی ثروتمند به نام ایلان ماسک حمایت از دوج کوین را شروع کرد. کسانی که با بازار رمزارزها آشنایی کافی دارند، از میزان تأثیرگذاری ایلان ماسک بر بازار کاملاً آگاه هستند. هم‌زمان با حمایت ایلان ماسک، موج صعودی در قیمت دوج کوین رخ داد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

به این ترتیب، بار دیگر بنیاد دوج کوین فعالیت خود را از سر گرفت. این بار، پنج چهره به‌عنوان اعضای اصلی شرکت حضور پیدا کردند که عبارت‌اند از:

 • تیموتی استبینگ
 • راس نیکول
 • گری لچنس
 • ینس ویچرز
 • میچی لومین

در کنار آن‌ها، چهره‌های مشهوری نیز به‌عنوان مشاور و حامی پروژه مشغول به فعالیت شدند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ایلان ماسک
 • ویتالیک بوترین (خالق اتریوم)
 • بیلی مارکوس (بنیان‌گذار دوج کوین)
 • مکس کلر

شبکه دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین چگونه کار می کند؟

تا اینجا بررسی کردیم که دوج کوین چیست و چگونه ایجاد شده است. در این قسمت مانند هر ارز دیجیتال دیگری باید نحوه عملکرد آن را توضیح دهیم. دوج کوین بلاک چین اختصاصی دارد و به همین دلیل، به‌عنوان کوین شناخته می‌شود. در کنار آن، مانند بیت کوین از مکانیزم اجماع اثبات کار برای مدیریت شبکه دوج کوین استفاده می‌شود؛ بنابراین، ماینرها در این شبکه برای استخراج ارز دوج فعالیت می‌کنند.

شباهت زیادی بین عملکرد شبکه بیت کوین و دوج کوین وجود دارد؛ به این معنی که ماینرها به‌عنوان نودهای اصلی این شبکه برای تأیید تراکنش‌ها و تأمین امنیت شبکه فعالیت می‌کنند؛ به‌ازای استخراج هر بلاک نیز در بلاک چین دوج، پاداش به ماینرها تعلق می‌گیرد. تفاوت اصلی شبکه دوج کوین و بیت کوین در سرعت پردازش تراکنش‌هاست که در ادامه، به طور مفصل به این موضوع خواهیم پرداخت.

چگونه ارز دوج کوین استخراج کنیم؟‌

ماینرها در شبکه دوج کوین فرایند تأیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌ها را انجام می‌دهند. همان‌طور که می‌دانید، در شبکه بیت کوین از الگوریتم رمزنگاری SHA-256 استفاده می‌شود. این الگوریتم سبب می‌شود دستگاه‌های ماینر برای استخراج، به مصرف زیاد برق نیاز داشته باشند. در شبکه دوج کوین این مشکل با استفاده از الگوریتم رمزنگاری دیگری به نام اسکریپت (Scrypt) حل شده است.

بنابراین، با دستگاه‌های ماینر بیت کوین نمی‌توانید در فرایند استخراج دوج کوین مشارکت کنید. در گذشته، برای استخراج دوج کوین باید مستقیم از طریق این شبکه اقدام می‌کردید؛ اما توسعه‌دهندگان تغییراتی را ایجاد کردند که به موجب آن، برای استخراج دوج کوین باید به سراغ ماینینگ لایت کوین بروید؛ ازاین‌رو، به‌عنوان ماینر می‌توانید هم‌زمان در فرایند استخراج لایت کوین و دوج کوین مشارکت کنید. شایان ذکر است پاداش استخراج بلاک در شبکه دوج کوین ده هزار DOGE است.

چرا دوج کوین محبوبیت زیادی دارد؟

دلایل محبوبیت دوج کوین

دلایل محبوبیت دوج کوین چیست؟ این سؤالی است که معمولاً افراد با شنیدن داستان شکل‌گیری آن مطرح می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، دوج کوین یکی از فعال‌ترین اعضای جامعه در سطح بازار کریپتوکارنسی را دارد؛ افرادی که داوطلبانه فعالیت‌های بازاریابی زیادی برای این ارز دیجیتال انجام می‌دهند. می‌توان چند دلیل کلیدی برای این محبوبیت زیاد ذکر کرد که عبارت‌اند از:

 • میم‌کوین‌ها به دلیل ماهیت طنز و سرگرمی، بسیار سریع بین افراد فعال در فضای مجازی محبوب می‌شوند.
 • دوج کوین در زمانی راه‌اندازی شد که شایعه درباره ممنوعیت بیت کوین در چین بالا گرفته بود و به همین دلیل، توجهات زیادی را به خود جلب کرد.
 • قیمت پایین دوج کوین آن را به گزینه‌ای مناسب و در دسترس برای پرداخت‌های روزمره تبدیل کرده است.
 • حمایت‌های چهره‌های مشهور از دوج کوین بسیار زیاد است.

نکات مهم درباره ارز دیجیتال دوج کوین

سه نکته مهم درباره دوج کوین وجود دارد که بدون توجه به آن‌ها نمی‌توان قضاوت درستی درباره این ارز دیجیتال داشت. این نکات را با دقت مطالعه کنید.

۱. دوج کوین حامیان سرسختی دارد

از ایلان ماسک به‌عنوان مهم‌ترین حامی رسانه‌ای دوج کوین یاد کردیم؛ اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود؛ زیرا این ارز دیجیتال حامیان مشهور دیگری نیز دارد که هریک در توسعه جامعه آن نقش مهمی را ایفا می‌کنند. ازجمله این افراد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارول باستین (Carole Baskin) بازیگر سینما
 • جین سیمونز (Gene Simmons) خواننده
 • کای گرین (Kai Greene) ورزشکار
 • لیل یاچی (Lil Yachty) خواننده موسیقی رپ

در کنار این افراد سرشناس، اعضای جامعه دوج کوین نیز به رشد و پیشرفت آن بسیار متعهد و وفادارند. به همین دلیل، توسعه‌دهندگان دوج کوین عامل اصلی تداوم حیات این رمزارز را اعضای جامعه آن معرفی می‌کنند.

۲. سقف عرضه برای ارز دیجیتال دوج کوین وجود ندارد

در گذشته سقف عرضه برای دوج کوین در نظر گرفته شده بود. به موجب آن، درمجموع صد میلیارد DOGE برای عرضه وجود داشت؛ اما بعد از حدود یک سال از فعالیت شبکه دوج کوین، استقبال عمومی زیادی از آن صورت گرفت و درنتیجه، نظر توسعه‌دهندگان تغییر کرد؛ به‌گونه‌ای که سقف عرضه دوج کوین به کلی برداشته شد. البته در هر سال، امکان عرضه پنج میلیارد دوج کوین در نظر گرفته شده است.

۳. نقشه راه دوج کوین چندان قوی نیست

پیش‌تر اشاره کردیم که دوج کوین تا چند سال رها بود و اقدامات چندانی برای توسعه آن انجام نمی‌شد. شاید در سال‌های اول، هنوز توسعه‌دهندگان دوج کوین نیز شوخی خود را چندان جدی تلقی نمی‌کردند. از سال ۲۰۲۱ به بعد و با احیای مجدد بنیاد دوج کوین، تلاش‌ها برای پیشرفت‌های این بلاکچین آغاز شد؛ اما هنوز دستاوردهای چشمگیری به دست نیامده است. به علاوه اینکه برنامه مشخصی نیز به‌عنوان نقشه راه دوج کوین معرفی نشده است که باید منتظر ماند و دید که در آینده تغییر و تحولاتی در این زمینه رخ می‌دهد یا خیر.

مقایسه دوج کوین با شیبا اینو

شیبا اینو یکی از میم کوین‌هایی است که خود را رقیب جدی دوج کوین معرفی می‌کند. در مقاله جداگانه‌ای با عنوان «ارز شیبا چیست؟ نقد و بررسی رمزارز Shiba» درباره این رمزارز بحث کرده‌ایم که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید. در جدول زیر نیز می‌توانید خلاصه‌ای از مقایسه شیبا اینو با دوج کوین را مشاهده کنید.

دوج کوین شیبا اینو
نماد ارز دیجیتال DOGE SHIB
سال راه‌اندازی ۲۰۱۳ ۲۰۲۰
هدف اولیه تفریح و سرگرمی به‌عنوان تقلیدی از بیت کوین برای پرداخت‌های روزمره ارائه میم کوین با جامعه منحصربه‌فرد و قابلیت‌های برتر در مقایسه با میم کوین‌های دیگر
قابلیت استخراج دارد ندارد
ارزش بازار (در زمان نگارش مقاله) ۷/۸ میلیارد دلار ۶/۳ میلیارد دلار
سقف عرضه نامحدود (در هر سال تا سقف ۵ میلیارد توکن) ۱ کوادریلیون (حدود ۴۰ درصد از توکن‌ها برای همیشه سوزانده شده‌اند.)

مقایسه دوج کوین با بیبی دوج

بیبی دوج کوین را که خود را فرزند دوج کوین معرفی می‌کند، گروهی از اعضای جامعه آن در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی کردند. توسعه‌دهندگان بیبی دوج به دنبال ارتقای قابلیت‌های شبکه دوج کوین بودند و به همین دلیل، شبکه‌ای ایجاد کردند که با سرعت بیشتری، قابلیت پردازش تراکنش‌ها را دارد. در مقاله «بیبی دوج کوین چیست؟ نقد و بررسی رمزارز Baby Doge»، درباره این ارز دیجیتال مفصل بحث کرده‌ایم. در جدول زیر نیز می‌توانید مقایسه بیبی دوج با دوج کوین را به صورت خلاصه مشاهده کنید.

دوج کوین بیبی دوج کوین
نماد ارز دیجیتال DOGE BabyDoge
سال راه‌اندازی ۲۰۱۳ ۲۰۲۱
هدف اولیه تفریح و سرگرمی به‌عنوان تقلیدی از بیت کوین برای پرداخت‌های روزمره ارتقای قابلیت‌های شبکه دوج کوین مانند افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها
کارمزد تراکنش‌ها ۰/۲۴ دلار (در زمان نگارش مقاله) ۱۰ درصد مبلغ هر تراکنش
زمان تشکیل بلاک‌ها ۱ دقیقه ۵ ثانیه
سقف عرضه نامحدود (در هر سال تا سقف ۵ میلیارد توکن) ۴۲۰ کوادریلیون

مقایسه دوج کوین با بیت کوین

در ادامه بحث مقایسه دوج کوین با ارزهای دیجیتال دیگر، تفاوت‌های آن را با بزرگ‌ترین رمزارز، یعنی بیت کوین بررسی می‌کنیم. هرچند از نظر خیلی از افراد، این مقایسه بی‌معنی است و DOGE را به‌هیچ‌وجه نمی‌توان با BTC مقایسه کرد. با وجود این، توصیه می‌کنیم در جدول زیر اطلاعات مهم درباره این دو رمزارز را بررسی کنید.

دوج کوین بیت کوین
نماد ارز دیجیتال DOGE BTC
زمان راه‌اندازی ۲۰۱۳ ۲۰۰۸
هدف اولیه تفریح و سرگرمی به‌عنوان تقلیدی از بیت کوین برای پرداخت‌های روزمره نوعی از پول با هدف استفاده به‌عنوان پرداخت‌های الکترونیک و سرمایه‌گذاری
مکانیزم اجماع بلاک چین اثبات کار اثبات کار
سطح امنیت زیاد (کمتر از بیت کوین به دلیل ضعف‌های فنی) بسیار زیاد
سقف عرضه نامحدود (در هر سال تا سقف ۵ میلیارد توکن) ۲۱ میلیون کوین
تعداد تراکنش‌ها در ثانیه ۳۳ ۷ تا ۱۰
کارمزد تراکنش‌ها (در زمان نگارش مقاله) ۰/۲۴ دلار ۱/۵۴۳ دلار
زمان تکمیل بلاک‌ها ۱ دقیقه ۱۰ دقیقه
پاداش استخراج ۱۰ هزار دوج کوین ۶/۲۵ بیت کوین (هر چهار سال یک‌بار نصف می‌شود.)

تاریخچه قیمت دوج کوین


در ادامه بحث دوج کوین چیست، به تاریخچه قیمت آن نگاهی می‌اندازیم. تا قبل از شروع سال ۲۰۲۱، قیمت دوج کوین بسیار ناچیز بود. به‌طور میانگین می‌توان گفت این رمزارز تا پایان سال ۲۰۲۰ هیچ‌گاه بیشتر از ۰/۰۰۰۲ دلار نشد.

اما با شروع سال ۲۰۲۱ و هم‌زمان با موج صعودی حاکم بر بازار کریپتوکارنسی، روند روبه‌رشد شدیدی در دوج کوین رخ داد. اوضاع به‌گونه‌ای پیش رفت که تا نیمه سال ۲۰۲۱، قیمت ارز دیجیتال دوج کوین به حدود ۰/۷  دلار رسید. ماشین حساب بردارید و میزان رشد قیمت ارز دوج را در عرض چند ماه محاسبه کنید. قطعاً کسانی که در این رمزارز سرمایه‌گذاری کرده بودند، به سودهای هنگفتی دست یافتند؛ بنابراین، در بازار کریپتوکارنسی گاهی اوقات شوخی‌ها خیلی جدی می‌شوند.

پس از آن، در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ و نیمه نخست سال ۲۰۲۲، شاهد روند نزولی در دوج کوین هستیم. در زمان نگارش این مقاله، قیمت دوج کوین در محدوده ۰/۰۶ دلار است. همچنین در حال حاضر، بیش از ۱۳۲ میلیارد ارز دوج در بازار عرضه شده است. این رمزارز با ارزش بازار حدود هشت میلیارد دلار، در جایگاه دهم بین ارزهای دیجیتال دیگر قرار دارد.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که دوج کوین چیست و چه حواشی‌ای درباره آن در جریان است. جمع‌بندی بحث را به شمار واگذار می‌کنیم؛ به نظر شما دوج کوین بخریم یا نه؟ پیش‌بینی آینده دوج کوین از نظر شما چگونه است؟ آیا سابقه خرید این ارز دیجیتال را دارید؟ نظرات و پیشنهادهای خود را درباره سرمایه‌گذاری در این میم کوین پُرسروصدا با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

ارز دیجیتال دوج کوین از کجا بخریم؟

برای خرید دوج کوین از صرافی کوکوین، بایننس، کوینکس، هیوبی گلوبال و… استفاده کنید. در صرافی‌های داخلی نیز می‌توانید دوج کوین را از طریق نوبیتکس و تبدیل بخرید.

2

بهترین کیف پول برای نگهداری رمز ارز دوج کوین چیست؟

برای نگهداری دوج کوین می‌توانید از کیف پول‌های تراست والت، اتمیک والت، لجر و ترزور استفاده کنید. البته کیف پول رسمی دوج کوین نیز وجود دارد که در نسخه اندروید در دسترس عموم قرار گرفته است.

3

آیا دوج کوین کلاهبرداری است؟

خیر؛ هرچند دوج کوین ریشه شوخی و سرگرمی دارد، ولی نشانه‌ای از کلاهبرداری بودن آن وجود ندارد.

4

چگونه دوج کوین رایگان بگیریم؟

برای دریافت دوج کوین رایگان باید به سراغ فاست‌های این ارز دیجیتال بروید. درباره این مفهوم در مقاله «فاست ارز دیجیتال چیست؟» بیشتر بحث کرده‌ایم.

5

آیا دوج کوین بلاک چین اختصاصی دارد؟

بله؛ برخلاف شیبا اینو، ارز دیجیتال دوج کوین بلاک چین اختصاصی دارد.

6

آیا بلاکچین دوج کوین امن است؟

بله؛ از الگوریتم رمزنگاری اسکریپت در بلاک چین دوج کوین استفاده می‌شود. هرچند تاکنون کلاهبرداری و حمله هکری در این شبکه رخ نداده است، بر اساس نظر کارشناسان، سطح امنیت دوج کوین در مقایسه با بیت کوین کمتر است.

امتیاز شما به این محتوا

3.1 / 5. 7

میانگین امتیازات: 3.1/5
تعداد امتیاز: 7
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • رضا

  ایلان ماسک توییتر خرید و قطعا بزودی از دوج برای پرداخت ها استفاده میکنه
  بخرید که میره بالا

  ۱۴۰۱/۰۸/۰۷ پاسخ
منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره