شت کوین چیست؟ معرفی ۵ تا از بهترین شت کوین های آینده دار

سرمایه گذاری
شت کوین چیست؟ روش شناسایی شت کوین ها در بازار ارز دیجیتال

هر بازار مالی ادبیات اختصاصی خود را دارد و مجموعه‌ای از اصطلاحات و واژگان تخصصی را دربرمی‌گیرد که معامله‌گران باید با آن‌ها آشنایی کافی داشته باشند. بازار کریپتوکارنسی نیز از این قاعده مستثنا نیست. یکی از اصطلاحات ارز دیجیتال که سال‌هاست در این بازار تکرار می‌شود، شت کوین است. کسانی که سابقه فعالیت در بازار رمزارزها را دارند، به‌خوبی می‌دانند که Shitcoin واژه‌ای بسیار حاشیه‌ساز است. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که شت کوین چیست و چگونه می‌توان شت کوین‌ها را شناسایی کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

شت کوین چیست؟

shitcoin چیست

Shitcoin لقبی است که برای دسته خاصی از ارزهای دیجیتال به کار می‌رود. شت کوین نوعی ارز دیجیتال است که معمولاً قیمت ناچیزی دارد و هدف یا مأموریت روشنی را دنبال نمی‌کند. شت کوین واژه‌ای با بار معنایی ۱۰۰ درصد منفی است. به عبارت دیگر، این صفت با هدف بی‌ارزش نشان دادن گروهی از ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری ابداع شده است.

وقتی درباره یک ارز دیجیتال صحبت می‌کنیم، به‌راحتی می‌توانیم تاریخچه آن را از زمان عرضه بررسی کنیم؛ اما داستان درباره شت کوین‌ها متفاوت است. واقعیت این است که نمی‌توان سرآغاز مشخصی برای شت کوین‌ها در بازار کریپتوکارنسی ارائه کرد؛ زیرا هیچ‌گونه اجماعی درباره اینکه کدام ارز شت کوین است، وجود ندارد.

با کمی جست‌وجو در سایت‌های اینترنتی مختلف، مشخص می‌شود این واژه در سال ۲۰۱۱ برای اولین‌بار در بازار کریپتو مطرح شده است. امروز در نقطه‌ای ایستاده‌ایم که امکان ندارد فردی در بازار رمزارزها فعالیت کند، ولی با فهرست شت کوین‌ها روبه‌رو نشده باشد. سؤال اساسی این است که شت کوین‌ها را چگونه بشناسیم و پس از آن، چه استراتژی‌هایی را اتخاذ کنیم؟

چگونه شت کوین‌ها را تشخیص دهیم؟

قبل از هر چیز بگذارید خیالتان را راحت کنیم. همان‌طور که هیچ ماست‌بندی نمی‌گوید ماستش ترش است، هیچ توسعه‌دهنده ارز دیجیتالی نیز برچسب شت کوین روی توکن خود را نمی‌پذیرد؛ بنابراین، خیلی سخت می‌توان درباره اینکه کدام ارز دیجیتال واقعاً شت کوین است، به اجماع رسید.

بیشتر بخوانید: توکن ارز دیجیتال چیست و چه تفاوتی با کوین دارد؟

بعضی از کارشناسان در این زمینه سخت‌گیری‌های زیادی می‌کنند؛ آن‌ها توصیه می‌کنند اگر تنها این سؤال در ذهن شما ایجاد شد که یک ارز دیجیتال شت کوین است یا خیر، آن را در فهرست Shitcoin قرار دهید. در مقابل، عده‌ دیگری نیز هستند که به هر دلیل، چشمان خود را روی نشانه‌های آشکار شت کوین بودن یک توکن می‌بندند.

حال سؤال اساسی این است: اگر قرار باشد عینک واقع‌بینی به چشم بزنیم، چگونه می‌توان شت کوین‌ها را شناسایی کرد؟ برای شت کوین‌ها می‌توان چند نشانه برشمرد. البته وجود هریک از این نشانه‌ها به‌تنهایی در یک ارز دیجیتال، دلیل محکمی برای Shitcoin بودن آن نیست. در مقابل، اگر چند مورد از این نشانه‌ها را در توکنی مشاهده کردید، حتماً باید با تردید به آن بنگرید. در اینجا، مهم‌ترین ویژگی‌های شت کوین را بررسی می‌کنیم.

۱. ارائه نکردن وایت پیپر و نقشه راه

نداشتن وایت پیپر

وایت پیپر شناسنامه هر پروژه در بازار کریپتوکارنسی به شمار می‌رود. در مقاله «وایت پیپر چیست»، به‌طور مفصل درباره ماهیت این سند بحث کرده‌ایم که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به آن مقاله مراجعه کنید. پروژه‌های شت کوین معمولاً وایت پیپر ندارند. دلیل این موضوع نیز آشکار است. در این سند باید اهداف و برنامه‌های یک پروژه توضیح داده شود و مسیر دستیابی به آن از طریق نقشه راه معین شود.

شت کوین‌ها اساساً هدف خاصی را دنبال نمی‌کنند و به همین دلیل، وایت پیپر ندارند. البته ممکن است گاهی برخی از پروژه‌ها برای بستن دهان منتقدان، چیزی شبیه به وایت پیپر منتشر کنند؛ اما با مطالعه آن سند متوجه خواهید شد که حرف خاصی برای گفتن ندارند.

۲. شفاف نبودن هویت تیم سازنده

شفاف نبودن تیم سازنده

بازار رمزارزها هنوز جوان است؛ اما در همین مدت کوتاه افراد مشهور و قابل اعتماد زیادی را معرفی کرده است. بررسی هویت و سابقه تیم توسعه‌دهنده یک ارز دیجیتال، معیار مناسبی برای تشخیص شت کوین بودن آن است. اگر به هر دلیلی در یک پروژه، هویت واقعی تیم توسعه‌دهنده روشن نبود یا این افراد از عناوین جعلی استفاده کردند، باید با احتیاط عمل کنید.

احتمالاً این ابهام در ذهن شما نیز به وجود آمده است که تکلیف بیت کوین چیست؟ همان‌طور که می‌دانید، خالق بیت کوین نیز ناشناس است؛ آیا با این معیار، بیت کوین نیز یک شت کوین تلقی می‌شود؟ برای پاسخ به این سؤال بار دیگر شما را به نکته‌ای ارجاع می‌دهیم که پیش‌تر به آن اشاره کردیم. هیچ‌یک از این نشانه‌ها به‌تنهایی دلیل قطعی بر شت کوین بودن یک ارز دیجیتال نیستند؛ بلکه مشاهده مجموعه‌ای از این نشانه‌ها می‌تواند ما را به جمع‌بندی دقیق‌تری درباره شت کوین بودن رمزارزها برساند.

۳. نوسانات قیمت شدید

نوسانات قیمت شدید

در ادامه بحث شت کوین چیست، نوبت به بررسی شاخصی مهم از این دسته از توکن‌ها می‌رسد. شت کوین‌ها معمولاً از الگوی قیمت مشابهی پیروی می‌کنند. به این معنی که در کوتاه‌مدت، افزایش قیمت بسیار زیادی دارند؛ اما بعد از مدتی مانند کوه یخ که زیر تابش آفتاب آب می‌شود، کاهش قیمت خواهند داشت.

البته، نباید فراموش کنید که نوسانات قیمت، محدود به شت کوین‌ها نیست و تمام ارزهای دیجیتال در گذر زمان افزایش و کاهش قیمت‌های شدید خواهند داشت. صحبت بر سر آن است که این نوع تغییرات هیجانی قیمت در ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، به رویه تبدیل نمی‌شود؛ اما در نمودار قیمت شت کوین‌ها این الگو دائماً تکرار می‌شود.

۴. فعالیت‌های سنگین بازاریابی

فعالیت‌های سنگین بازاریابی

اصطلاح طبل توخالی بین ما ایرانی‌ها بسیار رایج است. شاید بتوان این اصطلاح را برای شت کوین‌ها نیز به کار برد. معمولاً شت کوین‌ها با فعالیت‌های سنگین بازاریابی فعالیت خود را آغاز و چند سلبریتی یا سرمایه‌دار شناخته‌شده در دنیا را نیز با خود همراه می‌کنند. به این ترتیب، در فضای مجازی موج سنگینی از تبلیغات را به راه می‌اندازند. متأسفانه، تجربه نشان داده است تعداد چشمگیری از فعالان تازه‌کار در بازار از این اقدامات رسانه‌ای فریب می‌خورند.

در همان ابتدای راه نیز وعده‌های بزرگی را مطرح می‌کنند تا توجه فعالان بازار را به خود جلب کنند؛ اما همه ما می‌دانیم وعده‌های بزرگ برای عملیاتی شدن به برنامه و نقشه راه منسجم نیاز دارند؛ این در حالی است که شت کوین‌ها در عمل هیچ کاربرد قابل توجهی ندارند؛ بنابراین، صرفاً بیان کردن آرزوها سبب دستیابی به آن‌ها نمی‌شود و نباید فریب فعالیت‌های بازاریابی شت کوین‌ها را خورد.

۵. سرمایه‌گذاری محدود

سرمایه‌گذاری محدود

بازار کریپتوکارنسی امروز در نقطه‌ای قرار دارد که میلیون‌ها نفر با سرمایه‌های مختلف در آن فعالیت می‌کنند. تعداد سرمایه‌گذاران فعال در یک پروژه، شاخصی کلیدی برای ارزیابی آن به حساب می‌آید. اگر تعداد هولدرهای یک ارز دیجیتال حدود دویست تا سیصد نفر است، برای سرمایه‌گذاری در آن اصلاً عجله نکنید. به طور کلی، یک ارز دیجیتال قابل اعتماد باید حداقل ده تراکنش را در یک دقیقه ثبت کند تا بتوان آن را برای بررسی‌های بیشتر مدنظر قرار داد.

میزان سرمایه‌گذاری در یک توکن نیز در کنار تعداد هولدرها اهمیت زیادی دارد. اگر مجموع سرمایه‌گذاری‌ها در یک توکن در حد چند ده هزار دلار باشد، به معنی آن است که امکان تغییر قیمت و اجرای طرح‌های پانزی در آن بسیار راحت است؛ بنابراین، آن را به‌عنوان شت کوین در نظر بگیرید و از سرمایه‌گذاری پرهیز کنید. در مقاله «طرح پانزی چیست»، بیشتر در این زمینه بحث و بررسی کرده‌ایم که دعوت می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

۶. کپی‌برداری از پروژه‌های معروف و موفق

کپی‌برداری از پروژه‌های معروف و موفق

در ادامه بحث شت کوین چیست، به یکی از بحث برانگیزترین ویژگی‌های Shitcoin رسیدیم. احتمالاً با مطالعه این بخش نام خیلی از ارزهای دیجیتال در ذهن شما ردیف می‌شوند. گاهی اوقات با نگاه به یک پروژه از زوایای مختلف، مشخص می‌شود بخش‌های عمده آن از پروژه دیگری کپی‌برداری شده است و فقط تغییراتی جزئی و فرعی که نقشی در ماهیت اصلی پروژه ندارند، اعمال شده است. در چنین شرایطی، عملاً پروژه حرف خاصی برای گفتن نخواهد داشت؛ بنابراین باید به توکن اختصاصی آن نیز حساس باشید.

۷. قیمت ناچیز

قیمت ناچیز

شت کوین‌ها معمولاً قیمت بسیار ناچیزی دارند؛ درعین‌حال، عرضه کل توکن‌های این پروژه‌ها بسیار زیاد است و حتی در برخی مواقع سقف عرضه در نظر گرفته نمی‌شود. این موضوع ساده، اما بسیار مهم، مقدمه بحث بعدی در این مقاله است.

چرا تمایل به خرید شت کوین در بازار زیاد است؟

تا اینجا بررسی کردیم که شت کوین چیست و چه راه‌هایی برای تشخیص آن وجود دارد. احتمالاً شما هم تا اینجا به جمع‌بندی رسیده‌اید که شت کوین‌ها ارزش سرمایه‌گذاری ندارند؛ اما آنچه در بازار کریپتوکارنسی رخ می‌دهد، گاهی کاملاً خلاف نتیجه‌گیری ماست. گاهی اوقات برخی از شت کوین‌ها با استقبال زیاد معامله‌گران مواجه می‌شوند.

به نظر می‌رسد دلیل این پدیده را باید در جایی خارج از حیطه محاسبات اقتصادی جست‌وجو کرد. واقعیت این است که از یک طرف قیمت شت کوین‌ها بسیار کم و نزدیک به صفر دلار است. از طرف دیگر، تبلیغات و فعالیت‌های رسانه‌ای ذهن بسیاری از فعالان بازار را بمباران می‌کند؛ به گونه‌ای که فرصت فکر کردن را از دست می‌دهند.

در چنین شرایطی، افرادی که رؤیای ثروتمند شدن زودهنگام را در سر دارند، بیش از دیگران در معرض خطر قرار می‌گیرند. آن‌ها با خود محاسبه می‌کنند که با خرید مثلاً هزار توکن X، درنهایت، حدود صد دلار از جیبشان می‌رود. در مقابل، با ضرب و تقسیم ساده‌ای محاسبه می‌کنند که اگر قیمت این توکن ده برابر شود، صاحب هزار دلار خواهند شد؛ بنابراین، برای خرید شت کوین دست به کار می‌شوند و چشم خود را روی تمام نقاط ضعف آن می‌بندند؛ اما آیا درنهایت، سود مدنظر نصیب این افراد می‌شود؟ این سؤال مهمی است که در بیش از ۹۰ درصد مواقع، پاسخش منفی است.

بهترین شت کوین های آینده دار

اصطلاحاتی مانند شت کوین های آینده دار یا شت کوین های انفجاری نیز از همان مفاهیمی هستند که در اثر فعالیت‌های بازاریابی این پروژه‌ها در بازار رایج شده‌اند. خلاصه آنچه در این مقاله اشاره کردیم، این نکته را به دست می‌دهد که نمی‌توان آینده روشنی را برای شت کوین‌ها متصور بود. با وجود این، اشتیاق کسب سودهای هنگفت در مدت زمان کوتاه، سبب می‌شود تعابیری مانند شت کوین آینده دار مطرح شوند. از معروف‌ترین شت کوین‌هایی که در این فهرست قرار می‌گیرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیبا اینو (Shiba Inu)
 • دوج کوین (Doge Coin)
 • بیبی دوج کوین (Baby Doge Coin)
 • فگ (Feg)
 • اپ کوین (Apecoin)

بهترین صرافی برای خرید شت کوین

در گذشته، صرافی‌ها معیارهای سخت‌گیرانه‌ای برای قرار دادن ارزهای دیجیتال در فهرست معاملات خود داشتند؛ اما در سال‌های اخیر، تغییر رویه داده‌اند. معیار اصلی برای قرار دادن یک توکن در فهرست معاملاتی صرافی‌های مشهوری مانند بایننس و کوکوین، میزان استقبال عمومی فعالان بازار کریپتوکارنسی است.

در چنین شرایطی، اگر قصد دارید شت کوین‌هایی بخرید که با استقبال عمومی روبه‌رو هستند، کار سختی برای پیدا کردن صرافی نخواهید داشت؛ اما برای خرید و فروش شت کوین‌هایی که چندان معروف نیستند، معمولاً باید به سراغ صرافی‌های غیرمتمرکز، مانند پنکیک سواپ، یونی سواپ و … بروید.

استراتژی مناسب خرید شت کوین

بهترین استراتژی خرید شت کوین

کلینیک سرمایه به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌کند شت کوین بخرید؛ اما چند نکته ساده، ولی کاربردی را ذکر می‌کنیم که برای خرید و فروش هر ارز دیجیتال که احتمال شت کوین بودن آن وجود دارد، باید رعایت کنید. با رعایت این نکات ریسک خرید شت کوین‌ها را کمتر کنید:

 • تنها بخشی از سرمایه خود را برای خرید شت کوین اختصاص دهید که برای از دست دادن کامل آن آمادگی دارید.
 • به دنبال سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت در شت کوین‌ها نباشید و فقط تریدهای کوتاه‌مدت انجام دهید.
 • رفتار هولدرهای بزرگ Shitcoin را به‌دقت زیرنظر بگیرید و با آن‌ها همراه شوید.
 • به جای سرمایه‌گذاری روی یک شت کوین، چند مورد از آن‌ها را انتخاب کنید.
 • در زمانی که افزایش قیمت شت کوین زیاد است، برای خرید اقدام نکنید.

تفاوت شت کوین با میم کوین چیست؟

در پایان بحث شت کوین چیست، باید به موضوع مهم دیگری بپردازیم. میم کوین یکی دیگر از اصطلاحات رایج در بازار ارزهای دیجیتال است که برای گروه خاصی از رمزارزها به کار می‌رود. گاهی شاهدیم که دو واژه میم کوین و شت کوین به اشتباه به جای یکدیگر به کار می‌روند.

هر میم کوین نوعی شت کوین به حساب می‌آید، ولی عکس این جمله همواره صحیح نیست. میم کوین نوعی ارز دیجیتال است که مبتنی بر یک میم (Mem) طراحی می‌شود. شیبا اینو و دوج کوین، معروف‌ترین میم کوین‌های بازار کریپتوکارنسی هستند. این در حالی است که الزاماً هر شت کوین این ویژگی را ندارد؛ اما در بسیاری از ویژگی‌های دیگر که در طول این مطلب اشاره کردیم، این دو مفهوم شباهت زیادی با هم دارند.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که شت کوین چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد. به خاطر داشته باشید شت کوین‌ها اغلب با وعده ثروتمند کردن، شما را به دام می‌اندازند؛ ولی در بسیاری مواقع سرمایه شما را نیز بر باد می‌دهند. افرادی که قصد دارند راه صدساله را یک‌شبه طی کنند، باید این موضوع را مدنظر قرار دهند. به هر ترتیب، سعی کردیم آنچه در گوشه‌وکنار بازار کریپتوکارنسی درباره مفهومی به نام Shitcoin مطرح می‌شود، به‌طور کامل در این مطلب پوشش دهیم. قضاوت و تصمیم‌گیری نهایی درباره سرمایه‌گذاری در شت کوین های جدید را بر عهده خودتان می‌گذاریم.

سوالات متداول

1

پامپ شت کوین چیست؟

استراتژی پامپ و دامپ برای افزایش ناگهانی قیمت و پس از آن فروش شت کوین‌ها به اعضای جامعه، نوعی کلاهبرداری در بازار رمزارزهاست که باید مراقب آن باشید.

2

شت کوین های جدید را چگونه بشناسیم؟

در متن مقاله، هفت شاخصه مهم برای شناسایی شت کوین های جدید را به‌طور مفصل ذکر کردیم.

3

بهترین شت کوین های انفجاری 2022 کدام‌اند؟

شیبا اینو، دوج کوین، دیفای کوین، اپ کوین و تامادوج در ردیف شت کوین های انفجاری 2022 معرفی می‌شوند.

امتیاز شما به این محتوا

4.1 / 5. 14

میانگین امتیازات: 4.1/5
تعداد امتیاز: 14
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • رضا

  عالیه

  ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ پاسخ
منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره