ارز دیجیتال شیبا چیست؟ نقد و بررسی رمزارز SHIB

مقالات ارز دیجیتال
ارز شیبا چیست؟ معرفی و بررسی ارزشیبا

میم کوین‌ها فصل جدیدی را در بازار کریپتوکارنسی رقم زدند. ارزهای دیجیتالی که مبتنی بر جامعه‌اند، طرح و برنامه چندان خاصی ندارند و فقط بر مبنای حمایت اعضای جامعه خود شکل می‌گیرند. هرچند برخی از میم کوین‌ها در مسیر حرکت خود برنامه‌های جانبی را نیز تعریف می‌کنند تا به واسطه آن، کاربردهایی را برای خود دست‌وپا کنند. بدون تردید، یکی از معروف‌ترین و پُرسروصداترین میم کوین‌ها ارز شیبا اینو (Shiba inu) است. شیبا اینو را به‌عنوان قاتل دوج کوین می‌شناسند. در این مقاله شیبا اینو را بررسی خواهیم کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

ارز شیبا چیست؟

ارز دیجیتال شیبا اینو چیست؟

کلمه شیبا اینو نام سگی است که نژاد ژاپنی دارد. این سگ ابتدا نماد ارز دیجیتال دوج کوین بود؛ اما پس از مدتی با روی کار آمدن ارز شیبا، به‌عنوان نماد و نام این ارز نیز شناخته شد. این تحلیل وجود دارد که شیبا اینو به‌عنوان یکی از توکن‌هایی به شمار می‌رود که با الهام گرفتن از دوج کوین به وجود آمده است. در ادامه، با تشریح ارز شیبا روشن می‌شود که این دیدگاه نسبتاً معقول و منطقی است. در اصطلاح رایج موجود در بازار، این رمزارز به‌عنوان قاتل دوج کوین نیز شناخته می‌شود. روندها در بازار نشان می‌دهد این رمز ارز در تلاش است تا دوج کوین را پشت سر بگذارد و برای همیشه از آن پیشی بگیرد.

شیبا اینو در واقع یک سکه نیست و به‌هیچ‌وجه بلاک‌چین مستقل خود را ندارد؛ بنابراین، در پاسخ ارز شیبا چیست باید گفت ارز دیجیتال shib نوعی توکن است. ارز shiba inu به‌عنوان یک توکن ارز دیجیتال در بستر اتریوم فعالیت می‌کند. انتقادات بسیار زیادی درباره این رمزارز مطرح است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

چرا به اعتقاد برخی از کارشناسان، ارز shiba inu شت کوین است؟

علامت هشدار

تا اینجا بررسی کردیم که ارز شیبا اینو چیست. شت کوین شیبا عبارتی است که برخی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال برای این توکن استفاده می‌کنند. بسیاری از فعالان بازار ارز شیبا را به چشم شوخی نگاه می‌کنند. دلیل چنین دیدگاهی به ارز شیبا چیست؟ واقعیت این است که انتقادات جدی و ساختاری به نحوه آغاز به کار و ادامه فعالیت ارز دیجیتال shib وجود دارد. شت کوین در اصطلاح به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که نمی‌توان آینده‌ای برای آن‌ها متصور بود. شت کوین‌ها با گذر زمان ارزش خود را از دست می‌دهند و به کلی نابود می‌شوند.

البته، این نکته را نیز باید یادآور شویم که به‌هیچ‌وجه نمی‌توان با قاطعیت درباره شت کوین بودن یک ارز دیجیتال اظهارنظر کرد؛ بلکه شواهدی برای این منظور وجود دارد که اگر در رمزارزی مشاهده شود، باید با احتیاط بیشتری با آن برخورد کرد. برخی از این شواهد عبارت‌اند از:

منتشر نکردن وایت پیپر

وایت پیپر نوعی سند بازاریابی است. در این سند طراحان ارز دیجیتال مشکلاتی را که شناسایی کرده‌اند، مطرح می‌کنند. آن‌ها با شناسایی یک یا چند مشکل، با مطرح کردن یک پروژه و عرضه یک رمزارز، به دنبال حل آن مشکل هستند. به‌نوعی می‌توان این‌طور تصور کرد که وایت پیپر نشان‌دهنده برنامه‌دار و هدفمند بودن یک ارز دیجیتال است. ارز shiba inu وایت پیپر ندارد و برخی کارشناسان بازار این موضوع را نقطه منفی این ارز می‌دانند.

مشخص نبودن نام سازنده

هیچ‌کس نمی‌داند سازنده ارز شیبا کیست. این مسئله شاخصه‌ای منفی برای ارز دیجیتال shib تلقی می‌شود. منتشر نکردن وایت پیپر در کنار مخفی بودن هویت سازنده، شائبه شت کوین بودن این رمزارز را بسیار تقویت می‌کند.

ارائه نکردن راه‌حل جدید

هویت انتشار رمزارزهای جدید وابسته به مشکلاتی است که توسط آن‌ها برطرف می‌شود؛ حتی گاهی اوقات برخی توسعه‌دهندگان با ایجاد مشکلات ساختگی، سعی می‌کنند به رمزارز خود هویت ببخشند؛ اما ارز shiba inu هیچ فناوری جدیدی به ارمغان نیاورده است و به دنبال حل هیچ مشکل خاصی نیست. بسیاری معتقدند این رمزارز تنها به دلیل رشد قیمتی سرسام‌آور دوج کوین و برای سوار شدن بر موج این رمزارز به بازار معرفی شده است.

نداشتن بلاک‌چین اختصاصی

برخی شت کوین‌ها بلاک‌چین اختصاصی خود را ندارند. این مسئله در عمل موجب می‌شود ساخت یک ارز دیجیتال پشتوانه چندان محکمی نداشته باشد. شیبا اینو نیز بر بستر بلاک‌چین اتریوم و در ازای دریافت مقدار مشخصی کارمزد معامله می‌شود. در ضمن، این ارز دیجیتال به‌هیچ‌وجه سقف عرضه ندارد و ممکن است هر تعداد توکن در آینده منتشر شود.

بیشتر بخوانید: بلاک چین چیست و چگونه کار می‌کند؟

رشد قیمتی بسیار زیاد

با قطعیت نمی‌توان گفت که هر رمزارزی که رشد قیمت زیادی دارد، شت کوین است؛ اما شت کوین‌هایی که تاکنون شناسایی شده‌اند، همگی یک دوره رشد قیمتی بسیار سنگین را سپری کرده‌اند. ارز شیبا نیز از زمان عرضه تا امروز، مسیر صعودی پُرشتابی را طی کرده است. درباره روند قیمتی ارز shiba inu در ادامه بیشتر بحث می‌کنیم.

با وجود تمام نکاتی که درباره ارز دیجیتال شیبا مطرح شد، نمی‌توان با قاطعیت راجع به شت کوین بودن آن اظهارنظر کرد. توصیه اصلی کارشناسان درباره ارز شیبا چیست؟ بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت به سراغ ارز شیبا نروید. درباره استراتژی معامله ارز شیبا در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

مقایسه ارز شیبا و دوج کوین

در ابتدای بحث ارز شیبا چیست، اشاره کردیم که شیبا اینو را با عنوان قاتل دوج کوین می‌شناسند. برای اینکه صحت و سقم این ادعا را ارزیابی کنیم، باید به سراغ مقایسه شیبا و دوج کوین برویم. در جدول زیر می‌توانید تفاوت‌های کلیدی بین ارز شیبا و دوج کوین را مشاهده کنید.

نام پروژه دوج کوین شیبا اینو
نماد ارز دیجیتال DOGE SHIB
سال راه‌اندازی ۲۰۱۳ ۲۰۲۰
هدف اولیه تفریح و سرگرمی ارائه میم کوین با جامعه منحصربه‌فرد و قابلیت‌های برتر نسبت به میم کوین‌های دیگر
ارزش بازار (در زمان نگارش مقاله) ۷/۸ میلیارد دلار ۶/۳ میلیارد دلار
سقف عرضه نامحدود (در هر سال تا سقف ۵ میلیارد توکن) ۱ کوادریلیون (حدود ۴۰ درصد از توکن‌ها برای همیشه سوزانده شده‌اند.)

بسیاری این سؤال را مطرح می‌کنند که بین بیت دوج کوین و شیبا اینو، کدام‌یک بیشتر ارزش سرمایه‌گذاری دارند. واقعیت این است که برخلاف ادعاهایی که درباره شیبا اینو مطرح می‌شود، از نظر فنی و تکنولوژیکی در مقایسه با دوج کوین، هیچ مزیت رقابتی چشمگیری ندارد؛ بنابراین، نمی‌توان توصیه چندانی برای سرمایه‌گذاری روی هیچ‌یک از این دو میم کوین جنجالی داشت؛ حتی بسیاری از کارشناسان بازار رمزارزها توصیه می‌کنند به‌طور کلی از سرمایه‌گذاری طولانی مدت روی میم کوین‌ها پرهیز کنید.

متاورس شیب (SHIB) چیست؟

در یک سال گذشته، مباحث بسیار زیادی درباره متاورس در فضا وب منتشر شده است. در مقاله «متاورس چیست؟ رابطه بلاکچین با Metaverse» مفصل درباره این موضوع بحث کرده‌ایم که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید. پروژه شیبا نیز از دنیای متاورس عقب نمانده است. توسعه‌دهندگان شیبا اینو پروژه‌ای واقعیت مجازی با عنوان SHIB: The Metaverse راه‌اندازی کرده‌اند.

نقشه زمین شیبا متاورس

تعداد ۱۰۰۵۹۵ قطعه زمین در SHIB: The Metaverse وجود دارد. در این پروژه کاربران می‌توانند به‌منظور سرمایه‌گذاری برای خرید و فروش زمین‌های مجازی اقدام کنند. در ابتدا، فقط با استفاده از اتریوم امکان خرید زمین در این پروژه وجود داشت؛ اما در حال حاضر می‌توان با استفاده از توکن شیبا اینو نیز در این پروژه زمین خرید و فروش کرد. امکان کسب درآمد پسیو برای مالکان زمین در این پروژه نیز وجود دارد.

بر اساس برنامه قرار است قطعات مختلف زمین در این پروژه در چند مرحله در اختیار عموم قرار بگیرند. برای مثال، در ۱۳ آوریل ۲۰۲۲، معادل ۳۶۴۳۱ قطعه زمین در دسترس عموم قرار گرفت. زمین‌ها در چند دسته با ارزش‌های مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. در آن زمان قیمت زمین‌ها بین ۰/۲ تا ۱ اتریوم متغیر بود. باید منتظر ماند و دید که در آینده چه تغییر و تحولاتی در پروژه متاورسی شیبا اینو رخ خواهد داد.

صرافی شیبا سواپ چیست؟

در ادامه بحث ارز شیبا چیست، نوبت به معرفی یکی از پروژه‌های زیرمجموعه آن می‌رسد. یکی از جدیدترین پروژه‌هایی که زیرمجموعه سرویس‌های شیبا اینو قرار می‌گیرد، صرافی شیبا سواپ نام دارد. شیبا سواپ صرافی غیرمتمرکزی است که کار روی آن از ابتدای سال ۲۰۲۱ آغاز شد. ShibaSwap یکی از اولین پروژه‌های جاه‌طلبانه شیبا اینو به حساب می‌آید که آن را از یک میم کوین ساده به پروژه‌ای دارای کاربردهای اساسی تبدیل می‌کند. شیبا سواپ با رابط کاربری بسیار ساده‌ای طراحی شده است و می‌توانید به‌راحتی از آن برای انجام معاملات خود استفاده کنید.

در صرافی شیبا سواپ علاوه بر خرید و فروش ارزهای دیجیتال، روش‌هایی برای کسب سود پیش روی کاربران قرار دارد که دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

۱. استیکینگ شیبا اینو

یک استخر نقدینگی با نام دیگ (Dig) در این صرافی وجود دارد. می‌توانید توکن‌های شیبا اینو خود را در این استخر سرمایه‌گذاری و قفل کنید. بر اساس تعداد توکن‌ها و مدت زمان قفل شدن آن‌ها پاداش در قالب توکن BONE به شما تعلق می‌گیرد.

۲. ییلد فارمینگ

در صرافی شیبا سواپ مزرعه کشت سودی با نام Woof وجود دارد که می‌توانید با سرمایه‌گذاری در آن به سود برسید. مفهوم آن را در مقاله جداگانه‌ای با عنوان «ییلد فارمینگ چیست» بررسی کرده‌ایم که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

توکن‌های صرافی شیبا سواپ

اکوسیستم صرافی شیبا سواپ فقط مبتنی بر ارز شیبا نیست؛ دو توکن دیگر با نام‌های LEASH و BONE نیز در این صرافی نقش دارند. با شیبا اینو پیش‌تر آشنا شدیم. در این قسمت برای آشنایی بیشتر با دو توکن دیگر، کمی درباره آن‌ها توضیح دهیم.

توکن BONE

توکن BONE

BONE توکن حاکمیتی اکوسیستم شیبا سواپ است. کاربران صرافی شیبا شواپ می‌توانند برای مدیریت بهتر این اکوسیستم پیشنهادهایی را مطرح کنند. این پیشنهادها بین تمام اعضای صرافی به رأی گذاشته می‌شود. هریک از کاربران برای برخورداری از حق رأی، باید توکن BONE در اختیار داشته باشند. هرچه تعداد توکن‌های BONE بیشتری در اختیار داشته باشید، حق رأی بالاتری خواهید داشت.

توکن LEASH

توکن LEASH

توکن LEASH به‌عنوان نوع توکن Rebase شناخته می‌شود. ماهیت توکن‌های Rebase شبیه به استیبل کوین‌هاست. عرضه این توکن‌ها به صورت خودکار با استفاده از الگوریتم‌های خاصی تنظیم و کنترل می‌شود تا قیمت آن‌ها ثابت باقی بماند. توکن LEASH در اصل برای اکوسیستم دوج کوین طراحی شده بود؛ اما پس از مدتی از آن جدا شد و توکنی با استاندارد ERC-20 مبتنی بر بلاکچین اتریوم و با عرضه ثابت به حساب می‌آید. سقف عرضه این توکن برابر با ۱۰۷۶۴۷ توکن است. LEASH به‌نوعی نقش توکن انگیزشی را در اکوسیستم شیبا سواپ ایفا می‌کند.

راه خرید ارز شیبا چیست؟

برای خرید ارز shiba inu باید پنج مرحله کلی را پشت بگذارید که به‌طور خلاصه عبارت‌اند از:

 1. ابتدا باید یک کیف پول مناسب برای خرید و فروش و نگهداری از این ارز دیجیتال بسازید. به نظر می‌رسد کیف پول کوین بیس بهترین گزینه پیش روی شما برای این کار است.
 2. در ادامه برای مبادله ارز دیجیتال shib به خرید اتریوم نیاز دارید. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، این ارز دیجیتال در بستر بلاک‌چین اتریوم معامله می‌شود.
 3. سپس باید در یکی از صرافی‌هایی که پشتیبان معاملات ارز شیباست، حساب باز کنید. شاید بپرسید بهترین صرافی برای خرید ارز شیبا چیست؟ صرافی کوکوین و یونی سواپ می‌توانند دو گزینه مناسب پیش روی شما باشند.
 4. پس از آن، با پرداخت اتریوم می‌توان ارز شیبا را به مقدار مورد نیاز تهیه کرد.
 5. برای ذخیره کردن توکن‌های خریداری‌شده می‌توان از کیف پول استفاده کرد.

تاریخچه قیمت ارز شیبا


نگاهی به روند تغییرات قیمتی ارز دیجیتال shib، جریان اتفاقاتی را که برای این توکن در حال وقوع است، روشن‌تر می‌کند. تا قبل از سرمایه‌گذاری ویتالیک بوترین، خالق اتریوم در ارز شیبا، کمتر کسی به این توکن توجه می‌کرد؛ اما بعد از رسانه‌ای شدن این خبر، ظرف کمتر از یک هفته قیمت ارز شیبا بیش از بیست برابر افزایش پیدا کرد. این مسئله به یک‌باره ارز shiba inu را بر سر زبان‌ها انداخت. با معطوف شدن توجهات به سمت این ارز دیجیتال، تازه مسیر صعودی قیمت آن آغاز شد. در اوایل می سال ۲۰۲۱، ارز شیبا به سقف قیمتی خود از ابتدای عرضه تا امروز رسید و قیمتی معادل ۰/۰۰۰۰۷ دلار را در نمودار قیمت خود تصاحب کرد. این یعنی از ابتدای عرضه تا می سال ۲۰۲۱ حدود دو میلیون درصد رشد قیمت!

پس از آن تا امروز، شاهد روند نزولی در قیمت ارز شیبا هستیم. این توکن سال ۲۰۲۱ را با قیمت حدود ۰/۰۰۰۰۳ دلار به پایان رساند. در شروع سال ۲۰۲۲ نیز اوضاع برای آن چندان به‌سامان نبود و همپای ارزهای دیجیتال معروف دیگر مانند بیت کوین، روند نزولی خود را تداوم داد. در زمان نگارش این مقاله در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، قیمت رمز ارز شیبا حدود ۰/۰۰۰۰۱۱ دلار است. شیبا اینو با مارکت کپ بیش از ۶/۳ میلیارد دلار در جایگاه چهاردهم بین رمزارزهای دیگر قرار دارد. این موضوع مهمی است که نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن عبور کرد.

پیش‌بینی آینده ارز شیبا

بررسی کردیم که روش خرید ارز شیبا اینو چگونه است. مهم‌ترین سؤالی که ممکن است در اینجا پیش بیاید، این است که تحلیل‌ها درباره آینده ارز شیبا چیست؟ تحلیلگران رمزارز شیبا به دو دسته کاملاً متمایز تقسیم می‌شوند. گروهی معتقدند روند مثبت و روبه‌رشد این ارز دیجیتال در کوتاه‌مدت متوقف نخواهد شد.

شاید اصلی‌ترین استدلال این دسته از افراد نیز اقبال عمومی مردم به سمت این ارز باشد. در پاسخ به این دسته از افراد، این سؤال مطرح می‌شود که اعتبار این تحلیل تا چه زمانی پابرجاست؟ از طرف دیگر، همه شاهدیم که تقریباً از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ تا امروز، چه افت سنگینی در قیمت شیبا اینو رخ داده است؛ بنابراین، اظهارنظرهای مبتنی بر احساسات، نباید مبنای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی، به‌ویژه کریپتوکارنسی، قرار بگیرد.

در مقابل، عده‌ای دیگر از کارشناسان به دلیل مشاهد نکردن هیچ نشانه‌ بنیادی مثبتی از ارز دیجیتال shib، دید منفی به این ارز دارند و آینده ارز shiba را تیره‌وتار می‌دانند. این دسته از افراد مبنای معاملات خود را آنچه که در بازار در جریان است، قرار نمی‌دهند. آن‌ها معتقدند امواج روانی و ذهنی بالاخره روزی فروکش می‌کنند، ارزهای دیجیتال بی‌بنیاد از بین می‌روند و ارزهای بنیادی مسیر خود را پیدا می‌کنند. بر مبنای این دیدگاه، به‌هیچ‌وجه سرمایه‌گذاری در ارز شیبا توصیه نمی‌شود.

بهترین استراتژی معاملاتی ارز شیبا چیست؟

تحلیل شیبا نشان می‌دهد باید در مواجهه با این ارز دیجیتال احتیاط بیشتری به خرج دهیم. شایان ذکر است انتخاب استراتژی معاملاتی برای هر تریدر مسئله‌ای کاملاً شخصی است و باید با توجه ویژگی‌های شخصی برای این مسئله تصمیم‌گیری شود؛ اما با توجه به پیدا و پنهان آینده شیبا اینو کوین، اصلی‌ترین پیشنهاد برای معامله این ارز دیجیتال، خرید نکردن با دید طولانی‌مدت است. سعی کنید در معاملات ارز shiba inu دیدگاه‌های کوتاه‌مدت داشته باشید و با کسب سودهای مشخص برای فروش آن اقدام کنید.

کلام پایانی

در این مقاله ارز شیبا و حواشی آن را بررسی کردیم. برخلاف برخی از پروژه‌های کریپتوکارنسی که ماهیت کلاهبرداری دارند، پروژه‌هایی از قبیل شیبا اینو به‌هیچ‌وجه در صدد کلاهبرداری نیستند. با وجود این، نمی‌توان ارزش و اعتباری مشابه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم را برای آن‌ها قائل بود؛ زیرا اساساً در شکل‌گیری آن‌ها اهداف و برنامه‌های خاصی پیگیری نمی‌شود. نظر شما درباره میم کوین‌هایی مانند شیبا اینو چیست؟ آیا ریسک سرمایه‌گذاری در این توکن‌ها را می‌پذیرید؟ نظرات و تجربیات خود را درباره این موضوع با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

ارز شیبا را از کجا بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال شیبا اینو می‌توانید از صرافی‌های کوکوین، کوینکس، یونی سواپ و… استفاده کنید.

2

بهترین گزینه برای خرید ارز شیبا در صرافی ایرانی کدام است؟

ارز دیجیتال shib را می‌توانید از صرافی‌های فعال در ایران نیز تهیه کنید. در حال حاضر، سه صرافی بیت 24، نوبیتکس و اوکی اکسچنچ امکان خرید و فروش ارز شیبا را به وجود آورده‌اند. خرید ارز شیبا از نوبیتکس بسیار راحت است و توصیه می‌کنیم در صورت تمایل، آن را تجربه کنید.

3

ارز شیبا بخریم یا نه؟

پاسخ این سؤال کاملاً وابسته به شخص شما، به‌عنوان تریدر فعال در بازار ارزهای دیجیتال است. در این مقاله سعی کردیم نقاط ضعف و قوت رمز ارز شیبا اینو را خاطرنشان کنیم. تصمیم‌گیری برای خریدن یا نخریدن این ارز دیجیتال به استراتژی معاملاتی و نوع نگاه شما به بازار رمزارزها وابسته است. توصیه می‌کنیم نقاط ضعفی را که برای این ارز دیجیتال برشمردیم، با خطوط قرمز استراتژی معاملاتی خود در بازار مقایسه کنید. اگر بین آن‌ها وجه تمایزی مشاهده کردید، از خرید این ارز دیجیتال صرف‌نظر کنید. در غیر این صورت، می‌توانید با ‌نگاهی به آنچه در این مقاله اشاره کردیم، برای خرید ارز shiba اقدام کنید.

4

بهترین کیف پول ارز شیبا چیست؟

با توجه به اینکه شیبا اینو مبتنی بر بلاک چین اتریوم است، می‌توانید برای نگهداری ارز شیبا از تمام کیف پول‌هایی استفاده کنید که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند؛ مانند تراست والت، اتمیک والت، کوینومی و … .

5

آیا ارز شیبا میم کوین است؟

بله؛ این توکن مبتنی بر نماد سگ با نژاد ژاپنی شیبا اینو راه‌اندازی شده است و به‌عنوان میم کوین شناخته می‌شود.

امتیاز شما به این محتوا

3.5 / 5. 230

میانگین امتیازات: 3.5/5
تعداد امتیاز: 230
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مسعود کرد

  سلام پشتش یک پروژه خفن هست که نمیشه گفت چیه چون تو بورس جهانی هم پیش تازه ،اقا فقط بگم بیت کوین رو خواهد خورد ، سازنده اش هم فعلا به خاطر امنیت طرف مثل بیت کوین معمولا نمی گن ، هر کس هست خدا بهش استعدادی داده که تو دنیا تکه من تحسینش می گنم

  ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ پاسخ
 • یک ارز دیجیتال باز :)

  مقاله بسیار جامع و کاملی بود گلی نکات راجب شیبا ازش یاد گرفتم و جامع ترین محتوا راجب این ارز رو فقط شما نوشته بودید و محتوای ویدیویی که داشتید دیگه خیلی عالی بود و کامل با شیبا آشنا شدم. ممنونم ازتون

  ۱۴۰۱/۰۸/۱۳ پاسخ
منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره